Akcesoria do oczka wodnego

Budowa oczka wodnego nie jest trudna, dlatego z powodzeniem można to zrobić samodzielnie. Sprawdź, w jakie elementy warto się zaopatrzyć, planując wykonanie tego niewielkiego zbiornika wodnego.

Formy do oczek wodnych

Wykonuje się je z tworzywa sztucznego. Mogą mieć różne kształty, wymiary, a więc i pojemność. Warto wybrać modele z wielostopniowymi półkami, które ułatwiają obsadzenie oczka roślinami i tworzenie ciekawych roślinnych kompozycji na różnych poziomach. Przed zakupem formy do oczka wodnego warto upewnić się, czy została ona wykonana z materiału odpornego na działanie promieni UV oraz niskiej temperatury.

Formy są łatwe w montażu i znacznie przyspieszają wykonanie oczka wodnego. Wystarczy wykopać pod nie odpowiedni dół i umieścić w nim formę. W tym celu należy wcześniej ustawić ją na podłożu (w miejscu, w którym ma być zamontowana) i wyznaczyć jej obrys np. podkopując ziemię łopatą. W pierwszej kolejność najlepiej jest wykopać dół pod najgłębszą część, a następnie formować płytsze strefy. Należy pamiętać, aby otwór pod formę do oczka wodnego był o około 10 cm szerszy. Dzięki temu łatwiej nam będzie obsadzić formę w dole i odpowiednio ją wypoziomować. Wolną przestrzeń między formą na ścianami wykopu wypełnia się piaskiem.

Folie

Folie służą do wykładania dna i boków wykopu przygotowanego pod budowę oczka wodnego. Są wytrzymałe, odporne na działanie promieni UV, niskiej oraz wysokiej temperatury. Dużą popularnością cieszą się folie z PVC. Można je kleić, co daje większe możliwości kształtowania zbiornika wodnego i umożliwia łatanie ewentualnych dziur. Dobrym rozwiązaniem jest wybór folii z EPDM, czyli bardzo elastycznych folii kauczukowych. Są bardzo trwałe, łatwo się je układa, można je kleić na zimno lub na gorąco. Do mniejszych oczek wodnych wystarczająca będzie folia grubości 0,5 mm. Większe zbiorniki lepiej wyłożyć grubszą folią – np. 1-milimetrową.

Pompy do wody

Służą do napowietrzania wody (jest to niezbędne, gdy chcemy, aby oczko wodne zamieszkiwały zwierzęta), wprawiania jej w ruch (gdy chcemy stworzyć kaskadę lub fontannę) a także – jeśli wyposażone są w filtry - do jej oczyszczania. Do wyboru mamy m.in. pompy fontannowe, które unoszą strumień wody na określoną wysokość, pompy kaskadowe i strumieniowe. Niektóre z tych urządzeń wyposażone są w lampy UV, które usuwają z wody mikroorganizmy oraz glony. Wybierając odpowiednią pompę warto zwrócić uwagę na jej wydajność (powinna być ona odpowiednio dobra do pojemności oczka wodnego) oraz moc, która będzie się przekładała m.in. na koszty związane z pracą urządzenia.

Kosze na rośliny

To ażurowe pojemniki wykonane najczęściej z PVC. Mają one różne kształty i wielkość dopasowaną do plastikowych form oczek wodnych. Ich zastosowanie ułatwia osadzenie roślin w zbiorniku, pozwala na ich swobodne przestawianie, rozmnażanie oraz przenoszenie roślin na czas zimy do miejsca, w którym będą miały bardziej sprzyjające warunki. Zanim w koszu umieści się podłoże dla roślin, jego wnętrze należy wyłożyć jutą. Jest to tkanina o splocie płóciennym, która zapobiega wymywaniu się podłoża z kosza.

Oświetlenie oczka wodnego

Odpowiednio dobrane lampy pozwolą cieszyć się urokiem oczka wodnego również po zmroku, wydobywając niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Jako oświetlenie oczka wodnego dobrze sprawdzają się m.in. stawiane na podłożu lub mocowane do niego reflektorki, które umożliwiają regulację kierunku padania światła oraz lampy solarne, które nie dają mocnego światła, ale dyskretnie akcentują po zmroku ten niewielki zbiornik wodny. Ciekawy efekt można uzyskać również umieszczając odpowiednio dobrane lampy w dnie oczka wodnego, które podświetlą je od dołu. Wybierając oprawy oświetleniowe do oczka należy zwrócić uwagę na to, czy są one wodoodporne. W przypadku oczek wodnych polecane są oprawy oświetleniowe o wskaźniku IP 68.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jakie rośliny i ozdoby do oczka wodnego wybrać? Najlepsze rośliny oczyszczające wodę i ozdobne!

    Oczko wodne to jeden z najpiękniejszych obiektów w ogrodzie, który nie tylko posiada walory dekoracyjne, lecz poprawia mikroklimat otoczenia, działa kojąco na zmysły, pozwala na hodowlę ryb, a jednocześnie jest ostoją dla wielu dzikich przedstawicieli rodzimej fauny. Aby udało się osiągnąć stan zbliżony do równowagi biologicznej oczko wodne powinno być obsadzone zielenią i odpowiednio udekorowane. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze gatunków? Na jakie kwiaty do oczka wodnego postawić?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Prace w ogrodzie latem

    Lato w ogrodzie to czas, kiedy kwitną róże oraz dojrzewają owoce i warzywa. To także czas intensywnej pracy: trzeba regularnie odchwaszczać klomby i rabaty, obficie podlewać rośliny w czasie upalnych dni, nawozić i przycinać drzewa i krzewy. Nie zapominajmy także o pielęgnacji oczka wodnego, trawnika i roślin balkonowych. Jak zaplanować prace ogrodowe na lato? Podpowiadamy!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Oświetlenie ogrodowe – jak je dobrać do ogrodu?

    W ogrodzie i w przestrzeni wokół domu systemy oświetleniowe pełnią nie tylko funkcję użytkową, lecz także estetyczną. Lampy do ogrodu, te lokowane w pobliżu domu, na tarasie i wzdłuż ciągów komunikacyjnych doświetlają przestrzeń. Natomiast te montowane w głębi ogrodu zazwyczaj podkreślają urok miejsca i charakterystycznych detali (oczko wodne, cieki, fontanny, elementy architektury ogrodowej itp.). Istotne jest również dopasowanie rodzaju oprawy i barwy światła: ciepłe kolory dają wrażenie przytulności i miękkości i nie wydobywają zbyt wielu szczegółów otoczenia. Natomiast barwy chłodne i zimna biel – dobrze oświetlają ogród, dając większy kontrast pomiędzy oświetloną a zacienioną przestrzenią.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Pompy do oczek wodnych

    Zakładając oczko wodne pamiętajmy, że będziemy potrzebować odpowiedniej pompy. Jakiej? To zależy od wielkości naszego zbiornika wody i od tego, jak ma wyglądać i funkcjonować cały układ wodny.
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Rośliny w oczku wodnym

    Woda w ogrodzie ożywia i upiększa krajobraz. Jednak oczko wodne będzie ozdobą ogrodu tylko wtedy, kiedy obsadzimy je odpowiednimi roślinami. Dzięki nim staw zyska naturalny wygląd i zapanuje w nim równowaga biologiczna.
  6. Artykuł Czytaj więcej

    Oczko wodne przed zimą

    Przed nadejściem zimy musimy szczególnie zadbać o oczko wodne. Zbiorniki, które mają powyżej 100 cm głębokości, nie zamarzają aż do dna, w związku z tym mogą tam zimować ryby i rośliny wodne. Powinniśmy im jednak dostarczyć odpowiednią ilość tlenu.