Wiata garażowa. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją zamontować?
Wiata to konstrukcja, która ma wiele zastosowań — możesz ją wykorzystać jako miejsce postojowe, drewutnię lub składzik z zadaszeniem. Podpowiadamy, czy możesz ją wybudować bez uzyskania pozwolenia na budowę. Jakie warunki trzeba spełnić? Gdzie zgłosić chęć montażu?
Czym jest wiata według prawa budowlanego?
Specyficzna konstrukcja wiaty garażowej w świetle prawa budowlanego nie jest budynkiem. Wynika to z faktu, że nie ma fundamentu, który wiązałby ją z gruntem w stały sposób. Wiata garażowa nie ma też wszystkich ścian (może mieć od 1 do maksymalnie 3). Wiatę garażową określa się więc jako obiekt budowlany, a konkretnie: obiekt małej architektury lub budowlę.
Wiata garażowa – przepisy
Wyjaśniamy, że aby wiatę potraktowano jako obiekt budowlany, jej powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 50 m² na działce, na której stoi już budynek mieszkalny. Dodatkowo masz pewne ograniczenia, czyli na każde 1000 m² mogą przypadać tylko 2 takie wiaty. Nie wymaga ona zgłoszenia o budowie do urzędu.
Nie potrzebujesz również pozwolenia na budowę w przypadku, gdy wolno stojąca wiata ma powierzchnię mniejszą bądź równą 35 m². Jednak musisz zgłosić budowę do urzędu. Ponadto informujemy, że tego typu obiektów nie może być więcej niż dwa na każde 500 m² działki.
Gdzie zgłosić budowę wiaty?
Zamiar budowy zgłaszasz do starostwa powiatowego lub urzędzie miasta na prawach powiatu w wydziale architektoniczno-budowlanym. Natomiast o pozwolenie na budowę musisz się starać, gdy zamierzasz postawić wiatę:
- większą niż 50 m² na działce pod budownictwo mieszkaniowe,
- wolnostojącą większą niż 35 m² na działce.
Pamiętaj, że budowa powinna być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy to także wiat przy obiektach lub na obszarach zabytkowych – wtedy również potrzebna Ci jest odpowiednia zgoda.
Budowa wiaty garażowej bez pozwolenia
Wiata garażowa, która nie wymaga pozwolenia na budowę:
- powinna mieć powierzchnię zabudowy, która nie przekracza 50 m², gdy zamierzasz ją postawić na działce z budynkiem mieszkalnym. Na każde 1000 m² mogą przypadać tylko dwie wiaty;
- nie może mieć zabudowanych wszystkich ścian (maksymalnie 3);
- nie może mieć fundamentów;
- jeśli powierzchnia wiaty nie przekracza 35 m², wymagania są nieco inne – mogą być maksymalnie dwa tego typu obiekty na działce o powierzchni 500 m². Tu jednak musisz złożyć zgłoszenie o budowie.
Wiata drewniana – pozwolenie czy zgłoszenie?
Informujemy, że materiał, z jakiego zbudowana jest wiata, nie ma większego znaczenia. Jeśli konstrukcja drewniana spełnia wymogi budowli, wystarczy, że ją zgłosisz do wymienionych instytucji.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy wiata może mieć ściany?
Prawo budowlane nie określa ścisłej definicji wiaty, ale przyjmuje się, że jest to konstrukcja, która ma maksymalnie trzy ściany.
Ile od granicy można postawić wiatę?
Wiatę, która ma pełnić funkcję stanowiska postojowego, musisz odsunąć na co najmniej 7 m od okien budynku i 3 m od granicy działki. Jeśli ma być drewutnią, oddal ją o 4 m od materiałów palnych i granicy działki. Gdy stawiasz wiatę o innym przeznaczeniu, nie musi ona spełniać powyższych wymogów.
Z czego zrobić dach wiaty?
Najpopularniejszymi materiałami na dach będą łatwe w montażu i trwałe blachodachówka lub poliwęglan. Proponujemy również specjalne szkło (zbrojone, laminowane lub szyby zespolone) oraz tkaninę poliestrową z warstwą PCV.