Krzewy owocowe

Własne krzewy owocowe to sposób na pyszne i zdrowe owoce idealne do jedzenia na świeżo lub przygotowania ekologicznych przetworów. Można je sadzić bezpośrednio w ogrodzie lub w pojemnikach, np. na tarasie i balkonie. Odpowiednio pielęgnowane na pewno odwdzięczą się bogatymi zbiorami i ozdobią teren. Jeśli szukasz informacji na temat warunków uprawy krzewów owocowych i zwalczania ich chorób oraz atakujących je szkodników, sprawdź porady naszych ekspertów!

Czytaj więcej

Pigwowce ozdobą ogrodu przez cały rok

Pigwowce są popularne w naszych ogrodach, ponieważ mają piękne kwiaty o ciepłych intensywnych barwach, ciemnozielone, błyszczące liście i ozdobne, jadalne owoce, które idealnie nadają się na przetwory i nalewki. Poza tym są to krzewy dość łatwe w uprawie.

Czytaj więcej

Winorośl

Soczyste, słodkie winogrona zbierane wprost z krzaka to marzenie wielu ogrodników. Mimo że nasz klimat jest zbyt chłodny, by uprawiać winorośl na skalę przemysłową, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić kilka krzaków w przydomowym ogródku.

Czytaj więcej

Jagoda kamczacka – jak ją uprawiać

Jagoda kamczacka to jeden z najwcześniej owocujących krzewów – owoce dojrzewają już pod koniec maja i na początku czerwca, jeszcze przed pierwszymi truskawkami. Ciemnogranatowe, pokryte woskowym nalotem jagody w smaku są słodko-kwaśne, idealnie nadają się do spożycia na surowo, jak również na przetwory, do suszenia czy mrożenia. Jagody kamczackie są łatwe w uprawie, bardzo wytrzymałe na mróz i odporne na suszę.

Czytaj więcej

Malina czarna, polska, żółta

Maliny są uprawiane ze względu na smaczne, aromatyczne i zdrowe owoce. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia, a także na przetwory (dżemy, konfitury, soki, nalewki) i do mrożenia. W zależności od odmiany maliny mogą być czerwone, żółte lub prawie czarne. W grodzie możemy posadzić krzewy owocujące tylko latem lub powtarzające owocowanie na jesieni – aby jak najdłużej cieszyć się tymi pysznymi owocami.

Czytaj więcej

Malinojeżyna

Malinojeżyna to długowieczny krzew, który powstał ze skrzyżowania maliny i jeżyny. Jest nieco bardziej wymagający w uprawie niż gatunki macierzyste, jednak przy prawidłowej pielęgnacji odwdzięczy się obfitym owocowaniem każdego roku. Jedną z popularniejszych odmian malinojeżyny jest odmiana 'Tayberry', która ma owoce barwy ciemnoczerwonej, bardzo smaczne i soczyste. Jest to odmiana bardzo plenna, owoce dojrzewają stopniowo od końca czerwca do końca sierpnia. Krzewy te mogą dorastać do 180 cm wysokości.

Czytaj więcej

Agrest

Agrest to krzew owocowy o bardzo smacznych i zdrowych owocach, które nadają się zarówno do spożycia na surowo, jak i na przetwory. Owoce agrestu mają postać kulistych lub owalnych jagód i mogą być białawe, żółte, czerwone, zielone. Ich skórka może być gładka lub pokryta miękkimi włoskami. Krzew ten owocuje na pędach dwuletnich i wymaga regularnego przycinania.

Czytaj więcej

Truskawki z własnej uprawy

Aby cieszyć się obfitymi zbiorami soczystych truskawek z własnej hodowli, musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Truskawki potrzebują dużej ilości słońca oraz dostatecznie wilgotnego podłoża. Grządki musimy często odchwaszczać, a przed posadzeniem sadzonek glebę warto wzbogacić nawozami organicznymi i mineralnymi.

Czytaj więcej

Rośliny o ozdobnych owocach

Początek września to czas, kiedy na drzewach i krzewach pojawiają się owoce. Niektóre z nich są bardzo dekoracyjne, mają ciekawe kształty i intensywne kolory. Często stanowią pożywienie dla ptaków. Mogą być także ciekawą ozdobą ogrodu nawet przez całą zimę. Posadzenie roślin o pachnących kwiatach, kolorowych liściach i interesujących owocach to sposób na to, by ogród wyglądał pięknie przez cały okres wegetacyjny. Żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, a nawet granatowe lub czarne owoce urozmaicą krajobraz.

Czytaj więcej

Czarny bez

Bez czarny to łatwy w uprawie krzew, który nie ma wygórowanych wymagań, co do gleby i stanowiska. Spotkać go można w całej Polsce. Ma pachnące, kremowobiałe kwiaty i dekoracyjne, ciemnofioletowe, jadalne owoce. Dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych.

Czytaj więcej

Dereń jadalny i inne ciekawe gatunki derenia

Dereń jadalny ma nie tylko pyszne i bogate w składniki odżywcze owoce, ale może też być ciekawą ozdobą naszego ogrodu: wiosną zakwita na żółto, a jesienią jego liście przybierają intensywnie pomarańczową barwę. Poza tym jest to roślina łatwa w uprawie.

Czytaj więcej

Egzotyczne owoce

Gdzie rosną ananasy? Czy banany mogą być czerwone? Ile nasion znajduje się w granacie? Co ma wspólnego pomidor i kaki? Dlaczego karambola to „gwiaździsty owoc"? Jak smakuje woda kokosowa? Ile waży jackfruit? Czy mango to naprawdę „owoc bogów"? Zapraszam w podróż do krainy egzotycznych owoców.

Czytaj więcej

Pachnące byliny, pnącza, drzewa i krzewy

Warto mieć w ogrodzie rośliny, których kwiaty pięknie pachną. Najlepiej sadzić je w pobliżu miejsca, gdzie odpoczywamy i często przebywamy: niedaleko tarasu, altany lub placu zabaw dla dzieci. Aby cieszyć się pięknym zapachem kwiatów przez cały sezon, należy postawić na różnorodne gatunki, które będą kwitły od wczesnej wiosny do jesieni. Z bogatej oferty pachnących roślin warto wybrać zarówno niewielkie byliny, krzewy, pnącza, jak i niewysokie drzewa. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji.

Czytaj więcej

Ściółkowanie – poznaj sprawdzone metody i materiały

Ściółkowanie jest jedną z czynności, którą wykonuje się ze względów pielęgnacyjnych i dekoracyjnych. Główne zalety ściółkowania to użyźnienie gleby i ograniczenie wzrostu chwastów. Czy ściółkowanie jest niezbędne? Jaki rodzaj ściółki wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czytaj więcej

Choroby owoców krzewów owocowych

Choroby owoców malin, truskawek, borówek i innych stanowią poważne zagrożenie dla rozmiaru i jakości zbiorów. Aby je ograniczyć, należy podjąć szeroko zakrojone działania profilaktyczne, a gdy profilaktyka nie wystarczy, konieczne jest ich aktywne leczenie. Podpowiadamy, jak rozpoznawać i zwalczać choroby owoców rosnących na krzewach.
Krzewy owocowe są narażone na choroby fizjologiczne i grzybowe. W wielu przypadkach stanowią naturalne konsekwencje niewłaściwych warunków do uprawy i błędów pielęgnacyjnych. Infekcjom często sprzyjają długo utrzymujące się okresy deszczowej pogody.

Czytaj więcej

Truskawki wiszące i ich uprawa na balkonie

Zwisające, pnące lub o pokroju kolumnowym – nowe odmiany owoców biją rekordy popularności wśród amatorów własnych upraw balkonowych. Owocami, które świetnie nadają się do uprawy w doniczkach, są truskawki. Jak je sadzić i pielęgnować, aby cieszyć się smacznymi owocami przez cały sezon? Poznaj tajniki uprawy truskawek na balkonie.