Pielęgnacja trawnika po zimie

Opinii 7

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnację trawnika powinniśmy rozpocząć już wczesną wiosną, gdy śnieg stopnieje, a darń rozmarznie. Jednak nie jest wskazany również zbytni pośpiech - powinniśmy poczekać jeszcze na obeschnięcie gleby, ponieważ zaraz po roztopach jest ona bardzo miękka i samo chodzenie po niej, może sprawić, że na trawniku pozostawimy nieładne wgłębienia.

 

Pierwszy zabieg jaki powinniśmy wykonać to wałowanie. W czasie zimy zgromadzona pod powierzchnią ziemi woda często uszkadza darń. Proces zamarzania i odmarzania powoduje podnoszenie się kęp trawy i tym samym odrywanie się ich korzeni od gleby. Wałowanie dociśnie ponownie kępy do podłoża. Zabieg ten należy wykonać, gdy ziemia obeschnie i jest lekko wilgotna. To ważne, bo gdy wody jest zbyt dużo lub zbyt mało nacisk sprawia, że zniszczeniu ulega porowata struktura gleby, a także powstają głębokie wgniecenia. Na trawnikach przydomowych wystarcza jednorazowe uwałowanie powierzchni wczesną wiosną wałem gładkim o ciężarze dostosowanym do rodzaju podłoża – poziom powierzchni po zabiegu powinien obniżyć się o około 1,5 cm. Jeżeli trawnik założony jest na glebie piaszczystej, wałowanie można powtórzyć wczesną jesienią. Jeżeli trawnik ma wyglądać perfekcyjnie, dobrze jest wałować go raz w miesiącu, ale wtedy należy używać wału kołkowego na którego powierzchni w odległości kilku centymetrów od siebie rozmieszczone są kołki długości około 2 cm i średnicy około 15 cm – taka konstrukcja pozwala wyrównywać powierzchnię bez niszczenia trawy.

Następny krok to wygrabianie. Grabiami elastycznymi dokładnie zgarniamy resztki suchej trawy i zeschłych liści. Następnie grabiami ostrymi „wyczesujemy” murawę, aby na ile to możliwe oczyścić ją z martwych części.

 

Jeżeli na trawniku pojawiła się warstwa filcu (obumarłe liście, pędy i rozłogi), która sprawia, że do korzeni nie dociera powietrze i woda, a do pędów w dolnej części roślin światło, natomiast łatwo rozwijają się choroby grzybowe, należy przeprowadzić wertykulację, czyli pionowe cięcie darni. Do tego służą mechaniczne lub napędzane ręcznie wertykulatory, wyposażone w specjalne noże przecinające filc i podłoże.

Po przeprowadzeniu wertykulacji należy wygrabić przecięte i wyrzucone na wierzch fragmenty roślinne. Można też powstałe w gruncie szczeliny wypełnić lekkim podłożem o dużej zawartości torfu. 

 

Pierwsze koszenie po zimie wykonujemy, gdy trawa osiągnie około 8 cm wysokości. Przydomowe trawniki rekreacyjne najlepiej jest ciąć na wysokość 6 cm, a dywanowe czyli dekoracyjne – 4 cm. Zabieg przeprowadzamy, gdy trawy są suche, ale nie w pełnym słońcu.

Na początku kwietnia należy przeprowadzić nawożenie. Wczesną wiosną powinniśmy przede wszystkim dostarczyć naszemu trawnikowi odpowiednią dawkę azotu. Dzięki temu szybciej się zregeneruje i nabierze soczystych barw. Zapewniają to wieloskładnikowe specjalistyczne nawozy do trawników. Sposób użycia podawany jest zawsze na opakowaniu. Zalecanej dawki nie należy przekraczać, bo zamiast spodziewanego efektu sprawimy, że trawy będą bujne, ale słabe i podatne na choroby. Pamiętajmy, aby nawóz był równomiernie rozłożony. Nawożenie możemy wykonać ręcznie lub przy pomocy specjalnego siewnika.

Podlewanie rozpoczynamy w zależności od stopnia wilgotności podłoża, które powinno być lekko wilgotne. Najkorzystniejsza pora na przeprowadzanie tego zabiegu to rano i wczesny wieczór. W ciągu dnia, gdy najmocniej świeci słońce, woda szybko odparowuje, zanim jeszcze zdąży przesiąknąć w głąb gleby.

Sposoby na wiosenne problemy

Czasami po zimie na naszym trawniku pojawiają się niewielkie żółknące miejsca, które dość szybko się powiększają. Gdy jest wilgotno, możemy zaobserwować białą substancję zlepiającą źdźbła. Jest to pleśń śniegowa, czyli groźna i niestety popularna, choroba. Walka z nią może okazać się bardzo trudna. Gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy, powinniśmy zacząć przeciwdziałać. Jeśli mamy szczęście, niekiedy wystarczy przyciąć trawę bardzo nisko w miejscu, gdzie znajdują się pierwsze ślady pleśni śniegowej. Możemy również opryskać je preparatem grzybobójczym. Jednak gdy problem dotyczy znacznych części naszego trawnika i pleśń mocno się rozprzestrzeniła, może się okazać, że niestety będziemy musieli założyć go na nowo.

 

Często podczas zimy na trawniku powstają obniżenia, w których gromadzi się woda. Oznacza to, że podłoże w tych miejscach jest zbyt zwięzłe. Sposobem na to jest rozluźnienie i wymieszanie z piaskiem. Możemy to zrobić, nacinając w darni trzy boki prostokąta. Następnie odwijamy utworzony w ten sposób płat. Wzruszamy podłoże i mieszamy je z piaskiem - w stosunku pół na pół. Nadmiar podłoża usuwamy i ponownie kładziemy darń, dobrze ją dociskając. Jeżeli zagłębienie jest zbyt duże, aby wykonać taki zabieg, niestety musimy zdjąć odpowiednio duży płat murawy i po wymieszaniu podłoża z piaskiem, wysiać na nowo mieszankę traw.

 

Zdarza się czasem, że na powierzchni trawnika pojawią się miejsca z przerzedzoną trawą. Jeśli są one niewielkie to najlepiej jest je wyciąć i uzupełnić innymi fragmentami darni, które pobierzemy z mało widocznych miejsc, np. z obrzeży trawnika lub spod krzewów. Jeśli są to większe ubytki, to powinniśmy w tych miejscach dosiać trawę. Najpierw spulchniamy grunt widłami. Wyrównujemy powierzchnię (jeśli zajdzie potrzeba, to do gleby dosypujemy piasku), a następnie wysiewamy odpowiednio dobraną mieszankę traw.

 
Dodano: 01-03-2012