Jaką podkaszarkę elektryczną lub kosę spalinową wybrać?

Podkaszarki elektryczne i kosy spalinowe to urządzenia przeznaczone do pielęgnacji trawników w miejscach trudno dostępnych. Są poręczne, niezwykle wygodne w użytkowaniu i doskonale sprawdzają się na różnego rodzaju terenach, od nierównych po usłane żwirem lub kamieniami.

Czym są podkaszarki i kosy spalinowe?

Podkaszarki (wykaszarki)

Podkaszarki, inaczej zwane wykaszarkami, to urządzenia elektryczne lub spalinowe, które służą do przycinania niedużych trawników. Sprawdzają się zwłaszcza do przycinania ich obrzeży, czyli takich miejsc, do których nie możemy dostać się kosiarką lub traktorkiem ogrodowym.Wykaszarki, zdecydowanie lepiej niż kosiarki, sprawdzają się również na trawnikach o nierównej powierzchni i kamienistym lub żwirowym podłożu. Ich budowa charakteryzuje się giętkim wałem, który przenosi moment obrotowy oraz żyłką tnącą.

Kosy spalinowe

Kosy spalinowe służą do koszenia dużych powierzchni, z trudnym dostępem dla tradycyjnych kosiarek. Przy ich pomocy skosimy nawet niewielkie drzewka, jeżeli kosy są wyposażone w tarczę tnącą.Kosy z napędem spalinowym są nieocenione w sytuacjach, kiedy trawa jest bardzo długa i mamy do czynienia z licznymi przeszkodami terenowymi. Mają twardy wał, przekładnię i mogą ciąć żyłką lub tarczą.

Kosy spalinowe i podkaszarki elektryczne – jakie modele wybrać?

  1. Źródło zasilania – prąd, paliwo lub akumulator

  2. Wielkość terenu i zasięg koszenia

  3. Ukształtowanie terenu a precyzja koszenia

  4. Moc urządzenia koszącego

  5. Rodzaj układu tnącego

Źródło zasilania – prąd, paliwo lub akumulator

Podkaszarki mogą być zarówno spalinowe, jak i elektryczne. Urządzenia działające na prąd mają tę przewagę nad benzynowymi odpowiednikami, że pracują ciszej i są bardziej przyjazne dla środowiska. Korzystając z nich, nie musimy uzupełniać paliwa. Poza tym podkaszarki elektryczne są zwykle mniejsze i lżejsze, dzięki czemu gwarantują większą poręczność i wygodę w użytkowaniu. Jednak przy ich zakupie trzeba zwykle doliczyć koszt przedłużacza o odpowiednim zasięgu i przekroju.Najważniejszą zaletą podkaszarek spalinowych jest to, że nie mamy ograniczenia zasięgu związanego z długością kabla. Poza tym mogą pracować dłużej niż podkaszarki akumulatorowe, gdyż baterię musimy naładować po określonym czasie pracy. Oprócz tego mają większą moc i zasięg koszenia, a zatem lepiej sobie radzą z rozległymi trawnikami.Kosy spalinowe to urządzenia przeznaczone do nierównych, trudno dostępnych powierzchni. Są bardzo ekonomiczne w eksploatacji, a ich silniki na paliwo płynne oferują większą moc, dzięki której z łatwością uporamy się z grubszymi i twardszymi gałęziami.

Wielkość terenu i zasięg koszenia

Kosy i podkaszarki mają określony zasięg koszenia. Jeśli mamy do czynienia z rozległym terenem, zdecydowanie szybciej poradzimy sobie z nim urządzeniem o większym zakresie koszenia.

Artykuł Czytaj więcej

Kosiarki do trawy – podział, budowa i funkcje

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się konieczność regularnego koszenia trawy. Bez względu na to, czy chcemy mieć piękny trawnik, czy ukwieconą łąkę, zadanie to nie jest proste. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednią kosiarkę do trawy, która pomoże nam podczas prac ogrodowych.

Sugerowane zakresy koszenia podkaszarek i kos, względem wielkości powierzchni terenu, przedstawiają się następująco:

  • 20-25 cm – drobne prace – ogrody domowe, wymagające precyzyjnego strzyżenia;
  • 25-30 cm – lekkie prace – nieduże trawniki i ich obrzeża;
  • 30-38 cm – średnie prace – łąki i trawniki o większej przestrzeni;
  • 38-45 cm – ciężkie prace – duże, rozległe obszary.

Ukształtowanie terenu a precyzja koszenia

Jeśli nasz teren nie jest zbyt rozległy i bardziej cenimy sobie łatwość oraz wygodę obsługi urządzenia niż precyzję cięcia, możemy zdecydować się na podkaszarkę zakrzywioną. Z kolei urządzenia o prostym profilu, z reguły cięższe i mocniejsze, posłużą nam do koszenia terenów bardziej rozległych i z nieregularnym ukształtowaniem. Podkaszarki proste sprawdzają się też lepiej przy koszeniu traw np. pod meblami ogrodowymi.

Podkaszarki żyłkowe z powodzeniem wykorzystamy do koszenia trawy wokół drzew, słupów czy schodów. Wystarczy powoli zbliżyć urządzenie do przeszkody pod odpowiednim kątem, a po usłyszeniu charakterystycznego dźwięku, wycofać podkaszarkę.

Dobrze wiedzieć

Do koszenia terenu gęsto zarośniętego wysokimi i często twardymi roślinami, można zastosować kosy spalinowe o większej mocy. Wtedy najlepiej, jeśli zrezygnujemy z żyłki i do koszenia wykorzystamy znacznie skuteczniejsze ostrze metalowe.

Moc urządzenia koszącego

Moc ma znaczenie przy koszeniu średnich i dużych terenów, gęsto zarośniętych lub z trudno dostępnymi zakątkami. W przypadku podkaszarek i kos elektrycznych zalecana moc przedstawia się następująco:

  • 200-500 W – drobne i średnie prace ogrodowe,
  • 500-1500 W – prace na dużych, wymagających terenach.

W przypadku kos spalinowych, określenie mocy jest dosyć problematyczne. Parametry silników przedstawiane przez producentów są mierzone przy różnej ilości obrotów na sekundę i dlatego trudno je porównać.Lepszy obraz mocy urządzenia można uzyskać, porównując pojemność skokową cylindra, choć i tu odniesienie jest niezbyt precyzyjne.

Rodzaj układu tnącego

W przypadku podkaszarek cięcie odbywa się żyłką plastikową, obracającą się z dużą prędkością. Można zastosować żyłkę o przekroju okrągłym lub kwadratowym, przy czym warto zaznaczyć, że żyłka kwadratowa jest ostrzejsza. Wysuw żyłki może być automatyczny lub ręczny. Automatyczny jest znacznie wygodniejszy i szybszy. Niektóre wykaszarki mają żyłki o zwiększonej wytrzymałości.Kosy przystosowane do cięcia ostrzami mogą mieć tarcze różnego typu. Im gęstsze i mniejsze ząbki, tym większe i twardsze materiały można nimi kosić. Na przykład tarcze mające 80 zębów mogą służyć nawet do przycięcia małych drzew i krzewów.Niektóre kosy mają również żyłkę. Najwygodniejsze są takie, w których układy tnące można stosować zamiennie.

Jak założyć żyłkę do podkaszarki elektrycznej lub kosy spalinowej?

Aby odpowiednio nawinąć żyłkę do kosy spalinowej czy podkaszarki, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego modelu. Można dowiedzieć się dzięki temu, jaką żyłkę należy kupić w danym przypadku. Jeśli chodzi o sam proces, to ten przebiega jednak zazwyczaj podobnie niezależnie od modelu. Można go ująć w kilku krokach. Należy:

  1. wyłączyć podkaszarkę;
  2. zdemontować głowicę;
  3. wyciągnąć szpulę;
  4. odciąć odpowiednią długość żyłki;
  5. przełożyć żyłkę przez odpowiedni otwór na szpuli (zazwyczaj oznaczony strzałką, która wskazuje również kierunek nawijania);
  6. nawijać żyłkę na szpulę zgodnie z wyznaczonym kierunkiem;
  7. zahaczyć końcówki żyłki (ok. 10-15 cm) w wyznaczonych nacięciach;
  8. włożyć szpulę do głowicy;
  9. przeprowadzić końcówki żyłki przez otwory wyjściowe w głowicy;
  10. starannie zamknąć głowicę.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak kosić bezpiecznie?

W pracy z kosą czy podkaszarką nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie, gdyż chwilowa nieostrożność może nas bardzo dużo kosztować. Warto więc przestrzegać kilku zasad, które uchronią nas przed tragicznymi w skutkach incydentami.

  1. Przy korzystaniu z kos i wykaszarek, szczególnie przy ciężkich pracach, dobrze jest korzystać z ubrań ochronnych. Przydają się również słuchawki, okulary i kaski, które chronią głowę, oczy i uszy.

  2. Jeżeli kosa spalinowa ma duży ciężar, warto zaopatrzyć się w specjalne koła do wygodnego przemieszczania się z urządzeniem lub przynajmniej ramiączka do noszenia kosy na plecach.

  3. Nie należy zdejmować osłony tarczy tnącej! Chroni nie tylko ostrze przed stępieniem się na twardych materiałach, lecz także przed jego ześlizgnięciem się.

  4. Po pracy należy wyczyścić ostrze kosy, sprawdzić poziom oleju i paliwa (jeśli urządzenie ma silnik spalinowy) oraz naładować akumulator (jeśli silnik ma akumulator).

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wybrać odpowiednią kosiarkę akumulatorową?

    Kosiarka akumulatorowa to przydatny gadżet dla posiadaczy ogrodu lub działki. Użytkownicy doceniają jej mobilność i brak emisji spalin podczas pracy. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Jakie są zalety kosiarki akumulatorowej i kiedy sprawdzi się najlepiej?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Podstawowe narzędzia ogrodnicze, czyli niezbędnik dobrego ogrodnika

    Piękny ogród wymaga regularnej pielęgnacji i zaangażowania. Odpowiednio zadbany będzie nie tylko cieszył oczy, ale stanie się również doskonałym miejscem wypoczynkowym na świeżym powietrzu. Jednak, aby to osiągnąć, musimy najpierw się trochę natrudzić. Praca w ogrodzie da wiele satysfakcji, jeśli będziemy mogli wykonać ją sprawnie i bez nadmiernego wysiłku. Zapewnią nam to jedynie dobrze dobrane narzędzia ogrodnicze.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Domek ogrodowy. Zbudować od podstaw czy kupić gotowy?

    Domek ogrodowy można zaadaptować na wiele różnych sposobów: składzik na narzędzia, ogrodową strefę relaksu, schronienie przed deszczem na działce rekreacyjnej czy biuro. Zobacz, jak postawić taki obiekt na swoim terenie!