Narzędzia ogrodnicze przed zimą

Późna jesień to czas, kiedy należy zadbać o nasz sprzęt ogrodniczy. Powinniśmy dokładnie oczyścić sekatory, nożyce, grabie i łopaty. Konserwacji wymagają także kosiarki, system automatycznego nawadniania, węże ogrodowe oraz elementy małej architektury.

Kosiarki elektryczne

Prawidłowe zabezpieczenie sprzętu ogrodniczego przed zimą da nam gwarancję, że na wiosnę będzie on w pełni sprawny i gotowy pracy. Jeśli chodzi o kosiarki elektryczne to przede wszystkim należy oczyścić je z trawy, błota i resztek roślinnych. Dokładnie oczyszczamy także noże, zabezpieczamy je środkiem konserwującym i ostrzymy. Elektryczne nożyce i piły również dokładnie oczyszczamy i konserwujemy olejem prowadnice i łańcuchy. Trzeba pamiętać, aby sprzęt elektryczny przechowywać w suchym miejscu, ponieważ wilgoć może uszkodzić silnik.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe wymagają nieco więcej zachodu. Na zimę nie wolno zostawiać w kosiarce paliwa, najlepiej włączyć silnik i poczekać, aż paliwo samo się wypali. Nie można go wylewać, bo gwałtowne przechylanie kosiarki doprowadzi do zalania gaźnika albo filtra. Należy także odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej. Powinno się również wymienić filtr powietrza i olej. Noże kosiarki należy naostrzyć. Trzeba także pamiętać, że po każdym ostrzeniu nóż powinien być wyważony, aby w trakcie pracy nie uszkodził elementów silnika. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielne zabezpieczyć kosiarkę spalinową przed zimą, powinien oddać ją do serwisu. Późną jesienią i zimą punkty serwisowe mają więcej czasu, by na spokojnie zająć się konserwacją naszego sprzętu. A kosiarki spalinowe to urządzenia na tyle skomplikowane i drogie, że nie warto ryzykować ich uszkodzenia przez nieprawidłową konserwację.

Warto pamiętać, że maszyny różnych producentów różnią się między sobą. W związku z tym trzeba zawsze postępować według instrukcji obsługi, która odnosi się do konkretnego modelu i typu. Na przykład w niektórych modelach olej powinno uzupełnić się na wiosnę, bezpośrednio przed przystąpieniem do pracy, a w innych modelach olej wymienia się jesienią. Niezastosowanie się do wskazówek producenta może doprowadzić do awarii urządzenia.

Narzędzia ogrodnicze

Narzędzia służące do przycinania roślin, takie jak sekatory czy nożyce, należy dokładnie oczyścić, umyć i wysuszyć. Jeśli na nożycach i sekatorach zauważymy zaschnięte resztki żywicy (po przycinaniu drzew i krzewów iglastych), należy je usunąć środkiem zawierającym alkohol lub rozpuszczalnikiem. Ruchome mechanizmy (np. sprężyny, dźwignie) powinno się dodatkowo zabezpieczyć środkiem konserwującym do metalu. Łopaty, grabie, widły i motyki także bardzo dokładnie czyścimy, myjemy i suszymy. Do oczyszczenia zabrudzonych zaschniętą glebą narzędzi użyć można myjki ciśnieniowej, natomiast aby usunąć rdzę, warto użyć papieru ściernego lub drucianej szczotki. Aby pozbyć się z narzędzi bakterii i grzybów, możemy polać je wrzątkiem lub denaturatem. Fragmenty metalowe powinny zostać posmarowane olejem lub specjalnym środkiem konserwującym, co zapobiegnie pojawieniu się rdzy. Narzędzia należy przechowywać w suchym pomieszczeniu. Nie zapominajmy o przygotowaniu łopat do odśnieżania – nie dajmy zaskoczyć się zimie! Przed nadejściem pierwszej śnieżycy warto sprawdzić, czy nasze łopaty nie są uszkodzone lub połamane i, w razie potrzeby, zaopatrzyć się w nowy sprzęt.

System automatycznego nawadniania

Przed pojawieniem się pierwszych przymrozków warto zadbać o system automatycznego nawadniania. Jeśli instalacja nie posiada odwadniaczy, czyli małych membran umożliwiających swobodny odpływ wody z rur, należy przedmuchać system powietrzem za pomocą kompresora. Pod wpływem silnego strumienia powietrza woda zgromadzona w rurach wypłynie przez zraszacze. Trzeba pamiętać, aby każdą sekcję automatycznego nawadniania przedmuchać osobno. Jeśli tego nie zrobimy, to w trakcie silnych mrozów woda może zamarznąć i rozsadzić rury. Najlepiej zlecić to zadanie firmie ogrodniczej.

Węże ogrodowe, krany, rury, pompy

Rury doprowadzające wodę do ogrodowych kranów także należy opróżnić z wody. W przeciwnym wypadku zamarzająca woda mogłaby je rozsadzić, ponieważ w minusowej temperaturze powiększa swoją objętość. Ogrodowe węże powinniśmy zwinąć w taki sposób, by nie powodować załamań i zgięć. Aby gumowy wąż nie popękał, trzeba go przechowywać w suchym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0°C. Nie możemy także zapominać o pompach wodnych i filtrach: należy je dokładnie oczyścić, osuszyć, zakonserwować i umieścić w suchym miejscu. Przed nadejściem silnych mrozów opróżniamy także zbiorniki przeznaczone do zbierania wody deszczowej.

Meble ogrodowe, mała architektura

Meble ogrodowe (np. ławki, stoliki) należy oczyścić i przenieść do suchego pomieszczenia. Warto przed nastaniem zimy zadbać o budynki gospodarcze (np. drewutnie), drewniane płoty i ogrodzenia, a także altany i elementy placu zabaw (np. huśtawki, obrzeża piaskownicy, drabinki). Drewniane elementy dokładnie oczyszczamy, a jeśli to konieczne – usuwamy resztki starej farby. Następnie należy je pomalować specjalnym lakierem lub impregnatem do drewna. Zabezpieczy je to przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych: silnym mrozem, porywistym wiatrem, mokrym śniegiem i słońcem. Warto pamiętać, aby w przypadku obfitych opadów śniegu usuwać zalegający śniegu z dachów altan i budynków gospodarczych.