Sasanka zwyczajna

Sasanki zwyczajne to jedne z najwcześniej kwitnących bylin w naszych ogrodach. Mają duże, aksamitne, dzwonkowate kwiaty, które w zależności od odmiany mogą być jasnofioletowe, purpurowe, czerwone, różowe, żółte lub białe. Rośliny te mogą być ozdobą także po przekwitnięciu, ponieważ mają bardzo dekoracyjne owocostany oraz pierzaste liście zebrane w rozety.

Występowanie

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) to roślina wieloletnia, która należy do rodziny jaskrowatych. Czasem nazywana jest sasanką ogrodową. Środowiskiem naturalnym sasanki jest Europa aż po środkową część Azji. Rośliny te w stanie dzikim rosły także w Polsce, jednak obecnie gatunek coraz rzadziej występuje w naszym kraju w naturze. Niekiedy można je spotkać na obrzeżach lasów sosnowych, leśnych polanach i łąkach, słonecznych stokach i skarpach oraz nad brzegami rzek. W naturze spotkać za to można inne gatunki sasanek: łąkową, otwartą, wiosenną. Są to gatunki rzadkie i objęte ochroną ścisłą (nie można ich zrywać ani wykopywać). Sasanki zwyczajne (inaczej zwane ogrodowymi) są za to chętnie uprawiane w ogrodach i na działkach. Cenione są przede wszystkim za piękne kwiaty, ciekawe owocostany oraz wczesną porę kwitnienia.

Wygląd

Sasanka ogrodowa to jedna z najwcześniej kwitnących wiosennych bylin. Ma bardzo dekoracyjne kwiaty o kielichowatym lub dzwonkowatym kształcie, które (w zależności od odmiany) mogą przybierać barwę białą, żółtą, różową, czerwoną, purpurową, fotelową w różnych odcieniach. Kwiaty zbudowane są przeważnie z sześciu płatków, które otaczają słupki i złotożółte pręciki. Płatki od zewnętrznej strony pokryte są charakterystycznymi włoskami. Delikatnymi włoskami przypominającymi puch pokryta jest cała roślina. Sasanki kwitną dosyć długo – od końca marca do maja – a kwiaty pojawiają się stopniowo. Jedna roślina może wytworzyć nawet kilkadziesiąt kwiatów (a nawet ponad 100). Niekiedy sasanki powtarzają kwitnienie w sierpniu. Kwiaty osadzone są pojedynczo na długich na 40 cm pędach kwiatostanowych.

Po przekwitnięciu pojawiają się kuliste owocostany zebrane w pęki. Wyglądają bardzo dekoracyjne, ponieważ pokryte są miękkimi, jedwabistymi, srebrzystymi włoskami.Po kwitnieniu (u niektórych odmian w czasie kwitnienia) z podziemnego kłącza rozwijają się liście, które są ozdobą rośliny aż do jesieni. Liście sasanki zwyczajnej przypominają kształtem liście marchwi, są zebrane w rozetę, pierzaste, mocno powcinane, delikatne i pokryte jedwabiście srebrzystym puchem. Z czasem liście łysieją, jednak nie odbiera to im urody.

Sasanki zwyczajne należą do roślin dosyć niskich – dorastają do maksymalnie 20-30 cm wysokości i osiągają około 20 szerokości. Mają podziemne kłącze, z którego wyrastają pokryte srebrzystym puchem łodygi i pierzaste liście.

Podłoże i stanowisko

Sasanki zwyczajne to byliny krótkotrwałe, które mogą rosnąć na jednym stanowisku przez około 4-5 lat. Preferują stanowiska słoneczne – w naturze rośliny te porastają słoneczne polany, łąki i obrzeża lasów – jednak poradzą sobie również w miejscach półcienistych.

Sasanki najlepiej rosną w podłożu lekkim i przepuszczalnym, dobrze zdrenowanym i umiarkowanie żyznym. Dobrze rosną w ziemi wapiennej o lekko zasadowym odczynie. Nie tolerują gleb ciężkich, zbitych, gliniastych i podmokłych, poradzą siebie za to w podłożu kamienistym.

Sasanki zwyczajne to rośliny łatwe w uprawie i mało wymagające. Dosyć dobrze znoszą suszę, są odporne na choroby i szkodniki. Zimują w gruncie i są niewrażliwe na mróz, jednak na zimę warto okryć je suchymi liśćmi lub gałązkami iglastymi.

Rozmnażanie

Sasanki zwyczajne rozmnaża się z nasion, które najlepiej wysiać od razu po zbiorach, ponieważ z czasem tracą zdolność kiełkowania. Nasiona można także kupić w sklepach ogrodniczych. Nasiona wysiewamy do doniczek, w których powinna znajdować się mieszanka piasku i substratu torfowego. Do momentu wykiełkowania sadzonek warto uprawy przykryć folią. Sadzonki sasanek umieszczamy w gruncie jesienią lub na wiosnę. Rośliny sadzimy w rozstawie co 30 cm. Sasanki bardzo źle znoszą przesadzanie, dlatego od razu powinnyśmy posadzić je w miejscu docelowym. Na początku będą kwitły umiarkowanie, jednak w kolejnym roku – przy zapewnieniu odpowiednich warunków – odwdzięczą się obfitym kwitnieniem: jedna roślina może wydać nawet kilkadziesiąt kwiatów. Warto wiedzieć, że sasanki zwyczajne to byliny krótkotrwałe, które mogą rosnąć na jednym stanowisku przez około 4-5 lat.

Sasanki można także rozmnażać przez podział kłączy, który wykonuje się w lipcu lub sierpniu. Rośliny tak uzyskane jednak nie zawsze się przyjmują, dlatego sasanki lepiej rozmnażać jest z nasion.

Zabiegi pielęgnacyjne

Sasanki zwyczajne to rośliny bardzo łatwe w uprawie, które nie potrzebują zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Są odporne na choroby i szkodniki. Nie wymagają regularnego podlewania, ponieważ bardzo dobrze znoszą suszę. Nie trzeba ich nawozić, bo najlepiej rosną w niezbyt żyznym podłożu. Nie musimy ich także przycinać – uschnięte na jesieni liście należy pozostawić na roślinie, będą dodatkową ochroną przed mrozem. Sasanki to rośliny zimujące w gruncie i mrozoodporne, jednak przed zimą dla pewności warto je okryć suchymi liśćmi lub stroiszem z iglastych gałązek. Co kilka lat kłącza sasanek warto rozdzielić i posadzić w nowym miejscu, aby odmłodzić rośliny. Warto je regularnie odchwaszczać.

Zastosowanie

Sasanki zwyczajne najlepiej wyglądają posadzone w grupach. Bardzo dobrze prezentują się na tle ciemnozielonych drzew i krzewów iglastych. Będą ozdobą każdej wiosennej rabaty bylinowej, wzbogacą także klomby z roślinami cebulowymi – hiacyntami, krokusami, narcyzami, tulipanami. Sasanki idealnie nadają się do posadzenia w ogródkach skalnych, w alpinariach i na słonecznych skarpach. Można je także sadzić w pojemnikach i donicach. Sasanki nadają się również na kwiat cięty, a ze względu na wczesną porę kwitnienia mogą być wykorzystywane jako element wielkanocnej dekoracji.

Warto wiedzieć, że sasanki to rośliny trujące: zawierają anemoninę – substancję, która może wywołać uczulenie. W skrajnych przypadkach anemonina może powodować także mdłości, odurzenie i silne pobudzenie, a także paraliż ośrodkowego układu nerwowego.

Ciekawe odmiany

Odmiany o kwiatach niebieskofioletowych i fioletowych – 'Blue Glocke', 'Violet Blue'.

Odmiany o kwiatach białych – 'Alba', 'Polka', 'Weisser Schwan'.

Odmiany o kwiatach różowych – 'Bartons Pink', 'Pink Shades', 'Pearl Bells'.

Odmiany o kwiatach czerwonych – 'Eva Constance', 'Pinwheel Dark Red Shades', 'Rote Glocke', 'Rubra'.

Odmiany o kwiatach łososiowych – 'Mrs van der Elst'

Odmiany o kwiatach różnobarwnych – 'Papageno' (postrzępione kwiaty tej odmiany mogą mieć barwę białą, różową, czerwoną, fioletową).

Inne gatunki sasanki

Sasanka alpejska (Pulsatilla alpina) – ma pojedyncze kwiaty barwy białej, a do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymaga podłoża o kwaśnym odczynie.

Sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis) – to niska bylina dorastająca do około 15 cm wysokości, kwiaty od czerwono-fioletowych do ciemnofioletowych. Kwiaty pokryte szarawymi włoskami. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia.

Sasanka wiosenna (Pulsatilla vernalis) – może dorastać do około 20 cm wysokości i ma dzwonkowate, zwisające, bardzo ozdobne kwiaty: z zewnątrz niebieskie lub liliowe, a w środku białe.

Sasanka słowacka (Pulsatilla slavica) – ta bylina dorasta do około 30 cm, a jej kwiaty mogą być fioletowe lub liliowe, pokryte szarawym owłosieniem. Liście pojawiają się dopiero po kwitnieniu.

Sasanka otwarta (Pulsatilla patens) – ma kwiaty barwy niebieskofioletowej, mniejsze niż u sasanki zwyczajnej, za to szeroko otwarte (stąd nazwa). Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, przed rozwojem liści.

UWAGA: Wszystkie gatunki sasanek są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową.