Ścieżka w ogrodzie

Nie idźmy na skróty. Ścieżka w ogrodzie nie zawsze musi być wyłożona betonową kostką. Lepiej wybrać jakiś naturalny materiał albo klinkierową cegłę i samemu wziąć się za układanie alejki. Przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów, które pięknie wyglądają i nie są drogie.

Materiały na ścieżki

Trawa

Chcesz mieć ścieżkę jak miękki dywan? Trawa będzie idealna! Mogą po niej biegać dzieci, a Ty nie musisz martwić się, że przy wywrotce rozbiją sobie kolana. Żeby mieć trawiastą alejkę, należy przede wszystkim starannie przygotować pod nią grunt. Glebę trzeba przekopać, usunąć chwasty i zastosować nawóz, następnie dokładnie wyrównać i ubić podłoże (najlepiej specjalnym wałem), aż nie będzie w nim żadnych zagłębień. Na koniec wysiej trawę. Gotową ścieżkę możesz oddzielić od rabaty krawężnikiem z drewnianych bali.

Dobrze wiedzieć

Zamiast czekać, aż trawa urośnie, można położyć darń z rolki. Podłoże przygotowuje się tak samo, jak do siewu. Układamy pas darni (zwykle ma on 0,5 m szerokości), wałujemy i obficie podlewamy.

Żwir i tłuczeń

Taka droga ma tę zaletę, że pasuje zarówno do eleganckich ogrodów, jak i do małych działek. Ale drobne kamyki mogą być niczym ruchome piaski. Lubią się przesuwać i zapadać w ziemię. Żeby im w tym przeszkodzić, musisz dobrze utwardzić ścieżkę. Do jej podbudowy używa się grubego żwiru lub tłucznia (jego warstwa musi mieć 10-15 cm). Należy go wyrównać, ubić i przykryć geowłókniną. Kolejna warstwa to pospółka, czyli naturalna mieszanina piasku i żwiru (7 cm). Na wierzch ścieżki jeszcze raz sypie się żwir albo tłuczeń (2-3 cm).

Dobrze wiedzieć

Ścieżkę ze żwiru i podobnych mu materiałówdobrze jest ograniczyć krawężnikiem, wtedy kamyki nie rozsypią się na boki.

Kora

To tani i ekologiczny materiał. Pas kory wytyczony wśród kwiatów i ozdobnych krzewów dostarcza składników odżywczych oraz chroni podłoże przed przemarznięciem. Ścieżki z kory sprawdzają się najlepiej w ogrodach leśnych oraz tam, gdzie są rośliny lubiące kwaśne podłoże (na przykład rododendrony, wrzosy, wrzośce, hortensje). Przygotowanie ścieżki nie jest skomplikowane. Wystarczy, że zrobisz wykop i wypełnisz jego dno warstwą piasku (10-15 cm), a następnie położysz na nią 8-10 cm kory.

Dobrze wiedzieć

Kora w naturalny sposób ulega rozkładowi, więc raz w sezonie należy ją uzupełnić.

Plastry drewna

Taka ścieżka zwraca na siebie uwagę. Do jej wykonania potrzebujesz jednak drogiego drewna o dużym przekroju. Ale możesz je też mieć mniejszym kosztem, na przykład z powalonego starego drzewa. Drewno impregnujemy preparatem bezpiecznym dla środowiska. Najskuteczniejsza jest impregnacja polegająca na nasączeniu pod ciśnieniem (taką usługę wykonuje się w niektórych tartakach). Pocięte plastry powinny mieć grubość 10 cm. Układa się je na warstwie podsypki z piasku (3-5 cm). Pod nią musi być 10 cm podbudowy z grubego piasku lub żwiru. Te same materiały służą do wypełnienia przestrzeni między plastrami drewna.

Dobrze wiedzieć

Identycznie układa się alejki z drewnianych klocków lub palików, sprzedawanych jako gotowy bruk drewniany. Drewno przeznaczone na bruk impregnuje się wcześniej.

Otoczaki

Alejka z polnych kamieni pasuje zwłaszcza do ogrodu w wiejskim stylu. Jest trwała i nie wymaga pielęgnacji. Problemy stwarza tylko po deszczu, kiedy łatwo się poślizgnąć na mokrych kocich łbach. Otoczaki dostępne są w różnych rozmiarach, stylach i kolorach. Przygotowanie ścieżki rozpocznij od zrobienia wykopu - głębokiego na co najmniej 20 cm. Na jego dno trzeba wysypać 10 cm grubego piasku i dobrze go ubić. Powstanie warstwa podbudowy, zapewniająca stabilność nawierzchni i dobry odpływ wody po deszczu. Potem kładzie się podsypkę (mieszaninę cementu i piasku, w proporcjach 1:6) o grubości minimum 4 cm. W nią wbij drewnianym albo gumowym młotkiem kamienie. Układaj je tak, żeby leżały płaską stroną do góry.

Dobrze wiedzieć

Jeżeli chcesz, żeby kocie łby były bardziej ze sobą związane, w podsypce zwiększ proporcje cementu w stosunku do piasku (na przykład 1:4).

Cegły klinkierowe

Możesz je układać w najróżniejsze wzory. Cegły są przy tym trwałe, odporne na wodę, mróz oraz duże obciążenia. Powstają w wyniku wypalania w wysokiej temperaturze. Ścieżka z cegły klinkierowej wymaga starannie ubitej podbudowy (10-15 cm), składającej się ze żwiru, tłucznia albo grubego piasku oraz podsypki z grubego piasku lub drobnego żwiru (3-5 cm). Na wyrównanej podsypce (nie ubitej!) możesz rozpocząć układanie cegieł. Szczeliny powstające między nimi wypełnij piaskiem.

Dobrze wiedzieć

Cegły muszą być dociśnięte do podłoża. Najlepiej użyć do tego specjalnej maszyny, tzw. zagęszczarki, ewentualnie gumowego lub drewnianego młotka.

Płyty piaskowca

To rozwiązanie spodoba się osobom lubiącym improwizację. Nieoszlifowane kamienne płyty mają rozmaite kształty i grubość. Ułożenie z nich chodnika daje zaskakujące efekty. Najlepiej użyć kawałków piaskowca o grubości co najmniej 5 cm. Jeżeli grunt w ogrodzie jest piaszczysty, potrzebujemy podsypki cementowo-piaskowej, w proporcjach 1:7, jeśli gliniasty - warstwy piasku (7-10 cm). Odstępy między płytami możesz wypełnić drobnym żwirem, zaprawą cementową albo ziemią wymieszaną z trawą.

Dobrze wiedzieć

Piaskowiec szybko nasiąka wodą. Gdy zimą ściśnie mróz, płyty mogą popękać. Dlatego dobrze jest pokryć je specjalnym środkiem impregnującym.

Kratka parkingowa

Taką kratkę można łączyć z wypełnieniem według uznania. Po jej zamontowaniu wystarczy rozsypać np. żwir lub zasypać ją ziemią i posadzić trawnik. W pierwszym etapie układania wysyp piasek, a następnie go wyrównaj. Warto też użyć zagęszczarki, wtedy warstwa zostanie sprawnie ubita. Jeśli chcesz, rozłóż też geowłókninę, a na niej kratkę. W ostatnim etapie warto też użyć zagęszczarki i sprawnie wyrównać całość. Kratkę parkingową układa się szybko i wygodnie. Można też ją docinać. Zintegrowane kolce zapobiegają jej przesuwaniu. Dodatkowo jest świetna do stabilizowania kruszywa. Po jej zamontowaniu np. żwir nie będzie się przesuwał. Świetnie sprawdzi się jako podjazd do garażu. Będzie pomocna też przy formowaniu rabat.

Przekrój ścieżki

Schemat poniżej pomoże Ci zapamiętać, jak układać kolejne warstwy niezbędne do prawidłowego przygotowania alejek ogrodowych.

Materiały: nasiona traw, cegły klinkierowe, a ponadto płyty brukowe, ażurowe płytki, kostki betonowe, oraz betonowe plastry i belki imitujące drewno kupisz w naszych sklepach.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak tanio zrobić ścieżki w ogrodzie?

Jeśli zależy Ci na niedrogich rozwiązaniach możesz postawić na trawę. Do wydzielenia ścieżek możesz użyć obrzeży trawnikowych. Innym pomysłem mogą być drewniane belki, szczególnie gdy masz dostęp do taniego drewna. Możesz też układać poszczególne elementy z dużym odstępem, np. pomiędzy betonowymi płytami pozostawić ok. 40 cm przestrzeni.

Jak oświetlić ścieżkę w ogrodzie?

Zarówno ścieżkę, jak i cały ogród najlepiej oświetlać lampami solarnymi. Jest to rozwiązanie ekonomiczne. W naszej ofercie znajdziesz serię lamp Booster. Każda z nich sterowana jest pilotem i posiada dodatkowy akumulator.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Co posadzić na skarpie

    Skarpy i pochyłości terenu mogą prezentować się w ogrodzie bardzo efektownie. Jeśli są łagodne, niezbyt strome i dość rozległe – możemy wysiać na nich trawę i cieszyć się soczystozielonymi pagórkami. Będą też łatwe do koszenia. Natomiast jeśli pagórki są bardzo strome, trawa tam nie urośnie. W zależności od tego czy skarpa położona jest w miejscu cienistym, czy na stanowisku słonecznym, należy obsadzić ją odpowiednimi roślinami.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak zbudować mur oporowy w ogrodzie?

    Mur oporowy to konstrukcja stosowana w ogrodach piętrowych – takich, które znajdują się na różnych poziomach gruntu. Mogą pełnić zarówno funkcje praktyczne – zabezpieczać grunt przed osuwaniem się, jak i ozdobne – stanowić niebanalny element wystroju ogrodu. Dowiedz się, czym jest mur oporowy, jakie funkcje pełni w ogrodzie oraz jak i z czego go zbudować.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak zaaranżować gazony na kwiaty w ogrodzie?

    Gazony kojarzą się głównie z przestrzenią miejskich parków i skwerów, jednak coraz częściej można je spotkać w przydomowych ogródkach. Te betonowe donice to funkcjonalne obiekty ogrodowej architektury, które nie tylko oferują miejsce do posadzenia kwiatów, ale w zestawie kilku sztuk potrafią stworzyć estetyczny murek, wolnostojący klomb, a także konstrukcję podtrzymującą ogrodową skarpę. Zobacz, jak ułożyć gazony w ogrodzie i czym je obsadzić.