Utrzymanie higieny w basenie

Opinii 22

Nie ma nic przyjemniejszego niż w upalny dzień zanurzyć się w kryształowo czystej wodzie, we własnym basenie ogrodowym. Właśnie, ale co zrobić, aby woda była naprawdę kryształowo czysta? Część zanieczyszczeń zatrzymują urządzenia filtrujące. Jednak żadne urządzenie filtrujące nie gwarantuje 100% oczyszczenia wody. Wysoka temperatura powietrza sprzyja rozwijaniu się glonów i mikroorganizmów, dlatego należy stosować odpowiednie preparaty, które wyeliminują groźbę rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń i pozwolą utrzymać stosowną czystość wody.

REGULACJA pH

Od właściwego odczynu pH wody basenowej zależy nie tylko samopoczucie kąpiących się, ale również skuteczność systemu uzdatniania wody. Zbyt wysoki odczyn pH zmniejsza skuteczność środków do koagulacji oraz redukuje skuteczność eliminowania znajdujących się w wodzie bakterii. Z drugiej strony, zbyt niski odczyn pH prowadzi do korozji instalacji hydraulicznych i urządzeń filtrujących. Idealne dla skóry człowieka pH wody to 7,0-7,4. Przy wartości pH 7,0 woda jest obojętna, poniżej 7,0 - oznacza jej kwasowość, natomiast powyżej 7,0 - zasadowość. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniego pH wody, szczególnie iż podczas wysokich temperatur pH wody diametralnie wzrasta, a w czasie opadów - spada.


 

DEZYNFEKCJA

Środki dezynfekujące powinno stosować się od pierwszego napełnienia basenu. Gwarantują one skuteczne wyeliminowanie zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Ważne jest również, aby środki czyszczące nie działały agresywnie na czyszczoną powierzchnię. Większość preparatów do dezynfekcji zawiera chlor, który działa bakteriobójczo i utlenia zabrudzenia organiczne. Poziom aktywnego chloru w wodzie basenowej mierzy się za pomocą odpowiednich testerów min. 2 razy w tygodniu i powinien wynosić 0,3-0,5 mg/l.

 

ELIMINOWANIE GLONÓW

Zmienne warunki atmosferyczne, opady deszczu oraz wysokie temperatury sprzyjają rozmnażaniu się glonów. Proces ten jest niezwykle szybki - w ciągu kilku godzin ściany basenu zaczynają pokrywać się śliską warstwą, która nie tylko odstrasza wyglądem, ale również stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, zwiększając ryzyko wypadku. Walka z glonami wymaga stosowania substancji czynnych, ponieważ glony uodparniają się na chlor.

 

KOAGULACJA

Zanieczyszczenia, które są tak małe, iż z łatwością przedostają się przez piaskowy filtr czyszczący, powodują nieestetyczne mętnienie wody. Jeśli przed filtracją dodamy do wody środki koagulacyjne, wówczas nastąpi ich połączenie w większe skupiska i zostaną zatrzymane przez filtr.

Dodano: 01-03-2012