Gatunki i rodzaje traw – jakie warto wybrać?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw jest uzależniony od wielu czynników. Inne nasiona wchodzą w skład mieszanek na trawniki dywanowe, inne – na trawniki uniwersalne czy sportowe. Na dobór nasion wpływ ma także lokalizacja trawnika (np. stanowisko słoneczne czy zacienione; teren płaski czy na skarpie). Jeszcze inny skład mają mieszanki do renowacji trawników.
Rodzaje trawników – jak dobrać mieszankę traw do przeznaczenia?
Mieszanki traw różnią się między sobą w zależności od tego, jaką funkcje ma pełnić trawnik. Inny skład mają mieszanki na trawniki dywanowe, które są ozdobne i wymagają troskliwej pielęgnacji. Inne gatunki wchodzą w skład mieszanek na trawniki rekreacyjne, po których można częściej chodzić i biegać, grać w piłkę czy urządzać pikniki. Jeszcze inne są mieszanki na trawniki sportowe, które użytkuje się bardzo intensywnie. Zasiać można także trawnik łąkowy, w skład którego wchodzą nasiona polnych kwiatów.
Gatunki traw użyte w mieszankach różnią się między sobą nie tylko wyglądem. Mają też inne wymagania pielęgnacyjne, inaczej się regenerują, różnie reagują na niekorzystne warunki atmosferyczne (susza, zacienienie, podłoże ubogie w składniki odżywcze). Warto więc zastanowić się, jaki trawnik chcemy mieć w ogrodzie i dobrać odpowiednią mieszankę traw.
Trawnik dywanowy
To najbardziej ozdobny, elegancki, reprezentacyjny typ trawników. Stanowi głównie dekorację ogrodu, nie toleruje deptania i wymaga szczególnej pielęgnacji. Trawniki dywanowe muszą być często koszone (przynajmniej raz w tygodniu), nawożone i nawadniane. Do zakładania trawników dywanowych używa się mieszanek złożonych z traw o cienkich, delikatnych źdźbłach, które tworzą gęstą, ciemnozieloną darń. W skład takich mieszanek wchodzą: mietlica pospolita, kostrzewa rozłogowa, kostrzewa owcza, kostrzewa nitkowata.
Trawnik uniwersalny
To najczęściej spotykany w ogrodach typ trawnika – stanowi tło dla roślin, które mamy w ogrodzie oraz jest miejscem zabaw i odpoczynku. Na trawniku użytkowym można urządzić sobie piknik, rozłożyć koc, pograć w piłkę. Jest dość odporny na deptanie i w miarę szybko się regeneruje. Nie prezentuje się tak elegancko jak trawnik dywanowy, ale jest łatwiejszy w pielęgnacji. Trawę trzeba kosić raz w tygodniu oraz obficie podlewać w czasie suszy. W czasie sezonu wegetacyjnego trawnik rekreacyjny nawozimy trzy razy. W skład mieszanek na trawnik uniwersalny wchodzą: wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa owcza, mietlica pospolita.
Trawniki sportowe zakłada się głównie na boiskach i terenach sportowych. Są bardzo odporne na deptanie i inne uszkodzenia mechaniczne, szybko się regenerują, są zwarte i mocne, a przy tym dekoracyjne. Rosną szybko i silnie, dlatego wymagają częstego koszenia (1-2 razy w tygodniu) oraz regularnego podlewania i nawożenia. W skład mieszanek na trawnik sportowy wchodzą: kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, rajgras angielski.
Trawnik sportowy
Trawnik łąkowy
Trawniki łąkowe najlepiej wyglądają w ogrodach w stylu wiejskim, naturalistycznym. Można je także zastosować na obrzeżach trawników rekreacyjnych. Trawniki łąkowe nie wymagają podlewania, odchwaszczania ani dodatkowego nawożenia, mogą rosnąć nawet na słabszych glebach. Wystarczy kosić je 1-2 razy w czasie sezonu wegetacyjnego (po kwitnieniu). Mieszanki na trawniki łąkowe zawierają oprócz nasion trawy także nasiona polnych kwiatów takich jak np.: chabry, dzwonki, koniczyna, maki, mlecze, pierwiosnki, rumianki, stokrotki i inne.
Mieszanki traw – jakie są między nimi różnice?
Mieszanki trawnikowe na stanowiska bardzo słoneczne i suche zawierają nasiona traw, które są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wysoką temperaturę oraz długotrwałe niedobory wody całkiem nieźle znoszą gatunki takie jak np.: rajgras angielski, kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza, kostrzewa trzcinowa. Mieszanki takie powinniśmy zastosować, jeśli mamy w ogrodzie lekką, piaszczystą glebę i bardzo nasłonecznione stanowisko.
Mieszanki trawnikowe na stanowiska cieniste zawierają nasiona traw, które kiełkują i rosną przy niedoborach światła słonecznego. Ponadto zawierają konglomeraty wapniowe i żelazowe. Konglomeraty wapniowe dodatkowo odkwaszają glebę, a konglomeraty żelazowe stosowane są do zwalczania mchu, który w miejscach rośnie w miejscach zacienionych. Mieszanki takie często zawierają również nawóz, który stymuluje trawę do bardziej efektywnego kiełkowania i wzrostu. Mieszanki na miejsca cieniste zawierają gatunki traw takie jak np.: kostrzewa czerwona, kostrzewa trzcinowa, kostrzewa owcza, rajgras angielski.
Mieszanki na stanowiska słoneczne i zacienione różnią się składem procentowym poszczególnych gatunków.
Jakie mieszanki traw nadają się na skarpy?
Skarpy i pochyłości terenu to trudne lokalizacje na zakładanie trawnika. Woda deszczowa spływa po powierzchni gruntu, a teren taki często jest tam silnie nasłoneczniony. Trawniki na terenach pochyłych wymagają zastosowania gatunków niskich traw, które mają silnie rozrastający się system korzeniowy. Zapobiega to erozji gruntu. To traw takich należą np.: wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa trzcinowa, perz, kupkówka pospolita.
Skarpy obsiewane są często metodą hydroobsiewu, jednak dotyczy to głównie terenów zieleni miejskiej czy pochyłości przy autostradach. W przydomowych ogródkach zastosować można specjalne maty z owczej wełny z nasionami traw. Są one w 100% naturalne, zawierają azot i magazynują wodę. Maty z nasionami można także wykorzystać do uzupełniania ubytków trawy np. po zimie. Łatwo się je przycina i dopasowuje kształtu ubytku.
Jak powstają ubytki w trawniku i w jaki sposób je uzupełniać?
Prawidłowo pielęgnowany trawnik może stanowić ozdobę ogrodu nawet przez kilka-kilkanaście lat. Trawa musi być systematycznie koszona, podlewana, nawożona, warto wykonywać też zabiegi aeracji oraz wertykulacji. Ubytki w trawniku mogą być spowodowane: przedłużającą się suszą, nadmiarem wody (np. w czasie długotrwałych, obfitych opadów deszczu), postępującym zacienieniem darni (np. w wyniku rozrastania się drzew i krzewów czy budowy domu lub innego budynku). Ubytki mogą pojawić się z powodu zachwaszczenia, ataku szkodników, wystąpienia chorób, braku w glebie wystarczającej ilości składników odżywczych (za mało nawozu) oraz w wyniku spalenia trawy przez nadmierne nawożenie i sól drogową, której używa się do odśnieżania. Aby je uzupełnić można sięgnąć po dosiewki (specjalne mieszanki traw do tego celu), gotowe maty do naprawy trawnika lub profesjonalny siewnik, który umożliwi precyzyjne dosianie roślin i ich nawiezienie.
Mieszanki do renowacji trawników powinny mieć jak najbardziej zbliżony skład do mieszanki zastosowanej przy zakładaniu trawnika.
Mieszanka do renowacji trawników – co wchodzi w jej skład i jak wybrać najlepszą?
Mieszanki do renowacji trawników powinny mieć jak najbardziej zbliżony skład do mieszanki zastosowanej przy zakładaniu trawnika. Dlatego warto zachować opakowanie lub spisać skład mieszanki. Standardowo mieszanki do renowacji trawników zawierają nasiona traw, które charakteryzują się szybkim wzrostem i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. W skład takich mieszanek wchodzą np.: rajgras angielski, kostrzewa czerwona, kostrzewa trzcinowa, kostrzewa owcza, wiechlina łąkowa. W ich skład wchodzi też wolnodziałający nawóz, dzięki czemu substancje odżywcze są stopniowo uwalniane i trawa lepiej kiełkuje i się krzewi.
Niektóre mieszanki renowacyjne zawierają dodatkowo substancje zapachowe odstraszające krety. Jeśli mamy zacieniony trawnik, warto zastosować mieszankę zawierającą konglomeraty żelazowe stosowane są do zwalczania mchu.