Głogi – piękne i pożyteczne

Opinii 1

Głogi to bardzo dekoracyjne drzewa, które mogą być ozdobą ogrodu od maja do października. W zależności od gatunku i odmiany kwitną na biało, różowo lub czerwono, a ich karminowe owoce nie tylko są przysmakiem ptaków, ale też można z nich robić przetwory i wina. Ponadto kwiaty i owoce wykazują działanie lecznicze. Do najpopularniejszych gatunków głogu w Polsce należą głóg jednoszyjkowy i dwuszyjnkowy oraz głóg pośredni.

GŁÓG – POCHODZENIE, WYGLĄD, ZASTOSOWANIE

Głóg (Crataegus) to roślina z rodziny różowatych, która ma postać krzewu lub niezbyt wysokiego drzewa o ciernistych pędach. Głogi rosną w strefie klimatów umiarkowanych, powszechnie występują w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji. Są to rośliny wolno rosnące i długowieczne (mogą żyć nawet przez 300 lat). Obecnie znanych jest ponad dwieście gatunków tej ozdobnej rośliny. Głogi mają też bardzo wiele ciekawych odmian, które różnią się między sobą przede wszystkim kształtem i kolorem kwiatów: kwiaty mogą być pełne, pojedyncze lub zebrane w baldachogrona, barwy białej, różowej lub czerwonej. Także owoce poszczególnych gatunków i odmian głogu mają inną barwę: drobne, jabłkowate i mięsiste pestkowce mogą być barwy żółtej, pomarańczowej, czerwonej lub nawet czarnej. Owoce głogu można jeść na surowo, nadają się także na przetwory: dżemy, konfitury, wina, kompoty. Ponadto kwiaty głogu są miododajne (pyłek, nektar) i przyciągają owady zapylające (pszczoły, trzmiele). Warto wiedzieć, że miód głogowy wzmacnia serce i zapobiega chorobom serca. Głogi to bardzo dekoracyjne rośliny, które mogą być ozdobą ogrodu zarówno wiosną, kiedy kwitną (czyli w maju i czerwcu), jak i późnym latem/jesienią, kiedy dojrzewają owoce (sierpień-październik). Drzewa te idealnie nadają się na żywopłoty formowane i nieformowane (szpalery). Często wykorzystuje się je w nasadzeniach zieleni miejskiej (w parkach, przy drogach i alejach). Odmiany kwitnące na czerwono lub różowo mogą stanowić piękną ozdobę ogrodu czy działki.

GŁÓG – WARUNKI UPRAWY

Głogi to rośliny dość łatwe w uprawie i mało wymagające. Najlepiej rosną na żyznych i próchniczych glebach piaszczysto-gliniastych. Nie tolerują jednak podłoża podmokłego i kwaśnego. Głogi preferują stanowiska słoneczne, ale poradzą sobie także w półcieniu. Rośliny te bardzo dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadają się do posadzenia w warunkach miejskich. Są także odporne na suszę i dość mrozoodporne, jednak wrażliwość na mróz jest inna w zależności od gatunku i odmiany. Głogi mają bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy, w związku z czym bardzo źle znoszą przesadzanie. Dlatego należy dobrze zastanowić się nad lokalizacją głogu w ogrodzie, ponieważ roślina ta może nie przeżyć przesadzania.

GŁÓG JEDNOSZYJKOWY – WYGLĄD, OWOCE

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) należy do rodziny różowatych. Rośliny te tworzą spore krzewy lub niewysokie drzewa o zdrewniałych, ciernistych pędach (cienie mogą mieć do 2 cm długości). Mogą dorastać do około7-8 m wysokości (niektóre egzemplarze osiągają nawet 12 m). Głogi kwitną od maja do czerwca, a ich kwiaty zebrane są w podbaldachy i mają barwę kremowo-białą. Kwiaty pachną bardzo charakterystycznie, ale niezbyt przyjemnie. Drzewa te bardzo ładnie wyglądają późnym latem oraz jesienią (sierpień-październik), kiedy to dojrzewają niewielkie, kuliste owoce. Owoce głogu mogą mieć barwę od jasnoczerwonej do ciemnoczerwonej i idealnie nadają się na przetwory: można z nich robić wina, nalewki, kompoty, konfitury. Można je także spożywać na surowo. Warto wiedzieć, że zarówno owoce, jak i kwiaty, mają również działanie lecznicze.

GŁÓG JEDNOSZYJKOWY – WYSTĘPOWANIE I ZASTOSOWANIE

Głogi jednoszyjkowe spotkać można w zachodniej części Azji, w Afryce Północnej, Ameryce Północnej, a także w Australii. Powszechnie występują również w Europie oraz w Polsce: w stanie dzikim oraz jako rośliny ozdobne. W naturze porastają obrzeża lasów i tworzą gęste zarośla. Jako rośliny ozdobne wykorzystywane są przede wszystkich różne odmiany głogu o bardzo dekoracyjnych, kolorowych kwiatach. Głogi najpiękniej wyglądają posadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu lub w formie szpalerów. Rośliny te nadają się także na zwarte i gęste żywopłoty.

GŁÓG JEDNOSZYJKOWY – CIEKAWE ODMIANY

- ‘Stricta’ – odmiana ta bardzo ciekawy pokrój: wąski i wyprostowany.

- ‘Rosea’ – niezwykle dekoracyjna odmiana o bardzo ozdobnych, pojedynczych kwiatach barwy biało-różowej.

- ‘Variegata’ – odmiana ta ma dekoracyjne, pstre liście.

GŁÓG DWUSZYJKOWY

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) to roślina wieloletnia, która należy do rodziny różowatych i powszechnie występuje w niemal całej Europie. W Polsce głogi dwuszyjkowe są bardzo często spotykane: rosną na polanach i w widnych lasach, porastają pochyłe zbocza, tworzą gęste zarośla. Należą do roślin niezbyt wymagających, radzą sobie na glebach suchych, piaszczystych i jałowych, są odporne na mróz i dobrze znoszą suszę. Głogi dwuszyjkowe tworzą cierniste krzewy, które mogą dorastać do około 3-4 m wysokości. Ich kwiaty zebrane są w baldachogrona i mogą mieć barwę od białej do delikatnie różowej. Jako rośliny ozdobne wykorzystywane są odmiany o kwiatach pełnych, które mają intensywne barwy: ciemnoróżowe oraz czerwone. Stosuje się je często w nasadzeniach zieleni miejskiej: do obsadzania ulic, alejek parkowych i zieleńców. Owocami głogów dwuszyjkowych są kuliste, ciemnoczerwone pestkowce o średnicy około 1 cm. Owoce te są jadalne, stanowią także przysmak dla zwierząt. Z owoców głogu można robić wino, nadają się także na przetwory np. dżemy i konfitury. Suszone owoce głogu są także wykorzystywane do sporządzania herbatek owocowych. Ponadto kwiaty głogu dwuszyjkowego wykazują działanie lecznicze: działają uspokajająco i rozkurczająco, stosowane są przy leczeniu nerwicy i bezsenności. Kwiaty zbiera się na początku kwitnienia i suszy. Można sporządzać z nich napary lub nalewki na spirytusie.

GŁÓG POŚREDNI – CIEKAWE ODMIANY

Głóg pośredni (Crataegus xmedia) to mieszaniec głogu jedno- i dwuszyjkowego, który łączy w sobie cechy obu gatunków. W stanie dzikim można go spotkać w zachodniej części Polski. Liczne odmiany tego gatunku są bardzo dekoracyjne i chętnie sadzone w ogrodach i w nasadzeniach zieleni miejskiej. Do ciekawych odmian głogu pośredniego należą np.:

- ‘Candidoplena’ – odmiana ta ma piękne, pełne kwiaty barwy białej.

- ‘Gireoudii’ – odmiana ta mam bardzo dekoracyjne liście, które ozdobione są biało-różowymi plamkami i przebarwieniami.

- Paul’s Scarlet’ – jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych odmian, a to za sprawą pełnych kwiatów barwy czerwonej. Kwiaty tej odmiany przypominają kształtem małe różyczki.

- ‘Rubra Plena’ – bardzo ozdobna odmiana o pełnych kwiatach koloru jasnoróżowego.

Dodano: 22-05-2013