Agregat prądotwórczy do domu – Twoje własne zasilanie awaryjne
Wydawać, by się mogło, że w dzisiejszych czasach nie ma miejsca na awarie zasilania i braki w dostawie energii elektrycznej. Niestety, zdarzają się i to dość często, czyniąc przy tym spore szkody. Aby zabezpieczyć się przed brakiem prądu, wystarczy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy.
Agregat prądotwórczy – co to jest i jak działa?
Agregat prądotwórczy (inaczej generator prądotwórczy) to urządzenie, które zapewnia ciągłość w dostawie prądu. Stosowany jest nie tylko, aby nie dopuścić do przerw w dostawie energii elektrycznej, ale również tam, gdzie nie ma standardowych źródeł zasilania.
Agregat prądotwórczy często używany jest podczas budowy domu i robót budowlanych oraz tam, gdzie nie ma dostępu do prądu np. na działkach rekreacyjnych, biwakach itp. Urządzenie składa się z prądnicy zasilanej silnikiem spalinowym, który może być napędzany różnymi paliwami, np. benzyną, olejem napędowym, gazem LPG, metanem czy gazem ziemnym. Dostępne są również agregaty prądotwórcze zasilane akumulatorem, jednak czas ich działania jest bardzo krótki.
Najbardziej zaawansowane technologicznie są tzw. agregaty prądotwórcze inwentorowe. Silnik sam dopasowuje swoje obroty w zależności od tego, ile i jakie odbiorniki w danym momencie zasila. Agregat taki za każdym razem maksymalizuje efekty swojej pracy przy jak najmniejszym poborze mocy. Jest cichszy i spala mniej paliwa od tradycyjnego. Ze względu na przeznaczenie i konstrukcję agregaty dzielimy na przenośne i stacjonarne.
Agregaty prądotwórcze zasilane akumulatorem, czyli agregaty przenośne
Są to najtańsze przenośne agregaty prądotwórcze. Zasilają one podłączone urządzenia energią zgromadzoną wcześniej w akumulatorach. Wadą agregatów przenośnych jest krótkotrwałe działanie – pracują zaledwie kilkanaście, a w najlepszym przypadku kilkanaście minut. Ich ponowne naładowanie trwa kilka godzin. Agregatory akumulatorowe można stosować w zamkniętych pomieszczeniach.
Agregatory prądotwórcze z silnikiem spalinowym
Najczęściej stosowane są agregatory prądotwórcze napędzane silnikami spalinowymi benzynowymi lub Diesla. Jeśli zatankujemy zbiorniki do pełna, urządzenia będą dostarczały energię elektryczną przez kilka godzin. Moc agregatu uzależniona jest od wielkości zastosowanego silnika – może być dowolnie duża, ale przekłada się to na cenę generatora. Pamiętajmy jednak, by nie używać urządzeń w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ wytwarzają spaliny, wymagają chłodzenia powietrzem, a także bardzo hałasują. Wybierzmy dla nich miejsce, gdzie hałas silnika nie będzie uciążliwy, Najlepiej, jeśli będzie ono osłonięte dachem.
Agregat prądotwórczy walizkowy
Ze względu na niewielką moc agregat prądotwórczy walizkowy nie jest stosowany ich do zasilania elektrycznej instalacji domowej ani tym bardziej na budowie.
Urządzenia te za to świetnie nadają się jako zasilane awaryjne elektronarzędzi i niewielkich odbiorników energii elektrycznej, np. na biwaku.
Ile urządzeń można podłączyć do agregatów prądotwórczych?
Aby agregator prądotwórczy – walizkowy czy inny – spełniał swoje zadanie, jego moc powinna być większa niż łączna moc urządzeń, które będą do niego podłączone. Ważna jest moc znamionowa (a nie maksymalna), szczególnie gdy zasilane mają być urządzenia z silnikami indukcyjnymi wymagającymi sporo prądu, np. pompy czy hydrofory.
Jeśli wybieramy agregat prądotwórczy na budowę i podłączane będą do niego elektronarzędzia oraz urządzenia budowlane, jego moc powinna być około 1,2 razy większa niż ich moc. Natomiast ustalając moc generatora prądotwórczego do domu, należy zsumować moc wszystkich domowych odbiorników prądu – powinna ona wynosić 70-80% mocy agregatora.
W praktyce wygląda to tak, że do poboru mocy każdego z urządzeń dodaje się 1,2 kW i wszystko sumuje. Pamiętajmy, że moc powinna mieć 20-30-procentowy zapas. W przeciwnym przypadku pobór mocy może okazać się za duży i będziemy musieli odłączyć kilka urządzeń. 60% mocy agregatu mogą mieć podłączane do niego urządzenia trójfazowe.
Do trójfazowego agregatu prądotwórczego można podłączyć również urządzenia jednofazowe, jednak pobierają one moc nie większą niż 3,48 kW. Lepiej jednak nie podłączać jednocześnie do trójfazowego generatora urządzeń jedno- i trójfazowych.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu agregatów prądotwórczych?
Przede wszystkim zwracamy uwagę na moc. Niektórzy producenci podają moc przy pełnym obciążeniu i maksymalnym spalaniu, a inni przy spalaniu na poziomie 75% – zwróćmy na to uwagę podczas zakupu i w razie czego przeliczmy wartości, aby łatwiej było nam porównać dane. W warunkach domowych ważny jest również czas działania agregatu na jednym zbiorniku. Dobrze, aby wybrane urządzenie było wyposażone w rozrusznik elektroniczny. Pozwoli on z łatwością uruchomić agregat – wystarczy nacisnąć guzik, a nie szarpać za linkę.
W przypadku, gdy generator prądotwórczy ma zasilać urządzenia elektroniczne, powinien być wyposażony w funkcję elektronicznego stabilizowania napięcia (AVR) – delikatny sprzęt nie odczuje skoków napięcia. Natomiast AVR nie jest wymagany, gdy agregat prądotwórczy ma zasilać elektronarzędzia i urządzenia budowlane. Małe agregatory prądotwórcze czasami wyposażone są w wyjście dostarczające prąd stały o napięci 12 V – przydatne do ładowania baterii. Sprawdźmy także, czy model, który zamierzamy kupić ma katalizator spalin i system tłumienia hałasu. Dobrze też, aby był wyposażony w kółka ułatwiające transport z miejsca na miejsce.
Jak widać, agregat prądotwórczy przyda się m.in., gdy mieszkamy w domu, który stoi w okolicy, gdzie prąd jest wyłączany podczas burzy czy zimą, kiedy wichury lub mokry śnieg często zrywają trakcje. Pamiętajmy, aby urządzenie do użytku domowego było optymalnie wyciszone – nie może zakłócać spokoju domowników. Decydując się na agregat prądotwórczy spalinowy z silnikiem Diesla, musimy liczyć się z tym, że będzie on droższy od benzynowego, jednak będzie generował niższe koszty eksploatacyjne. Pamiętajmy także, że wybór znanej marki to gwarancja stałego napięcia i pełniejsza ochrona przed przepięciami sieci.