Strona główna Leroy Merlin

Co posadzić na skarpie

Komentarzy 2

Skarpy i pochyłości terenu mogą prezentować się w ogrodzie bardzo efektownie. Jeśli są łagodne, niezbyt strome i dość rozległe – możemy wysiać na nich trawę i cieszyć się soczystozielonymi pagórkami. Będą też łatwe do koszenia. Natomiast jeśli pagórki są bardzo strome, trawa tam nie urośnie. W zależności od tego czy skarpa położona jest w miejscu cienistym, czy na stanowisku słonecznym, należy obsadzić ją odpowiednimi roślinami.

SKARPA JAKO ELEMENT OGRODU

Skarpa urozmaici płasko położony teren, nada ogrodowi dynamizmu, ciekawie podzieli zbyt dużą przestrzeń. Małe ogrody dzięki pagórkom i wzniesieniom, będą wydawały się większe i bardziej rozległe. Utworzenie skarpy w ogrodzie to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają nadmiar ziemi pochodzącej np. z wykopu pod fundamenty. Wewnątrz pagórka można także „ukryć” gruz, który będzie stanowić warstwę drenażową. Jeżeli zamierzamy posadzić na skarpie trawę, jej nachylenie nie może być większe niż 30°. Jeśli natomiast ma to być skarpa obsadzona bylinami i krzewami, nachylenie powinno wynosić około 45°. Bardziej strome pagórki warto wzmocnić murkiem oporowym, aby zapobiec osuwaniu się ziemi i wymywaniu podłoża przez deszcz.

ROŚLINY NA SKARPĘ

Aby skarpa dobrze prezentowała się w ogrodzie, należy ją odpowiednio zabezpieczyć, żeby nie osuwała się po silnych opadach deszczu. Niezbyt stromą skarpę wystarczy obsadzić roślinami zadarniającymi, natomiast stromy pagórek trzeba dodatkowo wzmocnić np. murkiem oporowym. Na skarpach najlepiej sprawdzą się gatunki, które charakteryzują się silnym i szybkim wzrostem. Warto posadzić tam rośliny zimozielone oraz krzewy iglaste (np. jałowce, kosodrzewiny), które będą ozdobą ogrodu także w czasie zimy. Na wałach i pagórkach dobrze prezentują się także krzewy liściaste (np. berberysy, pęcherznice, rokitniki, żarnowce). Na skarpach dobrze sprawdzą się także byliny, które utworzą zwarte kępy i utrudnią rozrastanie się chwastów. Ponadto wiele gatunków roślin wieloletnich pięknie kwitnie. Pagórki to także dobre miejsce na posadzenie ziół (np. lawenda, szałwia omszona, tymianek, oregano, macierzanka). Przed posadzeniem roślin teren należy odpowiednio przygotować: odchwaścić, spulchnić glebę, zadbać o odpowiednie pH podłoża (kwaśne, wapienne, obojętne). Glebę warto wyłożyć agrowłókniną, co ograniczy rozrastanie się chwastów. Pamiętajmy aby dołki, w których zamierzamy posadzić rośliny, były wykopane w taki sposób, żeby bryła korzeniowa umieszczona była pionowo.

SKARPY W MIEJSCACH CIENISTYCH

Na skarpach położonych w miejscach zacienionych najlepiej sprawdzą się rośliny cieniolubne i cienioznośne, które szybko rosną i w krótkim czasie szczelnie pokryją dany teren. Należą do nich np. barwinki pospolite, bluszcz pospolity, runianka, trzmielina. Część z nich to gatunki zimozielone, które mogą być ozdobą ogrodu nawet w czasie bezśnieżnych zim.

 

Barwinek pospolity

to zimozielona roślina płożąca, która rozrasta się do szerokości pół metra przy wysokości około 30 cm. Ma ciemnozielone, skórzaste liście i kwitnie dość długo, bo od maja do września na biało, niebiesko lub fioletowo (w zależności od odmiany). Barwinki preferują miejsca wilgotne i zacienione, ale pięknie kwitną także na stanowiskach słonecznych. Świetnie sprawdzają się jako rośliny okrywowe np. pod koronami wielkich drzew, gdzie występuje dość znaczne zacienienie. Nadają się także do posadzenia na skarpach i dobrze wyglądają w ogródkach skalnych. Rozmnażają się dość szybko przez rozłogi, więc trzeba pilnować, by nie zdominowały innych roślin. Ciemnozielony dywan z barwinków może być ozdobą ogrodu nawet w czasie bezśnieżnych zim, ponieważ jest to roślina odporna na mróz.

 

Runianka japońska – jest zimozieloną krzewinką, która doskonale nadaje się na roślinę okrywową. Ten niski krzew (max 20 cm wysokości) rozmnaża się dzięki podziemnym rozłogom i szybko pokrywa dostępny teren dywanem ciemnozielonych, błyszczących, ząbkowanych liści. Runianki kwitną na przełomie kwietnia i maja, a ich niepozorne, białe kwiaty zebrane są w wąskie grona na szczytach pędów. Runianki preferują cieniste (lub półcieniste) i wilgotne stanowiska. Bardzo dobrze radzą sobie w cieniu wielkich drzew. Rośliny te najlepiej rosną w żyznym i próchniczym podłożu. Aby runianka japońska nie przemarzała w czasie bezśnieżnych i mroźnych zim, należy okryć ją gałązkami iglaków przed nastaniem mrozów.

 

Irga Drammera

– to zimozielona roślina, która będzie pięknie wyglądać w ogrodzie także jesienią i zimą, kiedy inne rośliny stracą już liście. Roślina ta jest ekspansywna i bardzo szybko rośnie, dlatego należy ją często i dość silnie przycinać, aby nie zdominowała innych roślin. Dobrze znosi cięcie i szybko się regeneruje. Stosowana jest jako roślina okrywowa, ponieważ szczelnie pokrywa dostępny teren. Dobrze rośnie także na skarpach i terenach pochyłych. Irgi kwitną na przełomie maja i czerwca, ale najpiękniej wyglądają jesienią, kiedy pojawiają się pomarańczowe lub karminowoczerwone, kuliste owoce. W czasie bezśnieżnych i mroźnych zim może przemarzać. Lepiej okryć ją wtedy gałązkami drzew iglastych, a ziemię wokół wyściółkować (np. korą).

 

Bluszcz pospolity

 – to zimozielone pnącze, które wspina się po podporach przy pomocy czepnych ogonków przybyszowych, wyrastających na pędach. Idealnie nadaje się także jako roślina okrywowa. Pędy bluszczu pospolitego przy sprzyjających warunkach mogą osiągać nawet 15-20 m długości.  Jest to roślina długowieczna, która może żyć nawet kilkaset lat. Rośnie powoli, ale z czasem szczelnie pokrywa powierzchnię dywanem skórzastych, ciemnozielonych liści. Bluszcz pospolity jest dość odporny na mróz, jednak w czasie bezśnieżnych i mroźnych zim może przemarzać, dlatego należy go sadzić tylko w najcieplejszych rejonach naszego kraju. Pnącze to wymaga żyznych, próchniczych i świeżych gleb o odczynie zasadowym (pH od 7,5 do 8,5). Podłoże powinno też być dostatecznie wilgotne. 

 

Trzmielina Fortune'a

– dzięki niej nawet najbardziej zacienione miejsca zyskają jaśniejsze barwy: trzmielina tworzy zimozielony, pstrokaty dywan w kolorze żółto-zielono-białym. Niektóre jej odmiany rosną nawet 15 cm rocznie (np. biało-pstra 'Emerald Gaiety'). Trzeba pamiętać, aby młode rośliny osłaniać na zimę. Starsze krzewy są odporne na mróz.

SKARPY W MIEJSCACH SŁONECZNYCH

Skarpy położone w miejscach bardzo słonecznych to prawdziwe wyzwanie dla roślin. Przeważnie jest tam bardzo gorąco i sucho, ponieważ woda spływa po pochyłości pagórka. Ponadto skarpa taka narażona jest na silne, porywiste wiatry, które dodatkowo osuszają glebę. W tak ekstremalnych warunkach poradzą sobie tylko rośliny odporne na suszę, które mogą rosnąć w piaszczystym i jałowym podłoży. Z roślin liściastych polecam np. irgi, z iglastych najbardziej nadawać się będą jałowce i kosodrzewiny. Ponadto na suchych słonecznych skarpach idealnie sprawdzą się rośliny o mięsistych, grubych liściach (sukulenty).

 

Irga pozioma

to bardzo gęsty, karłowy krzew, który dorastać może do około 1 m wysokości. Pędy tego gatunku szeroko się rozrastają i regularnie rozkładają się na boki.  Idealnie nadaje się jako roślina okrywowa, ponieważ bardzo szybko się rozrasta i szczelne pokrywa ziemię dywanem błyszczących liści. Trzeba jednak regulować jej rozrastanie się, ponieważ irga to roślina ekspansywna i w krótkim czasie może zagłuszyć inne gatunki. Krzew ten kwitnie w maju i w czerwcu, wtedy to rozwijają się niepozorne, bladoróżowe kwiaty. Irga pozioma najpiękniej wygląda jesienią, kiedy jej gałązki wprost upstrzone są małymi, kulistymi owocami. Irgę poziomą sadzić można także w pobliżu pagórków, przy murkach i ogrodzeniach, pomiędzy kamieniami czy blisko ogrodowych ścieżek. Dobrze wygląda w ogródkach skalnych i w zestawieniach z roślinami iglastymi czy bylinami. Na skarpy polecam także irgę wczesną oraz irgę rozkrzewioną.

 

Jałowce płożące

idealnie nadają się na rośliny okrywowe, ponieważ mają bardzo małe wymagania co do gleby: mogą rosnąć nawet w podłożu suchym, piaszczystym i jałowym. Najlepiej czują się w miejscach bardzo słonecznych i ciepłych. Do tego są mrozoodporne i mają wiele ciekawych odmian o barwnych igłach: szarozielonych, niebieskawych, złotych.

Do najpiękniejszy odmian jałowców płożących należą np.:

‘Blue Chip’ (odmiana srebrzysto-niebieska), ‘Douglasii’ (odmiana niebieska), ‘Golden Carpet’ (odmiana o intensywnie żółtych pędach), ‘Mother Lode’ (odmiana o żółtych pędach),  ‘Plumosa’ (odmiana o szarozielonych igłach), ‘Wiltonii’ (odmiana srebrzysto-niebieska).

 

Kosodrzewina

– na skarpy polecam kuliste odmiany karłowe oraz odmiany płożące. Sosna górska rośnie dość wolno, więc nie zagłuszy innych roślin. Są to rośliny niewymagające i mrozoodporne. Kosodrzewiny mają ciemnozielone igły i czekoladowo-brązowe, błyszczące szyszki. Do ciekawych, niskich odmian należy np. ‘Beniamin’ (forma karłowata, bardzo wolno rośnie), ‘Teeny’ (odmiana o pokroju kulistym, bardzo niska – po 10 latach osiąga zaledwie 30 cm średnicy), ‘Ophir’ (niska i bardzo dekoracyjna odmiana – zimą przebarwia się na kolor złocisty).

 

Rojniki

– są to rośliny bardzo odporne na suszę. Rojniki to niezwykle dekoracyjne rośliny, których liście tworzą mięsiste rozety. Można spotkać odmiany o liściach purpurowych, brązowych, dwubarwne (np. zielono-czerwone). Kwiaty pojawiają się na roślinach kilkuletnich. Rojniki kwitną na maja do lipca na żółto, różowo, czerwono. Z ciekawych gatunków i odmian polecam np. rojnika murowego, pajęczynowatego, ‘Otello’ czy ‘Rubin’.

 

Rozchodniki

 – w zależności od odmiany mogą mieć liście ciemnozielone, seledynowe, srebrzystoszare, niebiesko-zielone lub czerwonawe. Kwitną od czerwca do września na biało, żółto, pomarańczowo, różowo, bordowo. Stanowią ozdobę nawet po przekwitnięciu. Rozchodniki mają wiele ciekawych gatunków i odmian: rozchodnik kaukaski, ościsty, ogrodowy, okazały, ostry, biały, lebiodkowaty, naskalny, lubczykowy.