Strona główna Leroy Merlin

Firany i zasłony – jak je wybrać?

Opinii 16

WIADOMOŚCI OGÓLNE O FIRANACH I ZASŁONACH

 

Firany i zasłony są ważnym elementem dekoracji pomieszczenia. Sposób ich wykonania powinien wnętrzu nadać indywidualny charakter i niepowtarzalną atmosferę.

 

W zależności od użytej tkaniny możemy wnętrze ocieplić, np. miękkimi welurami lub rozświetlić - przejrzystymi woalami. Ponadto zasłony spełniają funkcje praktyczne - można osłonić się nimi przed słońcem, czy też nocnym światłem ulicy. Aby wzmocnić efekt kolorystyczny, z tej samej tkaniny co zasłony, można wykonać także narzuty, poduszki, tapicerkę mebli, czy obrus.

 

KOLORY ZASŁON I FIRAN

Wpływ oddziaływania barw na psychikę człowieka w odniesieniu do wnętrz mieszkalnych ma wyjątkowe znaczenie. Na ogół otaczamy się zestawieniami kolorów ciepłych i zimnych, często nawet nieświadomie szukając równowagi w stosowaniu odcieni spokojnych i żywszych. Do barw ciepłych zalicza się kolory: czerwony, pomarańczowy i żółty oraz takie, w jakich te trzy kolory dominują. Barwami zimnymi są zielenie ciemne i niebieskawe oraz te, w których dominują błękity.

 

Barwy ciepłe oddziałują pobudzająco, dlatego ich przewaga w otoczeniu choleryka, czy sangwinika nie jest wskazana. Zimne - wywołują uczucie chłodu, uspokajają.

 

Sposób ogólnego harmonizowania barw w pomieszczeniu mieszkalnym zależy jednak nie tylko od rodzaju zestawienia kolorystycznego i układu form firan i zasłon. Trzeba brać pod uwagę kolory drzwi, ścian, sufitu i podłogi, także ilość światła naturalnego, wpadającego przez okno, również rozwiązanie barwne poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza, np. mebli, dywanów, tapet, opraw świetlnych... Poprzez dobór odpowiednich kolorów i deseni można także zmienić proporcje.

 

 

Przykłady oddziaływania optycznego barw i wzorów:

 

 


Jasny sufit, ściany i zasłony z wzorem poziomym - pomieszczenie wydaje się większe i niższe.


 

Jasny sufit, ściany i zasłony z wzorem poziomym

 

 

 

Ciemna barwa sufitu, jasne ściany, zasłony z lambrekinem we wzory poziome - pomieszczenie wydaje się niższe.

 

 

Ciemna barwa sufitu, jasne ściany, zasłony z lambrekinem we wzory poziome

 

 

 

Ciemna barwa dużych zasłon - powierzchnia okna wydaje się mniejsza, a pokój, patrząc w kierunku okna, krótszy.

 

 

Ciemna barwa dużych zasłon

 

 

 

Drobny wzór na zasłonach i ścianach - pomieszczenie wydaje się większe.

 

 

Drobny wzór na zasłonach i ścianach

 

 

 

Zasłony i ściany ciemne, oddzielone jasnym pasem od sufitu - pomieszczenie wydaje się mniejsze.

 

 

Zasłony i ściany ciemne, oddzielone jasnym pasem od sufitu

 

 

 

Zasłony i ściany o dużym wzorze - pomieszczenie wydaje się mniejsze.

 

 

Zasłony i ściany o dużym wzorze

 

 

Jak wymierzyć potrzebną ilość materiału

 

 

Sposób wymierzenia długości firany lub zasłony ze zwróceniem uwagi na nadmiary do wykonania zakładów.

 

1. Aby osiągnąć efekt przestrzenności firany lub zasłony, marszczy się je lub drapuje. Stąd szerokość przygotowywanych tkanin może stanowić nawet trzykrotną długość karnisza. Gęstość marszczenia i długości firanek oraz zasłon zależą od indywidualnych oczekiwań estetycznych mieszkańców.

 

2. Dla określenia potrzebnej ilości tkaniny należy - po pierwsze - zdecydować, czy firany lub zasłony mają sięgać parapetu bądź podłogi, po drugie - znać długość karnisza. W przypadku zasłon trzeba się jeszcze zastanowić, czy mają pełnić funkcję tylko dekoracyjną, czy też będziemy nimi zasłaniać okno na noc. Następnie - jak suto mają być marszczone i w jaki sposób zawieszone na karniszu. Wreszcie - przewidzieć zapas materiału potrzebny do wykonania zakładów (np. dla prostej zasłony nadmiar powinien wynosić min. 10 cm a optymalnie 20 cm).

 

3. W przypadku konieczności zszywania kilku brytów materiału zasłonowego, gdy np. potrzebujemy bardzo szerokich zasłon do zaciągnięcia nimi całego okna, należy je zawsze łączyć wzdłuż ich długości. W zależności od rodzaju fabrycznego wykończenia brzegów tkanin - zwykle trzeba je podszyć wykonując zakłady.


4. Kupując firanę, należy pamiętać, że zwykle ma ona już określoną długość (np. 250 cm) i wtedy potrzebna nam ilość jest długością karnisza plus ilość dodatkowa, jaką chcemy przeznaczyć na marszczenie. W przypadku niektórych firan (np. kolorowych, drukowanych woali), mających zwykle szerokość 150 cm, kupujemy tyle tkaniny, ile wynosi wysokość od karnisza do parapetu, czy podłogi, przy czym, oczywiście, ilość brytów zależy od długości naszego karnisza i gęstości marszczenia.


5. Tkaniny zasłonowe najczęściej mają szerokość 150 lub 280 cm. Ilość materiału, jaką potrzebujemy na zasłony, będzie więc równać się wymiarowi odległości od karnisza do parapetu/podłogi.


6. Innym sposobem określenia ilości materiału na firankę lub zasłonę jest dobranie odpowiedniej długości taśmy marszczącej. W sprzedaży znajdują się rozmaite rodzaje takich taśm, od uniwersalnych, przy zastosowaniu których sami decydujemy o stopniu gęstości marszczenia, do taśm dających fantazyjne efekty, np. potrójnych zakładek, wykonanie jakich wymaga użycia ilości tkaniny będącej aż trzykrotną długością karnisza.


 

pomiary materiału na zasłony i firany

 

 

 

Taśmę przyszywa się na lewej stronie materiału, a następnie zmarszcza się ściągając sznureczki.

 

 

pomiary materiału do zasłon oraz firan

 

UWAGA

Przyjmuje się, że na minimalne przymarszczenie należy przewidzieć o 50% tkaniny więcej.

 

 

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI I MONTAŻU

 

narzędzia do obróbki i montażu

 

 

FORMY I KSZTAŁTY FIRAN I ZASŁON

 

 


Firanka krótka, od dołu wykończona falbanką. Zasłonki od góry założone lambrekinem, wiązane po obu stronach okna.


 

formy i kształty zasłon - 1

 

 


Firanka o tej samej długości co zasłony. Formy proste i gęsto marszczone.


 

formy i kształty zasłon - 2

 

 


Firanka krótka. Jej dolna krawędź jest uniesiona ponad parapet okna, wykończona pasmanterią lub koronką. Wewnętrzne, środkowe krawędzie zasłon ściągnięte ukośnie, również obszyte rodzajem pasmanterii.


 

formy i kształty zasłon - 3

 

 


Dwie części firan ściągnięte trzykrotnie. Między nimi - w centralnej części okna - duży frędzel, niezależnie podwieszony do karnisza. Zasłony, od dołu, w nawiązaniu do górnego elementu ozdobnego, wykończone frędzlami.


 

formy i kształty zasłon - 4

 

 

 

PRZYKŁADY WYKOŃCZEŃ I SPOSOBÓW ZAWIESZENIA ZASŁON I FIRAN

 

 

 

 

1. Walor dekoracyjny zasłon lub firanek stanowi nie tylko ich kolor, czy deseń, ale i sposób wykończenia góry i dołu, czasem także ich krawędzi. Najprostszym wykończeniem jest zakład prosty, dobrze nadający się np. do uchwycenia w żabkach poruszających się w karniszu szynowym.

 

 

wieszanie zasłon - 1

 

 

 

2. Przyszyte troczki, wykonane z tego samego co zasłona materiał u lub np. z atłasowej wstążki, nadają się do zawiązania (luźnego) na drążku/pręcie karnisza. Ich długość musi zapewnić swobodne wiązanie do drążka.

 

 

wieszanie zasłon - 2

 

 

3. Tak zwane szelki można przygotować we własnym zakresie, np. uszyć z tego samego materiału, z jakiego zostały wykonane firany/zasłony lub też kupić pojedyncze, oferowane w różnych kolorach - przypina się je specjalnymi zatrzaskami.

 

 

 

 

wieszanie zasłon - 3

 

 

 

 

 

4. Okute otwory. Po naszyciu taśmy z wyciętymi oczkami po lewej stronie firany/zasłony takie same oczka należy wyciąć w tkaninie, następnie w otworach zatrzaskuje się odpowiednie okucia. Wielkość otworów i dostosowanych do nich okuć musi pozwalać na swobodne ich przesuwanie się po drążku karnisza.

 

 

wieszanie zasłon - 4

 

 

 

5. Innym sposobem górnego wykończenia firan/zasłony może być tzw. tunel, w który wsuwa się drążek lub metalowy pręt karnisza. Otwór tunelu powinien posiadać wymiar większy od średnicy drążka/prętu - od 1,5 do 2 cm.

 

 

wieszanie zasłon - 5

 

 

 

6. Ze względów estetycznych i praktycznych jest wskazane, aby firana, zasłona i ewentualnie lambrekin zawieszone były na osobnych torach karnisza. Taki sposób daje każdej warstwie możliwość niezależnego przesuwania.

 

 

wieszanie zasłon - 6

 

 

7. Do karnisza można mocować zasłony za pomocą żabek - przesuwających się po torze szyny na rolkach lub kółkach, także agrafek, wykonanych z metalu bądę z plastiku, zaczepianych do taśmy marszczącej albo przyszytych bezpośrednio do tkaniny. Taśma posiada specjalne kieszonki, o które zahacza się agrafki. Ich górne zakończenia zaczepia się następnie do kółek karnisza drążkowego lub szyny. Agrafki pozwalają ukryć sposób mocowania lub też przesłonić drążek karnisza, czy też szynę.

 

 

Niektóre rodzaje agrafek

 

 

agrafki

 

 

 

 

Przykłady zaczepiania agrafek o taśmę naszytą na krawędź firany.

 

 

agrafki

 

 

 

8. Do wykończeń brzegów firan/zasłon można stosować różnego rodzaju taśmy pasmanteryjne, falbany, riuszki, mereżki, hafty, koronki zwykłe i gipiury, frędzle. Doły firan z lekkiego woalu dobrze jest wykończyć specjalną taśmą ołowianą, która obciąża materiał. Dodatkowo istnieje wiele elementów zdobienia, wzmacniających efekty dekoracyjne. Do nich należą np. sznury pasmanteryjne, pomponiki, ozdobne klamry do upinania.

 

 

 

RADY

  • Do równego przecięcia lekkiego i śliskiego woalu nie należy używać nożyczek, wystarczy tylko delikatnie naciąć brzeg takiego materiału i rozerwać go.
  • Jeżeli decydujemy się na tkaninę o wyraźnym, powtarzającym się raporcie wzoru, aby otrzymać zasłony jednakowe, trzeba przewidzieć kupienie większej jej ilości, podobnie jak w przypadku klejonych tapet, ich wzory należy dopasować.
  • Bardzo szybkim i prostym sposobem dekoracyjnym, nie wymagającym umiejętności krawieckich, jest drapowanie zasłon zwisających po obu stronach okna przy użyciu ozdobnych uchwytów przykręconych do ściany.
  • Długość będących w sprzedaży zasłon gotowych można łatwo dostosować do naszych potrzeb używając taśmy termoprzylepnej, którą przyprasowuje się rozgrzanym żelazkiem - po założeniu dolnego brzegu.
  • Aby wzmocnić urodę tkanin warto dobrać karnisz z zakończeniem powtarzającym motyw dekoracyjny tkaniny lub jej kolor.
  • Ciekawą kompozycję można uzyskać poprzez zestawienie materiałów o tym samym deseniu, ale różnej gęstości ich tkania (np. gruba bawełna i cienki woal).