Trawa pampasowa – wyjątkowa dekoracja domu i ogrodu

Trawa pampasowa to hit ostatnich miesięcy. Nic w tym dziwnego! Ta piękna bylina zdobi ogrody, dekoruje tarasy i balkony. A zasuszone gałązki coraz częściej pojawiają się także we wnętrzach. Choć jej uprawa w polskim klimacie bywa trudna, nie jest jednak niemożliwa. Sprawdź, jak podlewać, nawozić i zimować trawę pampasową.

Trawa pampasowa – charakterystyka

Trawa pampasowa (łac. Cortaderia selloana) – kortadiera lub okolcz złocisty – to niezwykle ozdobna bylina pochodząca z Ameryki Południowej. Jej nazwa pochodzi od Pampy – nizinnej krainy geograficznej o najkorzystniejszych na świecie warunkach dla rolnictwa. Odpowiednio pielęgnowana osiąga nawet do 2,5-3 metrów wysokości. Jej rozłożyste, puszyste wiechy zachwycają urodą i okazałością.

To właśnie one sprawiły, że trawa pampasowa stała się niezwykle popularna. A białe, kremowe czy nawet różowe pióropusze zdobią ogrody i wnętrza. Osiągnięcie takiego efektu w uprawie nie jest jednak łatwe. Gatunek ten, ze względu na pochodzenie, ma bardzo specyficzne warunki pielęgnacji. Dlatego podpowiadamy, jak uprawiać trawę pampasową.

Odmiany trawy pampasowej

Wśród najpopularniejszych odmian trawy pampasowej znajdują się:

  • Pumila’ – najpopularniejsza odmiana, uznawana jednocześnie za najbardziej odporną na polski klimat. Jesienią wypuszcza białe, kremowo-perłowe wiechy.
  • Rosea’ – odmiana o różowych pióropuszach, zachwycających urodą.
  • Sunningdale Silver’ – może osiągnąć wysokość nawet do 3 m. Odmiana o okazałych kwiatostanach w srebrzystym kolorze.

Trawa pampasowa w ogrodzie

Bylina ta, choć pochodzi z ciepłych obszarów Ameryki Południowej, dobrze rośnie też w chłodniejszym klimacie. Chociaż to właśnie sposób przezimowania trawy pampasowej w ogrodzie ma zazwyczaj decydujące znaczenie dla jej kondycji.

Uprawa trawy pampasowej nie należy do łatwych, jednak przestrzeganie kilku istotnych zasad sprawi, że bylina ta stanie się oryginalną ozdobą ogrodu. Może być wykorzystywana zarówno jako element roślinnej kompozycji, jak i soliter. Trawa pampasowa w donicy będzie z pewnością oryginalną dekoracją tarasu.

Stanowisko uprawy

Dobór odpowiedniego stanowiska w ogrodzie jest najważniejszą kwestią uprawy trawy pampasowej. Gatunek ten lubi miejsca słoneczne. Niestraszne jest mu nawet bezpośrednie nasłonecznienie ekspozycji południowej czy południowo-zachodniej. Ważne jest, aby stanowisko było jednocześnie dobrze osłonięte od wiatru.

Nie mniej istotną kwestią jest właściwe podłoże. Trawa pampasowa potrzebuje ziemi żyznej, próchniczej, mocno przepuszczalnej i zasobnej w wapń. Zimą należy jej zapewnić odpowiednie odprowadzenie wody, dlatego można ją posadzić na podwyższonych rabatach czy skalniakach. Woda będzie z nich w naturalny sposób szybciej odpływać.

Trawę pampasową z powodzeniem możesz uprawiać w donicy – na balkonie lub tarasie. Pielęgnacja nie różni się znacząco, roślina może jednak wymagać częstszego podlewania. Na zimę donica z trawą pampasową obowiązkowo musi zostać wniesiona do domu.

Podlewanie

Ten element pielęgnacji trawy pampasowej również wymaga wprawy i wyczucia. Nie jest to sprawa szczególnie skomplikowana, jednak nie ma tu miejsca na błędy. Trawa pampasowa latem potrzebuje podłoża wilgotnego, dlatego ważne jest regularne i dość obfite podlewanie. Ziemia powinno być zawsze lekko wilgotna, nie można doprowadzić do całkowitego jej wysuszenia.

Korzystnie wpłynie na nią także wysoka wilgotność powietrza. Jesienią i zimą natomiast podlewanie należy ograniczyć, tak żeby woda nie zalegała na głębokości korzeni. Niska temperatura i wilgoć mogą doprowadzić do gnicia korzeni. Dlatego trawę pampasową trzeba odpowiednio przygotować do zimy.

Ważne jest także właściwe nawożenie, najlepiej stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne. Jesienią, kiedy na trawie pampasowej pojawiają się atrakcyjne pióropusze, roślina będzie potrzebować nawozów z większą ilością azotu.

Jak zabezpieczyć trawę pampasową na zimę

Trawa pampasowa wymaga bezwzględnie zabezpieczenia przed zimą. Kortadierę uprawianą w donicy wystarczy zimą przechowywać w domu. Sprawa jest nieco trudniejsza w przypadku trawy uprawianej w ogrodzie.

Liście rośliny najlepiej osłonić agrowłókniną lub jutowym workiem. Dobrze wykonać tę czynność już jesienią, kiedy wieczorne przymrozki stanowią zagrożenie dla ogrodowych okazów.

Dla ochrony korzeni wykonaj też ściółkowanie. Korą, torfem lub liśćmi obłóż do wysokości ok. 20-25 cm podłoże wokół trawy pampasowej. Niestety, nawet mimo tych zabiegów, trawa pampasowa może nie przetrwać zimy w ogrodzie. Szczególnie, jeśli temperatura spadnie znacznie poniżej zera.

Suszona trawa pampasowa – stylowa ozdoba wnętrza

Puszyste wiechy trawy pampasowej stały się popularną ozdobą nie tylko ogrodów. Donice z gałązkami dekorują biura i domy. Wyjątkowo pięknie prezentuje się trawa pampasowa w wazonie. Jako dekoracja salonu czy przedpokoju świetnie wpisze się w styl boho. Może również stać się ozdobą wnętrz skandynawskich czy utrzymanych w stylu minimalistycznym. Gałązki w wysokim wazonie możesz postawić na podłodze lub niskim stoliku, najlepiej w miejscu, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione. Poza tym, pampas w domu nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a i tak przez lata może zdobić twoje wnętrza.

Alternatywą dla suszonej trawy pampasowej, która może być uciążliwa dla alergików, są sztuczne gałązki. Niewątpliwym walorem tego rozwiązania jest bogactwo kolorystyki oraz trwałość dekoracji. Sztuczna trawa pampasowa jest także tańsza.

Gałązki trawy pampasowej będą piękna ozdobą stołów podczas letnich przyjęć w ogrodzie. Coraz częściej bywają także dekoracją ślubnych aranżacji i bukietów.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Kiedy sadzić trawę pampasową?

Sadzonki trawy pampasowej można sadzić do gruntu od wiosny do wczesnej jesieni. Aby ułatwić roślinie aklimatyzację, lepiej zrobić to wiosną.

Jak szybko rośnie trawa pampasowa?

Kortadiera przyrasta w dość szybkim tempie. Jeśli zauważysz, że rośnie powoli, może to świadczyć o błędach w uprawie. Trawa pampasowa w optymalnych warunkach może w czasie zaledwie jednego sezonu osiągnąć docelową wysokość.

Kiedy przycinać trawy pampasowe?

Cięcie najlepiej wykonać wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Należy usunąć zeschnięte liście i zeszłoroczne pędy. Starsze okazy można co roku przycinać na wysokość ok. 20 cm. Pamiętaj, żeby wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach. Liście trawy pampasowej są bardzo ostre.