Strona główna Leroy Merlin

Ligustry

Opinii 0

Ligustry to krzewy idealnie nadające się na żywopłoty. Szybko rosną, bardzo dobrze znoszą przycinanie, ładnie się zagęszczają i rozkrzewiają, a do tego nie są zbyt wymagające w uprawie. Poza tym mają wiele ciekawych odmian o barwnych, ozdobnych liściach.

POCHODZENIE I WYGLĄD

Ligustry (Ligustrum) to rośliny z rodziny oliwkowatych, które w naturze spotkać można w Afryce, Azji oraz w Europie. Są to dosyć wysokie, gęste krzewy o miotlastym pokroju, które bardzo dobrze znoszą cięcie i formowanie. W związku z tym świetnie nadają się na żywopłoty i szpalery. Ligustry to rośliny częściowo zimozielone, ich liście utrzymują się na gałązkach aż do zimy. Krzewy te kwitną od czerwca od końca lipca i mają bardzo dekoracyjne, białe kwiaty zebrane w wiechy. Kwiaty ligustru przypominają nieco kształtem kwiaty lilaka pospolitego. Poza ty są miododajne i mają charakterystyczny, odurzający zapach. Jesienią dojrzewają owoce ligustru: małe, błyszczące, czarne jagody, które zebrane są w grona. Owoce ligustru są niejadalne i trzeba uważać, aby nie zrywały ich dzieci, ponieważ jagody te zawierają substancje trujące. Stanowią za to idealnie pożywienie dla ptaków, szczególnie późną jesienią oraz zimą.

UPRAWA

Ligustry to rośliny dość łatwe w uprawie. Mogą rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w lekkim półcieniu. Jednak posadzone w miejscu bardzo cienistym nie będą aż tak gęsto się rozrastać. Krzewy te preferują przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, piaszczysto-gliniaste gleby. Poradzą sobie także posadzone w podłożu suchym, jałowym, ubogim w składniki pokarmowe. Nie służą im natomiast podmokłe i zimne gleby gliniaste – mogą wtedy przemarzać. Krzewy sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Najlepiej kupić rośliny z tzw. gołym korzeniem, które są tańsze niż te sprzedawane w pojemnikach. Aby w dość krótkim czasie uzyskać zwarty i gęsty żywopłot, należy sadzić rośliny naprzemiennie w dwóch rzędach (około 4-6 sadzonek na każdy metr w każdym rzędzie). Ligustry bardzo łatwo jest rozmnożyć z sadzonek zielnych, które pobieramy w czerwcu oraz w lipcu, a także z sadzonek zdrewniałych, które należy pobrać na początku zimy. Sadzonki szybko się ukorzeniają i już po kilku miesiącach będzie można je posadzić jako samodzielne rośliny.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

Jeśli chodzi o nawożenie to można ligustry od czasu do czasu zasilać dobrze rozłożonym kompostem. Rośliny te jednak nie wymagają częstego nawożenia, ponieważ mają bardzo rozbudowany system korzeniowy i niezbędne składniki odżywcze czerpią z głębszych warstw gleby. Podobnie jest z wodą – ligustry bardzo dobrze znoszą suszę, więc nie wymagają częstego podlewania. Ligustry bardzo dobrze znoszą cięcie. Przycinanie pobudza roślinę do wytwarzania nowych pędów, w związku z czym regularnie strzyżony krzew bardzo szybko rośnie (roczne przyrosty to nawet kilkadziesiąt centymetrów) oraz ładnie się zagęszcza. Aby osiągnąć wymierne efekty, należy ligustry przycinać dwa razy w ciągu sezonu wegetacyjnego: wczesnym latem i jesienią, ale nie za późno, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.

CIEKAWE GATUNKI I ODMIANY

Ligustry spotkać można w parkach i przy skwerach. Można z nich tworzyć zarówno żywopłoty formowane jak i nieformowane, a także szpalery. Sprawdzają się także jako rośliny ozdobne do ogrodu czy na działkę. Krzewy te mają wiele ciekawych gatunków i odmian. Krzewy te często wykorzystywane są do ozdabiania osiedli i blokowisk, jako tzw. „zielone ściany”. Szybko rosną i są mało wymagające, a to ważne cechy przy nasadzeniach zieleni miejskiej. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się między sobą przede wszystkich kolorem i kształtem liści, siłą wzrostu czy odpornością na mróz. Niektóre z nich prezentuję poniżej.

 

Ligustr pospolity (Ligustrum vilgare) to gatunek, który w naturze spotkać można na południu Polski. Występuje dość powszechnie na obrzeżach lasów i w widnych zaroślach. Krzew ten silnie się rozrasta i może osiągać około 3-5 m wysokości. Ma sztywne pędy i drobne liście koloru ciemnej zieleni, które nie zmieniają swej barwy do późnej jesieni. Ligustry pospolite kwitną w czerwcu i lipcu, a ich białe (czasem kremowe) kwiaty zebrane są w niewielkie wiechy. Owoce (czarne pestkowce) dojrzewają wczesną jesienią (we wrześniu). Roślina ta jest dość odporna na mróz. Do najcenniejszych odmian ligustru pospolitego należą:

‘Atrovirens’ – to zwarte, gęste krzewy o wyprostowanym pokroju, które rosną dosyć wolno i mogą osiągać około 2-3 m wysokości. Mają jajowato-eliptyczne, wąskie liście, które jesienią zmieniają barwę z ciemnozielonej na brązowo-purpurową. Odmiana ta najlepiej rośnie w miejscach zacisznych i osłoniętych.

‘Aureum’ – bardzo dekoracyjna odmiana , która ma owalne, zielone, błyszczące liście, ozdobione żółtym, szerokim brzegiem.

‘Chlorocarpun’ – krzew ten bardzo szybko się zagęszcza, jest bardzo zwarty i ma wyprostowany pokrój. Odmiana ta idealnie nadaje się na nieformowane żywopłoty. Poza tym ma ciekawe zielono-żółte owoce.

‘Lodense’ – odmiana ta może być sadzona nawet w niewielkich ogrodach, ponieważ dorasta zaledwie do około 50-70 cm wysokości. Ten wolno rosnący, gęsty krzew idealnie nadaje się na niskie żywopłoty formowane. Jego drobne, wąskie liście na jesieni zmieniają barwę z ciemnozielonej na brunatną.

 

Ligustr jajolistny (Ligustrum ovalifolium) może dorastać do około 3-5 m wysokości. Krzew ten swą nazwę zawdzięcza długim (do około 10 cm) liściom, które mają jajowatoeliptyczy kształt. Liście tego gatunku mają też ciekawe zabarwienie – z wierzchu są błyszczące i ciemnozielone, a od spodu mają kolor żółto-zielony. Ligustr jajolistny to roślina częściowo zimozielona. W cieplejszym klimacie liście pozostają na roślinie przez cały rok, w chłodniejszym – opadają na zimę. Ligustr jajolistny kwitnie w lipcu i sierpniu, a jego białe kwiaty zebrane są w gęste i długie wiechy (długości około 10 cm). Krzew ten nie jest całkowicie odporny na mróz, dlatego można go sadzić tylko w najcieplejszych rejonach naszego kraju. Jedną z ciekawszych odmian ligustru jajolistnego jest:

‘Aureum’ – krzew ten ma liście zabarwione na kolor złotożółty. Jest to niezbyt wysoka odmiana, która idealnie nadaje się na niskie żywopłoty formowane oraz na obwódki rabat czy klombów.

 

Ligustr Gibbsa (Ligustrum x vicaryi) to mieszaniec międzygatunkowy, który powstał ze skrzyżowania ligustru pospolitego i jajolistnego. Jest to bardzo gęsty krzew, który może dorastać do około 1,5-2 m wysokości. Ma dekoracyjne, jajowate liście barwy złocistożółtej, które na jesieni stają się bardziej zielone. Krzew ten najpiękniej wybarwia się wtedy, kiedy rośnie na stanowisku słonecznym. Ligustr Gibbsa kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, a jego białe kwiaty zebrane są w gęste, charakterystycznie owłosione wiechy. Krzew ten idealnie nadaje się na niezbyt wysokie, barwne żywopłoty. Ładnie prezentuje się także posadzony z roślinami o innym zabarwieniu liści (np. purpurowym czy ciemnozielonym). Jest to roślina bardziej odporna na mróz niż ligustr jajolistny.