Nawilżacz powietrza. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza i co daje to urządzenie? Jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie ma dobrze nawilżone powietrze w pomieszczeniu, jaki nawilżacz wybrać i czy takie urządzenie potrafi oczyścić lub schłodzić powietrze. Jaki sprzęt kupić, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta?
Co daje nawilżacz powietrza?
Głównym zadaniem nawilżacza powietrza jest zwiększanie wilgotności w pomieszczeniach. Może być to potrzebne głównie w sezonie grzewczym, kiedy włączone kaloryfery znacznie wysuszają powietrze, co może wpływać na komfort domowników. Celem jest uzyskanie wilgotności na poziomie 30-50%. Działanie nawilżacza wpływa pozytywnie na jakość oddychania i snu, odporność oraz wygląd skóry i włosów. Jest zalecane przy alergiach oraz problemach z chrapaniem. Niektóre modele mogą również dodatkowo oczyszczać powietrze.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Niezależnie od rodzaju nawilżacza powietrza sposób jego działania polega na uwalnianiu pary (lub mgiełki) wodnej lub zamienianiu w nią zasysanego powietrza. Niektóre modele elektroniczne mają wbudowany miernik poziomu wilgotności, mogą też oczyszczać i delikatnie chłodzić lub emitować jony ujemne pozytywnie wpływające na zdrowie i samopoczucie.
W ofercie można znaleźć też tradycyjne nawilżacze ceramiczne lub plastikowe do montowania na kaloryferze.
Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?
W pokoju dziecka najlepiej sprawdzą się nawilżacze, które pracują cicho (należy wybierać modele o głośności ok. 25 dB) i uwalniają chłodną mgiełkę, a nie parę, którą można się poparzyć.
Zalecane są więc nawilżacze ultradźwiękowe lub tańsze modele wirnikowe. Warto też wybrać te ewaporacyjne, ponieważ dodatkowo oczyszczają powietrze i są najlepsze dla alergików. Nie trzeba ich również napełniać specjalną wodą (np. do nawilżaczy ultradźwiękowych trzeba używać destylowanej lub poddanej odwróconej osmozie), ponieważ zasysają powietrze z otoczenia i przy pomocy filtra lub obracających się dysków tworzą mgiełkę.
Jak odkamienić nawilżacz powietrza?
Do odkamieniania nawilżacza powietrza najlepiej wykorzystać dedykowane odkamieniacze, które są bezzapachowe. Wszelkie domowe sposoby, chociaż skutecznie usunęłyby osad, nie są zalecane ze względu na zapach. Mógłby on utrzymywać się jeszcze długo podczas pracy urządzenia.
Jaki nawilżacz powietrza do roślin?
Działanie nawilżacza powietrza pozytywnie wpływa także na domowe rośliny, które dobrze czują się w wilgotnym mikroklimacie. Rodzaj nawilżacza zależy od potrzeb roślin (np. tanie urządzenia ceramiczne będą generować mniej pary, a tym samym wolniej podnosić poziom wilgotności) oraz preferencji mieszkańców. Nie ma jednego typu nawilżaczy specjalnie stworzonych do pielęgnacji roślin. Przy bardzo suchym powietrzu (objawia się np. obsychaniem liści) warto wybrać wydajne urządzenia ultradźwiękowe lub ekologiczne i proste w użytkowaniu ewaporacyjne.
Jak wyczyścić nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza należy czyścić regularnie, ponieważ wpływa to na higienę jego pracy (po czasie w jego wnętrzu mogą gromadzić się nawet grzyby) oraz żywotność urządzenia.
Niezależnie od rodzaju sprzętu, należy go rozłożyć na części. Potrzebna będzie ściereczka, szczoteczka do zębów oraz specjalny płyn do pielęgnacji nawilżaczy powietrza. Można również użyć wody z mydłem, ale nie zawsze poradzi sobie ona z uporczywymi zabrudzeniami. Te, które nie chcą zejść, warto usunąć szczoteczką do zębów.
Jeśli w nawilżaczu zamontowano filtr, raz w tygodniu dobrze jest pozostawić go na godzinę w wodzie, a następnie odstawić do suszenia (tak, aby woda z niego ściekała). Po dokładnym wysuszeniu można go z powrotem włożyć do urządzenia.
Gdzie ustawić nawilżacz powietrza? Gdzie powinien stać nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza powinien być ustawiony w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywają domownicy. Umieszczenie go zależy od rodzaju urządzenia. Te ultradźwiękowe, wirnikowe lub parowe najlepiej sprawdzą się ustawione około pół metra od ściany. W innym wypadku mogłyby doprowadzić do jej zawilgocenia. Inaczej postępuje się w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych, które zasysają powietrze i zamieniają je w mgiełkę. Specjaliści zwracają uwagę na tzw. efekt Candy przy umieszczeniu ich blisko ściany (ok. 20 cm). W ten sposób woda będzie osadzała się na niej i ponownie wracała do nawilżacza.
Urządzenia tego typu nie powinny stać blisko źródeł ciepła np. kaloryferów, ponieważ mogą się zepsuć. Aby chronić sprzęty domowe, para lub mgiełka nie powinna być emitowana bezpośrednio w stronę drewnianych mebli czy tkanin, np. zasłon.
Ile powinien działać nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza powinien działać tak długo, aż w pomieszczeniu uzyskana zostanie wilgotność na poziomie 30-50%. Niektóre urządzenia same wskazują parametry. Jeśli tak nie jest, warto zaopatrzyć się w urządzenie miernicze — higrometr.
Czy nawilżacz powietrza może być włączony całą noc?
Nawilżacz powietrza nie powinien działać przez całą noc, ponieważ wilgotność mogłaby wzrosnąć do zbyt dużego poziomu, a to sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Wyjątek stanowią urządzenia z wbudowanym higrometrem, które same wyłączą się po uzyskaniu 30-50% nawilżenia.
Nawilżacz powietrza: czemu nie wytwarza pary?
Jeśli nawilżacz powietrza przestał wytwarzać parę, pierwszym krokiem powinno być dokładne wyczyszczenie i odkamienienie, ponieważ jego pracę może utrudniać kamień, osad oraz brudna, zalegająca woda. Jeśli to nie zadziała, może oznaczać, że urządzenie uległo poważniejszej awarii i powinno być oddane do serwisu.
Jaki nawilżacz powietrza ewaporacyjny wybrać?
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza wykorzystują zasysane powietrze z otoczenia do tworzenia chłodnej mgiełki. Są wyposażone w filtry, które dodatkowo oczyszczają wodę. Uznawane są za jedne z najbardziej ekologicznych i przyjaznych alergikom oraz małym dzieciom. Podczas zakupu takiego sprzętu warto zwrócić uwagę na:
wbudowany higrostat i tryb automatyczny – dzięki takiej funkcji nawilżacz sam mierzy poziom wilgotności i wyłącza się, kiedy zostanie osiągnięty optymalny poziom 30-50%;
wielkość pomieszczenia, w którym może efektywnie pracować – należy je dobrać do powierzchni pokoju, w którym będzie działał. Informacji należy szukać na etykiecie produktu;
ilość mgiełki uwalnianej na godzinę pracy, czyli wydajność, która ma wpływ np. na energooszczędność i czas pracy;
żywotność filtra – wskazuje po jakim czasie powinno się go wymienić. Warto też rozważyć zakup nawilżacza bez filtrów wymiennych;
sposób obsługi: ręczny lub przy pomocy aplikacji na smartfona.
Nawilżacz powietrza: jaka woda?
Większość producentów zaleca używanie wody destylowanej. W niektórych wypadkach dopuszczona jest też przefiltrowana lub przegotowana woda z kranu. Chodzi o użycie miękkiej wody, z której nie będzie wytrącał się kamień, uszkadzający sprzęt.
Do wody można dodać także kilka kropel olejku aromaterapeutycznego.
Jak zrobić nawilżacz powietrza na kaloryfer?
Do lekkiego nawilżenia powietrza w pokoju może wystarczyć rozwieszone pranie na kaloryferze, rozwieszenie mokrych firanek lub ustawiona na parapecie miska z gorącą wodą. Można też wykonać prosty nawilżacz metodą DIY, wykorzystując butelkę z wodą przyklejoną do rury kaloryfera. Elementem, który będzie pomagał w uwalnianiu się pary jest gaza, którą należy owinąć dookoła rury kaloryfera i umieścić w otworze wykonanym na górnej części butelki. Tkanina powinna cały czas być wilgotna.
Ile prądu zużywa nawilżacz powietrza?
Pobór prądu zależy od rodzaju urządzenia i sposobu jego działania. Za najbardziej oszczędne uznawane są nawilżacze ewaporacyjne, które zużywają ok. 25-50 W. Najwięcej prądu zużywają urządzenia parowe, które muszą podgrzać wodę. Mogą potrzebować nawet 2000 W.
Czy nawilżacz powietrza schładza?
Oczyszczacz powietrza może chłodzić pomieszczenie, jeśli ma funkcje generowania chłodnej mgiełki, a nie tylko pary. Wyposażone są w nią niektóre urządzenia ultradźwiękowe oraz wszystkie nawilżacze ewaporacyjne i wirnikowe.
Nawilżacz powietrza: gdzie wlać wodę?
Miejsce wlewania wody zależy od konstrukcji konkretnego modelu nawilżacza. Zbiornik zazwyczaj jest wyraźnie oznaczony, a poziom wody określony przez producenta w instrukcji lub wyznaczony kreską. Niektóre nawilżacze nie potrzebują wody do działania, ponieważ mgiełkę wytwarzają z zasysanego powietrza. Są to urządzenia ewaporacyjne.
Jaki nawilżacz powietrza przy psie?
W domach, w których mieszka pies lub inne zwierzęta zaleca się stosowanie nawilżaczy ewaporacyjnych. Nie emitują one nieprzyjemnych i szkodliwych dla słuchu psa dźwięków jak urządzenia ultradźwiękowe. Nie podnoszą też temperatury w pomieszczeniu (jak nawilżacze parowe), co mogłoby negatywnie wpływać na komfort i samopoczucie czworonoga.