Pompa do wody do domu i ogrodu – jaką wybrać?
Pompa do wody to uniwersalny sprzęt, który znajduje wiele zastosowań zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Szukając idealnego urządzenia, spotkasz wiele różnych modeli, które będą różnić się od siebie nie tylko wydajnością, lecz również przeznaczeniem. Podstawowe warianty umożliwią przepompowywanie i wypompowywanie wody, inne sprawdzą się podczas nawadniania ogrodu, a niektóre z nich będą w stanie dodatkowo podnieść ciśnienie w domowej instalacji hydraulicznej. Jaka pompa wodna będzie dla Ciebie zatem najlepsza?
Pompa wodna – rodzaje
Mnogość dostępnych na rynku rodzajów pomp może Cię nieco przytłoczyć. Poszczególne modele, oprócz wydajności oraz sposobu zasilania, różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją, która predysponuje je do pełnienia zgoła odmiennych ról. Zasadniczo jednak można wyróżnić kilka najpopularniejszych wariantów, jakimi są:
pompa ogrodowa do wody(nawierzchniowa), czyli urządzenie, które ustawia się poza akwenem wodnym;
pompa zanurzeniowo-ciśnieniowa, którą umieszcza się w zbiorniku z wodą;
głębinowa pompa do wody, umożliwiająca pobieranie wody z przydomowych studni;
pompa zanurzeniowa do wody brudnej – niektóre pompy tego typu mają funkcje poboru, przepompowywania oraz wypompowywania wody;
hydroforowa pompa do wody.
Dokładniejszy opis poszczególnych pomp wodnych wraz z ich zastosowaniami znajdziesz w dalszej części tego poradnika.
Pompy nawadniające i odwadniające
Pompy do wody można podzielić w zależności od pełnionej przez nie funkcji.
- Pompy nawadniające to przede wszystkim urządzenia o małej lub średniej wydajności, zasilane elektrycznie. Ich zadaniem jest pobieranie czystej wody ze źródła oraz dostarczanie jej do ogrodowej instalacji nawadniającej lub domowej instalacji hydraulicznej.
- Pompy odwadniające służą do wypompowywania lub przepompowywania niepożądanej cieczy. Są to głównie pompy do wody brudnej, pozwalające na sprawne usuwanie skutków powodzi lub odprowadzania wód gruntowych.
Pompy powierzchniowe, pompy głębinowe a może hydrofory?
Pompy powierzchniowe
Pompa powierzchniowa, znana również jako pompa do wody bez zalewania, umożliwia wykorzystanie wody pochodzącej ze źródła niezależnego od wodociągu. Zasysa ona wodę np. z pojemnika na deszczówkę lub zbiornika retencyjnego, a następnie tłoczy ją do zraszaczy, końcówek i pistoletów zraszających lub specjalnych lanc. Pomaga to w podlewaniu roślin, myciu samochodu oraz pracach porządkowych na terenie posesji.
Zasada działania pompy powierzchniowej jest stosunkowo prosta i w dużym uproszczeniu opiera się na generowaniu wysokiego podciśnienia. Powietrze zostaje usunięte z podłączonego do pompy węża, którego koniec jest umieszczony pod powierzchnią wody. W efekcie do wnętrza urządzenia dostaje się woda, która następnie jest wypychana do portu wylotowego – to element pompy ogrodowej do wody.
Urządzenia te mogą również służyć jako pompy wody do studni, ale musisz pamiętać o ich ograniczeniach związanych z maksymalną głębokością podnoszenia cieczy. Większość dostępnych na rynku modeli umożliwia pobieranie wody, której lustro znajduje się nie głębiej niż 8 metrów. Wartość ta jest liczona od wysokości, na której znajduje się urządzenie. W przeciwnym razie pompa samozasysająca do wody nie będzie w stanie wytworzyć odpowiednio wysokiego podciśnienia.
O sposobie wykorzystania pomp decydują moc i wydajność, jednak zdecydowana większość urządzeń funkcjonuje jako pompa do wody czystej, dlatego też niezbędne jest zadbanie o odpowiednią jakość cieczy, znajdującej się w danym zbiorniku.
Pompy głębinowe
Pompa głębinowaumożliwia pobieranie cieczy użytkowej ze zbiorników, których lustro wody znajduje się na głębokości większej niż 8 m. Dzięki temu urządzenie to może być z powodzeniem wykorzystywane jako pompa wody do studni głębinowych.
Sercem pompy do wody głębinowej jest specjalny wirnik lub ślimak, znajdujący się wewnątrz urządzenia, który generuje wysokie ciśnienie, będące w stanie unieść pompowaną ciecz na wysokość przekraczającą nawet 100 metrów. Korpus urządzenia jest całkowicie zanurzony w zbiorniku – dzięki temu, nawet gdy pracuje ono z maksymalnym obciążeniem, jest niemal niesłyszalne.
Hydrofory
Hydrofory to urządzenia przeznaczone do pompowania wody czystej. Wyposażone są w wydajne, elektryczne pompy do wody, które pracują w połączeniu z zamkniętym zbiornikiem ciśnieniowym (wodno-powietrznym), systemem zaworów oraz presostatem. Hydrofory mogą pobierać ciecz i jednocześnie zwiększać ciśnienie wody w przydomowej instalacji hydraulicznej.
Praca hydroforu odbywa się w pełni automatycznie – urządzenie włącza się, gdy ilość wody w zbiorniku ciśnieniowym spadnie poniżej zadanej wartości. Najpierw uruchamia się pompa do wody. Hydrofor zostaje napełniony, a ciśnienie powietrza w zintegrowanym zbiorniku wzrasta. W momencie, w którym osiągnie ustalony wcześniej poziom, pompa zostaje wyłączona, co chroni cały system przed uszkodzeniem.
Jak przebiega to w praktyce? Odkręcenie kranu sprawia, że sprężone powietrze, zawarte w zbiorniku ciśnieniowym, wypycha wodę z rezerwuaru hydroforowego. Ten proces zapewnia odpowiednie ciśnienie w domowej instalacji hydraulicznej. Dlatego hydrofory są stosowane jako pompy do podnoszenia ciśnienia wody – pobierają ciecz ze znacznej głębokości, a następnie wtłaczają ją do systemu rur znajdujących się w budynku.
Co ciekawe, pompa hydroforowa nie musi być uruchamiana przy niedużych poborach wody, np. podczas napełniania czajnika. To generuje spore oszczędności. Im większy będzie zbiornik ciśnieniowy hydroforu, tym wyższy komfort użytkowania pompy. Równocześnie spadnie zużycie energii.
Zapas wody w zbiorniku ciśnieniowym hydroforu wynosi ok. 40% jego pojemności (100-litrowy zbiornik pozwala na pobranie nawet ok. 40 litrów wody bez załączenia pompy). Wraz ze wzrostem pojemności zbiornika ciśnieniowego hydroforu, różnice ciśnień podczas korzystania z wody są mniej odczuwalne.
Uwaga!
Dobrze, jeśli hydroforowa pompa ciśnieniowa do wody jest wyposażona w zbiornik przeponowy (to w nim następuje oddzielenie wody od powietrza). Taka instalacja nie wymaga dodatkowego, ręcznego uzupełniania powietrza, a płynąca z niej woda jest lepszej jakości.
Pompy do wody brudnej lub czystej – różnice
Podstawową kwestią, która odróżnia pompy do wody brudnej od pomp do wody czystej, jest możliwość przepompowywania cieczy zawierającej w sobie drobne zabrudzenia oraz zanieczyszczenia, takie jak drobinki piasku, błota lub szlamu.
Pompa do brudnej wody o dużej wydajności sprawdzi się przede wszystkim podczas przepompowywania lub wypompowywania wody czystej i brudnej – z wykopów, stawów lub zalanych piwnic. Urządzenia tego rodzaju są stosowane m.in. przez straż pożarną oraz służby komunalne. Pompa do brudnej wody będzie także nieoceniona podczas przepompowywania zamulonej studni. Umożliwia bowiem wybranie szlamu z dna i poprawia jakość wody w danym ujęciu.
Możesz również natknąć się na specjalistyczne pompy do brudnej wody z rozdrabniaczem. Są one wyposażone w specjalną turbinę, która rozdrabnia brud zawarty w przepompowywanej cieczy. Pompy tego typu nadają się do wypompowywania przydomowego szamba lub opróżniania rolniczych zbiorników na gnojowicę.
Jaką pompę do wody wybrać – głębinową czy hydrofor?
Głębokość, z jakiej ma być pobierana woda, jest głównym czynnikiem, od którego zależy wybór pompy. Hydrofor sprawdzi się w sytuacjach, w których lustro wody znajduje się nie głębiej niż 8 metrów poniżej poziomu pompy. Zapewni on także stałe ciśnienie w domowej instalacji wodnej.
W przypadku głębokich studni niezbędna będzie głębinowa elektryczna pompa do wody. Tylko ona może zapewnić odpowiednio wysokie ciśnienie robocze i dostarczyć wodę do zbiornika znajdującego się na powierzchni.
Pompa spalinowa czy elektryczna – jaką wybrać?
Pompa elektryczna do wody, ze względu na swoją relatywnie niską cenę oraz prostą budowę, jest wybierana przez większość osób. Urządzenia zasilane prądem są ciche, praktycznie bezobsługowe, można montować je pod wodą, a także wykorzystywać w pomieszczeniach. Zapewniają zdecydowanie większą wydajność niż tradycyjna pompa ręczna do wody; generują dużo wyższe ciśnienie robocze.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup pompy elektrycznej, do wyboru będziesz mieć urządzenia wyposażone w silnik jednofazowy lub trójfazowy. Pierwszy rodzaj napędu powinien zapewnić wystarczającą wydajność do większości domowych zastosowań. Z kolei pompa elektryczna do wody, napędzana silnikiem trójfazowym, charakteryzuje się większą przepustowością, jednak wymaga podłączenia do specjalnie przystosowanej instalacji elektrycznej (siły).
Na drugiej stronie skali znajdują się spalinowe pompy do wody. To potężne urządzenia, zapewniające wysoką przepustowość oraz mogące pracować niemal bez przerwy. Do działania nie wymagają prądu, dlatego też można je stosować na terenach pozbawionych stałego źródła energii elektrycznej.
Ich wadami są duża waga, konieczność regularnego przeprowadzania czynności serwisowych (wymiana oleju, czyszczenie filtrów), a także dość głośna praca. Musisz również pamiętać o tym, że spalinowa pompa do wody nie nadaje się do stosowania w pomieszczeniach ze względu na emisję szkodliwych spalin.
Jakie powinno być ciśnienie wody w pompie wodnej?
Większość ujęć wodnych pracuje dobrze przy ciśnieniu wynoszącym ok. 2-2,2 bara. W wyniku przedostawania się wody przez instalację następuje utrata ciśnienia (z reguły poniżej 1 bara). Zatem, jeżeli mamy pompę wyposażoną w hydrofor, to uruchomi on ją przy ciśnieniu poniżej 3 barów i wyłączy, gdy ciśnienie wyniesie między 3,5 a 4 bary. Takie ciśnienie powinna wytwarzać pompa w standardowych warunkach.
Niemniej jednak ciśnienie, jakie będzie potrzebne w opisanej sytuacji, zależy od następujących czynników:
Z jakiej głębokości pompa zasysa wodę?Jaką długość ma instalacja rurociągowa?Aby obliczyć optymalne ciśnienie, należy zsumować:
Głębokość, z jakiej zasysana jest woda (np. 7 m).
Opory wynikające z długości instalacji oraz związane ze średnicą rur.Ciśnienie, oczekiwane na wyjściu – 2,2 bara (w przeliczeniu 22 m).
Załóżmy zatem, że ciśnienie minimalne wyniesie 7 m + 4 m (opory długości instalacji) + 22 m (oczekiwane ciśnienie na wyjściu) = 33 m.
Ciśnienie maksymalne powinno być o 60-65% wyższe od minimalnego (m.in. dlatego, by hydrofor mógł dobrze funkcjonować), zatem pompa może wytwarzać ciśnienie ok. 58 m (5,8 bara).
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Dlaczego pompa do wody nie działa?
Najczęstszym problemem, przez który pompa do wody nie działa, jest zbyt głęboko położone lustro wody. Większość pomp jest w stanie zasysać wodę z głębokości nie większej niż 8 metrów. Dlatego, jeśli źródło cieczy znajduje się głębiej, konieczne będzie zaopatrzenie się w pompę głębinową.
Dlaczego pompa do wody często się włącza?
Hydroforowa pompa do wody, wyposażona w zbyt mały zbiornik, będzie wymagać regularnego uzupełniania cieczy. Dlatego, jeśli wiesz, że będziesz potrzebować dużych ilości wody, rozważ zakupienie hydroforu wyposażonego w większy rezerwuar.
Jaką pompę wodną do ogrodu wybrać?
Pompa ogrodowa do wody musi być dopasowana do wymagań instalacji nawadniającej. W tym celu niezbędne jest obliczenie maksymalnego, teoretycznego wydatku wodnego wszystkich podłączonych do instalacji zraszaczy, linii kroplujących oraz innych urządzeń. W przeciwnym razie ogrodowa pompa do wody będzie przez cały czas pracować na maksymalnych obrotach, a tym samym szybciej się zużyje.