Jak uratować storczyka?

Uprawa storczyków stała się pasją wielu domorosłych ogrodników. Cenimy je za efektowne, kolorowe kwiaty i stosunkowo mało kłopotliwą pielęgnację – storczyki należą do roślin odpornych na niekorzystne warunki uprawy. Jednak mniej doświadczeni hodowcy mogą doprowadzić je do złej kondycji, a nawet „uśmiercenia”. Jak uratować chorego storczyka?

Decydując się na zakup storczyków, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie wszystkie odmiany mają takie same wymagania. W warunkach naturalnych istnieje około 25 tys. storczyków, które rosną w różnych strefach klimatycznych. Najczęściej w naszych domach goszczą ciepłolubne Falenopsis, trochę rzadziej lubiące nieco niższe temperatury storczyki Katleja czy bardziej zimnolubne Cymbidium. By cieszyć się pięknem tych roślin, warto więc pamiętać o zapewnieniu im komfortowej temperatury, chociaż wiele hybryd radzi sobie dobrze nawet w daleko odbiegających od optymalnej. Zdecydowanie istotniejszą przyczyną chorób storczyków może być nieodpowiednia wilgotność powietrza lub podłoża, zbyt intensywne nawożenie czy brak właściwego oświetlenia. Storczyki mogą być także atakowane przez grzyby, wirusy lub bakterie.

Reanimacja chorego lub zniszczonego storczyka spowodowana nieodpowiednią pielęgnacją

W wyniku nieprawidłowej pielęgnacji często dochodzić może do nadmiernego rozrostu korzeni spowodowanego przedawkowaniem nawożenia. Niejednokrotnie spotykamy się też z gniciem korzeni, którego przyczyną jest nadmierne podlewanie storczyków. Wówczas obserwujemy także pomarszczone i żółknące liście, które z czasem opadają.

Zbyt rzadkie podlewanie również prowadzi do złej kondycji storczyka, czego wynikiem jest też znaczna utrata korzeni. Inne skutki przesuszenia to opadające kwiaty, utrata jędrności liści, a w dalszej kolejności zasuszenie rośliny.

Pamiętajmy, że większości storczyków wystarczy umiarkowane podlewanie, gdy ziemia jest lekko przeschnięta, miękką wodą, np. odstaną, destylowaną albo deszczówką. Nie należy też dopuszczać do przemarznięcia lub przegrzania storczyków.

Leczenie storczyków, których zły stan korzeni jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, np. zbyt częstego czy rzadkiego podlewania, należy rozpocząć od usunięcia chorych części korzenia za pomocą niewielkiego nożyka.

Pielęgnacja storczyków – profilaktyka

Ryzyko wielu chorób fizjologicznych i niektórych biologicznych można ograniczyć, stosując dobrze przepuszczalne podłoże. Idealnym wyborem będzie specjalistyczne podłoże do storczyków epifitycznych. Tworzy je zrównoważona mieszanka najlepszych naturalnych składników. Zawiera ono duże kawałki kory śródziemnomorskiej i skały wulkanicznej. Pozwalają na ruch powietrza niezbędny do rozwoju korzeni. Mają idealne pH dla orchidei.

Jeśli mamy wątpliwości co do doniczki, w której zakupiliśmy roślinę, i chcemy ją wymienić, warto zainwestować w specjalny zestaw do storczyków, w którym jest doniczka wraz z podłożem. Będzie on także idealny, gdy zachodzi konieczność przesadzenia storczyka. Do wszystkich gatunków storczyków idealne będzie podłoże zawierające korę sosnową i wyselekcjonowane frakcje torfowe, wapno. Luźna, porowata i przepuszczalna struktura sprzyja oddychaniu rośliny. Jeśli storczyk został przesuszony, niezbędne będzie jego systematyczne zraszanie – nieodzowny będzie wówczas ręczny spryskiwacz.

Jak dbać o storczyki zarażone grzybami, wirusami lub bakteriami?

Jednak znacznie bardziej groźne niż choroby fizjologiczne, są schorzenia spowodowane przez grzyby, bakterie oraz wirusy. Należą do nich:

  • fuzarioza storczyka – możemy wówczas zaobserwować żółknięcie najstarszych liści. U ich podstawy można zauważyć czarną zgniliznę z pomarańczowymi zarodnikami;

  • zgorzel zgnilakowa storczyka – zainfekowaną nią roślinę poznamy po marszczących się i jaśniejących liściach. Obumarłe łatwo oddzielają się od pędu;

  • szara pleśń – gdy ziemia do storczyków jest stale wilgotna, a w pomieszczeniu panuje chłód, może też pojawić się w doniczce pleśń. Zaatakowanego szarą pleśnią storczyka poznamy po szarych przebarwieniach widocznych na płatkach kwiatów. Z czasem pleśń pojawia się na całej roślinie;

  • mokra zgnilizna bakteryjna – rozpoznamy ją po miękkich, obślizgłych liściach i nieprzyjemnej woni;

  • bakteryjna plamistość liści – objawy jej występowania to drobne, jasne plamy na liściach. Nieleczone powiększają się, a przebarwienia stają się bardziej intensywne. Na dolnej stronie blaszki liściowej pojawiają się szare plamy świadczące o dużych skupiskach bakterii.

W efekcie żerowania mszyc oraz innych insektów dochodzi do zarażenia storczyka chorobami wirusowymi, np. wirus mozaiki lub szczep storczykowaty. Poznamy je po tym, że na liściach pojawiają się jasne plamy. Choroby te początkowo hamują rozwój storczyków, a później prowadzą do ich zamierania.

Walka z grzybami

Choroby wywołane grzybami wymagają niekiedy radykalnych środków. Gdy storczyk zaatakuje czarna zgnilizna, roślinę należy spalić. Z szarą pleśnią poradzi sobie np. środek grzybobójczy SWITCH 62,5 WG – wykorzystamy także, gdy inne rośliny zaatakuje ta choroba. Innym środkiem grzybobójczym, który można zastosować na choroby odgrzybowe, np. zgorzel zgnilakową, jest BIOSEPT. To preparat idealny do stosowania w domu. Biosept Active Spray jest gotowy do użycia – wystarczy dokładnie spryskać roślinę. Stosowany systematycznie, stymuluje wzrost i uodparnia rośliny na choroby grzybowe.

Do walki z mszycami idealny będzie środek owadobójczy DECIS AL. Wygodnym w użyciu preparatem jest tarcznik – to preparat na mszyce i inne trudne owady żerujące na storczykach i innych kwiatach domowych, których nie można zwalczyć insektycydami kontaktowymi działającymi poprzez oprysk.

Pałeczki można stosować przez cały rok, głównie podczas sadzenia lub przesadzania roślin, w czasie ich intensywnego wzrostu lub po wystąpieniu szkodników, a także profilaktycznie w celu zapobiegania wystąpieniu szkodników.

Walka z bakteriami

Choroby bakteryjne, takie jak zgnilizna bakteryjna, zwalczyć można MIEDZIANEM. Do aplikacji roztworów niektórych środków przydatny będzie niewielki ręczny spryskiwacz. Jest on również potrzebny do zraszania roślin, które powinno się odbywać, nie tylko gdy storczyk został przesuszony. Najlepiej je wykonywać codziennie rano.

Gdy chory storczyk odzyskuje dobrą formę, można przystąpić do jego nawożenia. Sprawdzonym wyborem będzie nawóz do storczyków SUBSTRAL, który jest przeznaczony do upraw domowych. Ma on odpowiednio zbilansowany zestaw makro i mikroelementów: azot, pięciotlenek fosforu, tlenek potasu, miedź, żelazo, cynk, bor, magnez. Nakrętka ułatwia precyzyjne dozowanie nawozu. Należy go stosować także, gdy rośliny są zdrowe, od wiosny do jesieni co dwa tygodnie.

Wnioski

Często wyrzucamy zniszczoną lub chorą roślinę zbyt pochopnie. Tymczasem uratowanie jej nie jest takie trudne – wystarczy sięgnąć po specjalne środki i narzędzia. Przy pomocy odpowiednich produktów można wyleczyć wiele chorób i uratować każdy egzemplarz. Pamiętajmy jednak przy tym, by ze środków ochrony roślin korzystać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem należy przeczytać informacje zamieszczone na etykiecie.