Kuchnia z wyspą – jak ją zaprojektować?

Nie wiesz, jak zaprojektować wyspę kuchenną, by ułatwić sobie przyrządzanie posiłków i uporządkować przestrzeń? Wyspa kuchenna w zależności od potrzeb pełni kilka ważnych funkcji. Sprawdź nasze rady, jak zaplanować praktyczne rozwiązania w Twojej kuchni.

Jakie są zalety posiadania kuchni z wyspą?

Czym jest wyspa kuchenna? Najprościej mówiąc, są to wolnostojące szafki kuchenne przykryte blatem. Wyspa pozwala na wspólne gotowanie i zapewnia dostęp do blatu i płyty grzewczej z każdej strony. Stanowi odrębny element kuchni, który oddziela m.in. część kuchenną od części jadalnej.

Zastanawiasz się, jak zamontować wyspę kuchenną? Polecamy Ci najpierw przemyśleć, do czego ma służyć. Na wyspie kuchennej możesz z powodzeniem zamontować zlewozmywak, płytę grzewczą lub piekarnik. Wyspa kuchenna może Ci również posłużyć jako dodatkowy blat roboczy lub kuchenny stół. Inwestując w wyspę, przypominamy, by starannie zaaranżować miejsce pod blatem. Umieść tam dodatkowe półki, szuflady lub sprzęt AGD. Dzięki wyspie wygospodarujesz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Artykuł Czytaj więcej

Nowoczesna kuchnia z wyspą, która Cię zachwyci. Zobacz naszą propozycję kuchni otwartej na salon!

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób planujących urządzenie domu lub mieszkania. Doskonale to rozumiemy! Wyspa kuchenna jest praktyczna i stylowa, ułatwia gotowanie oraz staje się centralnym punktem domowej przestrzeni. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak urządzić nowoczesną kuchnię otwartą na salon.

Gdzie umieścić wyspę w kuchni?

Inwestując w wyspę kuchenną, zadbaj o odpowiednie wymiary i miejsce wokół niej. Nasi eksperci nie zalecają tworzenia wysp w małej i zamkniętej kuchni. Takie rozwiązanie wykorzystaj w pomieszczeniach o powierzchni minimum 15-20 m2. Idealnym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon czy jadalnię. W takim wnętrzu wyspa kuchenna wydziela granicę między strefą kuchenną a dzienną.

Odległość wyspy od ciągu szafek powinna wynosić 120 cm — w ten sposób będziesz mógł komfortowo pracować przy blacie. Polecamy Ci również, by wyspa kuchenna była oddalona od sprzętów i ściany o minimum 60 cm. Oddalenie o 90 cm umożliwi Ci natomiast bezkolizyjne otwieranie np. lodówki. Pamiętaj również, że wyspa kuchenna nie musi być wolnostojącym elementem. Może być np. przedłużeniem dolnych szafek i stykać się z jednej strony ze ścianą.

Jakie wymiary powinna mieć wyspa kuchenna?

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka porad dotyczących wymiarów wyspy kuchennej. Przypominamy, że jej wielkość zależy od jej przeznaczenia oraz wielkości kuchni. Jeśli na wyspie ma znajdować się zlewozmywak — uwzględnij dodatkowe 50 cm obok niego na ustawienie umytych naczyń. Blat wyspy, na której ma znaleźć się zlewozmywak, musi mieć minimum 100-120 cm długości. Planujesz na wyspie zamontować płytę grzewczą? Zamontuj ją tak, by obok niej pozostało około 30-40 cm blatu.

Z czego zrobić wyspę kuchenną?

Chcesz zrobić samodzielnie wyspę kuchenną? Wykorzystaj do tego korpusy szafek stojących wraz z nóżkami. Ustawiając je obok siebie sprawisz, że wyspa będzie wąska, lecz długa. Możesz nadać jej również kształt kwadratu — zestawiając obok siebie cztery szafki kuchenne.

Szafki przykryj blatem kuchennym laminowany, drewniany lub kamiennym. Te wykonane z grubego materiału nadadzą Twojej wyspie charakteru. Korpusy szafki możesz zabudować dowolnymi frontami. Wyspę dopasuj do zabudowy w kuchni — wykorzystaj te same szafki pod zabudowę i ten sam blat. W ten sposób aranżacja będzie spójna i oryginalna. Nie zapominaj również o estetycznym wykończeniu. Zamaskuj cokołami nóżki i umieść uszczelkę pod maskownicą, która zapobiega przenikaniu wody i brudu pod zabudowę. Docięte na wymiar blaty laminowane wykończ odpowiednio dobranym pod kolor obrzeżem.

Czy wyspę kuchenną można wyposażyć w sprzęt AGD?

Wyspa kuchenna to miejsce, gdzie możesz zabudować zmywarki, niskie lodówki lub piekarniki. Na blacie umieść płytę grzewczą nie zapominając o miejscu na okap kuchenny. Możesz wybrać okapy wyspowe montowane do sufitu lub wysuwane z blatu.

Szukając płyty grzewczej, zastanów się nad wyborem płyty indukcyjnej lub ceramicznej. Posiadają one płaską i gładką powierzchnię, którą łatwo utrzymasz w czystości. Powierzchnia wokół pól grzewczych takich płyt pozostaje chłodna, co zapewnia większe bezpieczeństwo ich użytkowania. Ponadto prąd, który zasila płyty, łatwiej doprowadzisz na wyspę niż gaz.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy warto ustawić hokery przy wyspie?

Tak! Pamiętaj jednak, że wielkość hokerów ma znaczenia. Ustaw krzesła od siebie w odległości około 60 cm. Oznacza to, że dwa hokery możesz postawić przy blacie o długości minimum 120 cm.

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni?

Najpopularniejsze rozmieszczenie gniazdek oznacza zastosowanie czterech kontaktów — po dwa przy końcach lub w narożnikach blatu. Umieść gniazdka na wysokości 100-120 cm od podłogi. Czy wiesz, że gniazdka możesz umieścić w wyspie kuchennej? Polecamy Ci zamontowanie wysuwanych gniazdek, które sprawnie ukryjesz w blacie.

Jak zrobić wyspę kuchenną z szafek?

Ustaw szafki w miejscu docelowym wyspy. Ustaw je równo i zastosuj podkładki, jeśli podłoga okaże się krzywa. Następnie przymocuj szafki ze sobą za pomocą wkrętów, a na nie połóż blat. Na samym końcu zamontuj fronty szafek.

Zobacz powiązane atykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wybrać okap wyspowy?

    Okap wyspowy to praktyczne i stylowe rozwiązanie do kuchni. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni model, który będzie pasował do Twojego pomieszczenia. Sprawdź nasze wskazówki!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Kuchnia industrialna: stylowe, miejskie wnętrze

    Jakie są niezbędne elementy industrialnej kuchni? Czy warto wybierać do niej specjalne dodatki? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jakie panele do kuchni – winylowe czy laminowane? Co wybrać?

    Panele laminowane do kuchni to świetne rozwiązanie. Panele podłogowe pasują do każdego wnętrza. Ich cena jest mniejsza niż terakoty i gresu. Nie wycierają się i są odporne na wilgoć. Poznaj zalety paneli laminowanych i winylowych do kuchni!
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Wysoka zabudowa kuchni – dlaczego warto się na nią zdecydować?

    Wysoka zabudowa kuchni to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w projektowaniu wnętrz. Przekonaj się, dlaczego wysoka zabudowa kuchni jest tak funkcjonalnym rozwiązaniem.