Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Malowanie sufitu

KRYTERIA WYBORU

Do malowania sufitów najczęściej używa się farb emulsyjnych. Dobrze kryją, łatwo rozprowadzają się, są trwałe i zmywalne. Własności użytkowe (odporność na zmywanie, szorowanie, tzw. siła krycia) farb emulsyjnych wynikają z rodzaju oraz jakości żywic i pigmentu użytych do ich wypro- dukowania. Dlatego mamy do wyboru głównie: farby akrylowe, farby winylowe, farby lateksowe.




RADY PRAKTYCZNE

W nowych budynkach o podłożach mineralnych warto przed podjęciem prac wykończeniowych odczekać od trzech do sześciu miesięcy ( z uwagi na tzw. skurcz betonu i zapraw oraz osiadanie konstrukcji budynku).



NIEZBĘDNE NARZĘDZIA


PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA


PRZYGOTOWANIE DO PRACY


MALOWANIE


PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Każde podłoże (sufit, ściana) powinno być czyste, wolne od kurzu, brudu, oleju, resztek farb, zapraw i klejów.



MALOWANIE CHŁONNEGO PODŁOŻA (np. ściany gipsowo-kartonowe)


Przed malowaniem pokryć sufit emulsją gruntującą (np. Dyrogrunt, Unigrunt, Prima Grunt) lub farbą podkładową nadającą się do płyt gipsowo- kartonowych.



UWAGA

Niektórzy producenci farb zalecają stosowanie podkładów swojej produkcji. Podkłady te, w swoim założeniu, likwidują chłonność podłoża. Wówczas stosowanie emulsji gruntującej nie jest konieczne.



MALOWANIE NA WARSTWIE STAREJ FARBY


1. Podłoże nośne nie powinno pylić, kruszyć się i rozwarstwiać. W przypadku braku pewności co do właściwej nośności podłoża bezpieczniej jest usunąć istniejące stare warstwy farb, tapet, a nawet fragmenty tynku. Szczególnie ważne jest oczyszczenie podłoża z resztek olejów, wosku, smarów lub żywic. Nawet bardzo stare plamy tych substancji na powierzchni osłabiają znacznie przyczepność warstw wyrównujących i mogą powodować przebarwienia. Należy je dokładnie odtłuścić, a miejsca zaplamione zmatowić papierem ściernym.


2. Powierzchnie malowane uprzednio farbami klejowymi najpierw zwilżamy wodą za pomocą pędzla, czekamy aż napęcznieją, a następnie usuwamy farbę szpachelką o zaokrąglonych krawędziach. Farby emulsyjne wystarczy dokładnie zmyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Powierzchnię, którą chcemy malować, musimy dokładnie oczyścić z brudu, kurzu i tłuszczów.


3. Starej emulsji, która jest czysta i nie odpada, nie musimy usuwać - możemy malować bezpośrednio na niej. Jeżeli jest zszarzała, należy ją jedynie wymyć mydłem malarskim lub preparatem do mycia ścian i sufitów.


4. Gdy sufit jest już czysty, należy go dokładnie obejrzeć i zlokalizować wszystkie szczeliny, ubytki i pęknięcia. Drobne ubytki można wypełnić np. gipsem szpachlowym lub białą gładzią szpachlową. Większe ubytki lub szczeliny (złączenia płyt stropowych w blokach lub płyt g-k) dodatkowo maskujemy taśmą zbrojoną włóknem szklanym, a następnie szpachlujemy.


5. Wszelkie reperacje i naprawy należy poprzedzić zagruntowaniem podłoża emulsją gruntującą.


6. Po wyschnięciu masy wygładzamy ją (np. papierem ściernym) i ponownie gruntujemy w celu ujednolicenia chłonności podłoża i zwiększenia jego przyczepności (zmniejsza to także chłonność pary wodnej lub wody).


7. Plamy i zacieki likwidujemy farbą izolującą do plam lub malujemy roztworem specjalnej soli izolującej, aby nie pojawiły się ponownie.



MALOWANIE SUFITU Z DREWNA LUB PŁYT DREWNOPODOBNYCH


Przed malowaniem pokryć sufit odpowiednią farbą gruntującą lub impregnującą. Jeżeli farba nie wymaga podkładu, to pierwszą warstwę rozcieńczyć według wskazówek producenta (max. 5 do 10%) i starannie wymieszać (np. mieszadłem umocowanym w wiertarce).


Jeżeli malujemy sufity drewniane lub z płyt g-k, podłoże nie powinno się uginać więcej niż 1 mm pod wpływem nacisku ręki. Zbyt mała sztywność powierzchni może powodować pękanie i odpadanie kolejnych warstw farby na skutek pracy podłoża.


MALOWANIE SUFITU

1. Malowana powierzchnia musi być sucha, inaczej farba może się łuszczyć.


2. Przed rozpoczęciem malowania przykryć podłogi i meble folią ochronną.


3. Górne brzegi ścian (np. tapety) zamaskować taśmą ochronną.



UWAGA

Należy zwrócić uwagę na czas, jaki dana taśma może być przyklejona do ścian, aby można ją było bez problemu usunąć.



4. Aby ułatwić sobie pracę, należy podzielić powierzchnię do malowania na kwadraty o boku ok. 50 cm. A następnie nakładać farbę w kierunku jak pokazują strzałki.


5. Rozpocząć od malowania naroży i brzegów ścian pędzlem.


6. Następnie wyznaczony kawałek malować wałkiem, w równoległe pasy (za każdym razem nasycając wałek farbą).


7. Kolejne pasy malować prostopadle do poprzednich, wychodząc poza ich brzegi (zbytnio nie nasycając wałka farbą).


8. Wyrównać i wykończyć lekko przyciskając wałek.


9. Farbę należy rozprowadzać uwzględniając położenie okna w pomieszczeniu.


DODATKOWE PORADY

Sufit należy malować przed pomalowaniem ścian lub tapetowaniem.


Tradycyjnie białe sufity mogą być matowe, półmatowe lub jedwabiste.


Mogą być również kolorowe. Barwa umiejętnie dobrana do pozostałych elementów wyposażenia i dekoracji wnętrza może bardzo uatrakcyjnić pokój, nadać atmosferę i podkreślić indywidualny styl mieszkańców domu. Odejście od tradycyjnej bieli, bardzo lansowane przez architektów i stylistów stało się obecnie symbolem nowoczesnego wnętrza. Leroy Merlin proponuje Państwu duży wybór farb do ścian i sufitów w kolorach gotowych, a także nieograniczona paletę kolorów farb przygotowanych w systemie komputerowym.



NARZĘDZIA UŁATWIAJĄCE PRACĘ


Składany teleskopowo trzonek wałka (stylisko teleskopowe) umożliwia malowanie nawet bez użycia drabiny (w ofercie LM od 1 do 2,5 m długości).


Wałek ze zbiornikiem farby znajdującym się w trzonku (np. Jet roller) umożliwia malowanie większych partii sufitu, bez konieczności częstego nasycania go farbą.


Niektóre wałki wyposażone są w prostą osłonę ograniczającą kapanie farby na malującego (tzw. okapnik).




Większe powierzchnie łatwiej jest malować za pomocą elektronarzędzi do malowania (np. prod. firmy Wagner). Są to pistolety z pojemnikiem na farbę i własną minisprężarką (metodą Airless) lub wałki automatyczne nasycane farbą z przenośnego pojemnika.


Farby ścienne nanoszone za pomocą elektronarzędzi malarskich dają bardziej gładkie i ładniejsze wykończenie powierzchni.


Komentarze (14):
Dodaj komentarz
~rysio (niezalogowany, 94.254.129.*) 2016.08.28, 16:20

świetny poradnik, ostatnio malowałem sufit specjalną śnieżką do sufitów, farba świetnie kryje i dobrze się rozprowadza, więc moje malowanie mimo braku doświadczenia, okazało się sukcesem :)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~W.Z (niezalogowany, 195.150.184.*) 2016.04.16, 18:51

Dobra farba na sufit jest magnat Ultra Matt. Biała, antyrefleksyjna wydajna farba, która na suficie nie zostawia smug.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 1 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
~On (niezalogowany, 88.199.162.*) 2015.05.07, 12:33

Wystarczy jak dobrze wymyjesz i wypułkasz aż bedzie czysta woda z pułkania

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~jozef (niezalogowany, 46.114.157.*) 2014.09.02, 21:59

prosze o porade jak pomalowac sufit Lateksem zeby nie było sieni od wałka .3 razy malowałem i nadal wyglada nieciekawie prosze o pomoc dziekuje z gory

Czy opinia jest przydatna?
( 32 / 9 ) Opinia przydatna dla 78% użytkowników
~... (niezalogowany, 82.139.160.*) 2014.07.22, 21:44

A czy zmieniać wałek po farbie białej lub podkładowej przed malowaniem kolorem??

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~woow (niezalogowany, 5.226.103.*) 2014.07.03, 12:48

całkiem fajny artykuł, dzięki!

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Mariusz (niezalogowany, 91.205.91.*) 2013.12.23, 13:14

Czym zlikwidowac zacieki po unigruncie?

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~luci (niezalogowany, 83.7.4.*) 2013.10.10, 13:26

Jak pomalowac sufit na poddaszu z boazerii drewnianej

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~oset (niezalogowany, 89.68.212.*) 2013.09.07, 10:54

sufit w nowym budownictwie był idealny co do równości ale brudny. Po pomalowaniu go farbą białą wyszła spod farby taka pajęczyna spękań wszędzie tam, gdzie był malowany. Nie wiem co teraz zrobić malować następne warstwy aż do skutku ( czyli zakrycia spękań ) ?

Czy opinia jest przydatna?
( 5 / 2 ) Opinia przydatna dla 71% użytkowników
~mistrz (niezalogowany, 89.67.18.*) 2013.06.27, 03:12

najlepiej jest używać małego wałka do odcięcia rogów,takiego który jest wykończony włosiem na końcu.Wtedy struktura i grubość powłoki będzie taka jak po du wałku i najmniejsze ryzyko powstania różnicy po pomalowaniu całości .kiss

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~wespezjan_wolomin (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.07.12, 11:11

Ale czemu wygładzać?! To sprawa gustu ale wygładzone wyrównane sufity, ściany, jeszcze z płyty gk - to wszystko nudne. Ja maluję po tynku wapiennym zachowując fakturę nierówności, gródek, zaciągnięć.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~PędzelDoGolenia (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.01.09, 07:43

ŻADNA farba nie pokryje nierówności na ścianie ! :) Trza ścianę wygładzić gładziom zanim się pomaluje. Nierówności naścianie pokryje SKUTECZNIE...dobrej jakości tapeta (winylowa !) a i to nie wszystko zamaskuje.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Dziadek1070 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.12.26, 13:02

Jestem malarzem po szkole z czterdziestoletnim stazem,co do malowania sufitow tym sposobem bym sie nie zgodzil,poniewaz; Obcinajac pierwsze pedzlem,nakladamu forbe,ktora szybko schnie i po pomalowaniu pozniej walkiem bedzie widocznu slad(nalozenie jednej farby na druga,pedzlem naklada sie grubiej niz walkiem)ja proponuje(nie zmuszam) Pomalowac pierwsze walkiem,zostawiajacnpare centymetrow od rogu,a pozniej robic wykonczenia pedzlem. rada ta odnosi sie do malowania walkiem na teleskopie(kiju od miotly-tak zwane narzedzie Tesciowej),jezeli malujemy z drabiny,to jest to co innego. nikogo nie zmuszam do proby,ale polecam. Dziadek

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~sgrzegorz9 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.10.18, 12:18

witam czy farba gruntowa pokryje nierówności na ścianie

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady