Jak wybrać najlepsze nożyce do żywopłotu?

Opinii 6

Jednym z najprostszych w obsłudze i najbardziej powszechnym narzędziem, bez którego trudno obejść się podczas wiosennych prac w naszych ogrodach, są nożyce do żywopłotu. Możemy wyróżnić: nożyce ręcznenożyce elektryczne i akumulatorowe, a także nożyce spalinowe.

Jedne są stosowane do celów profesjonalnych, takich jak pielęgnacja parków czy sadów. Inne doskonale sprawdzają się w pracach działkowych, w przydomowych ogrodach.

Mężczyzna przycina żywopłot przy pomocy nożyc elektrycznych

Co brać pod uwagę przy wyborze nożyc do żywopłotu?

Wybierając nożyce do żywopłotu powinniśmy uwzględnić:

 1. 1. Wielkość żywopłotu i częstotliwość przycinania

 2. 2. Elementy wymienne i napęd silnikowy

 3. 3. Uchwyt nożyc i ostrza

 4. 4. Jakość wykonania noży oraz ich długość

 5. 5. Moc nożyc elektrycznych i spalinowych

Wielkość żywopłotu i częstotliwość przycinania

Przed wyborem nożyc do żywopłotu powinniśmy zadać sobie kilka pytań:

 • jak często będziemy z nich korzystać?

 • jaka jest wielkość żywopłotu?

 • jaki gatunek roślin tworzy nasz żywopłot?

Do bardzo małego żywopłotu mogą wystarczyć nawet zwykłe nożyce do przycinania gałązek krzewów. Pamiętajmy jednak, że nożycami ręcznymi nie jesteśmy w stanie nadać idealnie równego kształtu naszemu żywopłotowi.

Mężczyzna przycinający żywopłot przy pomocy nożyc ręcznych

Do wykorzystania na działce, czyli pielęgnowania średniej wielkości żywopłotów, dobrze sprawdzają się nożyce elektryczne. Jednak pod warunkiem, że mamy dostęp do prądu w zasięgu urządzenia, gdyż napędzane są energią elektryczną dostarczaną do urządzenia za pomocą kabla.
Jeżeli dysponujemy większym ogrodem, z pokaźnym żywopłotem i trawnikiem, możemy stosować narzędzia elektryczne różnego typu. Podkaszarki do traw na baterię, podobnie jak nożyce akumulatorowe do żywopłotu, mogą mieć zastosowanie w ogródkach przydomowych, gdyż ich praca ciągła nie powinna przekraczać 10-15 minut.

Elementy wymienne i napęd silnikowy

Niektóre urządzenia mogą mieć elementy wymienne (np. noże czy ostrza). Stosuje się je zarówno do żywopłotów, jak i trudno dostępnych miejsc na trawniku.
Na rynku dostępne są również nożyce, które służą do częstego przycinania dużych, parkowych żywopłotów. Napędzane są z reguły silnikiem spalinowym, elektrycznym lub akumulatorowym o dużej mocy. Ich powierzchnia robocza jest zdecydowanie większa od standardowych nożyc.

Uchwyt nożyc i ostrza

Uchwyt nożyc powinien być ergonomiczny, aby w pełni zaspokajał oczywistą potrzebę wygodnego użytkowania. Niektóre nożyce mają uchwyty, które umożliwiają pracę oburęczną lub jednoręczną, gdy zachodzi potrzeba wydłużenia zasięgu ostrza.
Uchwyt powinien umożliwiać pracę zarówno w pionie, jak i w poziomie, zatem warto zwrócić uwagę na to, aby był ruchomy. Ponadto w nożycach powinna być osłonka na rękę (przed odpryskami ściętych gałęzi). Najlepiej, jeśli będzie przezroczysta – umożliwi nam to większą kontrolę podczas cięcia żywopłotu.

Nożyce do żywopłotu o ergonomicznym uchwycie

Jakość wykonania noży oraz ich długość

Najlepsze są noże ze stali nierdzewnej, wykrawane laserowo i szlifowane diamentowo. Są bardzo twarde i odporne na większe obciążenia. Niektóre nożyce mają wymienne noże. Można ich używać jako brzeszczotów elektrycznych do lekkich prac lub np. jako nożyc do trawy.
Należy również zwrócić uwagę na długość noży: im szerszy jest nasz żywopłot, tym dłuższego ostrza będziemy potrzebować.

Moc nożyc elektrycznych i spalinowych

Do rzadszych, raczej drobniejszych prac, używa się głównie nożyc elektrycznych. Jeżeli w zasięgu pracy urządzenia znajduje się gniazdko sieci elektrycznej, można korzystać z nożyc kablowych. Bezpośrednie podłączenie nożyc do prądu pozwala z reguły uzyskać większą moc niż w przypadku zasilania akumulatorowego.
Natomiast nożyce elektryczne zasilane bateriami są wygodniejszym rozwiązaniem w sytuacjach, kiedy nie mamy łatwego dostępu do prądu w pobliżu miejsca ich użytkowania. Można znaleźć nożyce, które są sprzedawane z dodatkowym akumulatorem. Ponadto niektóre firmy mają w swojej ofercie szeroką gamę elektronarzędzi, do których można stosować ten sam akumulator.

Małe nożyce elektryczne do żywopłotu

Nożyce spalinowe będą idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, prace są częste, a żywopłoty twarde i gęste. Mają zazwyczaj większą moc niż modele elektryczne, ale są za to bardziej hałaśliwe.
Moc nożyc do dużych, zdrewniałych żywopłotów powinna przekraczać 600 W, a silnik powinien mieć wysoki moment obrotowy, rzędu 60-80 Nm (niutonometrów). Wysoki moment obrotowy umożliwia szybkie cięcie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nożyc?

Po zapoznaniu się z głównymi parametrami poszczególnych elementów nożyc do żywopłotu warto przy zakupie zwrócić uwagę na kilka dodatkowych rzeczy:

 1. 1. Jeśli zdecydujemy się na nożyce elektryczne z kablem, zwróćmy uwagę, czy jest w nich uchwyt, który zapobiega przypadkowemu wysunięciu się wtyczki z gniazdka przedłużacza.

 2. 2. Sprawdźmy wagę nożyc – jeśli są lekkie (poniżej 3 kg), wtedy praca przy ich pomocy jest dużo wygodniejsza.

 3. 3. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo korzystania z nożyc, wybierając te z szybkim hamulcem noży.

 4. 4. Upewnijmy się, czy noże mają osłonę na czubku, która chroni przed zniszczeniem urządzenia podczas prac przy murach i blisko podłoża.

Dodano: 01-03-2012
Uaktualniono: 18-04-2020