Rozdrabniacze i łuparki

Opinii 4

Każdy kto ma ogród, w trakcie jesiennych porządków zastanawia się co zrobić ze zgromadzonymi odpadami gałęziami, poucinanymi pnączami itd. Idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie tych odpadów np. na kompost. W ułatwieniu i przyspieszeniu prac z pewnością pomoże rozdrabniacz.

WSTĘP

Rozdrabnianie jest wstępną obróbką gałęzi przygotowywującą je do kompostowania. Wióry jakie otrzymujemy z rozdrabniacza nadają się również jako materiał opałowy.

 

Typ używanej rozdrabniarki zależy od charakteru ogrodu. Młode, miękie i drobne rośliny to całkiem inny rodzaj wyzwania dla noży, silnika i mechanizmu podającego, niż na przykład grube gałęzie czy kolczaste krzewy.

 

MŁODY OGRÓD

Młody ogród: jego charakter podkreślają soczysta zieleń i mnóstwo kolorów. Tutaj rozdrabniane są przedewszystkim miękkie odpady, np. części bylin, młodych zywopłotów, kwiatów, warzyw, pnączy czy gałązek.


Do tego typu ogrodów optymalne są rozdrabniarki wykorzystujace machanizm noża tnącego. Maks grubośc gałązki nie powinna przekraczać swoja średnica 3 cm. Najprostsze modele posiadaja 2 noże.


UROZMAICONY OGRÓD

Urozmaicony ogród: w takim ogrodzie, oprócz mniejszych roślin, rosną także krzewy i małe drzewa. Odpady ogrodowe składają się zatem zarówno z miękkich jak i twardszych części, np. średnio grubych gałęzi, bylin, liści i gałązek po cieciu żywopłotów, róż bądź innych kolczastych krzewów. Zadaniem rozdrabniarki jest jak najszybciej poradzić sobie z pracą, nie robiąc przy tym zbyt dużego hałasu, dokuczliwego dla właścicieli ogrodu oraz sąsiadów.


Ten typ ogrodu powinien być obsługiwany przez rozdrabniacz wykorzystujący np. mechanizm ślimakowy lub mechanizm wykorzystujący rotujące pierścienie skrobiące z zębami. Maks. Grubość obrabianych gałęzi nie powinna przekraczać 4 cm.


DUŻY OGRÓD

Duży ogród: starsze rośliny stanowią największe wyzwanie dla rozdrabniarek. Właściciele tego typu ogrodów często muszą pozbyć się większej ilości drewna czy liści, np. po przycince drzew owocowych, odpadów z cięcia starych żywopłotów, gałęzi kolczastych krzewów oraz drzew iglastych. Rozdrabniarka musi szybko rozdrobnić twardy materiał i to przy możliwie najmniejszym natężeniu hałasu.


Przy wyżej opisanym ogrodzie najlepiej radzić będą sobie rozdrabniacze wykorzystujące mechanizm walca tnącego. Materiał jest samoczynnie wciągany do rozdrabniacza a następnie gałęzie są miażdżone i cięte. Średnica obrabianych gałęzi nie powinna przekraczać 5 cm.


ŁUPARKI

Coraz bardziej popularne stają się elektryczno-hydrauliczne łuparki polan drewnianych, występujące w wersjach pionowych i poziomych. Łuparki złożone są ze wzmacnianej ramy, silnika elektrycznego lub spalinowego, pompy, tłoka, noża rozłupującego i elementów kontrolnych, zapewniających maksimum bezpieczeństwa w trakcie pracy. Łuparki pionowe dają możliwość przygotowania kawałków drewna o wymiarach odpowiednich dla kominków oraz dużych bojlerów. Należy pamiętać, aby podczas umieszczania polana w urządzeniu, dźwignie kontrolne trzymać obiema rękoma, co pozwoli uniknąć urazów. Pozioma łuparka zaopatrzona jest dodatkowo w zatrzaski mocujące, między którymi umieszcza się polano, eliminując ryzyko urazu niemal do zera. Łuparka pozioma jest nieduża, kompaktowa i niewiarygodnie mocna. W przeciwieństwie do łuparki pionowej wyposażona jest w koła, które zapewniają wygodne przemieszczanie.


Dodano: 01-03-2012