Podnóżek z jutową plecionką – DIY

Drewniany podnóżek z jutową plecionką to zgrabny i praktyczny mebel, który bez trudu wykonasz samodzielnie. Na pewno w każdym domu i niedużym mieszkaniu znajdzie się dla niego odrobina miejsca. Przyda się w sypialni, salonie, na tarasie lub w stylowy sposób dopełni zestaw mebli ogrodowych. W domu możesz postawić go w kąciku wypoczynkowym, zaraz obok fotela, by w każdej chwili móc oprzeć na nim stopy, postawić filiżankę ulubionej herbaty, odłożyć książkę czy okulary. Jak go stworzyć? Wystarczy wykonać kilka prostych kroków – poznaj nasze wskazówki!

Naturalność w oryginalnym wydaniu – podnóżek z jutową plecionką

Konstrukcja podnóżka powstaje z heblowanej deski oraz kantówki, które trzeba pociąć na kawałki o odpowiedniej długości. Blat zdobi zaś bardzo modna i prosta do zrobienia plecionka. Idealnie nadaje się do tego wytrzymały jutowy sznurek. Co ważne, warto wybrać jak najgrubszy rodzaj sznurka, dzięki czemu wzór plecionki będzie miał wyraźną fakturę i będzie łatwiejszy oraz szybszy do zrobienia. A trzeba wiedzieć, że wykonanie plecionki to najbardziej czasochłonny etap tego projektu – jednak zdecydowanie wart zachodu! Plecione siedzisko nada bowiem podnóżkowi charakteru i sprawi, że mebel świetnie odnajdzie się w pomieszczeniach w stylu boho, który już od wielu sezonów podbija serca projektantów oraz miłośników aranżacji wnętrz.

Elementy podnóżka z surowego heblowanego drewna można ozdobić w dowolny sposób, np. pomalować farbą, lakierem lub bejcą. W naszym podnóżku podkreśliliśmy fakturę drewna przy pomocy ostatniego z wymienionych tu środków – bejcy w naturalnym odcieniu jasnego dębu. Drewno nabrało dzięki temu ciepłego koloru, który dobrze łączy się z beżowym sznurkiem. Jednocześnie nie traci jednak na naturalności, zachowując klasę i styl.

Lista potrzebnych materiałów

Do stworzenia regału z drewnianych skrzynek potrzebne ci będą:

Podnóżek – instrukcja wykonania krok po kroku

Przygotuj drewno na blat

Blat podnóżka powstanie ze złączonych kawałków deski heblowanej o szerokości 14 cm i grubości 1,9 cm. Wytnij z deski dwa kawałki o długości 35 cm za pomocą piły ręcznej, a następnie przeszlifuj krawędzie papierem ściernym.

Sklej blat

Sklej wycięte kawałki deski przy pomocy specjalnego kleju do drewna. Zrób to w taki sposób, by otrzymać blat o wymiarach 35 x 28 cm. Posmaruj dłuższy bok jednej z desek klejem, złącz deski i załóż ściski automatyczne. Pozostaw do wyschnięcia kleju, najlepiej na całą noc.

Przygotuj nóżki

Z drewna heblowanego o bokach 4,5 x 4,5 cm i długości 200 cm wytnij cztery nóżki o długości 20 cm. Aby wyglądały bardziej dekoracyjnie i były lekko zaokrąglone na końcach, zeszlifuj dolne krawędzie za pomocą szlifierki.

Przygotuj boczne listwy

Z pozostałego kawałka drewna heblowanego o bokach 4,5 x 4,5 cm wytnij 4 boczne listwy, które znajdą się pomiędzy nóżkami. Dwie listwy o długości 26,5 cm i dwie o długości 19,5 cm. Przeszlifuj ich krawędzie papierem ściernym.

Pomaluj nóżki i listwy boczne

Pokryj nóżki i boczne listwy warstwą bejcy do drewna w naturalnym kolorze, np. w odcieniu jasnego dębu. Pozostaw do wyschnięcia na ok. pół godziny.

Przymocuj sznurek

Blat podnóżka ozdobi plecionka z jutowego sznurka. Przy pomocy zszywacza przymocuj jego końcówkę na spodzie blatu.

Owiń blat jutowym sznurkiem

Owiń sznurek gęsto wokół blatu, aż całkiem go zakryjesz. Pętle sznurka nie powinny na siebie nachodzić, a układać się jedna obok drugiej. Gdy dotrzesz do końca, odetnij sznurek i ponownie zszywaczem przymocuj końcówkę do spodu blatu.

Przygotuj sznurek do wykonania plecionki

Złożony na połowę sznurek powinien być o 10 cm dłuższy niż bok blatu podnóżka – przygotuj od razu większą liczbę sznurków.

Wykonaj plecionkę

Sznurek trzeba przeplatać prostopadle do już nawiniętego. Zrobisz to szybciej, przeplatając za jednym zamachem dwa złożone na pół kawałki – tak, jak pokazaliśmy na zdjęciu. Warto pomagać sobie linijką, dzięki której podważysz odpowiednią liczbę sznurków i unikniesz pomyłek podczas przeplatania.

Wielkość oczek zależy od Ciebie. My stworzyliśmy plecionkę z dwóch podwójnych kawałków sznurka, przeplatanych co pięć kolejnych.

Zakończ montowanie plecionki

Końce sznurków pozostaw luźno wiszące po obu stronach. Kiedy skończysz plecionkę, porozsuwaj sznurki i dopiero wtedy przymocuj je zszywaczem do spodniej części blatu. Obetnij końcówki sznurków, zostawiając ok. 1 cm zapasu.

Sklej ramę podnóżka

Połącz ze sobą nóżki z listwami bocznymi. Sklej te elementy przy pomocy kleju do drewna i załóż ściski. Odstaw na co najmniej kilka godzin do wyschnięcia kleju.

Przymocuj blat do ramy

Rozsuń lekko sznurkową plecionkę w narożniku blatu i cienkim wiertłem do drewna nawierć wstępnie otwór pod wkręt. Następnie dodaj wkręt i zakryj go sznurkiem.

W taki sam sposób dołącz pozostałe trzy nóżki. Wkręć także po jednym wkręcie po bokach blatu, żeby przymocować boczne listewki.

Dodaj wykończenie ze sznurka

Na sam koniec zamaskuj sznurkiem miejsce łączenia blatu z ramą – przyklej jutowy sznurek klejem na gorąco, osłaniając mniej estetyczne miejsca.

Twój podnóżek jest już gotowy! Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach we wspomnianym już stylu boho, ale też we wnętrzach rustykalnych czy w stylu skandynawskim.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Huśtawka ogrodowa z pergolą – DIY

    Ogrodowe huśtawki to niezbędnik, bez którego trudno wyobrazić sobie letni odpoczynek. Huśtawka przenosi nas w świat beztroskich zabaw z dzieciństwa i błogiego relaksu z głową w chmurach. Nie ma powodu, żeby nie spróbować znów przenieść się myślami do tych cudownych chwil. Podpowiadamy, jak własnoręcznie wybudować drewnianą huśtawkę z efektowną pergolą.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Stolik kawowy z półką – DIY

    Urządzasz salon i brakuje Ci niewielkiego mebla, na którym postawisz filiżanki z kawą, wazon z kwiatami, a pod spodem położysz ulubione książki? Z łatwością możesz wykonać go samodzielnie. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak wykonać praktyczny stolik kawowy z półką.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Kwietnik potrójny - DIY

    Chcesz upiększyć przestrzeń wokół domu na lato? Idealnym sposobem będzie stworzenie potrójnego kwietnika w pastelowych barwach, który wyeksponuje Twoje ulubione rośliny. Wykorzystasz do tego łatwo dostępne materiały i zajmie Ci to niewiele czasu. Jak zrobić taki oryginalny kwietnik? Podpowiadamy!