Pilarki, czyli piły łańcuchowe

Pilarki to uniwersalne narzędzia, z których korzysta się najczęściej w ogrodzie i w warsztacie. Służą do przycinania gałęzi, rozdrabiania powalonych wiatrem drzew czy przygotowania opału do kominka. W ogrodzie czy podczas obróbki drewna takie narzędzie pod ręką z pewnością się przyda. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu pilarki!
Decydującą sprawą przy wyborze pilarki jest jej przyszłe zastosowanie. Im silniejsze przewidujemy obciążenie tego urządzenia, tym większą musi mieć ono moc. Długotrwała praca przebiega sprawniej i jest mniej męcząca, jeśli pilarka jest stosunkowo lekka, dobrze wyważona, ma ergonomiczne uchwyty zmniejszające obciążenie mięśni. W ofercie handlowej znajdują się pilarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe.

Pilarki – jakie mamy do wyboru?

Spośród pilarek używanych do najczęstszych prac ogrodowych, takich jak cięcie czy prosta obróbka drewna możemy wyodrębnić dwa rodzaje:

  • pilarki spalinowe,
  • pilarki elektryczne.

Różnią się one sposobem zasilania – pilarki spalinowe napędzane są na paliwo, natomiast pilarki elektryczne działają po podłączeniu do prądu. Dostępne są również pilarki akumulatorowe, które wymagają wcześniejszego naładowania. Przed podjęciem decyzji, która z nich będzie odpowiednia, poznajmy ich cechy.

Pilarki spalinowe

Do wycinki drzew w lesie i sadzie, pielęgnowania starych drzew w ogrodzie, cięcia pozyskanego drewna (zwłaszcza o grubości czy średnicy powyżej 30 cm) najlepiej nadają się pilarki spalinowe.

Mają silniki dwusuwowe o pojemności skokowej 32 – 54 (do użytku w gospodarstwie i ogrodzie, oraz do 118,8 cm⊃3; (przeznaczone do profesjonalnej pracy drwali) generują moc użyteczną 1,5 – 9 KM. Długość prowadnicy łańcucha może wynosić 30–105 cm. (np. 30-50 cm dla pilarek o mniejszej mocy, oraz nawet do105 cm dla pilarek profesjonalnych przeznaczonych do cięcia najgrubszych elementów). Ciężar różnych modeli wynosi 3,0-10,4 kg.

Decydując się na pilarkę spalinową warto zwracać uwagę na to, czy łatwo się ją obsługuje. Wygodniej się pracuje, gdy korpus maszyny jest wąski, dobrze wyważony. Wyłącznik zapłonu oraz dźwignia ssania powinny być umieszczone w zasięgu ręki operatora. Nowoczesne modele pilarek mają zintegrowaną dźwignię wyłącznika, która łączy funkcję wyłącznika zapłonu, dźwigni ssania oraz blokady półgazu.

Dodatkowym atutem przy wyborze jest system automatycznego smarowania łańcucha. Ważne są też inne rozwiązania ułatwiające pracę, jak system redukujący drgania, czy szybki rozruch. Niektórzy producenci w trosce o środowisko wprowadzają silniki ze specjalnym systemem zapewniającym lepsze spalanie mieszanki, co daje większą moc przy znacznej oszczędności paliwa oraz mniej zanieczyszczonych spalinach emitowanych do atmosfery.

Wygodniejsze w obsłudze są modele, w których łatwy jest dostęp do filtra powietrza i świecy zapłonowej, a napinanie łańcucha na prowadnicy i otwieranie osłony cylindra nie wymaga użycia narzędzi. Pilarki spalinowe mają też wady: są stosunkowo ciężkie, bardziej skomplikowane w obsłudze (zapłon wymaga umiejętności i wyczucia, konieczne jest sporządzanie odpowiedniej mieszanki do zasilania silnika, dbałość o właściwe smarowanie elementu tnącego). Pracująca pilarka spalinowa generuje hałas w granicach 109,8-116 dB. Ponieważ przekroczony zostaje poziom dopuszczalny, należy używać ochronników słuchu.

Pilarki spalinowe – zalety i wady

Piły spalinowe napędzane są mieszanką benzyny bezołowiowej i oleju (dokładne proporcje, w jakich należy wymieszać obie ciecze są w instrukcji lub na nakrętce od zbiornika). To doskonały wybór dla osób planujących częste prace przy obróbce drewna lub innych, trudnych w cięciu materiałów (np. pozostałości po budowie czy remoncie).

Narzędzia te nie wymagają podłączenia do prądu, można z nich zatem bez przeszkód korzystać w ogrodach czy z dala od zabudowań, gdzie nie ma gniazdek elektrycznych.

Zalety:

  • duża moc
  • mobilność,
  • wydajność,
  • nadają się do użytku profesjonalnego.

Wady:

  • głośna praca,
  • emisja spalin,
  • wymaga zakupu paliwa,
  • jej waga może sięgać nawet 10 kg.

Pilarki elektryczne

Jeżeli zamierzamy używać pilarki do cięcia drewna grubości lub średnicy do 30 cm, czyli przygotowywać drewno do kominka, wykonywać nieskomplikowane prace pielęgnacyjne w ogrodzie (usuwanie pędów i gałęzi, okrzesywanie) czy majsterkować – wybierzmy pilarkę elektryczną.

Tego typu urządzenia są lekkie (3,7-5,2 kg), wygodne w użyciu i nie wymagają wielu czynności obsługowych, a przy tym są cichsze (101-107 dB). Nie produkują też spalin, więc można ich używać także w pomieszczeniach zamkniętych. Moc silnika to 1700-2200W. Ze względu na rodzaj wykonywanych prac ważna jest też długość prowadnicy – w pilarkach elektrycznych wynosi ona 35-41 cm.

Wybierając kosiarkę warto sprawdzić, czy ma automatyczne smarowanie łańcucha, które sprawia, że praca jest wydajniejsza oraz czy napinanie i wymiana łańcucha wymaga używania narzędzi. Kolejną zaletą urządzenia jest hamulec silnika, który umożliwia natychmiastowe zatrzymanie łańcucha.

Głównym ograniczeniem w stosowaniu pilarek elektrycznych jest konieczność zapewnienia stałego dostępu do źródła zasilania o napięciu 230V i natężenia od 8 do 13A, czyli gniazdka elektrycznego. Jeśli więc nie mamy w ogrodzie specjalnych gniazdek zewnętrznych, pielęgnowanie drzew oddalonych od domu będzie niemożliwe, albo zmusi użytkownika do używania przedłużaczy. Kłopotliwe bywa też zapanowanie nad przewodami elektrycznymi - zdarza się, że zostają przecięte w trakcie pracy.

Pilarka elektryczna – zalety i wady

Piła elektryczna to dobry wybór dla osób, które prace związane z obróbką drewna wykonują sporadycznie lub czynności te należą do stosunkowo lekkich. Jest to alternatywa dla siekiery ręcznej, którą tniemy polana na opał. Sprawdza się także przy przycinaniu żywopłotu lub podstawowych pracach stolarskich.

Zalety:

  • łatwa obsługa,
  • niska waga,
  • możliwość używania w pomieszczeniach,
  • cicha praca.

Wady:

  • mała moc,
  • konieczność podłączania do prądu i ostrożnej pracy przy kablu.

Pilarki akumulatorowe

Ten lekki poręczny sprzęt przydatny jest w ogrodzie i gospodarstwie. Pracuje cicho i nie emituje spalin, a przy tym użytkownik nie jest ograniczany odległością od źródła energii, bo silnik zasilany jest akumulatorem. Litowo-jonowy stosowany w pilarkach ma czas ładowania około 25 min (80%) lub 35-90min (100%) i nie rozładowuje się podczas przerwy wy pracy, a niklowo-kadmowy ma czas ładowania około 8 godzin. Problemem może być natomiast długość pracy na jaką pozwala akumulator - 30- 50 min.

Ponieważ czas pracy zależy też od wydatku mocy, przy definiowaniu pilarki akumulatorowej podaje się często ilość cięć, które można wykonać przy akumulatorze naładowanym w stu procentach, np. 50 pędów średnicy 2,5 cm, 150 pędów średnicy 5 cm itp. Jeżeli planujemy dłuższe cykle pracy, warto zaopatrzyć się w dwa egzemplarze i ładować je przemiennie.

Zaletami pilarek akumulatorowych jest stosunkowo niski ciężar – 2,8-4 kg, oraz – co bardzo istotne – niski poziom emitowanego hałasu, wynoszący 93-94 dB. Długość prowadnicy wynosi najczęściej 25-30 cm. Dzięki szybkiemu rozruchowi i automatycznemu, beznarzędziowemu systemowi napinania oraz wymiany łańcucha, praca taką pilarką przebiega płynnie i szybko. Podwójny hamulec i wygodny uchwyt pilarki umożliwiający pewne trzymanie w każdej pozycji roboczej podnosi poziom bezpieczeństwa pracy.

Pilarki akumulatorowe – zalety i wady

Piły akumulatorowe wpisują się w kategorię pilarek elektrycznych. W przeciwieństwie do nich zapewniają jednak mobilność – za ich pomocą można ciąć drewno także w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu.

Zalety:

  • mobilność,
  • brak spalin,
  • cicha praca,
  • łatwa obsługa.

Wady:

  • duża waga spowodowana akumulatorem,
  • konieczność ładowania baterii przed rozpoczęciem pracy.

Czy wiesz, że…?

W sprzedaży dostępne są pilarki posiadające funkcje znacząco ułatwiające korzystanie z nich. Są to pokrętła napinające łańcuch, systemy amortyzacji i blokady. Jeśli priorytetem jest wygoda i bezpieczeństwo pracy, warto wybrać piłę z dodatkowymi udogodnieniami.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze pilarki?

Kiedy zdecydujemy, który z rodzajów pilarek najbardziej odpowiada naszym potrzebom, powinniśmy zwrócić uwagę także na poniższe parametry:

Moc silnika

Podawana najczęściej w watach (W) lub kilowatach (kW). W sprzedaży znajdziemy urządzenia o mocy od 1 do 2,5 kW, czyli od 1000 do 2500 W. Do czynności domowych i ogrodowych (takich jak przycinanie gałęzi lub kawałków drewna) w zupełności wystarczy pilarka o mocy do 2 kW.

Pojemność silnika (dotyczy jedynie pilarek spalinowych)

Im większa, tym cięższe prace możesz wykonać. Wyraża się ją w centymetrach sześciennych (cm3). W sprzedaży najczęściej spotyka się urządzenia o pojemności od 25 do 55 cm3. Do prac w domu i ogrodzie wystarczy nam pilarka o mocy z niższego zakresu, co wpływa także na ilość zużywanego paliwa.

Waga urządzenia

Pilarki, szczególnie te o dużej mocy, bywają ciężkie, co może utrudniać wykonywanie prac za jej pomocą. Jeśli mamy taką możliwość, przed zakupem najlepiej wziąć piłę do ręki by przekonać się, czy damy radę ją utrzymać. Pamiętajmy, że pracującą pilarkę trudniej utrzymać niż tę wyłączoną.

To, na którą z pilarek się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od naszych upodobań i tężyzny fizycznej – pilarki elektryczne są mniejsze i znacznie lżejsze, zatem zajmują mniej miejsca, a praca jest łatwiejsza. Przed zakupem warto także przemyśleć, do jakich zadań będziemy wykorzystywać narzędzie. Do pracy z trudnym do obróbki materiałem, lepiej będzie sięgnąć po bardziej wydajną i mocniejszą pilarkę spalinową. Pilarka elektryczna natomiast doskonale sprawdzi się w mniej wymagających zadaniach, w które nie musimy wkładać dużego wysiłku.