Rośliny na stanowiska suche i piaszczyste
Sucha, piaszczysta, jałowa gleba i silne promienie słoneczne – takie warunki dla wielu roślin są bardzo niekorzystne. Istnieją jednak gatunki, które świetnie czują się na lekkich, przepuszczalnych glebach, które szybko się nagrzewają i są pełne słońca.
Jakie rośliny posadzić na suchej glebie?
Na suchych i jałowych glebach najlepiej sprawdzają się drzewa i krzewy iglaste np.: jałowce (pospolity, pośredni i sabiński), sosna czarna i sosna górska oraz świerk kłujący i świerk serbski. W mocno nasłonecznionych miejscach o małej wilgotności podłoża posadzić możemy również niektóre drzewa liściaste. Należą do nich np.
- brzoza brodawkowata, dąb czerwony,
- dąb szypułkowy, grab pospolity,
- robinia akacjowa, sumak octowiec,
- śliwa ałycza.
Suche i piaszczyste środowisko może stać się królestwem wielu bylin i krzewów, które prezentujemy poniżej. Mają one bardzo małe wymagania glebowe, pięknie kwitną w pełnym słońcu i do tego są mrozoodporne.
Czyściec wełnisty
Główną ozdobą czyśćca wełnistego są grube, mięsiste, zimozielone liście pokryte gęstym, biało-szarym kutnerem. Roślina ta kwitnie od czerwca do sierpnia. Jej srebrzyste, owłosione kwiatostany w kształcie kłosa obsypane są małymi, niepozornymi kwiatami w kolorze różowo-fioletowym. Kwiaty czyśćca są miododajne i przyciągają wiele owadów (między innymi pszczoły i motyle). Po przekwitnięciu należy je usunąć. Roślina ta idealnie nadaje się na suche, piaszczyste i słoneczne stanowiska. Najpiękniej wybarwia się w pełnym słońcu. Jest niezwykle wytrzymała na suszę i upały. Tworzy niskie (około 15cm wysokości) kępy i dobrze rośnie również na podłożu kamienistym, dlatego możemy ją sadzić także na skalniakach lub w szczelinach kamiennych ścieżek. Sprawdza się również jako roślina doniczkowa i okrywowa.
Dziewianna
Na piaszczystych i suchych stanowiskach często spotykamy dziewannę pospolitą, która jest rośliną wieloletnią i kwitnie na żółto. Do ogrodu polecam inne gatunki tej odpornej na suszę rośliny. Godna polecenia jest np. dziewanna fioletowa, której kwiaty mają barwę różowo-fioletową. Dziewanna omączona oraz dziewanna wielkokwiatowa kwitną na żółto, ale są to rośliny dwuletnie. W pierwszym roku wypuszczają jedynie duże, rozpostarte przy ziemi liście, w roku kolejnym wydają strzelistą łodygę, która może osiągać ponad 1m wysokości. Dziewanna jest rośliną leczniczą, jej kwiaty mają działanie wykrztuśne, przeciwskurczowe, osłaniające, przeczyszczające oraz dezynfekujące.
Irga pozioma
Jest odporna na suszę, upał i wiatr, a także na mróz. Irga pozioma to niezbyt wysoki krzew (max 1m wysokości), który rozrasta się poziomo i może osiągać nawet 2m szerokości. Rośnie bardzo szybko i w związku z tym może zagłuszyć inne rośliny, dlatego należy kontrolować jej ekspansywny wzrost. Irga bardzo dobrze znosi cięcie, więc można ją przycinać nawet kilka razy w ciągu sezonu. Jest to krzew ozdobny niemal przez cały rok: ma małe, ciemnozielone, błyszczące listki, które jesienią zmieniają kolor na czerwony lub pomarańczowy. Kwitnie w maju i w czerwcu i wtedy cały krzew pokrywa się drobnymi, białymi lub lekko różowymi kwiatami. Najbardziej dekoracyjne są karminowe owoce, które dojrzewają w lipcu i sierpniu i są ozdobą krzewu nawet zimą.
Kolkwicja chińska
Krzew ten jest coraz bardziej popularny w naszych ogrodach. Nadaje się do posadzenia na stanowiskach słonecznych, a także w półcieniu. Bardzo dobrze znosi suszę oraz mrozy. Może rosnąć na każdej glebie, lubi podłoże zasobne w wapń. Krzew jest rozłożysty i osiąga wysokość około 2-3m. Główną ozdobą kolkwicji są bladoróżowe, drobne i bardzo liczne kwiaty, które pojawiają się od początku maja do końca czerwca. Kwiaty mają kielichowaty kształt i ozdobione są w środku pomarańczowymi plamkami. Kolkwicja to roślina miododajna i w trakcie kwitnienia przyciąga swoim zapachem wiele owadów oraz ptaków. Jest to krzew, który bardzo dobrze znosi przycinanie. Nadaje się do małych ogrodów, pięknie wygląda posadzony pojedynczo lub w grupie w formie szpaleru.
Perukowiec podolski
Swoją nazwę zawdzięcza efektownym owocostanom, które na przełomie lipca i czerwca przybierają formę puszystej peruki. Różowo-szare lub brązowo-czerwone włoski stanowią ozdobę krzewu do wczesnej jesieni. Najpiękniejsze odmiany to ‘Royal Purple’ o fioletowo-purpurowych liściach i ciemnoróżowych kwiatach oraz ‘Rubrifolius’, której ciemnoczerwone liście z czasem nabierają zielonkawego odcienia. Ciekawą odmianą jest także ‘Golden Spirit’ o żółto-złotych liściach. Perukowiec podolski to rozłożysty krzew, który osiąga około 3-5m szerokości i wysokości. Krzew ten bardzo dobrze znosi susze i upały, najpiękniej rośnie na stanowiskach słonecznych.
Przegorzan banatyński
Jest to bylina, która posiada małe wymagania glebowe. Dobrze rośnie na stanowiskach suchych, piaszczystych i kamienistych, ponieważ wytwarza bardzo długie korzenie. Jest to roślina mrozoodporna. Przegorzan może osiągać wysokość nawet 1,5m. Ma szarozielone, dekoracyjnie powycinane liście i ciekawe, niebieskie kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Zakwita w lipcu i w sierpniu. Najpiękniej wygląda posadzony pojedynczo lub w niewielkich grupach. Kwiaty tej byliny idealnie nadają się do tworzenia suchych bukietów. Godne polecenia odmiany to ‘Blue Globe’ o kwiatach ciemnoniebieskich oraz ‘Taplow Blue’ o jaskrawoniebieskich kwiatostanach.
Rojniki i rozchodniki
Rośliny te mają bardzo małe wymagania glebowe, dobrze rosną nawet w podłożu piaszczystym i jałowym. Bardzo dobrze znoszą suszę, ponieważ posiadają grube i mięsiste liście, w których gromadzi się woda. Wiele odmian tych roślin jest także mrozoodpornych. Rojniki i rozchodniki kwitną od maja do września i charakteryzują się szybkim wzrostem. Już po kilku latach od posadzenia gęsto pokrywają dostępną powierzchnię i są ciekawą ozdobą ogrodu. Szczególnie dekoracyjne są rojniki, których liście tworzą mięsiste rozety.
Z rojników polecam następujące odmiany:
rojnik Rubin (czerwono-fioletowe liście i różowe kwiaty),
rojnik murowy (najpopularniejsza roślina na skalniakach, po kwitnieniu rozeta mateczna zamiera, ale wcześniej wyrastają z niej nowe, młode rozety),
rojniczek pospolity (bardzo łatwo się rozmnaża, najlepiej rośnie w pełnym słońcu).
Jeśli chodzi o rozchodniki to polecam odmiany takie jak:
rozchodnik kaukaski ‘Variegatum’ (zwany jest także ‘Tricolor’, ponieważ ma zielone liście z białym brzegiem, które czerwienieją na słońcu, kwitnie na jasnoróżowo oraz gubi liście na zimę, ale jest mrozoodporny),
rozchodnik ościsty (ma niebieskawe pędy i osiąga wysokość około 20cm, w lipcu i w sierpniu zakwita na kolor żółty),
rozchodnik ościsty "Angelina" (bardzo dekoracyjna odmiana o intensywnie żółtych pędach, które jesienią przybierają barwę pomarańczową),
rozchodnik ościsty 'Cristatum' (jest to roślina wytworzona sztucznie przez mutację, ma spłaszczone łodygi z pofalowanymi szczytami przypominającymi grzebienie, pędy są sinoniebieskie, osiąga około 10cm wysokości).
Szałwia omszona
Dzięki temu, że ma bardzo długie korzenie, dobrze znosi upały i susze. Preferuje gleby żyzne i zdrenowane. Szałwia omszona dorasta do około 50cm wysokości. Kwitnie długo, bo od maja do sierpnia. Jej małe, fioletowo-niebieskie kwiaty zebrane są w kłosy i przyciągają rzesze owadów. Jeśli przytniemy pędy szałwii po kwitnieniu, bylina może zakwitnąć powtórnie. Niektóre odmiany mają kwiaty białe lub różowe. Liście szałwii są matowe, pomarszczone i delikatnie pachną. Szałwia omszona nadaje się do posadzenia na rabatach, wzdłuż ogrodowych ścieżek, na skalniakach, a także w pojemnikach. Bylina ta nadaje się także na kwiat cięty.
Żarnowiec
Preferuje stanowiska słoneczne, suche, piaszczyste o kwaśnym odczynie gleby. W naturze żarnowce porastają obrzeża lasów oraz nadmorskie wydmy. Są to krzewy o zimozielonych pędach, więc mogą stanowić ozdobę ogrodu także zimą. Osiągają wysokość około 2m. Żarnowce kwitną na przełomie maja i czerwca. Kwiaty mają barwę żółtą, ale są też odmiany zakwitające na pomarańczowo, brzoskwiniowo, czerwono, różowo, łososiowo, kremowo w różnych odcieniach. Zdarzają się także odmiany o kwiatach dwubarwnych np.: ‘Windlesham Ruby’ o kwiatach czerwono-różowych czy ‘Maria Burkwood’ o kwiatach czerwono-miedzianych.