Czym kierować się przy wyborze traktorka ogrodowego?
Jeśli potrzebujemy skosić trawę na rozległej powierzchni, która przekracza 2000 m2, zdecydujmy się na traktorek ogrodowy – najwydajniejszy, spośród wszystkich dostępnych na rynku urządzeń koszących. Kosiarki samobieżne, zwane również motorowymi lub mikrociągnikami, zapewniają łatwość obsługi, wygodę i przyjemność koszenia, a przede wszystkim wysoką wydajność, a więc i krótszy czas pracy.Przy wyborze traktorka do koszenia trawy, weźmy pod uwagę zarówno uwarunkowania terenu trawnika (nierówności, nachylenie), jak i jego powierzchnię i moc urządzenia. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Rodzaj powierzchni do koszenia
Wybór traktorka ogrodowego uwarunkowany jest także rodzajem powierzchni, którą zamierzasz kosić. Kieruj się przede wszystkim rozmiarem powierzchni swojego trawnika, a także jego ukształtowaniem oraz występującymi na nim roślinami i elementami architektury ogrodowej.
Trawnik średniej wielkości – od 2000 do 10000 m2
Niektóre traktorki ogrodowe są przystosowane do trawników o średniej powierzchni (2000-10000 m2). Mają mniejszą moc silnika, mniejszą szerokość koszenia i nie oferują możliwości zastosowania dodatkowego osprzętu. Są za to nieduże i lekkie, a zatem wygodne i prostsze przy manewrowaniu, tańsze i bardziej ekonomiczne.
Duży ogród – powyżej 10000 m2
Inne kosiarki samobieżne, przeznaczone do trawników i ogrodów o znacznie rozleglejszych powierzchniach (powyżej 10000 m2), mają mocniejszy silnik, większą szerokość koszenia oraz koła o większej średnicy. Umożliwiają znacznie szybsze koszenie rozległych obszarów. Mają też cięższą i bardziej wytrzymałą obudowę, a zatem są lepiej przystosowane do pracy z różnego rodzaju osprzętem.
Teren wymagający precyzyjnego manewrowania
Na rynku dostępne są również traktorki do trawy o specjalnym przeznaczeniu do "trudnych" powierzchni. Mają krótszy promień skrętu, a zatem lepiej radzą sobie z przeszkodami, takimi jak drzewa czy krzewy. Jednak zdolność do pokonywania nachyleń zależy bardziej od mocy ich silnika i obciążeń traktorka niż od właściwości samego skrętu.
Moc i typ silnika
Efektywna praca traktorka ogrodowego zależy od jego mocy oraz typu silnika. Im większa moc tym sprawniejsza i szybsza praca urządzenia. Jednak wybór liczby koni mechanicznych powinien uwzględniać uwarunkowania trawnika, przede wszystkim rozmiar jego powierzchni.
Moc silnika
Moc silnika, mierzona w koniach mechanicznych (KM), ma duże znaczenie dla pracy urządzeń przeznaczonych do pielęgnacji trawnika lub do odśnieżania, zwłaszcza z dodatkowym osprzętem. Także w przypadku koszenia, silniki o większej mocy sprawiają, że odbywa się ono szybciej, a traktor łagodniej podjeżdża pod niewielkie wzniesienia i inne nierówności terenu.
Liczba koni mechanicznych (KM)
Traktorki do koszenia średnich trawników (2000-10000 m2) mają moc silnika ok. 11-15 KM, natomiast moc silników modeli do dużych trawników (powyżej 10000 m2) oscyluje wokół ok. 16-22 KM.
Typy silnika
Silniki dwucylindrowe mają przewagę nad jednocylindrowymi, jeśli chodzi o żywotność maszyny, dostarczenie większej mocy, a także chłodniejszą pracę. Stosowane są w większych traktorkach ogrodowych. Warto pamiętać, że sprawne i wieloletnie funkcjonowanie traktorka zapewnimy sobie, korzystając tylko z oferty silników renomowanych producentów.
Rodzaj systemu koszącego
Małe, samobieżne kosiarki nadają się do średniej wielkości trawników, natomiast duże, do trawników o znacznych powierzchniach. Oprócz wielkości agregatu koszącego, o jego funkcjonalności decyduje ilość noży i system noży tnących.
Ilość i system noży tnących
Zwykle im więcej jest noży, tym szybsze i dokładniejsze jest koszenie. System noży może umożliwiać ich obrót w jedną i drugą stronę, wtedy traktorek ma możliwość przerzucania skoszonej trawy zarówno do kosza zbierającego, jak i do zestawu rozdrabniającego trawę.
Szerokość i wysokość koszenia
Istotny jest również zakres wysokości koszenia trawy. Poprzez jego optymalne dostosowanie (ok. 1/3 stopnia regulacji), poprawia się żywotność trawnika i jego wygląd. Chcąc zapewnić jak najlepszy rozwój trawy, wysokość koszenia traktorka ogrodowego powinna wynosić od 3 do 10 cm.
Optymalne szerokości korpusu, w zależności od wielkości trawników, wynoszą:
2000-5000 m2 – szerokość 76-100 cm.
5000-10000 m2 – szerokość 100-115 cm.
10000 i więcej m2 – szerokość 115 cm i więcej.
Systemy zbierania i mielenia skoszonej trawy
Przed zakupem traktorka ogrodowego nie zapomnij zwrócić uwagi na system magazynowania trawy. Producenci oferują modele wyposażone w zbiorniki na skoszoną trawę, a także bardziej zaawansowane urządzenia, które mielą i rozdrabniają zebrane fragmenty murawy. Dostępne są także traktorki pozbawione kosza magazynującego, które wyrzucają skoszone odpady na trawę.
Kosze i pojemniki na trawę
Kosze na trawę chronią trawnik przed powstawaniem sfilcowanej, nieprzepuszczalnej warstwy organicznej, powodującej odwodnienie korzeni i mniej skuteczne nawożenie. Dzięki zbieraniu zalegającej, skoszonej trawy, trawnik jest elegancki i zdrowy. Kosze mogą mieć różne pojemności. Im większy pojemnik, tym rzadziej będziemy go opróżniać.
Rozdrabnianie / mielenie trawy
Rozdrabnianie trawy, czyli tzw. mielenie, jest najwygodniejszym i najbardziej pożytecznym sposobem pielęgnacji naszego zielonego dywanu. Drobno zmielona trawa stanowi dobry nawóz organiczny dla rosnącego trawnika i nie tworzy nieprzepuszczalnej warstwy dla wody. Jednak mielenie wymaga częstszego koszenia, gdyż urządzenia rozdrabniające nie radzą sobie z bardzo dużą ilością trawy.
System wyrzutu bocznego
Trawa po skoszeniu jest wyrzucana z boku, na trawnik, przez co wymaga zgrabienia. Można ją przekompostować i wykorzystać jako nawóz organiczny. Traktorki ogrodowe z systemem wyrzutu bocznego wykorzystuje się do koszenia wysokich traw oraz tam, gdzie jest mniej drzew i innych przeszkód terenowych.
Osprzęt do traktorka
Aby usprawnić pracę traktorka ogrodowego wybierz dla niego odpowiedni osprzęt. Właściwie dobrane akcesoria zoptymalizują jego działanie oraz sprawią, że praca w ogrodzie będzie przebiegać szybciej, przyjemniej i efektywniej.
Przyczepki ogrodowe / transportowe
Przyczepki ogrodowe służą do przewożenia różnego rodzaju rzeczy, za pomocą traktorka ogrodowego. Są bardzo praktyczne, np. do przewożenia drewna na opał.
Wertykulatory i aeratory – napowietrzanie trawnika
Wertykulatory pozwalają rozluźnić i napowietrzyć podłoże, dzięki czemu trawa rozkrzewia się znacznie lepiej. Za pomocą wertykulatorów niszczy się też mchy i inne chwasty, które pozbawiają trawę światła i substancji odżywczych. Wertykulacja, zwana także koszeniem pionowym trawnika, polega na przecinaniu za pomocą noży wertykulatora, wierzchniej warstwy trawnika.
Aeratory również napowietrzają trawnik (w mniejszym stopniu od wertykulacji) oraz usuwają mech i kiełkujące chwasty.
Pługi i łańcuchy na koła – odśnieżanie terenu
Służą do pracy traktorka w zimie i są bardzo przydatne przy odśnieżaniu. Oprócz pługu warto wyposażyć go również w łańcuchy na koła.
Siewniki do trawy
Dzięki siewnikom do trawy, zyskamy możliwość równomiernego rozłożenia nasion traw podczas wysiewu. Ponadto, jest to bardzo wygodna i przyjemna metoda siania trawy.
Walce do traktorka
Walce służą do wałowania ziemi po zasianiu trawy. Dzięki wałowaniu więcej nasion trawy kiełkuje, gdyż roślina łatwiej przedostaje się na powierzchnię (z mniejszej głębokości). Ponadto, po wałowaniu wiatr nie wywiewa nasion i trawnik jest bardziej równomierny.
Dodatkowe opcje wyposażenia
Jeśli twój budżet pozwala zainwestować w dodatkowe udogodnienia, warto to zrobić. W szczególności zwróć uwagę na regulację wysokości siedzenia maszyny, system wspomagania kierownicy oraz pojemność zbiornika na paliwo.
Koła nieniszczące trawy
Pozwalają utrzymać elementy mielące na odpowiedniej wysokości, aby zapobiegać uszkodzeniom zdrowej, rosnącej trawy.
Siedzenie z regulacją wysokości
Umożliwia dopasowanie odpowiedniej wysokości, zapewniając tym samym wygodę, ergonomię i komfort użytkowania traktorka.
Samocentrująca kierownica
Ułatwia koszenie w równych, prostych pasach.
Duży zbiornik na paliwo
Im większy jest zbiornik na paliwo, tym rzadziej trzeba go uzupełniać podczas koszenia. Jednak należy pamiętać, że stare paliwo, długo stojące w baku, traci swoje właściwości i niszczy silnik.
Obsługa traktorka ogrodowego – najważniejsze zalecenia
Po każdym koszeniu należy krótko przepłukać traktorek do trawy oraz dokładnie oczyścić i umyć noże. Warto też pokryć maszynę płynem zapobiegającym przyklejaniu się traw.
Olej należy wymieniać raz na sezon i pilnować jego poziomu, podobnie jak w przypadku samochodu.
Jeżeli traktorek ogrodowy posiada silnik spalinowy, należy pamiętać o tym, że benzyna traci swoje właściwości po około 2 miesiącach.
Po sezonie koszącym należy opróżnić zbiornik paliwa, uruchomić silnik i poczekać, aż paliwo się skończy. Traktorki powinny być garażowane lub przynajmniej przykryte pokrowcem na zimę.
Należy zachować ostrożność! Wyrzut boczny może wystrzelić twarde przedmioty z dużą siłą. Ponadto, dla ochrony słuchu, warto korzystać ze słuchawek zagłuszających.