Wciornastki od A do Z
Jeśli Twoim kwiatom coś dolega, to czas, aby im się dokładniej przyjrzeć. Może okazać się, że mają niechcianego towarzysza. Do szkodników, które atakują kwiaty, zalicza się trudno dostrzegalnego gołym okiem wciornastka. Jak go rozpoznać? I czy są skuteczne sposoby na jego zwalczanie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Wciornastki – jak wyglądają?
Owady te są wyjątkowo drobne, przez co przyjęło się je określać przecinkami. Skojarzenie to jest tym bardziej trafne, że mają podłużny tułów, często w kolorze czarnym, pomarańczowym albo brązowym. Ich rozmiar doskonale oddaje zdjęcie poniżej, na którym widać wciornastka na słupku kwiatu hibiskusa. Istnieje kilka tysięcy rozpoznanych gatunków. Najczęstsze odmiany występujące w Polsce to tytoniowiec, anturiowiec i cieplarek. Wciornastki posiadają aparat gębowy kłująco-ssący, za pomocą którego pobierają soki roślinne, co w efekcie sprawia, że zaatakowana roślina umiera. Dodatkowo mogą przenosić niebezpieczne wirusy. Ich obecność odnotowana została niemal w każdym zakątku świata.
Jak rozpoznać wciornastki?
Do objawów, które powinny zaniepokoić i naprowadzić na żerowanie wciornastka są:
plamy na liściach (z czasem żółkną całkowicie),
tzw. srebrzystość liści,
widoczne zmiany, dziurki, skorkowacenia na liściach, a także łodydze (szczególnie na początku widoczne są u nasady liści),
zwijanie liści lub wstrzymanie ich wzrostu.
Popularnym sposobem na upewnienie się, że wciornastki zadomowiły się na roślinie, jest test wzrokowy. Do kwiatka należy przyłożyć przedmiot o gładkiej, białej powierzchni (może być to zwykła kartka), a następnie wykonać energiczne ruchy liści. Jeśli spadną z nich maleńkie, ruszające się kreseczki - można założyć, że są to wciornastki. W mniej zaawansowanym stadium porażenia rośliny sprawdzi się również umieszczenie soczystego warzywa lub owocu na ziemi. Może być to pomidor, ogórek, a nawet jabłko czy gruszka. Jeśli po szybkim podniesieniu dostrzegalne będą małe, podłużne robaczki - będą to zapewne wciornastki. Po tym teście warto jednak zachować ostrożność i w pierwszej kolejności zdecydować się na naturalne sposoby przeciwdziałania, ponieważ do soczystej przekąski mogą się dostać nieproszeni goście z zewnątrz lub z sąsiadujących roślin.
Skąd się biorą?
Podobnie jak w przypadku innych szkodników wciornastki można przynieść w ziemi ze sklepu. Dlatego bardzo ważne jest, aby kupować rośliny i produkty w sprawdzonych miejscach, a dodatkowo przyglądać się kwiatom przed zakupem. Zaleca się także, aby przesadzić nowe okazy, wymieniając ziemię przemysłową na taką o wysokiej jakości.
Jak zwalczać wciornastki?
W pierwszej kolejności warto skierować uwagę w stronę domowych sposobów. Są mniej inwazyjne, a jednocześnie często skuteczne. Wciornastki żerują na liściach, ale mogą też pojawiać się w ziemi. W pierwszym kroku należy więc dokładnie oczyścić liście. Za pomocą mokrej ściereczki warto z uwagą przetrzeć każdy oddzielnie.
Następnie trzeba wymienić ziemię i dodatkowo stosować opryski na bazie oleju lub cukru. Mieszankę należy przygotować z wodą. Oczywiście naturalne metody lepiej sprawdzą się, gdy wciornastków nie ma jeszcze zbyt dużo. W przypadku licznego ataku, potrzebne będą specjalistyczne środki.
Preparaty na wciornastki
W ofercie Leroy Merlin znajdują się różne środki przeciw szkodnikom, również ekologiczne. Preparaty eko są skuteczne pod warunkiem, że będą stosowane regularnie we wczesnym stadium porażenia. Można wybierać spośród różnych postaci preparatów np. w proszku, płynie, a także tych w formie stałej lub sprayu. Ciekawym produktem, który wspiera walkę ze szkodnikami jest arkusz pokryty klejem. Ma żółty kolor, który przyciąga owady, w tym wciornastki. Warto stosować taki arkusz profilaktycznie. Dzięki umieszczeniu go przy roślinie można na bieżąco monitorować sytuację, co jest istotne - im później wciornastki zostaną zauważone, tym trudniej będzie je zwalczać.
Z kolei kiedy szkodnik na dobre się zadomowił, pozostają środki chemiczne. Ich działanie jest skuteczne, ale podczas ich używania należy zachować ostrożność. Koniecznie trzeba zadbać o osłonę na dłonie, oczy, a także skórę. Tego typu preparaty rozpyla się w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz. Jeśli wciornastek zaatakował rośliny jadalne - należy zwrócić uwagę również na okres karencji.
Zobacz, o co najczęściej pytają nasi klienci
Jakie kwiaty wciornastki atakują najczęściej?
Wśród domowych kwiatów doniczkowych wciornastek chętnie wybiera monstery, palmy i storczyki, dlatego warto przyglądać się szczególnie tym gatunkom.
Czy wciornastki żerują tylko na kwiatach doniczkowych?
Nie, wciornastki atakują również inne rośliny (w tym zboża, różne rośliny szklarniowe, owoce, warzywa). Wszystko zależy od gatunku, np. wciornastek cieplarek lubi żerować na palmach, z kolei zachodni na ogórkach, a tytoniowiec na cebuli. Co więcej, wciornastki potrafią być dokuczliwe również dla człowieka, szczególnie latem, przebywając na świeżym powietrzu, można zauważyć na skórze charakterystyczne robaczki w kształcie przecinka.