Nożyce do żywopłotu

Opinii 6

Nożyce do żywopłotów są prostym w obsłudze, powszechnie używanym narzędziem. Możemy wyróżnić nożyce ręczne, elektryczne (w tym akumulatorowe), spalinowe. Jedne są stosowane do celów profesjonalnych, takich jak pielęgnacja parków, sadów. Inne doskonale sprawdzają się w zastosowaniach domowych.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE MOŻYC DO ŻYWOPŁOTU?


1. Wielkość żywopłotu, częstotliwość przycinania, użytkowanie profesjonalne czy domowe?
2. Uchwyt nożyc i ostrza
3. Elektryczne czy spalinowe, moc


WIELKOŚĆ ŻYWOPŁOTU, CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZYCINANIA, UŻYTKOWANIE PROFESJONALNE CZY DOMOWENajważniejsze pytania, które powinniśmy sobie zadać przed wyborem nożyc do żywopłotu, to jak często będziemy z nich korzystać, jaka jest wielkość żywopłotu i jaki gatunek rośliny tworzy żywopłot.


Do bardzo małego żywopłotu przy domu mogą nawet wystarczyć zwykłe nożyce do przycinania gałązek krzewów. Pamiętajmy jednak, że takimi nożycami nie jesteśmy w stanie nadać idealnie równego kształtu żywopłotowi.Do przeciętnego użytku na działce i pielęgnowania średniej wielkości żywopłotów, dobrze sprawdzają się nożyce elektryczne, pod warunkiem, że mamy dostęp do prądu w zasięgu urządzenia. Podłączane są kablem elektrycznym.Jeżeli dysponujemy większym ogrodem, z pokaźnym żywopłotem i trawnikiem, możemy stosować różne narzędzia elektryczne do przycinania. Akumulatorowe przycinarki do traw, podobnie jak akumulatorowe nożyce do żywopłotu mogą mieć zastosowanie w pracach domowych, gdyż ich praca ciągła nie powinna przekraczać 10-15 minut.

Niektóre urządzenia mogą mieć elementy wymienne (np. noże) i stosuje się je zarówno do żywopłotów jak i do trudno dostępnych miejsc na trawniku.
Są też nożyce, które służą do częstego przycinania, dużych parkowych żywopłotów. Napędzane są z reguły silnikiem spalinowym, albo elektrycznym akumulatorowym o dużej mocy. Ich powierzchnia robocza również jest większa od standardowych nożyc.UCHWYT NOŻYC I OSTRZAUchwyt powinien być wygodny, ergonomiczny. Niektóre nożyce mają uchwyty, które umożliwiają pracę oburącz, lub gdy jest potrzeba wydłużenia zasięgu ostrza, pracę jednoręczną. Uchwyt nożyc powinien umożliwiać pracę zarówno w pionie jak i w poziomie, zatem warto by był ruchomy.


Ponadto w nożycach powinna być osłonka na rękę (przed odpryskami ściętych gałęzi). Lepiej, jeżeli jest przezroczysta, wtedy będziemy lepiej widzieć podczas cięcia żywopłotu.Najlepsze noże są ze stali nierdzewnej, wykrawane laserowo, szlifowane diamentowo. Są one twarde, wytrzymałe na większe obciążenia i bardziej trwałe. Niektóre nożyce mają wymienne noże. Można ich używać jako brzeszczotów elektrycznych do lekkich prac lub np. jako nożyc do trawy. Należy zwrócić uwagę na długość noży: im szerszy jest żywopłot, tym dłuższe ostrza się stosuje.
ELEKTRYCZNE CZY SPALINOWE, MOCDo rzadszych, raczej drobnych prac głównie używa się nożyc elektrycznych. Jeżeli w zasięgu pracy urządzenia znajduje się gniazdko sieci elektrycznej, można korzystać z nożyc kablowych. Bezpośrednie podłączenie nożyc do sieci elektrycznej pozwala z reguły uzyskać większą moc, niż zasilanie nożyc z akumulatora.Nożyce elektryczne mogą być także zasilane akumulatorem. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy nie ma łatwego dostępu do sieci elektrycznej w pobliżu miejsca użytkowania nożyc. Można znaleźć nożyce, które są sprzedawane z dodatkowym akumulatorem. Niektóre firmy mają w swojej ofercie szeroką gamę elektronarzędzi, do których można stosować ten sam akumulator.Nożyce spalinowe dobrze się sprawdzają tam, gdzie nie ma sieci elektrycznej, prace są częste, a żywopłoty twarde i gęste. Mają zazwyczaj większą moc od elektrycznych, ale są też bardziej hałaśliwe.


Moc nożyc do dużych, zdrewniałych żywopłotów powinna przekraczać 600 W, a silnik powinien mieć wysoki moment obrotowy, rzędu 60-80 Nm (niutonometrów). Wysoki moment obrotowy umożliwia szybkie cięcie.


ZALECENIA


1.Jeśli decydujesz się na nożyce elektryczne z kablem, zwróć uwagę, czy jest w nich uchwyt, który zapobiega przypadkowemu wysunięciu się wtyczki z gniazdka przedłużacza.
2.Sprawdź czy nożyce są lekkie (poniżej 3 kg.) Wtedy praca przy ich pomocy jest lżejsza.
3.Nożyce mogą mieć szybki hamulec noży, zwiększający bezpieczeństwo pracy.
4.Upewnij się, czy noże mają osłonkę na czubku. Chroni ona przed zniszczeniem urządzenia podczas prac przy murach i blisko podłoża.
Dodano: 01-03-2012