Zielona fasada. Jak ją stworzyć?
Zielona fasada to wertykalny sposób uprawy roślin, który doskonale ozdobi wejście do domu oraz uzupełni zwykłą zieleń w ogrodzie. Rośliny pokrywające elewację budynku ożywią zabudowę i całkowicie odmienią jej charakter. Jak stworzyć zieloną fasadę? Jakie rośliny wybrać na zieloną ścianę? Poznaj odpowiedzi na te pytania!
Zielona fasada – co to?
Zielona fasada to rodzaj ogrodu wertykalnego. Jak sam nazwa wskazuje rośliny, pną się po ścianach zewnętrznych budynku, tworząc spektakularny efekt wizualny. Taka dekoracja sprawdzi się na fasadach domów jednorodzinnych, bloków czy altanek ogrodowych.
Co ciekawe, poza niewątpliwymi wartościami estetycznymi, zielona ściana neutralizuje zanieczyszczenia, podnosi wilgotność powietrza oraz znacząco wpływa na obniżenie temperatury podczas upałów. W zależności od wykorzystanych roślin, zielona fasada może być również dobrą przestrzenią dla owadów zapylających.
Jak założyć zieloną fasadę?
Zanim przystąpisz do działania, warto wiedzieć, że zielona fasada to długoterminowy projekt. Co to oznacza? Efekty będą widoczne dopiero po upływie kilku lat od posadzenia roślin. Przy planowaniu zielonej fasady należy odpowiednio dobrać: konstrukcję nośną oraz gatunki roślin.
Konstrukcja wspierająca będzie wspierała rośliny i umożliwiała im dalsze pięcie się po fasadzie budynku. Łodygi oraz korzenie roślin będą oplatać kratownice i wspinać się wzdłuż ściany. Konstrukcja wzmocni zieleń oraz zabezpieczy ją przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych np. silnego wiatru. Ponadto kratownice pozwolą na rozrastanie się zielonej ściany w kontrolowany sposób oraz dodatkowo zabezpieczą elewację samego budynku.
Zakładanie konstrukcji warto powierzyć odpowiednim fachowcom. Przy ograniczonym budżecie można wykorzystać np. kratki, siatki ogrodzeniowe lub metalowe linki, które zaczepia się w fasadzie budynku za pomocą kotw.
Zielona fasada – jakie rośliny wybrać?
Rośliny do zielonej fasady dobieraj odpowiednio do lokalnych warunków: temperatury, wilgotności powietrza i przede wszystkim siły wiatru. Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście rośliny pnące. Rozstawione wzdłuż ściany sadzonki będą stopniowo wspinały się po budynku. Jakie rośliny do zielonej fasady?
Bluszcz pospolity – pnącze pozwoli na stworzenie ciekawej oraz trwałej aranżacji. Bluszcz szybko porasta ściany i jest odporny na niekorzystne warunki. Rośliny ozdobią fasadę soczystą zielenią przez cały rok.
Winobluszcz pięciolistny – sezonowe pnącze zmienia kolor w zależności od pory roku. Podczas lata budynek pokryje piękna zieleń. W okresie jesiennym winobluszcz zmieni kolor na szkarłatno-czerwony. Pnącze charakteryzuje się dużymi rocznymi przyrostami i jest odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Wisteria – fioletowe kwiaty wisterii zachwycą szczególnie w maju. Glicynia to gatunek długowieczny, jednak ma skłonność do przemarzania w zimie. Dlatego podczas sadzenia należy wybrać dla niej odpowiednie, osłonięte stanowisko. Ze względu na dużą masę, wisteria wymaga zamontowania specjalnych podpór oraz kratownic.
Rdestówka – to piękne pnącze do ogrodu o drobnych kwiatach. Rdestówka kwitnie od lipca do października. Gatunek jest średnio odporny na mróz, więc warto sadzić go w osłoniętych częściach budynku czy ogrodu.
Milin – spektakularne kwiaty w kształcie trąbki o soczystej czerwonej, pomarańczowej lub żółtej barwie, będą pięknie prezentowały się na fasadzie domu. Milin warto zabezpieczyć przed mrozem, usypując przy pędach kopczyk z suchych liści lub kory.
Zielona fasada – pielęgnacja
Szczegółowa pielęgnacja zależy od roślin składających się na zieloną fasadę. Niezależnie od wybranych gatunków, podstawą pielęgnacji jest wykonywanie cyklicznych cięć, które odmładzają rośliny i pobudzają je do rozrastania. Pamiętaj, żeby podczas przycinania pnączy usuwać części, które przemarzły bądź zostały uszkodzone. Kolejnym zabiegiem jest odpowiednie nawożenie. Preparaty przyspieszą porost roślin, uodpornią je na działanie szkodliwych warunków oraz wzmocnią kwitnienie.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy hortensja pnąca sprawdzi się na zieloną fasadę?
To pnącze wymaga bardzo silnych podpór, dlatego nie jest rekomendowane podczas zakładania zielonej fasady. Hortensja pnąca sprawdzi się natomiast doskonale posadzona przy ogrodzeniu czy pergoli.