Jak uszyć maseczki chroniące drogi oddechowe?

Aby zadbać o zdrowie własne i osób w otoczeniu, warto dowiedzieć się, jak samemu uszyć maseczki. Zobacz też, co powinieneś wiedzieć na ten temat. W jakich przypadkach powinno używać się maseczek? Zobacz odpowiedzi.

W artykule poznasz sposób wykonania maseczki, który zajmie Ci około pół godziny. Możesz jej użyć do ochrony indywidualnej. Najważniejszą kwestią jest jednak uświadomienie, że proponowana maseczka spełnia funkcje ochronne, ale nie chroni przed wirusem. Tworzy mechaniczną barierę przed wnikaniem kropelek śliny. Maseczki tego typu, w odróżnieniu od masek do przeznaczenia medycznego, nie mają żadnych certyfikatów medycznych. Maski medyczne natomiast muszą spełniać standard EN14683 i być oznaczone certyfikatem CE.

Co musisz wiedzieć o maseczkach ochronnych?

Dla skuteczności maski i komfortu użytkowania istotne jest właściwe przyleganie maski do twarzy. Niedoszczelnienie maski na jej obrzeżu skutkuje zwiększeniem tzw. przecieku całkowitego, a w konsekwencji utratę efektywnej skuteczności filtracji. Utratę szczelności może powodować np. zarost twarzy jej użytkownika.Maseczka chroniąca drogi oddechowe musi być wykonana z włókniny medycznej TMS w wersji sterylnej. Aby ją uszyć, należy wykorzystać materiał ze zgrzanych warstw włókniny, które są niezwykle odporne na rozrywanie. Do domowej produkcji maseczek można użyć tkaniny bawełnianej.

Co jest potrzebne do wykonania maseczki?

Do wykonania maseczki potrzebne są:

  • włóknina medyczna, którą najlepiej kupić w rolce (konieczne jest sprawdzenie certyfikatu jakości, który gwarantuje, że materiał jest bezpieczny dla zdrowia i przede wszystkim skuteczny); możemy też użyć bawełny,
  • gumka o długości ok. 15 cm,
  • centymetr krawiecki,
  • taśma lub spinacz,
  • miarka,
  • nożyczki,
  • igła,
  • nici,
  • maszyna do szycia.

Wykonanie maseczki z włókniny medycznej lub tkaniny: instrukcja

  1. Z materiału wytnij prostokąt o wymiarach 32 cm na 21 cm.
  2. Odwróć materiał na lewą stronę i złóż wzdłuż krótszego boku.
  3. Zszyj na dłuższym boku – utwórz fałdę, przypominającą rękaw, a następnie odwróć tkaninę z powrotem na prawą stronę. Przeszycie powinno znajdować się na środku materiału. Należy uważać, by nie było umiejscowione na dole tkaniny.
  4. Pora na wykonanie zakładek (przypominających harmonijkę) i ich przeszycie. Finalnie maseczka powinna mieć szerokość ok. 8 cm.
  5. Doszyj gumki w dolnych i górnych rogach maseczki.

Kto ma obowiązek stosowania środków ochrony ?

Maseczki stosujemy w dwóch sytuacjach:

  • gdy jako zdrowi opiekujemy się chorą osobą,
  • gdy jako chorzy znajdujemy się w miejscu publicznym lub wśród domowników. W każdej z tych sytuacji maska ma spełniać inne zadanie: u osób zdrowych maseczka ma chronić drogi oddechowe (nos, usta) przed wniknięciem wirusa, w związku z tym maska powinna być noszona wtedy, gdy w naszym otoczeniu występuje wirus rozpylany przez osobę chorą.

O czym warto pamiętać, nosząc maseczki ochronne?

Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk. 1. Przed użyciem maseczki dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce. 2. Przyłóż maseczkę starannie do twarzy w okolicy ust i nosa i rozłóż ją tak, by dobrze przywierała (bez żadnych szczelin pomiędzy twarzą a maską). 3. Nigdy nie dotykaj maseczki w trakcie jej noszenia. Jeśli ci się to zdarzy, dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce. 4. Wymień maseczkę higieniczną na nową, kiedy stanie się wilgotna. 5. Nigdy nie używaj ponownie maseczki ochronnej jednorazowego użytku. 6. Jeśli chcesz zdjąć maseczkę, to bez dotykania przedniej części chwyć za wiązanie z tyłu i je rozwiąż (jeśli maska zaczepiana jest na uszy, to zacznij po kolei zdejmować każde łączenie). 7. Po zdjęciu jednorazowej maseczki od razu umieść ją w koszu na śmieci z zamykaną klapą. 8. Na koniec zadbaj o higienę rąk, umyj je i zdezynfekuj.