Strona główna Leroy Merlin

Pasy na ścianie

Komentarzy 9

Najprościej byłoby wyciąć je z tapety i przykleić na ścianie. Jednak jeśli chcemy mieć bardziej skomplikowany wzór - trzeba namalować pasy własnoręcznie.

Niezbędnik

1.Farby w wybranych kolorach
2.Wałek do ściany i sufitu 12 cm
3.Taśma malarska 5 cm

A ponadto: poziomnica, folia malarska, kuweta do farby.


Jak wykonać krok po kroku

Prezentujemy schemat wzoru w skali 1:10 i podpowiadamy, jak starannie namalować go na ścianie.


Krok 1


Na gładkiej ścianie w kolorze podwójnych pasów linijką i ołówkiem wyznaczamy poziomą linię, na której odmierzymy szerokości pasów - trzy razy po pięć i raz 10 cm.


Krok 2


Przykładamy poziomnicę pionowo do zaznaczonych wcześniej na ścianie punktów i delikatnie zaznaczamy linie, czyli krawędzie kolejnych pasów.


Krok 3


W miejscach, które mają pozostać w kolorze ściany, starannie przyklejamy taśmę malarską o szerokości 5 cm (równej szerokości pasów).


Krok 4


Węższe pasma pomiędzy taśmą malujemy wałkiem. Gdy emulsja wyschnie, pokrywamy szersze pola kolejnym kolorem.


Krok 5


Po kilku godzinach powtarzamy malowanie. Gdy ściana jest już sucha, ostrożnie odrywamy taśmę malarską, odsłaniając równe brzegi pasów.


Efekty otrzymywane zastosowaniem pasów

1.Odpowiednio dobrane do rozmiarów i proporcji wnętrza pasy stworzą regularny rytm, graficznie porządkując przestrzeń.
2.Pionowy wzór na ścianie podwyższa optycznie pomieszczenie, jest więc bardzo korzystny w przypadku niskich wnętrz.
3.Drobne paski i prążki najlepiej prezentują się w małych pomieszczeniach, ściany o większej powierzchni lepiej podzielić na szersze rejestry.
4.Pulsujący wzór namalowany na dużej płaszczyźnie może powodować efekt oczopląsu, lepiej więc ograniczyć go do jednej ściany lub jej fragmentu.
5.Łatwo polepszyć wizualnie proporcje zbyt wąskiego pokoju, malując ściany w poziome pasy. Sprawią, że wyda się on niższy i szerszy.

Pozostałe schematy pasów

Pasy urozmaicają wnętrze i korygują jego niekorzystne proporcje. Bywa, że zastępują dekorację ścian. Przedstawiamy jeszcze dwa inne schematy wzoru pionowych i poziomych pasów, za każdym razem utrzymane w stonowanych kolorach kremu, beżu i brązu.