Architektura ogrodowa
Zadbaj o piękno i funkcjonalność terenów zielonych! Architektura ogrodowa to wszystkie elementy, które urozmaicają krajobraz i pozwalają w pełni korzystać z uroków przebywania na świeżym powietrzu. Chcesz wiedzieć jak dobrać lub zamontować elementy architektury ogrodowej? A może interesuje cię ich konserwacja lub renowacja? Informacje na te i inne tematy znajdziesz w naszych artykułach poradnikowych. Sprawdź, co przygotowali eksperci Leroy Merlin!
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera?
Architektura ogrodowaOdbiór mieszkania od dewelopera to jedna z ważniejszych formalności związanych z nabyciem własnej nieruchomości. Można jej dokonać samodzielnie lub powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu specjaliście. Jest jednak niezwykle ważne, by odbiór techniczny mieszkania został wykonany z najwyższą starannością i zakończył się spisaniem specjalnego protokołu. To właśnie ten dokument zapewni właścicielowi ochronę i możliwość późniejszego dochodzenia swoich roszczeń. Zatem na co zwracać uwagę przy odbiorze mieszkania?
Jak rozplanować warzywa w szklarni?
Architektura ogrodowaSzklarnia zapewnia roślinom stabilne warunki do wzrostu i rozwoju oraz przedłuża okres wegetacyjny. Idealnie nadaje się do uprawy warzyw ciepłolubnych – pomidorów, papryki, bakłażanów czy ogórków. Warzywa te potrzebują wysokiej temperatury i dużej ilości słońca. W szklarni możemy uprawiać także nowalijki i hodować egzotyczne rośliny ozdobne.
Akcesoria do oczka wodnego
Architektura ogrodowaBudowa oczka wodnego nie jest trudna, dlatego z powodzeniem można to zrobić samodzielnie. Sprawdź, w jakie elementy warto się zaopatrzyć, planując wykonanie tego niewielkiego zbiornika wodnego.
Oranżeria
Architektura ogrodowaOranżeria może pełnić funkcję salonu, jadalni, pracowni, atelier. Nieogrzewany ogród zimowy to idealne miejsce do przechowywania roślin balkonowych. W zależności od tego z jakiej strony świata jest usytuowana, może być przyjemnie chłodna (północ), słoneczna rano (wschód) lub popołudniami (zachód) albo zalana słońcem przez cały dzień (południe). Kształt i formę oranżerii można dopasować do projektu domu, żeby całość wyglądała harmonijnie. Przed budową ogrodu zimowego trzeba przemyśleć kwestię takie jak jej konstrukcja, dobór materiałów, ogrzewanie, wentylacja, cieniowanie i oświetlenie, a także wybór roślin czy małej architektury.
Jak zabezpieczyć drewno ogrodowe?
Architektura ogrodowaDrewno jest bardzo lekkim, ale wytrzymałym materiałem budulcowym. Stosuje się je zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy. Można wytwarzać z niego prawie wszystkie elementy użytkowane w ogrodzie: tarasy, meble, altany czy huśtawki. Części te będą nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, lecz także bardzo solidne. Warunkiem koniecznym jest jedynie właściwe zabezpieczenie drewna na zewnątrz. Ochrona drewna z użyciem profesjonalnych środków oraz zgodnie z kilkoma sprawdzonymi regułami pozwoli ci cieszyć się wykonanymi z tego materiału elementami przez długie lata. Poznaj najlepsze sposoby na zabezpieczenie drewna ogrodowego.
Jak wytyczyć strefy w ogrodzie? Funkcjonalny ogród w kilku krokach
Architektura ogrodowaPodział ogrodu na kilka części np. rekreacyjną i gospodarczą, sprawi, że będzie on bardziej funkcjonalny. Poszczególne strefy powinny harmonijnie się łączyć, a jednocześnie wyróżniać. Wbrew pozorom nie jest to trudne do zrealizowania. Jak rozplanować przestrzeń w ogrodzie i wytyczyć w nim strefy?
Czego nie robić na działce, czyli ogródek działkowy dla początkujących
Architektura ogrodowaLato to czas intensywnej pracy w ogródkach działkowych – jeśli zaliczasz się do grona szczęśliwych posiadaczy działki, z pewnością masz pełne ręce roboty. Początkujący działkowcy powinni jednak zwrócić uwagę na regulaminy takich obiektów i ograniczenia, które nakładają. Co warto wiedzieć, będąc początkującym działkowcem? Na co zwrócić uwagę, by nie zakłócać porządku na terenie ROD?
Pawilon ogrodowy – rodzaje i montaż
Architektura ogrodowaW sezonie wiosennym, letnim, a nawet ciepłą jesienią warto spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. To idealny czas na chwilę relaksu w ogrodzie albo na zorganizowanie w nim przyjęcia lub pikniku. Jednak, gdy dni robią się chłodne, dobrze jest przenieść imprezę do pawilonu ogrodowego.
Jak zrobić i urządzić szklarnię oraz co w niej sadzić? Poznaj najczęstsze pytania i odpowiedzi
Architektura ogrodowaNiektóre warzywa lub owoce wymagają szczególnych warunków: wyższej temperatury oraz wilgotności inna niż ta, która panuje na zewnątrz. Dlatego o wiele lepiej rosną w szklarniach ogrodowych lub miniszklarniach balkonowych. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się smakiem własnoręcznie wyhodowanych warzyw i owoców? Podpowiadamy, jaka szklarnia będzie najlepsza i jakie zasady obowiązują przy jej budowie.
Drewutnia w ogrodzie. Wykonać samodzielnie czy kupić gotowy projekt?
Architektura ogrodowaDrewutnia jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przechowywania drewna opałowego. Zapewnia nie tylko ochronę, lecz także pozwala na utrzymanie porządku. Podpowiadamy, jak samodzielnie zbudować wiatę na opał lub jak wybrać gotową konstrukcję.
Altana w ogrodzie: od czego zacząć?
Architektura ogrodowaAltana ogrodowa to często spotykany element architektury ogrodowej. Zanim jednak przystąpisz do montażu konstrukcji w ogrodzie, poznaj obowiązujące przepisy i zasady budowy tego typu obiektów.
Altana ogrodowa, nawet nieduża i niepozorna, pozostaje obiektem budowlanym, podlegającym przepisom prawa budowlanego. Dlatego planując budowę tego rodzaju konstrukcji, w pierwszej kolejności sprawdź wszystkie wymogi oraz restrykcje z nią związane, żeby wiedzieć, jaka altana bez pozwolenia na budowę mogłaby powstać w twoim ogrodzie.
Altana lub wiata śmietnikowa – jaką wybrać i gdzie najlepiej ją ustawić?
Architektura ogrodowaSwoją troskę o planetę możesz wyrażać poprzez wiele codziennych czynności. Podstawowym sposobem jest segregacja odpadów. Wiąże się to z koniecznością ustawienia przed domem kilku kolorowych koszy do sortowania śmieci. W celu zadbania o ich estetykę oraz bezpieczeństwo, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w wiatę lub altanę śmietnikową, które świetnie maskują kubły. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki!
Jak zaaranżować gazony na kwiaty w ogrodzie?
Architektura ogrodowaGazony kojarzą się głównie z przestrzenią miejskich parków i skwerów, jednak coraz częściej można je spotkać w przydomowych ogródkach. Te betonowe donice to funkcjonalne obiekty ogrodowej architektury, które nie tylko oferują miejsce do posadzenia kwiatów, ale w zestawie kilku sztuk potrafią stworzyć estetyczny murek, wolnostojący klomb, a także konstrukcję podtrzymującą ogrodową skarpę. Zobacz, jak ułożyć gazony w ogrodzie i czym je obsadzić.
Szklarnia balkonowa. Jak ją wyposażyć i co można w niej uprawiać?
Architektura ogrodowaMiniszklarnie to modny w ostatnich sezonach trend, który wpisuje się w zwyczaj dążenia do polepszenia jakości życia, zmiany nawyków żywieniowych i powrotu do natury. Balkonowa uprawa warzyw, owoców czy ziół to nie tylko sposób na świeże produkty, ale też ciekawe, odprężające zajęcie.
Jak zbudować mur oporowy w ogrodzie?
Architektura ogrodowaMur oporowy to konstrukcja stosowana w ogrodach piętrowych – takich, które znajdują się na różnych poziomach gruntu. Mogą pełnić zarówno funkcje praktyczne – zabezpieczać grunt przed osuwaniem się, jak i ozdobne – stanowić niebanalny element wystroju ogrodu. Dowiedz się, czym jest mur oporowy, jakie funkcje pełni w ogrodzie oraz jak i z czego go zbudować.