Jak założyć ogród w stylu japońskim?

Japończycy kochają minimalizm, wprowadzając jego założenia do różnych dziedzin życia. Mały ogród w stylu japońskim można określić jako kawałek japońskiego krajobrazu w pomniejszeniu. Do jego charakterystycznych cech należy zróżnicowana rzeźba terenu, obecność strumieni i małych stawów, a także wykorzystanie kamieni i skał oraz egzotycznych odmian roślin. Zobacz, jak urządzić ogród w stylu japońskim.

Ogród w stylu japońskim – charakterystyka

Ogród japoński z założenia ma odwzorowywać środowisko naturalne. W umiarkowanym klimacie spełnienie w pełni tego kryterium jest niewykonalne. Możesz jednak zainspirować się zasadami takiej stylizacji i zaaranżować ogród na wzór zielonych zakątków z Dalekiego Wschodu.

Ogród japoński z pozoru wygląda chaotycznie – powinien sprawiać wrażenie, że istnieje od wielu lat i nie powstał za sprawą pracy człowieka. Nie ma w nim miejsca na symetryczne kształty i wielokrotną powtarzalność, tak lubianą w klasycznych, europejskich ogrodach. Do najpopularniejszych odmian ogrodów japońskich należą:

Tsukiyama – budowane na górzystym terenie, charakteryzują się zastosowaniem elementów naturalnego krajobrazu, takich jak sztuczne wzgórza, strumienie, wodospady, jeziorka, wysepki.

Karesansui – popularnie nazywane ogrodami zen są silnie powiązane z buddyzmem, ponieważ służą jako miejsce do medytacji. To kompozycja ogrodowa usypana z piasku, żwiru i kamieni.

Główne zasady ogrodu japońskiego

Motto ogrodu japońskiego to „ucz się od natury, ale jej nie kopiuj” oraz „mniej znaczy lepiej”. Co z nich wynika?

  • Nie niszcz przyrody w ogrodzie i nie ingeruj w nią zbyt mocno, ale dopasuj się do niej. Wykorzystuj rzeźbę terenu i rośliny, które są obecne na działce. Staraj się, aby ogród wtapiał się w krajobraz. Nie zwalczaj mchu na kamieniach i innych elementach, ponieważ tworzy wrażenie, że ogród jest starszy niż w rzeczywistości. Jesienią pod drzewami pozostaw trochę liści – stworzą naturalne schronienie dla jeży i wzmocnią naturalny wygląd ogrodu;
  • Stawiaj na nieregularne kształty roślin i unikaj ich przycinania;
  • Nie dopuszczaj do przecinania się ścieżek, które powinny „wić” się wstęgą wśród roślin i innych obiektów;
  • Mniej znaczy lepiej, dlatego nie bądź nadgorliwy w tworzeniu dekoracji – korzystaj rozsądnie z ozdób, takich jak drewniane latarenki i kamienne posągi;
  • Umiejscowienie skalników i roślinnych kompozycji ma sprawiać wrażenie przypadkowości;
  • Liczba dekoracji powinna być nieparzysta;
  • Elementy masywne powinno się zestawiać z lekkimi, aby uniknąć efektu topornego wyglądu przestrzeni;
  • Kontrast barw jest wskazany, ale nie może zaburzać harmonii – dominującym kolorem powinna być zieleń.

Kamień i woda w ogrodzie japońskim

Dla Japończyków ogromne znaczenie w codziennym życiu ma symbolika, dlatego wprowadzają ją także do aranżacji ogrodu. Wybór elementów i ich kompozycja ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także symboliczne.

Kamienie symbolizują niezmienność, wieczność i trwałość przyrody. Ułóż je w naturalny sposób, czyli tak jakby mogły wyglądać w naturalnym krajobrazie. Nie przesadzaj z liczbą, a także różnorodnością kształtów i rodzajów kamieni. Najczęściej wykorzystuje się kamienie otoczakowe w białym lub czarnym kolorze.

Woda to symbol życia – odzwierciedla zmienność, dynamiczność oraz ruch. Rwący potok symbolizuje mężczyznę, spokojny i wolny kobietę. W japońskich ogrodach popularnością cieszą się nie tylko strumyki i wodospady, ale przede wszystkim mniejsze oczka wodne oraz stawy, w których hoduje się karpie koi o charakterystycznym, ciepłym zabarwieniu łusek.

Ogród w stylu japońskim – rośliny

Rośliny w ogrodzie japońskim dopełniają całości i tworzą równowagę dla wody i kamieni. Duże znaczenie mają gatunki zimozielone, symbolizujące trwałość przyrody. Ogród ten obfituje w drzewa, krzewy i trawy ozdobne, jednak byliny występują w znacznie mniejszej ilości. Podobnie jak w ogrodach modernistycznych, stanowią jedynie pojedynczy akcent. Duże znaczenie ma tradycja – nowe rośliny nie cieszą się uznaniem, w przeciwieństwie do starych i sprawdzonych gatunków. Różnorodność jest niewskazana, lepiej posadzić więcej takich samych roślin.

Typowe gatunki dla stylu japońskiego to magnolie, różaneczniki i trzmieliny japońskie, azalie, miłorzęby, cyprysiki, sumaki, ogrodowe bambusy, klony palmowe, bukszpany, oczary, laurowiśnie, ostrokrzewy, sosny i wiśnie. Krzewy i drzewa fantazyjnie formuje się na bonsai. Na balkonie lub tarasie możesz w podobny sposób ciąć fikusy, które będą stanowiły dekorację w okresie od późnej wiosny do początku jesieni (to gatunki doniczkowe, wrażliwe na mróz). Z bylin postaw na piwonie, języczki, żurawki i paprocie (ale nie przesadzaj z ich liczbą).

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Jakie meble wstawić do ogrodu japońskiego?

Meble powinny być proste i surowe w formie. Najczęściej wykorzystuje się te wykonane z drewna. Wartościowe materiały budulcowe to także bambus oraz rattan (ale jego naturalna odmiana, nie technorattan).

Jakie jest najlepsze ogrodzenie do ogrodu japońskiego?

W ogrodzie japońskim sprawdzi się wysoki płot z drewna. Może być pełny lub częściowo ażurowy. Drewno jest naturalne i dobrze harmonizuje z „wielką trójką”, tzn. kamieniem, wodą i zielenią. Można stosować także kratownice z pnączami i maty osłonowe z naturalnych materiałów, np. z bambusa.