Zima
Zima to najmniej pracowity i jednocześnie najbardziej wymagający okres dla ogrodu. Rośliny ogrodowe należy zabezpieczyć przed mrozem, chłodnym wiatrem oraz opadami śniegu, a doniczkowe przenieść do wnętrza pomieszczeń. Regularnej opieki wymagają rośliny zimozielone. Zima to także czas konserwacji narzędzi, które należy oczyścić i przygotować do kolejnego sezonu. Zobacz serię naszych porad, jak przetrwać zimę w ogrodzie!
Jak odśnieżyć podjazd, chodnik, dach, panele fotowoltaiczne? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
ZimaIntensywne opady śniegu dają się we znaki nie tylko drogowcom, lecz także właścicielom nieruchomości. W końcu to oni muszą samodzielnie usuwać biały puch zalegający na posesji. Co więcej, zgodnie z polskim prawem, właściciel działki powinien odśnieżać znajdujący się przed nią chodnik. Jak zatem zrobić to szybko i skutecznie? Oto kilka praktycznych porad!
Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą
ZimaZima to dla roślin doniczkowych trudny czas: mają ograniczony dostęp do światła, w mieszkaniach panuje zbyt mała wilgotność powietrza i za wysoka temperatura, a wietrzenie mroźnym powietrzem może doprowadzić do zamierania i opadania liści. Jak pomóc roślinom przetrwać ten niekorzystny okres? I na co warto zwrócić uwagę podczas pielęgnacji kwiatów doniczkowych? Podpowiadamy!
Trawnik przed zimą
ZimaTrawnik wymaga specjalnej, przedzimowej pielęgnacji. Ważne jest przede wszystkim ostatnie koszenie na odpowiedniej wysokości oraz dokładne wygrabienie opadłych liści. Jesienią warto też zastosować nawozy potasowo-fosforowe oraz przeprowadzić zabieg wertykulacji i aeracji. Nie można zapomnieć również o konserwacji kosiarek. Zimą nie składuj dużych hałd śniegu na trawniku, ponieważ trawa bardzo źle to znosi. Na wiosnę może skutkować to problemem z renowacją darni. Poza tym duża ilość zalegającego śniegu może doprowadzić do wystąpienia groźnej choroby - pleśni śniegowej (czyli zgnicia trawy). Jak zatem przygotować trawnik przed zimą? Przeczytaj nasze porady!
Zabezpieczenie roślin przed zimą
ZimaPrzed nastaniem zimy należy odpowiednio zabezpieczyć rośliny w naszym ogrodzie. Późna jesień (listopad/grudzień) to ostatni moment, aby ochronić rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: porywistym wiatrem, silnym mrozem i opadami śniegu.
Zimowe prace w ogrodzie
ZimaChoć natura w czasie zimy drzemie, jednak nie zasypia na dobre. Nasz ogród także po jesieni wymaga opieki. Czeka na nas kilka sezonowych prac koniecznych do wykonania. Do głównych obowiązków zimowych należy odśnieżanie posesji, ale oprócz zmagania się z opadami, musimy zadbać m.in. o zdrowy rozwój zieleni na wiosnę. W porządkowaniu terenu oraz pielęgnacji roślin zimą pomogą nam nowoczesne sprzęty oraz praktyczne urządzenia.
Ogród piękny także zimą
ZimaOgród w czasie zimy nie musi być szary i smutny. Aby go ożywić, wystarczy posadzić odpowiednie rośliny. Oprócz drzew i krzewów iglastych świetnie sprawdzą się rośliny zimozielone, które nie zrzucają liści na zimę i gatunki o ozdobnych i kolorowych pędach. Zobacz co zrobić w ogrodzie podczas zimy!
Oczary – krzewy kwitnące zimą
ZimaOczary to niezwykłe rośliny, które kwitną o bardzo nietypowej porze roku - zimą. Ich delikatne, pająkowate kwiaty o ciepłych barwach, pojawiają się już w styczniu i są ozdobą krzewu aż do końca marca. To rośliny bardzo dekoracyjne oraz łatwe w uprawie.
Hebe – jaka to roślina?
ZimaHebe – roślina wieloletnia o zimozielonych liściach – sprawdza się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Sięgnij po nią, jeśli marzy Ci się skalniak w doniczce lub inna piękna kompozycja wykorzystująca krzewinki. Jest dość łatwa w uprawie i jeśli zapewnimy jej optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, będzie oryginalną ozdobą naszych mieszkań i rabat. Hebe preferuje jasne stanowiska, stale wilgotne podłoże i próchniczą glebę o kwaśnym odczynie. Pięknie wygląda na wrzosowiskach i na okiennym parapecie.
Jak zabezpieczyć róże na zimę?
ZimaWiększość róż, które uprawiamy w naszych ogrodach, wymaga zabezpieczenia na zimę. Najbardziej odporne na mróz są róże dzikie oraz historyczne, a także róże parkowe i pnące, które kwitną tylko raz w sezonie. Jednak nawet wśród gatunków mrozoodpornych znajdują się odmiany bardziej wrażliwe. Zobacz, jak zadbać o róże przed zimą.
Kalendarz ogrodnika – listopad
ZimaJakie prace w ogrodzie powinniśmy wykonać w listopadzie? Kiedy ziemia zamarznie, osłaniamy bardziej wrażliwe gatunki roślin, kopczykujemy róże, zabezpieczamy świeżo posadzone drzewa i krzewy. Trzeba regularnie usuwać opadłe liście, zadbać o trawnik i urządzenia w oczku wodnym, a przed nastaniem silnych mrozów porządnie podlać rośliny iglaste i zimozielone.
Kalendarz ogrodnika – styczeń
ZimaPrace ogrodowe w styczniu zależne są od pogody. Podczas opadów śniegu – usuwamy nadmiar białego puchu. Jeśli panują dodatnie temperatury – podlewamy rośliny zimozielone oraz te uprawiane w doniczkach. W styczniu możemy wykonać zabieg bielenia pni drzew owocowych. Warto pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji roślin doniczkowych w domu. Jakie prace ogrodnicze na styczeń warto zaplanować? Zobacz nasz Kalendarz Ogrodnika!
Dokarmianie ptaków zimą – jak to robić prawidłowo?
ZimaJeśli chcemy dokarmiać ptaki zimą, należy wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Pokarm powinien być jak najbardziej podobny do tego, czym w naturze żywią się ptaki. Warto więc poznać wymagania żywieniowe gatunków, które zamierzamy dokarmiać. Najlepiej zamontować w ogrodzie karmnik, który będzie stanowić ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Jak należy dokarmiać ptaki zimą? Poznaj podstawowe zasady!
Jak zabezpieczyć architekturę ogrodową przed zimą?
ZimaObiekty zaliczane do małej architektury, podobnie jak inne elementy w ogrodzie, należy zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi: deszczem, śniegiem i mrozem. Dzięki temu dłużej zachowają swoje właściwości i dobry wygląd. Technikę konserwacji dobiera się do rodzaju powierzchni. Zobacz, jak zabezpieczyć ogrodową architekturę przed zimą!
Narzędzia ogrodnicze przed zimą
ZimaPóźna jesień to czas, kiedy należy zadbać o nasz sprzęt ogrodniczy. Powinniśmy dokładnie oczyścić sekatory, nożyce, grabie i łopaty. Konserwacji wymagają także kosiarki, system automatycznego nawadniania, węże ogrodowe oraz elementy małej architektury.
Kalendarz ogrodnika – luty
ZimaW lutym w ogrodzie można przygotować już pierwsze rozsady warzyw i roślin ozdobnych. Rośliny zimujące w pomieszczeniach warto przenieść w cieplejsze miejsce. Jest to też czas, aby zacząć przycinać drzewa owocowe, przede wszystkim jabłonie, grusze i śliwy. Jeśli pada śnieg, należy systematycznie odśnieżać chodnik przed posesją oraz zgarniać śnieg z trawnika. Warto też pamiętać o roślinach doniczkowych.