Jakie drzewka ozdobne wybrać do ogrodu?

Projekt ogrodu zakłada dobór takich roślin, które urozmaicą jego przestrzeń o każdej porze roku. Dlatego jedną z kluczowych ról odgrywa w nim wybór i rozmieszczenie drzewek ozdobnych. Różnorodność gatunków sprawia, że łatwo dopasować drzewka do indywidualnego wyglądu i warunków ogrodu. Wystarczy tylko wiedzieć czym kierować się przy ich wyborze oraz jak je pielęgnować.

Jak kształtować przestrzeń przy pomocy drzew?

Wybór i rozmieszczenie drzewek ozdobnych w ogrodzie powinny uwzględniać jego rozmiar. Na dużej przestrzeni można pozwolić sobie na dowolność — nawet największe gatunki drzew ozdobnych znajdą dla siebie miejsce. Jednak małe, przydomowe ogródki wymagają starannego zaplanowania. Trzeba zwrócić uwagę, czy po kilku latach dorosłe już drzewa nie będą zbyt mocno zacieniały ogrodu, przeszkadzały pozostałym roślinom lub wystawały na teren sąsiednich działek. Zobacz kilka przykładów, które pomogą podjąć ci decyzję, jakie drzewka wybrać do twojego ogrodu.

Drzewka ozdobne szybko rosnące

Drzewka ozdobne do ogrodu o szybkim tempie wzrostu to idealne rozwiązanie dla jeszcze niezagospodarowanej działki. Dzięki szybko rosnącym roślinom jesteś w stanie w niedługim czasie osłonić swoją działkę przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, a także zniwelować docierający do niej hałas, kurz i wiatr. Ze względu na to, że szybko rosnące drzewka ozdobne to bogata grupa roślin, przed zakupem dobrze zastanów się nad ich przeznaczeniem w twoim ogrodzie.

Drzewa ozdobne iglaste szybko rosnące pozwalają na uzyskanie w krótkim czasie zwartego, gęstego i chroniącego dany teren przez cały rok żywopłotu. W tym celu, wykorzystywane są między innymi różne odmiany żywotników, choć świetnie sprawdza się też jodła kalifornijska i świerki serbskie, przyrastające nawet metr rocznie.

Drzewa ozdobne liściaste urozmaicają przestrzeń, dają dużo cienia i schronienie wielu ptakom. Upiększają wygląd ogrodu, zmieniając swój wizerunek wraz z porami roku. Jako żywopłot przerzedzają się wraz z opadnięciem liści, ale plątanina gałązek, która pozostaje jest często wystarczającą ochroną. Żywopłoty z grabu i buka dobrze znoszą formowanie, natomiast do szybko rosnących drzew dających wytchnienie od upału w ogrodzie można zaliczyć sumaki, klony, brzozy i tulipanowce.

Przed zakupem drzewka sprawdź jaką docelową wysokość osiągną. Późniejsze przesadzanie drzew, które stały się kłopotliwe przez swoją wysokość lub rozłożysty pokrój, jest trudne, kosztowne, a ich przyjęcie w nowym miejscu ryzykowne lub wręcz niemożliwe.

Drzewa ozdobne liściaste

Drzewa liściaste gwarantują metamorfozę wyglądu ogrodu wraz ze zmieniającymi się porami roku. Wszystko za sprawą wyglądu liści, które wiosną przybierają postać jasno zielonych pąków i kwitnących kwiatów, latem cieszą oczy soczyście zielonym kolorem, a jesienią mocno nasyconymi ciepłymi barwami.

Zalety:

  • zmieniający się wygląd ogrodu przez cały rok,
  • duża liczba gatunków drzew ozdobnych do wyboru,
  • zapewnianie siedlisk owadom i ptakom,
  • obszerne, zacienione miejsca w upalne dni,
  • możliwość wzbogacenia ogrodu o drzewka owocowe (również ozdobne).

Wady:

  • konieczność grabienia opadających jesienią liści,
  • większe wymagania pielęgnacyjne i glebowe,
  • drzewka liściaste są atakowane przez choroby i szkodniki częściej niż drzewa iglaste.

Drzewa ozdobne iglaste

Są bardzo lubiane i chętnie wykorzystywane w ogrodach, ze względu na ich zdolność do tworzenia gęstych, nieprzepuszczalnych żywopłotów. Drzewa iglaste świetnie sprawdzą się jako żywy element wyznaczający granicę działki i osłaniający ją od ulicy. Z drugiej strony iglaki są doskonałymi zimozielonymi roślinami dekoracyjnymi, które nasycają ogród zielenią przez cały rok. Jakie są zalety i wady drzew iglastych?

Zalety:

  • szybkie, zwarte i trwałe osłony oraz żywopłoty osłaniające działkę przez cały rok,
  • niemal wszystkie iglaki są zimozielone, zapewniając atrakcyjny wygląd ogrodu o każdej porze roku,
  • drzewa iglaste nie są tak często atakowane przez szkodniki i choroby jak rośliny liściaste,
  • w większości nie mają wielkich wymagań glebowych i pielęgnacyjnych, polecane często jako drzewa ozdobne na działkę lub balkon,
  • wymagają mniejszej ilości prac polowych jesienią.

Wady:

  • ogród i kompozycje złożone wyłącznie z roślin iglastych sprawiają wrażenie "martwej natury",
  • drzewa iglaste nie przyciągają ptaków i owadów do ogrodu,
  • nie zapewniają dużej ilości cienia latem,
  • nie rodzą popularnych, sezonowych owoców.

Drzewa ozdobne do małego ogrodu

Zarówno liściaste, jak i iglaste odmiany drzew ozdobnych o zwartym pokroju kolumnowym są przeznaczone do zagospodarowania niewielkich ogrodów lub balkonów. Poszczególne odmiany kolumnowych drzew liściastych mogą mieć zróżnicowaną kolorystykę liści oraz osiąganą docelową wysokość. Większość z nich świetnie uzupełnia duże rabaty i kompozycje ogrodowe. Właściciele niewielkich ogrodów nie muszą się żegnać z sadem owocowym. Drzewa ozdobne kolumnowe obejmują też wiele drzewek owocowych, w tym grusze, jabłonie, śliwy, wiśnie.

Drzewa ozdobne niskopienne i karłowate

W dużych ogrodach najwyższym piętrom roślinności, tworzonym przez drzewa i wysokie krzewy, towarzyszą średnie i niskopienne drzewka, które wypełniają i upiększają przestrzeń aż po najniższe warstwy. Krzewy oraz drzewa ozdobne karłowate i niskopienne sprawdzają się również w miniogrodach i na balkonach ze względu na ich powolny wzrost (drzewa karłowate) i niewielkie rozmiary (drzewa niskopienne).

Równie popularne, co efektowne są krzewy bukszpanu, które wyrastają nawet na wysokość 2 m. Bukszpan jest wdzięczną rośliną dekoracyjną, ponieważ można go podcinać w różne fantazyjne kształty, tworząc piękne, ogrodowe dekoracje oraz żywopłoty. W rozległych ogrodach można nawet pokusić się o stworzenie z bukszpanu żywego labiryntu alejek.

Kiedy sadzić i przesadzać drzewa ozdobne?

W tej kwestii nie istnieją uniwersalne zasady dla wszystkich roślin, ale da się wyodrębnić pewne reguły. Główna dotyczy rodzaju sadzonych drzew. Te kopane z gruntu (posiadające goły korzeń z bryłą ziemi) są bardziej wymagające w kwestii sadzenia niż rośliny kupowane w doniczkach (te można sadzić przez cały rok).

Ponadto:

  • rośliny iglaste sadzone są zazwyczaj późną jesienią, zimą albo wczesną wiosną;
  • drzewka ozdobne kwitnące i liściaste (również owocowe) należy sadzić wczesną wiosną;
  • trzeba unikać sadzenia roślin w pełnym sezonie wegetacyjnym (lato) i w czasie kwitnienia lub owocowania;
  • przesadzanie roślin w ogrodzie również powinno odbywać się poza sezonem wegetacyjnym, kiedy rośliny są najmniej obciążone.

Kiedy przycinać drzewa ozdobne?

Zazwyczaj prace te odbywają się zimą (w okresie grudzień – luty) – w czasie, kiedy cięcie jak najmniej obciąża roślinę. Jednak niektóre gatunki znoszą przycinanie lepiej niż inne, więc możliwe jest wydłużenie terminów cięcia. Drzewa owocowe przycina się zimą lub na przedwiośniu.

Miejsca większych cięć (lub wszystkich) należy posmarować maścią ogrodniczą, aby zapobiec ewentualnym infekcjom drzew.

Jak formować drzewka ozdobne?

Rośliny, z których formowane są dekoracyjne kształty i żywopłoty znakomicie znoszą przycinanie. Do tego zabiegu wykorzystaj specjalne sekatory i nożyce do żywopłotu, dostosowane do wielkości i grubości ciętych pędów i gałęzi. W przypadku drzew ozdobnych i owocowych formowanie przeprowadza się w miesiącach zimowych. Należy obcinać wszystkie przyrosty odstające od pożądanego kształtu oraz gałęzie chore i uszkodzone.

Kiedy nawozić drzewa ozdobne?

Wspomaganie wzrostu i owocowania roślin rozpoczyna się wraz z początkiem wegetacji, czyli wiosną i trwa do jesieni. Rośliny powinny być nawożone regularnie w miarę ich potrzeb – zgodnie z zaleceniami producenta danych nawozów.

Jaki nawóz pod drzewa ozdobne?

Pod drzewka ozdobne używa się nawozów mineralnych i organicznych. Pierwsze powinny być aplikowane zgodnie ze wskazaniami producenta danego nawozu. Jeżeli natomiast w ogrodzie stosuje się nawozy organiczne lub własnej produkcji (np. nawozy z pokrzyw), ich przedawkowanie jest znacznie trudniejsze. Dlatego bez przeszkód można je aplikować do końca sezonu, do okolic września/października.

Jesienią stosuje się też tak zwane nawozy usypiające, które wspomagają zakończenie okresu wegetacji roślin.

Ozdobne drzewka i rośliny liściaste oraz owocowe są znacznie bardziej wymagające w kwestii nawożenia. Co do zasady rośliny iglaste, ze względu na znacznie większą tolerancję ubogich warunków glebowych, wymagają mniej nawożenia i pielęgnacji. Jednak wiele ozdobnych drzew liściastych znosi surowe warunki bez większych kłopotów, a niektóre ozdobne, delikatne drzewa iglaste wymagają wiele pielęgnacji. Każde ozdobne drzewo należy potraktować indywidualnie i w miarę możliwości dostosować miejsce w ogrodzie i niezbędne zabiegi pielęgnacyjne do jego potrzeb.