Kuchnia niedużym kosztem

We współczesnym domu czy mieszkaniu kuchnia pełni ważną funkcję. Nie bez powodu określa się ją mianem serca domu. Dlatego też coraz większą rolę przywiązujemy do jej wyposażenia oraz estetyki. Aranżację kuchni można dziś z łatwością dostosować do naszych możliwości finansowych. Nawet niewielkim kosztem możemy wyposażyć ją zarówno estetycznie jak i funkcjonalnie.

Szafki – konieczny zakup

Bez szafek trudno wyobrazić sobie kuchnię. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowych szafek, które można odpowiednio skompletować w optymalny dla nas zestaw. To zazwyczaj szafki, których zarówno korpusy jak i fronty wykonane są z solidnej płyty laminowanej. Konieczne minimum to zakup szafki pod zlewozmywak, szafki stojące do przykrycia blatem roboczym, w tym szafki z szufladami, oraz szafki wiszące.

Obecnie za niewielkie pieniądze można także kupić szafki narożne, które umożliwiają wykonanie zabudowy kuchennej w kształcie litery L. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kompletów, w których szafki są już wyposażone w blaty, co minimalizuje wydatki. Szafki mogą tworzyć długi szereg, który dodatkowo porządkują jednakowe fronty czyli drzwi.

Jeśli chcemy obniżyć koszt szafek, wybierzmy część z nich z otwartymi półkami, na których można eksponować wyposażenie. Pamiętajmy, że szafki z szufladami są droższe od tych z półkami i otwieranych za pomocą drzwi skrzydłowych. Także bardziej kosztowne będą szafki wiszące otwierane do góry. Aby obniżyć koszt wykończenia kuchni lepiej więc zdecydować się na standardowe modele.

Szafki wybudowane

Oryginalnym pomysłem na tańszą zabudowę kuchni jest wybudowanie szafek z płyt gipsowo-kartonowych oraz z cegły klinkierowej lub silikatowej. Takie rozwiązanie wymaga jednak wykonania projektu. Jest on jednak na tyle prosty, że można go wykonać samodzielnie.

Konstrukcja określana często jako murkowa umożliwia stworzenie niepowtarzalnej, jedynej w swoim rodzaju zabudowy kuchennej. W zależności od koloru i faktury cegły można stworzyć stylową kuchnię w stylu dworkowym, wiejskim, prowansalskim, a nawet industrialną. Taka zabudowa może być również wykończona tynkiem lub płytkami ceramicznymi, wówczas to one nadadzą jej styl.

Zakup blatu

Dobrym i niedrogim wyborem będzie zakup gotowego blatu. Pamiętajmy jednak, że kuchenny blat jest narażony na wilgoć, wysoką temperaturę czy zarysowania, dlatego jego wybór powinien być dobrze przemyślany.

Do najtańszych i najbardziej popularnych rozwiązań należy blat z płyty drewnopochodnej. Obecnie są to płyty wysokiej jakości. Wzorów blatów z płyty laminowanej jest bardzo wiele, znajdziemy wśród nich m.in. blaty do złudzenia przypominające drewno lub kamień.

Dobrym wyborem i również niezbyt kosztownym jest zakup blatu z drewna klejonego zarówno z gatunków rodzimych takich jak dąb, jak i z drewna egzotycznego, np. z bambusa. Takie gotowe blaty drewniane mają modnie wykończoną prostą krawędź.

Niezbędny zlewozmywak

Zlewozmywak to również konieczny element wyposażenia kuchni. Należy go dopasować do wymiarów szafki zlewozmywakowej. Kupić można też modele narożne.

Do najtańszych należą zlewozmywaki chromoniklowe. Są odporne na uderzenia i ścieranie, wysokie temperatury oraz działanie środków czyszczących. Trzeba je jednak często czyścić, by na powierzchni nie zostały ślady po zaciekach. Ich powierzchnia może być gładka, matowa (satynowana) albo o fakturze lnianej tkaniny.Jeśli nie jesteśmy posiadaczami zmywarki, warto wybrać zlewozmywak z ociekaczem.

Najbardziej popularne i najtańsze są zlewozmywaki kwadratowe i prostokątne. Zwolenników mają także formy koła, owale, trapezy oraz modele w kształcie litery L– dobierane do narożnych szafek. Decydując się jednak na taki model musi liczyć się z nieco wyższym kosztem zakupu.