Nowe etykiety energetyczne oświetlenia – co się zmienia?
1 września 2021 zmieniły się etykiety energetyczne. Na urządzeniach nie znajdziesz już oznaczenia A++. Wiesz, jak czytać nowe symbole? Co one oznaczają? Zobacz, jak wyglądają nowe etykiety energetyczne.
Jakie informacje zawiera etykieta energetyczna oświetlenia?
Urządzenia elektryczne i oświetleniewyposażone są w specjalną etykietę informacyjną. Dzięki niej wybierzesz energooszczędne produkty. Zużycie energii przez oświetlenie odczytasz z klasy. Kiedyś klasy zaczynały się od A++ (najlepsza klasa, zużywała najmniej prądu) do E (najmniej energooszczędna).
Sytuacja na rynku elektroniki zmienia się jednak bardzo dynamicznie. Wprowadzane na rynek nowe przepisy regulujące to, jak powinien wyglądać produkt mają na celu przede wszystkim ochronę środowiska poprzez zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie - zmniejszenie naszych wydatków. Dziś klasy energetyczne z jakich korzystamy są oznaczone literami od A go G. Co ciekawe, stara klasa A++ odpowiada dopiero klasie D według powszechnie używanych dziś norm.
Co oznacza klasa energetyczna?
Klasa Efektywności Energetycznej (w skrócie EEI) określa sprawność energetyczną urządzenia. Przed 2021 r. w urządzeniach mogłeś zobaczyć klasy:
- A++ - wysokiej jakości oświetlenie LED i lampy sodowe niskociśnieniowe,
- A+ - świetlówki kompaktowe, moduły LED, liniowe lampy fluorescencyjne i lampy wyładowcze HID,
- A — urządzenia takie jak w A+, ale mniej energooszczędne,
- B — halogeny niskiego napięcia, lampy LED niższej jakości i świetlówki kompaktowe,
- C — halogeny niskiego napięcia o małej efektywności energetycznej,
- D — lampy żarowe wysokiej jakości, lampy halogenowe,
- E — zwykłe lampy żarowe.
Nowe oznaczenia energetyczne są prostsze. W skali nie ma „+”. Klasyfikacja jest krótsza. Bez problemu znajdziesz urządzenie o odpowiedniej klasie. Jak zmieniły się klasy energetyczne?
Nowe oznaczenia energetyczne zostały uproszczone do skali bez dodatkowych plusów, a klasyfikacja skrócona. Dziś posługujemy się tylko klasami A do G. Orientacyjne odpowiedniki poszczególnych klas, które obowiązują od 2021 roku, przedstawia tabela.
Klasa oświetlenia A w porównaniu z D - ile możemy zaoszczędzić?
Dlaczego warto kupować żarówki tej najwyższej klasy, skoro mamy ich tyle do wyboru? Przede wszystkim, wymieniając żarówki z klasy D na A oszczędzamy na rachunkach do aż 36%. Przeciętna żarówka o klasie A posłuży nam też dwukrotnie dłużej, niż klasy D. Dodatkowo, żarówki o najlepszej klasie energetycznej emitują o ok. 40% mniej CO2, niż żarówki klasy D.
Jak zmieniła się etykieta energetyczna w 2021 r.?
W 2021 roku Parlament Unii Europejskiej wydał przepisy dotyczące etykiety energetycznej. Od 15 września 2021 roku na urządzeniach zobaczysz tylko nowe etykiety energetyczne. Na nowej etykiecie znajdziesz oznaczenie klasy energetycznej oraz informację o zużyciu energii w kW. Etykieta jest umieszczona z boku lub z przodu opakowania i ma strzałkę z oznaczeniem klasy.
Jakie produkty nie mają etykiet energetycznych?
Nowe przepisy sprawiły, że nie wszystkie rzeczy mają klasę energetyczną. Nie znajdziesz jej na urządzeniach, z których możesz wyjąć źródło światła. Klasa energetyczna określona jest w instrukcji. Lampy stołowe i lampki nocne mają etykietę z informacją, jakiej klasy żarówki do nich potrzebujesz.
Kod QR na etykietach energetycznych – do jakich informacji odsyła?
Nowe etykiety mają kod QR. Jeśli go zeskanujesz, otworzy Ci się Karta Informacyjna Produktu. Rejestruje ją każdy producent zarejestrowany w bazie EPREL (European Registry for Energy Labelling). Na karcie znajdziesz dane dotyczące średniej długość życia źródła światła, mocy strumienia światła (podany w lumenach) i zużycia energii w przeliczeniu na wat (W).
OSZCZĘDNY DOM Z DOFINANSOWANIEM – to proste!
Chcesz uzyskać dotację do budowy lub modernizacji domu i zmniejszyć rachunki za energię? Skorzystaj z naszego wsparcia! Pomożemy Ci wypełnić dokumenty, zrobimy audyt energetyczny, dobierzemy najlepsze urządzenia, zamontujemy i pokażemy, jak ich używać. Nie czekaj, sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Gdzie można znaleźć etykietę energetyczną oświetlenia?
Etykietę energetyczną można znaleźć na froncie lub z boku opakowania lub w serwisie internetowym.
Czym jest produkt wyposażony i czy ma etykietę energetyczną?
Produkt wyposażony to urządzenie, z którego możesz wymontować źródło światła. Nie ma on etykiety energetycznej. Ma informacje o tym, jakiej klasy żarówkę musisz włożyć do urządzenia.
Jaka klasa energetyczna jest najlepsza?
Najlepsza klasa energetyczna to A. Zgodnie z nowymi przepisami jest zarezerwowana dla urządzeń, które powstały po 2021 roku.
Co to lumeny?
Lumen (lm) to jednostka miary, którą spotkasz na żarówkach LED. Mówi ona o całkowitej mocy światła. Jeśli chcesz kupić żarówkę, która da dużo światła, sprawdź ilość lumenów, jaką posiada. Im więcej ich jest, tym więcej światła da żarówka.
Ile lumenów na m2?
Chcesz kupić lampę i nie wiesz, którą wybrać? Moc światła zależy od ilości lumenów. Mocniejsze żarówki polecamy do salonu. W tym miejscu spędzasz dużo czasu. Wybierz lampę z żarówką o mocy 200-400 lm. Takie samo oświetlenie możesz zamontować w jadalni i kuchni. Mniejsza ilość lumenów w żarówce zalecana jest do garderoby, sypialni i korytarza. Tutaj wystarczy oświetlenie z żarówką o mocy 150 - 200 lumenów.