Strelicja, czyli rajski ptak w Twoim domu i ogrodzie

Ta niezwykła roślina zachwyca niemal każdego. Wszystko dzięki kwiatom, które przypominają egzotyczne ptaki. Jeśli chcesz hodować ją w domu lub ogrodzie, musisz wiedzieć, jak prawidłowo się o nią troszczyć. Tylko dzięki prawidłowej pielęgnacji strelicja odwdzięczy się swoim pięknem. A jakie są najlepsze warunki uprawy? O tym piszemy poniżej. Sprawdź!

Strelicja – pochodzenie i występowanie

Roślina naturalnie występuje w Afryce. Rodzina strelicjowatych obejmuje 5 gatunków, zróżnicowanych pod względem wielkości. Najpopularniejsze z nich to strelicja królewska (reginae) i biała (nicolai). W naszych warunkach na większą skalę uprawiane są głównie w szklarniach, ze względu na piękne kwiaty. Cięte wyglądają spektakularnie w bukietach. Strelicje mogą zakwitnąć po kilku latach, najczęściej od 5 w górę, a strelicja nicolai jeszcze później. Jednak warto na te kwiaty czekać.

A co w nich wyjątkowego? Z wyglądu przypominają ptaki. Wszystko przez kształt i kolory. Grzbieciste kwiaty, podparte podstawką są bardzo efektowne. Strelicja ma również wyjątkowe liście. Dwurzędowe, z pochwą sprawiają wrażenie mocnych, i faktycznie po czasie takie się stają. Po rozwinięciu często pojawia się również ogonek. W przypadku strelicji królewskiej liście mają podłużny kształt i strzelistą budowę. I to właśnie w tej odmianie pojawia się pomarańczowo-niebieski kwiat.

Z kolei kwiaty strelicji nicolai mają kolor biało-niebieski. Jest to gatunek, który może rozrastać się nawet do 10 m wysokości. Liście są bardziej obłe i znacznie szersze od liści strelicji królewskiej. Zarówno w jednej, jak i drugiej odmianie u dojrzałych okazów mogą pękać.

Jak uprawiać strelicję?

Jeśli chcesz cieszyć się pięknem roślin, musisz zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu. Najlepiej, gdy są zbliżone do tych, które panują w środowisku naturalnym. W przypadku strelicji najważniejsze są:

  • stanowisko - strelicja lubi słońce, jeśli jest ustawiona w cieniu niestety może marnieć. Z drugiej strony jej piękne liście są wrażliwe na oparzenia. Dlatego nie ustawiaj jej w bezpośrednim słońcu, ale tam, gdzie dociera rozproszone światło. Jeśli kupujesz ją stacjonarnie, zwróć uwagę, w jakich warunkach stała. Na początku musisz zapewnić jej podobne stanowisko, nawet gdy stała w cieniu. I stopniowo przyzwyczajać ją do słońca;

  • podlewanie - podobnie jak u innych roślin, najgorsze jest przelanie. Strelicja lubi wilgotne podłoże, jednak nie powinna stać w wodzie. Najlepiej podlewać ją co kilka dni, nawet co 8-10. Jeśli postawisz ją w słonecznym miejscu, wtedy częściej. Niezawodnym testem jest sprawdzanie podłoża. Zanim wlejesz wodę, włóż do ziemi palec. Jeśli jest sucho, wtedy podlej kwiat. Strelicję możesz też zraszać.

  • temperatura - strelicja w okresie zimowym lubi temperaturę ok. 18°C, w pozostałych miesiącach od 20 do 25°C.

Co ważne, w okresie letnim z powodzeniem można wystawić strelicję do ogrodu. W naszym klimacie będzie dobrze czuła się w tym czasie na zewnątrz. Niezależnie jednak od miejsca, bardzo ważne jest również podłoże i odpowiednia doniczka.

Strelicja lubi podłoże bogate w składniki odżywcze, w tym potas i fosfor. Najlepiej więc, jeśli zapewnisz właśnie taką ziemię. Możesz też robić własne mieszanki. Do uniwersalnej ziemi dodaj ziemię kompostową, glinę, piasek i torf. Pamiętaj też, że kwiaty sprzedawane są w doniczkach przemysłowych. Dlatego warto je przesadzić niedługo po zakupie. W przypadku strelicji musisz jednak uważać, ponieważ ma bardzo delikatne korzenie. Czasami trzeba rozciąć doniczkę, aby bezpiecznie je wydostać. Nową roślinę warto też odseparować na 14 dni.

Ze względu na to, że strelicja rozrasta się do dużych rozmiarów, a dodatkowo jest rośliną kwitnącą potrzebuje nawożenia. Warto stosować nawozy humusowe i środki, które przeznaczone są roślin kwitnących. Na dnie doniczki koniecznie powinien znaleźć się keramzyt. Dzięki niemu woda nie będzie zalegała, a dodatkowo do korzeni będzie docierał tlen. Doniczka musi mieć również otwory.

A jak przesadzać strelicję? Przede wszystkim rzadko, a dodatkowo warto pamiętać o takich zasadach:

  • przesadzaj ją do donicy o kilka centymetrów szerszej, co 2-3 lata w okolicy kwietnia/maja,

  • pamiętaj, że ma bardzo wrażliwe korzenie, które się kruszą (jeśli je uszkodzisz zastosuj fungicyd, wtedy zabezpieczysz je przed grzybami),

  • stosuj nawozy od kwietnia do września, najlepiej podczas podlewania.

Jeśli będziesz pamiętać o tych zasadach, strelicja na pewno odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem. Jest uważana za roślinę łatwą w uprawie, dlatego naprawdę warto dodać ją do swojej kolekcji.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy strelicja jest trująca?

Tak, strelicja może zaszkodzić kotom, psom lub innym zwierzętom. Dlatego trzeba zadbać o bezpieczeństwo czworonogów.

Strelicja, jaka doniczka?

Doniczka musi mieć otwory w podstawie. Woda powinna swobodnie wyciekać. Bardzo dużo problemów w uprawie sprawia właśnie zbyt mokre podłoże.

Jakie szkodniki żerują na strelicji?

Strelicję bardzo często atakują mszyce i wełnowce.