Pnącza jednoroczne na balkon
Pnącza jednoroczne rosną bardzo szybko i w ciągu jednego sezonu potrafią rozrosnąć się na dużej przestrzeni. Mogą stanowić ciekawą ozdobę balkonu czy tarasu, ponieważ wiele z nich kwitnie przez długie miesiące, a kwiaty niektórych gatunków pięknie pachną.
Problemy z pnączami wieloletnimi na balkonie
Posadzenie na balkonie pnączy jednorocznych to bardzo dobry pomysł, ponieważ uprawa roślin wieloletnich może nastręczać pewnych trudności.
Wymagają one specyficznej pielęgnacji: częstego podlewania i nawożenia, przycinania, przesadzania i doboru odpowiedniej donicy itp. Poza tym często bardzo silnie się rozrastają i w związku z tym nie nadają się do posadzenia na małych balkonach.
Odpowiedni pojemnik i podłoże
Pnącza jednoroczne należy sadzić w odpowiednio dużych pojemnikach, ponieważ rośliny te wytwarzają sporych rozmiarów bryłę korzeniową. Najlepsze będą pojemniki jasne, ponieważ ciemne barwy absorbują promienie słoneczne, co może spowodować przegrzanie i wysuszenie korzeni. Na dno pojemnika powinniśmy wysypać warstwę drenażu, może być to np. keramzyt lub pokruszona gliniana donica. Aby pnącza dobrze rosły, muszą mieć żyzne i przepuszczalne podłoże.
Najlepiej zastosować specjalne podłoże do roślin balkonowych, które dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym. Można także własnoręcznie sporządzić odpowiednią mieszankę. W tym celu należy zmieszać ze sobą ziemię ogrodową, kompost oraz odkwaszony torf.
Stanowisko i podpory
Donice najlepiej umieścić w miejscu słonecznym, wtedy rośliny będą kwitły najbardziej obficie. Powinny także być osłonięte od wiatru, by silne podmuchy nie połamały kruchych łodyg. Pnączom musimy zapewnić także odpowiednie podpory.
Dla roślin jednorocznych najlepsze będą bambusowe lub drewniane kratki lub specjalne linki ogrodnicze. Pnącza ładnie pną się przy ścianie, mogą także opleść swymi pędami barierkę balkonową. Niektóre z nich (np. nasturcje) można posadzić w podwieszanych donicach. Utworzą wtedy malownicze kaskady.
Podlewanie i nawożenie
Rośliny balkonowe należy obficie podlewać, w czasie upałów – nawet dwa razy dziennie. Nie można jednak dopuścić do zalania podłoża, ponieważ doprowadzić to może do zgnicia korzeni. Podlewajmy tylko wtedy, gdy ziemia w donicy lekko przeschnie. Kwitnące pnącza musimy także regularnie nawozić.
Najlepiej zastosować do tego celu płynny nawóz do roślin balkonowych. Zasilanie rozpoczynamy około 2-3 tygodnie po posadzeniu i nawozimy rośliny raz w tygodniu przez cały okres wegetacyjny.
Jednoroczne pnącza kwitnące
Asarina – może dorastać do wysokości 2-3 m, ma jasnozielone listki i dzwonkowate kwiaty, które mogą przybierać barwę różową i fioletową. Kwitnie od lipca do października. Asarina preferuje stanowiska słoneczne.
Fasola ozdobna – dorasta do około 3-4 m wysokości. Może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Kwitnie od czerwca do września na biało lub czerwono (w zależności od odmiany). Kwiaty fasoli ozdobnej są pachnące.
Fasolnik egipski – ma fioletowe, ładnie pachnące kwiaty, które możemy podziwiać od czerwca do września. Może rosnąć na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Owoce fasolnika egipskiego są jadalne i także stanowią ozdobę pnącza, ponieważ mają postać niewielkich czerwonych strąków.
Groszek pachnący – popularne pnącze, które dorasta do 2 m wysokości. Ma bardzo dekoracyjne, pachnące kwiaty, które mogą przybierać różne barwy w pastelowych odcieniach: białą, żółtą, pomarańczową, różową, czerwoną, niebieską, fioletową. Kwitnie od czerwca do września. Groszek pachnący preferuje stanowiska słoneczne, wymaga też żyznego i wilgotnego podłoża.
Kobea pnąca – ma duże, dzwonkowate kwiaty koloru fioletowego. Może osiągać około 4 m wysokości. Kwitnie dość późno (od sierpnia do października), więc może stanowić ozdobę balkonu nawet wtedy, kiedy inne rośliny już przekwitną. Może rosnąć w półcieniu lub na stanowisku słonecznym.
Nasturcja kanaryjska – dorasta do około 4m wysokości. Jej główną ozdobą są niewielkie, postrzępione kwiaty w ciepłych, żółtych barwach. Kwitnie od sierpnia do listopada i jako jedna z niewielu roślin może stanowić ozdobę nawet późną jesienią.
Nasturcja pnąca – może dorastać do około 3-4 m wysokości. Ma pojedyncze, duże kwiaty, które przybierają różne odcienie barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Nasturcja pnąca kwitnie dosyć długo: od czerwca do października. Rosina ta preferuje stanowiska słoneczne i glebę ubogą w składniki odżywcze (im żyźniejsze podłoże, tym więcej liści – i mniej kwiatów – wytwarza nasturcja).
Rodochiton – kwiaty tej rośliny są niezwykle dekoracyjne: mają ciemnopurpurową barwę i ciekawy kształt. Pnącze to dorasta do wysokości około 3 m. Rodochiton kwitnie od czerwca do października i preferuje stanowiska słoneczne.
Tunbergia oskrzydlona – jest to pnącze niezbyt duże, dorasta bowiem do wysokości około 1 m. Ma bardzo dekoracyjne, liczne kwiaty o barwie intensywnie żółtej z czarnym oczkiem pośrodku. Najpiękniej rośnie w pełnym słońcu. Tunbergia oskrzydlona kwitnie od sierpnia do października.
Wilec purpurowy – pnącze to dorasta do około 3m wysokości. Wilec rośnie bardzo szybko, dlatego często stosowany jest jako roślina osłaniająca. Kwitnie od lipca do września, a jego lejkowate kwiaty przybierają barwy białe, różowe, purpurowe, niebieskie, fioletowe. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.
Jednoroczne pnącza ozdobne z liści
Chmiel Japoński – dorasta do około 4 m wysokości. Dobrze rośnie w pełnym słońcu, ale radzi sobie także w półcieniu. Główną ozdobą chmielu japońskiego są duże, soczystozielone liście.
Plektrantus koleusowaty – inaczej zwany jest komarzycą. Może dorastać do około 1,5 m wysokości. Ma przewieszające się pędy, które tworzą efektowna kaskadę. Liście komarzycy są bardzo dekoracyjne i mają kolor biało-zielony. Plektrantus koleusowaty najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych.