Jak przygotować samodzielnie tablicę sensoryczną?

Dzieci na wczesnym etapie rozwoju angażują się w zabawę przedmiotami codziennego użytku, np. pokrętłami, przyciskami, szafkami czy szufladami. Tablica sensoryczna DIY pozwala na swobodę w dotykaniu, ale w bezpiecznych warunkach. Bez problemu możesz zrobić ją samodzielnie! Mamy dla Ciebie wskazówki, które pomogą Ci zrobić tablicę sensoryczną. Dowiedz się, co musisz mieć, zanim zaczniesz pracę.

Dlaczego warto zrobić tablicę sensoryczną?

Tablica sensoryczna łączy zabawę i naukę dla najmłodszych. Zawiera elementy, z którymi dziecko styka się na co dzień, ale nie są dla niego dostępne. Dotyczy to np. zapalania światła, dotykania przycisków, naciskania guzików, zasuwania różnego rodzaju zapięć. Jest to zabawka edukacyjna doceniana przez wielu rodziców, ponieważ dzięki niej dziecko rozwija logiczne myślenie, motorykę i koordynację ręka-oko.

Tablice sensoryczne to niezwykle wartościowe zabawki dla dziecka. Zapewniają maluchowi nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim uczą go, jak wykorzystywać większość zmysłów, w tym dotyk, wzrok i słuch. Zabawa tablicą może rozwinąć kreatywność Twojego malucha i jego wyobraźnię. Dlatego na tablicę sensoryczną przyczep wszystko, czym lubi bawić się dziecko. Pamiętaj, że to rodzaj zabawki edukacyjnej, dlatego im tablica będzie bardziej różnorodna, tym lepiej. Taką tablicę możesz wykonać bez problemu. Potrzebujesz do tego tylko trochę czasu, chęci oraz kilku niezbędnych narzędzi i materiałów. Podpowiemy Ci, jak to zrobić!

Dobrze wiedzieć

Przed budową tablicy sensorycznej musisz upewnić się, czy wykorzystane materiały są bezpieczne dla Twojego dziecka. Sprawdź, czy mocowania tablicy są stabilnie przytwierdzone. Nigdy nie zostawiaj malucha samego podczas zabawy, kontroluj jego działania i reaguj w razie potrzeby.

Tablica sensoryczna DIY – co musisz mieć, by ją wykonać?

Jeśli chcesz zrobić tablicę sensoryczną, musisz mieć podstawę. Do tego polecamy Ci płytę albo zwykłą deskę. Najlepiej, jeśli będzie z drewna sosnowego. Dzięki temu, że jest to dość miękkie drewno, łatwo wkręcisz przygotowane elementy. Aby uniknąć skaleczeń drzazgami, polecamy Ci deskę dokładnie wyszlifować. To zapewni bezpieczeństwo Twojemu maluchowi.

Podczas planowania wielkości tablicy sensorycznej polecamy Ci zwracać uwagę na wzrost dziecka i miejsce, w którym zabawka będzie zamontowana. Dobrze, jeśli deska ma podstawę lub dodatkowy wspornik, dzięki czemu tablicę będzie można postawić na podłodze. Właściwe jej ustawienie ma znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Dlatego musisz upewnić się, że jest stabilna i nie przewróci się podczas zabawy czy nauki.

Tablica sensoryczna może być pomalowana w całości lub części. Użyj do tego farby akrylowej lub tablicowej. W przypadku malowania jej fragmentów, dla ułatwienia, wykorzystaj taśmę papierową i mały pędzelek. Musisz wiedzieć, że najbardziej kreatywnym etapem jest wybór elementów. Przy wykonywaniu tablicy sensorycznej możesz zainspirować się projektami opublikowanymi w internecie, jednak najważniejsze to wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka.

Uniwersalne elementy, które możesz umieścić na tablicy sensorycznej, to:

  • guziki,
  • zasuwka na łańcuszku i zamek błyskawiczny,
  • lampka LED na baterie (nie będzie się nagrzewać),
  • metalowy łańcuch,
  • brelok,
  • pompon,
  • uchwyty meblowe.

Lista rzeczy, które możesz zamontować na tablicy sensorycznej, jest zależna od zainteresowań malucha. Wybierz przedmioty, które masz w domu i które na co dzień przyciągają uwagę Twojego dziecka. Wszystko, co Twoja pociecha może naciskać, przesuwać, ciągnąć będzie atrakcyjne.

Twoje dziecko lubi samochody? Na tablicy zamontuj kierownicę, migające światło rowerowe, lusterko. Nie może zabraknąć ulubionego modelu samochodu. A może woli kolejki? Wtedy całą tablicę wytnij w kształcie ciuchci, na której będą drzwiczki z zamkiem błyskawicznym, zębate koło, rzep.

Oprócz zainteresowań dziecka polecamy Ci wziąć pod uwagę także jego wiek. Przy starszych dzieciach możesz pokusić się o więcej elementów, np. plastikowe ruchome koła zębate czy liczydła.

Co umiejscowić na tablicy dla młodszych i starszych dzieci?

Tablica do zabawy dla rocznego dziecka powinna zawierać więcej elementów sensorycznych. Polecamy Ci wybrać, np. lusterko, guziki do naciskania, koraliki do przesuwania, powierzchnie miękkie, szorstkie. To ważne, ponieważ w tym wieku dziecko poznaje świat nie tylko poprzez zmysł wzroku, ale przede wszystkim dotyku i słuchu.

Dla trochę starszych dzieci polecamy Ci wykorzystać takie elementy jak zamki, guziki, pokrętła, włącznik światła, dzwonek, haczyki. A dla dzieci cztero- czy pięcioletnich wybrać bardziej „skomplikowane” rzeczy typu zasuwki, zamki z kluczami, kłódkę. Niech rozwija wyobraźnię i logiczne myślenie. To pomoże mu nie tylko zająć czas, lecz także w dalszej nauce.

Dobrze wiedzieć

Elementy przymocowane do tablicy po jakimś czasie można zmieniać. To dobre rozwiązanie, jeśli dziecku się coś znudzi albo znajdzie nowe zainteresowanie.

Jak zrobić tablicę sensoryczną DIY?

Jeśli chcesz zrobić samodzielnie tablicę manipulacyjną, mamy dla Ciebie kilka rad. Spisaliśmy je w formie prostej instrukcji, aby w jasny sposób przekazać Ci potrzebne informacje:

  1. Zacznij od projektu. Zbieraj pomysły, zainspiruj się i obmyśl umiejscowienie poszczególnych elementów.
  2. Przygotuj deskę lub płytę. Możesz zmienić jej kształt, odrysowując na niej koło lub inną wymyśloną figurę.
  3. Wyrzynarką wytnij narysowany kształt. Dzięki miękkiemu drewnu sosnowemu z łatwością przygotujesz pożądaną figurę (np. samochodu czy trójkąta).
  4. Całość dokładnie wyszlifuj papierem ściernym, aby powierzchnia i brzegi były idealnie gładkie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wbicia drzazgi.
  5. Przytwierdź do płyty wybrane elementy. Rób to za pomocą wkrętarki czy dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Elementy z tkaniny polecamy Ci przyklejać klejem do klejenia na gorąco.

Tablica manipulacyjna dla małego matematyka

Jeśli Twoje dziecko interesuje się matematyką i liczbami, możesz pomóc mu w rozwijaniu pasji. Wytnij z papieru lub filcu cyferki, które nakleisz na tablicy sensorycznej. Polecamy Ci też dodać geometryczny i przestrzenny kalkulator oraz liczydło.

Przesuwanie cyferek poprawia zręczność i precyzję. Zabawa z użyciem tak zaprojektowanej tablicy ułatwi naukę pierwszych działań matematycznych. Przyda się na etapie przedszkola, ale też szkoły. Polecamy Ci taką zabawkę dla dziecka – może to znacząco pomóc mu w nauce.

Jak zrobić tablicę sensoryczną dla przyszłych projektantów mody?

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko to przyszły projektant lub projektantka mody, daj mu poznać faktury, tkaniny, szablony. Na tablicy odrysuj szablon figury modelki. Pokoloruj i ozdób ją według własnego pomysłu. Umieść na niej różnorodne ozdobne tkaniny – np. zamsz, atłas. Polecamy Ci również przytwierdzić tam lusterko.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy tablica sensoryczna jest odpowiednia dla dzieci w każdym wieku?

Tablice sensoryczne są zazwyczaj przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, ale mogą być dostosowane do starszych dzieci. Polecamy Ci je tworzyć w zależności od potrzeb rozwojowych i zainteresowań Twojego malucha.

Jakie materiały są najlepsze do tworzenia tablicy sensorycznej?

Najlepsze materiały do tablicy sensorycznej to te o zróżnicowanych teksturach. Polecamy Ci np. filc, drewno, metal, tkaniny o różnej fakturze, guziki i zamki błyskawiczne. Pamiętaj, że ważne jest to, aby wszystkie elementy były bezpieczne i dobrze przymocowane.

Jak dbać o tablicę sensoryczną?

Aby utrzymać tablicę sensoryczną w dobrym stanie, musisz ją regularnie czyścić. Dbaj o to szczególnie, jeśli zawiera elementy, które mogą łatwo gromadzić brud. Polecamy Ci również często sprawdzać, czy wszystkie elementy są dobrze przymocowane i nie stanowią zagrożenia dla dziecka.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Krzyżak – projekt gry DIY

    Olimpijskie zawody we własnym ogrodzie? Tak, to możliwe. Poświęć chwilę na samodzielne wykonanie gry zręcznościowej i ciesz się aktywnością na świeżym powietrzu. Zobacz, jak samodzielnie zrobić grę „Krzyżak”.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Rzucanie do celu – projekt gry DIY

    Samodzielnie wykonana gra zręcznościowa to powód do dumy. Ale także świetny sposób na zaangażowanie całej rodziny we wspólną aktywność. Sprawdź naszą propozycję na projekt gry w rzucanie woreczkami do celu (na potrzeby dobrej zabawy nazwanej także Worki do norki).
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Półka na książki do pokoju dziecięcego – DIY

    Książki to niemal obowiązkowe wyposażenie każdego pokoju dziecięcego. Jeśli Twoje dziecko chce zachować porządek, a jednocześnie mieć pod ręką najchętniej czytane bajki, warto pomyśleć o stworzeniu specjalnej półki. Pozwoli ona na wyeksponowanie ulubionych książek i w ciekawy sposób urozmaici aranżację. Jak samodzielnie wykonać taką półeczkę? Podpowiadamy!
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Jak zaaranżować miejsce do nauki w pokoju dziecka? Podpowiadamy!

    Stworzenie idealnego miejsca do nauki w pokoju dziecka pozytywnie wpłynie na jego poziom skupienia. Właściwie zaaranżowana przestrzeń sprzyja koncentracji, kreatywności i motywacji. Odpowiednie biurko, krzesło i lampka sprawią, że ta strefa będzie funkcjonalna oraz estetyczna. Jak urządzić kącik do nauki w pokoju dziecka? Zobacz nasze wskazówki!
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Jak urządzić pokój dla nastolatka? Zobacz tę aranżację w stylu loft!

    Aranżacja pokoju dla nastolatka to wyzwanie! W trakcie urządzania trzeba uwzględnić wiele aspektów. We wnętrzu musi znaleźć się miejsce do nauki, odpoczynku oraz rozwijania pasji. Pokój powinien być dopasowany do preferencji i zainteresowań nastolatka. Surowy styl loftowy staje się coraz bardziej popularny wśród młodzieży. Jak urządzić pokój nastolatka w stylu loft? Oto praktyczne porady i inspiracje, które pomogą Ci stworzyć idealne wnętrze dla Twojego dziecka!
  6. Artykuł Czytaj więcej

    Pokój dziecka – inspiracje. Zobacz, jak pomysłowo urządzić wnętrze

    Niezależnie od wieku, każde dziecko potrzebuje własnej przestrzeni. Miejsca, które zamieni się w azyl, a jednocześnie będzie funkcjonalne. Jeśli zastanawiasz się, jaką tapetę czy meble do pokoju dziecka wybrać, koniecznie zobacz nasze aranżacje. Przygotowaliśmy wnętrza dla młodszych szkrabów, ale też dla dziewczynki czy nastolatka. Z nami znajdziesz produkty, które spodobają się Tobie i dziecku. Przekonaj się.