Prace ogrodnicze w sierpniu

Opinii 0

W ogrodzie zawsze jest sporo do zrobienia. W sierpniu warto zająć się dzieleniem i przesadzaniem bylin, wykonujemy też ostatnie przed zimą cięcie drzew i krzewów iglastych oraz liściastych. To czas zbiorów warzyw i owoców. Nie zapominajmy też o trawniku.

TRAWNIK

W czasie letnich upałów trawnik potrzebuje przede wszystkim dużej ilości wody. Najlepszym wyjściem jest zainstalowanie w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania. Zraszacze zapewnią trawie optymalne nawadnianie nawet wtedy, kiedy my będziemy na urlopie. Podlewać należy rano lub wieczorem, można to robić także nocą, kiedy jest większe ciśnienie wody. Sterownik nawadniania można zaprogramować na dowolną godzinę. Warto zainwestować także w czujnik deszczu, który odcina dopływ wody, kiedy intensywnie pada deszcz. Do połowy sierpnia trawnik trzeba też nawozić nawozami bogatymi w azot, który pobudza trawę do szybkiego wzrostu. Koniec sierpnia to czas, kiedy zaczynamy stosować nawozy jesienne zasobne w potas. Nawozić należy trawnik suchy, po skoszeniu. Następnie trzeba go podlać, by nawóz dobrze się rozpuścił. Nie możemy zapomnieć także o regularnym koszeniu co około 7-10dni. Kiedy trawa rośnie słabiej, wystarczy ją skosić raz na dwa tygodnie.

OCZKO WODNE

Kiedy jest bardzo gorąco, woda z oczka dość szybko paruje, więc powinniśmy ją regularnie uzupełniać. Im mniej wody w oczku, tym szybciej się ona nagrzewa, co niekorzystnie może wpływać na ryby i rośliny wodne, a także powodować nadmierne rozrastanie się glonów. Aby glony nie zarosły całego oczka, trzeba wyławiać je siatką. Jeśli jest ich zbyt dużo, należy zastosować specjalny preparat chemiczny. Cały czas musimy też kontrolować czystość wody i filtrów. Warto użyć też specjalnego odkurzacza do czyszczenia dna oraz trudno dostępnych miejsc w oczku. Do zanieczyszczenia oczka mogą przyczynić się np. niezjedzone resztki pokarmu, którym karmimy ryby. Pokarmu nie należy wrzucać zbyt dużo, a jego nadmiar trzeba usuwać. Warto zadbać też o otoczenie oczka – wycinamy więc przekwitłe kwiatostany, by nie dopuścić do pojawienia się nasion, a także przerzedzamy lub przesadzamy zbyt gęsto rosnące rośliny, aby nie zasłaniały stawu. Nie zapominajmy także o roślinach wodnych. Należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty oraz pędy zgniłe czy wyglądające nieestetycznie.

BALKON

Rośliny balkonowe wymagają częstego podlewania, w czasie największych upałów należy dostarczać im wody nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Nie podlewajmy ich w ciągu dnia, ponieważ woda szybciej wtedy wyparowuje, a liście i kwiaty mogą zostać poparzone. Woda do podlewania powinna być odstała, o temperaturze pokojowej. Rośliny w donicach należy nawozić raz w tygodniu. Najlepiej użyć do tego celu płynnego nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego do roślin kwitnących. Usuwamy także przekwitłe kwiatostany, co pobudzi roślinę do wywarzania nowych pędów i pąków kwiatowych. Sierpień to także dobry moment na robienie sadzonek (np. pelargonii, fuksji i innych). Sadzonki umieszczamy w żyznym podłożu, przenosimy do jasnego pomieszczenia i często zraszamy. Nie zapominamy także o ochronie chemicznej roślin. Środki ochrony roślin najlepiej stosować w bezwietrzny, pochmurny i bezdeszczowy dzień. Rośliny balkonowe najczęściej atakowane są przez mszyce i przędziorki oraz narażone są na choroby grzybowe.

 

OGRÓDEK WARZYWNY

Sierpień to czas zbiorów. Właśnie teraz dojrzewają pomidory, kalafiory, brokuły, bakłażany, ogórki, warzywa korzeniowe, a także fasola, papryka, cukinia, kapusta. Możemy też zacząć zbierać ziemniaki (kiedy ich liście zżółkną), a także cebulę. Zbieramy i suszymy także zioła. Aby cieszyć się świeżymy warzywami z własnego ogródka we wrześniu i w październiku, należy w sierpniu wysiać nasiona sałaty, rzodkiewki, koperku, szpinaku, rzepy czy kapusty pekińskiej. W sierpniu warzywa ostatni raz w tym sezonie nawozimy nawozem zasobnym w azot (np. saletrą amonową).

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Na początku sierpnia należy wykonać cięcie prześwietlające jabłoni, których owoce dojrzewają pod koniec miesiąca. Zapewni to jabłkom rosnącym w głębi korony lepszy dostęp do światła i powietrza. Obciążone owocami gałęzie należy podeprzeć, aby się nie połamały. Cięcie brzoskwiń, czereśni, grusz, śliw i wiśni wykonujemy po zbiorach. Rany powstałe po cięciu należy posmarować środkiem grzybobójczym (np. Funabenem). Po zbiorze porzeczek i agrestu trzeba usunąć z krzewu pędy stare i chore. W przypadku malin usuwamy te gałązki, na których w tym roku pojawiły się owoce. Warto zadbać też o winorośl. Aby zapewnić gronom lepszy dostęp do światła, należy usunąć niepotrzebne liście. Usuwamy też nieowocujące pędy, aby nie osłabiały one krzewu.

Druga połowa sierpnia to dobry moment na sadzenie nowych krzaczków truskawek. Zdążą się one ukorzenić przed zimą i zawiązać pąki kwiatowe, a w kolejnym sezonie wydadzą obfite plony. Warto posadzić je tam, gdzie wcześniej rosły aksamitki, buraki, warzywa cebulowe, gorczyca, kukurydza, bób, groch lub zielony groszek. Nie należy ich natomiast sadzić w miejscach, gdzie były rośliny takie jak: cebula, pomidory, marchew, maliny, ogórki czy trawa. Przed posadzeniem w dobrze spulchnione i odchwaszczone podłoże, należy korzenie truskawek zanurzyć w wodzie na około pół godziny. Po posadzeniu krzewy obficie podlewamy i pilnujemy, by cały czas miały wilgotne podłoże. Truskawki są bardzo wrażliwe na suszę, ponieważ mają płytki system korzeniowy. Krzewy te obficie owocują przez około trzy –cztery lata. Potem grządki należy wyrugować i posadzić nowe krzewy truskawek w nowym miejscu w ogrodzie.

ROŚLINY OZDOBNE

Koniec sierpnia to dobry czas na sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów iglastych. Nie jest już tak upalnie, więc roślinom nie grozi uschnięcie. Zdążą się też ukorzenić przed zimą. Świeżo posadzone rośliny należy jednak obficie podlewać. Z tegorocznych pędów iglaków możemy zrobić sadzonki. Zaprzestajemy nawożenia nawozami azotowymi i zaczynamy zasilać rośliny nawozami jesiennymi. Wykonujemy ostatnie przed zimą cięcie żywopłotów, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Przycinamy też żywotniki, choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie.

 

Kończymy nawożenie roślin liściastych, aby młode pędy zdążyły zdrewnieć przed nastaniem mrozów. Wykonujemy także ostatnie przed zimą cięcie roślin, które zrzucają liście na zimę. Dotyczy to także żywopłotów. Jeśli sierpień jest upalny i suchy, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu drzew i krzewów o płytkim systemie korzeniowym. Należą do nich np. azalie, hortensje, różaneczniki czy wrzosy. Trzeba też dokładnie oglądać wszystkie rośliny, by w miarę szybko zareagować na atak szkodników czy pierwsze objawy chorób. Niezbędne opryski wykonujemy w bezwietrzny, suchy i najlepiej pochmurny dzień. W sierpniu możemy też z drzew i krzewów liściastych pobierać sadzonki.
 
 
Na początku miesiąca wysadzamy do gruntu cebulki zimowitów i jesiennych krokusów. Pod koniec miesiąca możemy też posadzić cebulki roślin, które zakwitają wiosną i latem (tulipany, hiacynty, narcyzy, lilie, szafirki, pustynniki, szachownice, przebiśniegi i inne).
Aby cieszyć się kwitnącymi do późnej wiosny roślinami, warto posadzić w ogrodzie aksamitki, smagliczkę, szałwię i żeniszek. Na rabatach sadzimy też rozsadę roślin dwuletnich takich jak np.: bratki, dzwonki, goździki brodate, malwy, naparstnice, niezapominajki, stokrotki. Zdążą zakorzenić się przed zimą i pięknie zakwitną w kolejnym roku.
 

Jeśli chcemy długo cieszyć się kwitnącymi bylinami, musimy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany. Pobudzi to roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych. Sierpień to także dobry czas na rozmnażanie bylin, które wykonujemy poprzez podział kęp. Dzielimy i przesadzamy szczególnie te rośliny, które rosły na tym samym stanowisku przez okres około trzech-czterech lat. Kępy dzielmy w pochmurny dzień, by silne słońce ich nie poparzyło. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy. Korzenie i liście liliowców należy dodatkowo skrócić o około 20cm. Co około pięć-sześć lat dzielimy kępy piwonii, uważając, by nie uszkodzić ich kruchych i delikatnych korzeni. Dzielimy i przesadzamy także inne byliny: astry alpejskie, goździki, fiołki, kosaćce, pierwiosnki, rojniki, rozchodniki, skalnice, złocienie, żagwiny i inne. Przycinamy lawendę, by dobrze się zagęszczała i miała ładny pokrój. W sierpniu ścinamy też kwiaty na suche bukiety. Rośliny suszymy w miejscu przewiewnym i zacienionym.

 

Dodano: 22-02-2013