Strona główna Leroy Merlin

Kształt i wielkość dywanu

Komentarzy 0

Kiedyś na dywanach spotykali się wodzowie i podejmowali ważne decyzje, dziś jest podobnie, ale zamiast w kamiennym kręgu to w domu lub mieszkaniu spotyka się rodzina przy stole, który stoi na pięknym dywanie. Aby wszystkie elementy pasowały do siebie, dywan musi być dostosowany do charakteru wnętrza, w którym ma leżeć.

Przy dużym pomieszczeniu - na przykład salonie - warto pomyśleć o jednym dużym dywanie, trzeba jednak brać pod uwagę znajdujące się w pomieszczeniu meble takie jak stół, sofa, fotele, ława lub mały stolik. Jest to o tyle ważne, iż żaden z elementów wystroju wnętrza nie może występować oddzielnie i trzeba pamiętać o kontekście całości.


Inny dywan ze względu na wielkość zastosujemy pod stół gdzie zasiada 12 osób, a inny pod fotele i ławę na 6 osób. Jeśli chodzi o stół to warto pamiętać, aby wymiar dywanu był dostosowany do stołu z rozstawionymi krzesłami i obejmował je też swoją powierzchnią, lub żeby obejmował tylko sam stół, a krzesła będą wystawały.


Inna propozycja do salonu to kilka małych dywanów, które wyznaczają różne funkcje salonu. Może to być dywan pod samą komódkę, może też obejmować obszar stojącej ławy z fotelami lub stołu z krzesłami.


W sypialni, gdzie głównym meblem jest łóżko lub wersalka, warto zaproponować dobór dwóch małych dywaników niż jednego dużego - ze względu na to, że większa jego część i tak znajdowała by się pod łóżkiem i nie byłaby dobrze widoczna. Często łóżko stoi w rogu przy dłuższym boku ściany tak więc zostają do zagospodarowania dwa wąskie paski podłogi. Warto wtedy zastosować małe dywaniki.


Dywany owalne i okrągłe świetnie komponują się przy owalnych meblach - czyli przede wszystkim owalny stół lub zaokrąglone krzesła tak, aby całość pasowała do siebie Należy unikać łączenia kilku owalnych dywanów w jednym pomieszczeniu, gdyż nie najlepiej to wygląda a powtarzające się tak wyraźne kształty mogą wywołać efekt podrażnienia.