Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Układanie płytek ceramicznych na zewnątrz

INFORMACJE OGÓLNE

Jakie płytki nadają się do użycia na zewnątrz

 

Na zewnątrz mogą być stosowane ceramiczne płytki podłogowe mrozoodporne, gresy lub płytki klinkierowe. Ich nasiąkliwość nie powinna przekraczać 3% (grupa nasiąkliwości I). Powinny mieć co najmniej III klasę odporności na ścieranie.

 

UWAGA

Na zewnątrz domu nie powinno się układać płytek szkliwionych. Gdy są polane wodą lub zalega na nich warstwa topniejącego śniegu, chodzenie po nich grozi poślizgnięciem. Najlepiej użyć jest płytek o powierzchni antypoślizgowej (angobowanych, matowych, żłobionych).

 

POTRZEBNE NARZĘDZIA I MATERIAŁY DODATKOWE

 

UKŁADANIE PŁYTEK NA TARASIE

Ułożenie posadzki z płytek na tarasie posadowionym na gruncie nie nastręcza wielu kłopotów.

 

1. Przed przystąpieniem do naklejania płytek, dobrze jest rozrysować sobie szkic ich rozmieszczenia. Na pewno część płytek będzie musiała być przycięta. Trzeba więc tak zaplanować ich układ, by płytki cięte znajdowały się w miejscach nie rzucających się w oczy. Powinny też być rozmieszczone proporcjonalnie jeśli z jednej strony tarasu płytki mają być przycięte, to lepiej zrobić tak, by były przycinane po obu stronach. Przy układzie skośnym (tzw. karo) nie ma to większego znaczenia.


2. Przystępując do rysowania planu ułożenia kafelków, trzeba podjąć decyzję jakiej grubości będą spoiny między nimi. Szerokość spoin zależy od wielkości płytek. Im płytki są większe, tym grubsze powinny być spoiny.

 

3. Płytki można układać minimum po 28 dniach od wykonania betonowej płyty tarasu. Średnia tempera- tura w dniu prowadzenia prac nie powinna być mniejsza niż +5 stopni C. Nawierzchnię trzeba oczyś- cić szczotką i odkurzaczem, a następnie sprawdzić czy nie ma na niej pęknięć. Jeśli są to trzeba je zwilżyć wodą i wypełnić zaprawą cementową.

 

4. Po oczyszczeniu płyty trzeba ją pomalować środkiem gruntującym do betonu. Zwiększy on przyczepność kleju mocującego kafelki.

 

 

5. Na płycie tarasu odwzorowuje się układ płytek, który został wcześniej naszkicowany na papierze. Trzeba też wytyczyć dwie linie prostopadłe, wzdłuż których będą układane płytki. Wzdłuż jednej z nich przymocować należy długą listwę drewnianą.

 

 

6. W wiadrze rozrobić trzeba uelastycznioną, wodoszczelną zaprawę klejącą do płytek. Wsypuje się suchą mieszankę i według wskazań producenta dodaje potrzebną ilość wody. Masę rozrabia się przy pomocy wiertarki z zamoco- wanym mieszadłem.

 

 

 

7. Gotowy klej rozprowadza się za pomocą pacy zębatej.


 

8. Klejenie płytek trzeba zaczynać od środkowej części tarasu. Płytki układa się najpierw wzdłuż drewnianej łaty, a potem na pozostałej części tarasu. Każdą płytkę najpierw kładzie się delikatnie na klej, ustawia we właściwym położeniu i dociska lub dobija gumowym młotkiem.


 

 

9. W narożnikach płytek umieszcza się plastikowe krzyżyki dystansowe, dobrane do grubości spoiny. Co jakiś czas trzeba też kontrolować za pomocą poziomnicy, czy płytki są równo ułożone. Ewentual- nych poprawek dokonuje się delikatnie opukując płytki gumowym młotkiem.

 

 

 

10. Na krawędziach tarasu umieścić trzeba profil kątowy.


 

11. Po trzech dniach można przystąpić do spoinowania płytek (fugowania). Użyć trzeba specjalnej wodoszczelnej, uelastycznionej masy spoinującej do stosowania na zewnątrz domów. Za pomocą gumowej pacy rozrobioną masę wciska się między płytki. Jednorazowo nakłada się masę na obszar około 1 m2.

 

 

12. Gdy spoiny wyschną, wilgotną gąbką trzeba zebrać nadmiar masy i delikatnie wyrównać linię spoinowania. Po zakończeniu spoinowania powierzchnię tarasu trzeba jeszcze raz przetrzeć na mokro.

 

W podobny sposób układa się ceramiczną posadzkę na balkonach. Przed ułożeniem kafelków na tarasie znajdującym się nad pomieszczeniem ogrzewanym, trzeba poprawnie wykonać jego ocieplenie i warstwę odprowadzającą wodę do rynien.

 

 

 

 

Cięcie i szlifowanie płytek

 

 

 

 

nacinanie płytek wzdłuż ich krawędzi, przy użyciu nożyka szklarskiego


 


 

 

łamanie płytek specjalnie przeznaczonymi do tego szczypcami


 


 

 

wycinanie półokrągłych wgłębień przy krawędzi płytki za pomocą obcęgów


 


 

 

wybijanie otworu w płytce


 


 

 

powiększanie otworu w płytce przy pomocy obcęgów


 


 

 

przycinanie płytek przecinakiem i młotkiem


 


 

 

cięcie płytek specjalnym przyrządem


 


 

 

wygładzanie krawędzi płytek kamieniem szlifierskim


 

 

 

PŁYTKI NA SCHODACH

Płytkami mrozoodpornymi, gresem lub płytkami klinkierowymi można również wykończyć schody prowadzące do domu lub prowadzące z tarasu do ogrodu.

 

1. Układanie trzeba rozpocząć od drzwi wejściowych. Tak jak i w przypadku tarasu między posadzką schodów a ścianą powinien być umieszczony profil dylatacyjny.

 

2. Po oczyszczeniu i zagruntowaniu schodów rozpoczyna się układanie kafelków. Najpierw przykleja się płytki na podstopniach, czyli pionowych ściankach schodów, a dopiero później na stopniach.

 

 

3. Jeśli konieczne będzie sztukowanie płytek na stopniach należy pamiętać, że płytki przycięte powinny być ułożone przy wewnętrznych narożnikach stopni.

 

 

 

4. Krawędzie stopni można też wykończyć specjalnymi profilami, które mają właściwości antypoślizgowe. Podczas układania wciska się je w warstwę zaprawy klejowej i z obu stron okłada płytkami.


 

 

UWAGA

Płytki na podstopniach powinny mieć taką wysokość, żeby między nimi a płytkami podnóżka zmieściła się jeszcze warstwa spoiny.

 

5. Niektóre płytki przeznaczone do układania na stopniach schodów mają wyprofilowane brzegi. Budowa taka zabezpiecza użytkowników schodów przed poślizgnięciem.

 

 

6. Układając na schodach płytki klinkierowe lub gresowe można na stopniach ułożyć specjalnie wyprofilowane płytki - tzw. nastopnice.

 

 

PŁYTKI W ALEJKACH

Chcąc wykonać ścieżkę ogrodową z nawierzchnią z płytek ceramicznych, klinkierowych lub gresu, trzeba wpierw wykonać pod nią odpowiednią płytę betonową.

 

 

1. Za pomocą drewnianych kołków i sznurka wytycza się przebieg ścieżki. Następnie robi się tam 25-30 cm wykop.


 


 

 

2. Po wyjęciu kołków w ich miejsce wbija się deski. Odległość między jednym rzędem desek, a drugim powinna być wszędzie jednakowa.


 

 

3. Do desek przybija się podłużne łaty drewniane, które utworzą szalunek. W miejscach, gdzie ścieżka ma zakręcać łukiem, deskowanie robi się z pasów twardej płyty pilśniowej, nadając im odpowiednią krzywiznę.

 

Co 2 m trzeba w poprzek szalunku umieścić deskę. W miejscach tych będzie dylatacja zapobiegająca pękaniu płyty betonowej.

 

 

 

4. Do wykopu wsypuje się 10-cio cm warstwę pospółki (gruby żwir zmieszany z piaskiem) i mocno ubija.

 

Rozrobioną z wodą mieszankę betonową (1 część cementu, 1,5 części piasku, 2,5 części żwiru) wlewa się do deskowania. Mieszanka musi być bardzo gęsta - prawie sucha. Beton musi dobrze wypełnić deskowanie, dlatego trzeba go zagęścić drewnianym ubijakiem.

 

 

 

 

5. Powierzchnię betonu wyrównuje się za pomocą łaty drewnianej.

 

 

 

6. Kafelki na ścieżkach układa się w podobny sposób jak na tarasie. Newralgicznymi punktami są w tym przypadku łukowe zakręty. W tych miejscach płytki powinny być perfekcyjnie przycięte. Jest to zadanie bardzo trudne, dlatego najlepiej unikać robienia zakrętów po łuku.

 

 

 

7. Nie wolno też zapomnieć, by nad miejscami dylatacji betonu umieścić profile dylatacyjne między płytkami.

 

 

 

UWAGA

W miejscu styku ścieżki ze schodami powinna być pozostawiona przerwa dylatacyjna, w której umieścić trzeba specjalny profil dylatacyjny.

 

Komentarze (16):
Dodaj komentarz
~nowy (niezalogowany, 83.25.125.*) 2016.04.06, 12:58

co zrobić gdy na zagruntowaną i wyschniętą powierzchnie podał duży deszcz (przeszła ulewa)?

Czy opinia jest przydatna?
( 5 / 3 ) Opinia przydatna dla 63% użytkowników
~teoretyk (niezalogowany, 31.61.137.*) 2015.12.08, 21:12

pytanie czy akurat ktoś chce uczyć sie u siebie jak ulożyć glazure :)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~uru28 (niezalogowany, 176.111.120.*) 2014.10.09, 09:54

Leroymerlin chyba stać na lepszy poradnik. 1)Typ balkonu/tarasu-czy nad pomieszczeniem ogrzewanym,na gruncie,ocieplony czy nie 2)Rozmiar tarasu/balkonu i kształt = ważne są dylatacje i to nie tylko obwiedniowe(styk płyty dociskowej czyli wylewki ze ścianami). 3)Sposób mocowania obróbki blacharskiej-WAŻNE bo odpowiada za większość usterek nawet jeśli okładzina jest prawidłowo przyklejona. 4)Rozmierzenie opisane w miarę poprawnie ale -WAŻNE szerokość spoiny(fugi) na tarasach/balkonach to minimum 4mm dla płytki 30cmx30cm.Płytka nie pozwala odparować wilgoci,jedynym miejscem gdzie wilgoć może odparować jest właśnie fuga.Odpadanie płytek pomijając błędy materiałowo wykonawcze powodowane jest właśnie przez zamarzanie wody w okresach zimowych.Tworzące się kryształki zwiększają swoją objętość co powoduje odpadanie płytek. 5)System izolacji.Izolacja+bandaż elastyczny+sznur dylatacyjny.Osobiście inwestorom polecam izolacje (obojętnie jaka firma) dwu składnikowe.Grubość warstwy gotowej 2mm.Są lepsze od płynnych folii ponieważ ze względu na właściwości (bardzo wysoka elastyczność i odkształcalność oprócz ochrony przed wilgocią i wodą(stosowane również w basenach) pełnią rolę bufora kompensując część naprężeń.Dla niezaznajomionych z tematem działa to mniej więcej jak gumowa podkładka pod drgającym elementem;) 6)Okładzinę kleimy tak zwaną metodą kombinowaną-klej jest nakładany na podłoże pacą zębatą oraz na płytkę gładką stroną pacy.Ważna jest odpowiednia konsystencja kleju. Można również użyć specjalnych klejów rozpływnych oraz pac zębatych o skośnym zębie. 7)Dobór kleju-Niestety żyjemy w świecie gdzie koncerny ogłupiają reklamami oraz "bonusami" do tego stopnia że nawet niektórzy "fachowcy" nie potrafią dobrać prawidłowo kleju na zewnątrz.Klej dobieramy do-podłoża(stan,materiał,lokalizacja ze względu na warunki atmosferyczne) -formatu płytki. Mimo że tego nie widać podłoże na zewnątrz ekstremalnie pracuje.Taras/balkon nagrzewa się w słońcu nawet do 80'C,(zaleca się stosowanie płytek w jasnych odcieniach) może zostać również gwałtownie schłodzony(opad deszczu,grad), do tego warstwy(beton/wylewka,masy naprawcze,obróbka blacharska,warstwa klejowa,fuga) różnie pracują.Dla tego też do okładzin zewnętrznych zaleca się klej C2 S1 lub S2. Klej np. C2TE będzie elastyczny i będzie pisało na nim że nadaje się na zewnątrz ale C2TE S1 będzie miał te same parametry oraz będzie odkształcalny. 8)Wykonanie musi odbywać się w ściśle określonych warunkach.Przy silnym nasłonecznieniu zbyt szybkie odparowanie wilgoci prowadzi do drastycznego obniżenia wytrzymałości kleju(należy stosować kleje szybkosprawne). 9)Do każdego zlecenia należy żądać dokumentacji zdjęciowej z każdego etapu prac.Solidny wykonawca nie będzie się tego obawiał bo jest to zabezpieczenie zarówno dla klienta jak i wykonawcy(o ile wie co robi i robi to solidnie). To oczywiście opis bardzo ogólny i uproszczony(takie minimum). Błędów popełnianych przy wykonaniu okładzin z płytek jest cała masa (wiem co mówię,jestem nie tylko wykonawcą ale i Rzeczoznawcą w zakresie Flizowania na terenie Małopolski), na pewno nie warto oszczędzać zarówno na materiałach jak i na samym wykonaniu choćby ze względu na fakt iż poprawki=wykonaniu całości prac od nowa, więc lepiej zapłacić raz nawet więcej niż co 2 lata robić remont.

Czy opinia jest przydatna?
( 9 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~K.Ryś (niezalogowany, 31.179.245.*) 2014.08.04, 00:38

70zł + - ale realne ceny ok 100 zł metr2

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Bleble (niezalogowany, 87.204.120.*) 2013.10.04, 20:00

A jakie są ceny kładzenia takich płytek jeśli chodzi o majstrow za metr kwadratowy?

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~zniesmaczona (niezalogowany, 79.187.106.*) 2013.08.22, 14:39

Stary jesteś wielki mam taras dwukrotnie kladzione płytki i juz w tym roku podciekała mi woda wewnątrz parkiet się podnosi tak robią fachowcy. Ciężką kasę płacę nie mówiąc o nerwach i stracie innych części domu.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~stary (niezalogowany, 83.14.244.*) 2013.08.09, 12:05

Do kitu ta instrukcja. Jeżeli chodzi o balkon - po pierwsze, b. ważne - ustalenie 2% spadku na poziomicy, po drugie - po gruntowaniu należy położyć warstwę tzw folli w płynie (sprzedawane w puszkach jak lakier) co uszczelni warstwę podłoża, po trzecie - klej należy nanieść również na płytkę i to tak dokłądnie, żeby po położeniu nie została pod nią jakaś dziura (tam skropli się woda i w zimie lód podważy płytkę). Ostatnia z ważniejszych spraw - dlaczego autor tej instrukcji nie wspomniał o okuciu bocznych ścianek balkonu lub ich oflizowaniu ?, dlaczego nie wspomniał, że szczeliny dylatacyjnej nie wypełnia się fugą tylko elastycznym sylikonem budowlanym ? Taka "instrukcja" może doprowadzić do zimowych zniszczeń i znacznych strat finansowych (zbijanie glazury i jej uzupełnianie jest znacznie bardziej pracochłonne i szalenie trudne, a wręcz niemożliw jest dobranie odcienia płytek). Pozdrawiam i róbcie z głową !!!

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~stanleygr@gazeta.pl (niezalogowany, 10.13.31.*) 2013.06.21, 12:32

co to znaczy mokre na mokre, że na świeży beton mam zaraz kłaść płytki?.dzięki za odp.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Rafał (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.08.17, 10:43

Bardzo przystępnie opisane jaką zachować kolejność i na co zwrócić uwagę Dziękuję autorowi

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Filip (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.07.10, 08:49

Informacja na pewno okaże się przydatna osobom, które we własnym zakresie i bez praktycznej wiedzy będą chciały spróbować sił przy układaniu płytek.Jednak w mojej ocenie zabrakło wielu istotnych szczegółów, które mogą mieć wpływ na trwałość wykonanych prac. Pozdrawiam, Filip - www.glazurmistrz.pl

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~Marcin (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.05.20, 23:08

Fajne opowiadanie ale jak położyć płytki na schody łukowate???

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~dawid (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.05.20, 10:44

Wszystko ładnie opisane,ale takie proste to to nie jest

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Eugeniusz (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.17, 10:04

Tak nie wolno układać płytek na zewnątrz! Na 100% po zimie część płytek odpadnie od podłoża, płytki na zewnątrz (taras, schody) kładzie się metodą "mokre na mokre" !

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~fgfgbetb (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.10, 17:10

bardzo dobry temat dla początkujących

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~pawel84 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.01.03, 15:14

jak ulozyc plytki na zewnatrz budynku na schodach .

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~pawel84 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.01.03, 15:10

dosc ciekawe opowiedziane

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...