Ogrodzenie działki. Jak zbudować płot ze sztachet?

Płot ze sztachet kojarzy się z sielską okolicą, domami jednorodzinnymi w tradycyjnym stylu i naturalnymi, rustykalnymi ogrodami. Może jednak wpasować się w nowoczesne aranżacje, podkreślić piękno zasadzonych roślin, a do tego skutecznie odgrodzić od sąsiadów lub przechodniów. Jego zaletami są również łatwy montaż oraz cena. Podpowiadamy, jak go zbudować samodzielnie.

Sztachety drewniane – wady i zalety?

Sztachety drewniane zwykle wykorzystywane są do konstrukcji ogrodzeń w tradycyjnym stylu. Ich zaletą jest fakt, że można je układać tak, aby całkowicie przesłoniły posesję i dawały maksymalną intymność mieszkańcom. Płot drewniany można również zamontować w ten sposób, żeby podkreślił piękno ogrodu i dał nieco więcej światła oraz przestrzeni między kolejnymi deskami. W ofercie znaleźć można sztachety ryflowane oraz frezowane o wysokości od 60 do 180 cm i szerokości od 7 do 9 cm. Ich właściwości zależą od gatunku drewna. Najczęściej wybierane to sosna i olcha:

  • sztachety z drewna sosnowego – są niedrogie, a przy tym bardzo sprężyste i odporne na działanie wilgoci, warunki atmosferyczne i zmienną pogodę. Służą przez długie lata, ponieważ nie ulegają wypaczeniu. W łatwy sposób można je pomalować na dowolny kolor. Naturalne po jakimś czasie zyskują siwy, srebrzysty odcień;
  • sztachety z drewna olchowego – droższa alternatywa dla sosny. Wykazują dużą odporność na działanie wilgoci. Można je w łatwy sposób docinać do odpowiednich wymiarów i malować na wybraną barwę.

Płot ze sztachet drewnianych – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Zalety płotów drewnianych

Główną zaletą drewnianych płotów jest ich stosunkowo niski koszt oraz łatwy montaż, do którego nie potrzeba fachowców. Materiały są szeroko dostępne, a elementy ogrodzenia można dopasować do własnych preferencji. Kolor desek zależy od gustu, ponieważ można je pokryć odpowiednią kolorową bejcą. To wszystko sprawia, że płoty drewniane są dość uniwersalne i z łatwością można wkomponować je w aranżację domu jednorodzinnego. Płoty tego typu pozwalają na całkowite odgrodzenie się od sąsiadów lub przechodniów i zacienienie wybranych partii ogrodu. Pięknie komponują się z roślinami i dekoracjami ogrodowymi. Za ich pomocą można wydzielić ogródek warzywny, miejsca dla zwierząt, jak również ogrodzić plac zabaw.

Gdzie nie sprawdzą się płoty ze sztachet drewnianych?

Ogrodzenie wykonane z drewna trzeba regularnie konserwować, aby zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci, promieni słońca lub szkodnikami. Czasem, podczas montażu, trzeba pokryć deski warstwą impregnatu, ponieważ producent mógł nie nałożyć na nie warstwy ochronnej lub zaleca powtórzenie malowania. Sztachety w naturalnym kolorze po jakimś czasie będą traciły swoją jasną barwę. Najczęściej staną się szare lub srebrne. Mogą też pojawić się rysy, spękania oraz nacieki żywicy. Powierzchnia drewna nie będzie też jednolicie gładka.

Płoty drewniane raczej nie znajdą zastosowania przy grodzeniu obiektów publicznych, tj. np. przedsiębiorstw, magazynów, czy boisk sportowych. Nie zapewniają aż takiej ochrony jak płoty z siatki i metalowych konstrukcji – nie są odporne na ogień. Mogą także źle komponować się z bardzo nowoczesnymi bryłami domów jednorodzinnych.

Jak zbudować płot ze sztachet? Budowa płotu ze sztachet krok po kroku

Potrzebne materiały:

Niezbędne będą też narzędzia:

Przed rozpoczęciem stawiania płotu warto rozplanować ustawienie słupków w równej linii, którą można wyznaczyć za pomocą sznurka. Następnie należy w równych, wymierzonych odległościach wbić w ziemię stalowe kotwy. Wbija się je młotkiem, uderzając przez kawałek drewna (drewniany klocek). W kotwie należy ustawić słupek, a następnie przykręcić go wkrętami. Do poprawnego wykonania płotów niezbędne jest pilnowanie pionów (kotwy, belki na słupek i sztachet) oraz poziomów. W tym celu trzeba wykorzystać poziomicę (tradycyjną lub laserową). Następnie do słupków trzeba zamocować poziome deski (najpierw dolną, potem górną, a na końcu środkową, jeśli jest zaplanowana). Ostatnim elementem będzie przykręcenie sztachet w równych odległościach, przy zachowaniu pionu w stosunku do poziomych elementów.

Jak zabezpieczyć płot ze sztachet?

Drewno, jako surowiec naturalny, wymaga chemicznego zabezpieczenia przed warunkami środowiskowymi. Pierwsze impregnowanie warto wykonać przed postawieniem płotu. Należy wtedy zabezpieczyć każdą ze sztachet za pomocą impregnatu technicznego przeznaczonego do stosowania na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na informację znajdującą się na preparacie do drewna, określającą warunki, w jakich powinien być stosowany (np. odpowiednia temperatura, wilgotność). Po nałożeniu impregnatu i odczekaniu wymaganego przez producenta czasu, można pomalować nowy płot lakierobejcą przeznaczoną do stosowania na zewnątrz.

Jeśli na sztachetach pojawiają się widocznie przebarwienia spowodowane rozrostem grzybów lub pękaniem powierzchni, warto odnowić zabezpieczenie drewna. W przypadku gdy płot jest w dobrym stanie technicznym, wystarczy powtórne pomalowanie go lakierobejcą lub farbą. Trudno określić czas, w jakim trzeba będzie odnowić płot, ponieważ zależy to od wielu czynników zewnętrznych. Warto pamiętać, że różne części ogrodzenia mogą wymagać powtórnego malowania wcześniej od innych.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czym pomalować drewniany płot?

Drewniany płot można pomalować lakierobejcą lub farbą. Ważne, by były przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Lakierobejca zachowuje i podkreśla rysunek słojów drewna, a farba go maskuje, tworząc gładką powierzchnię.

Jak wyczyścić drewniany płot z mchu?

Usunięcie wrastającego mchu jest niezbędnym zadaniem przed odświeżeniem i malowaniem ogrodzenia. Mech usuwa się mechanicznie za pomocą papieru ściernego o gradacji ok. 200. W przypadku większych powierzchni, pracę można skończyć szybciej, korzystając ze szlifierki.

Jak wzmocnić drewniany płot?

Uszkodzony płot wymaga wymiany zniszczonych elementów, bo nie spełnia swojej funkcji. Sztachety lub słupki uszkodzone przez owady lub zgniliznę muszą być zastąpione nowymi. Aby nowy płot był stabilniejszy i mocniejszy, można go postawić na wylewce betonowej. Należy wtedy użyć kotew, które można przykręcić do betonu.