Wiata garażowa. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją zamontować?

Wiata to konstrukcja, która ma wiele zastosowań — możesz ją wykorzystać jako miejsce postojowe, drewutnię lub składzik z zadaszeniem. Podpowiadamy, czy możesz ją wybudować bez uzyskania pozwolenia na budowę. Jakie warunki trzeba spełnić? Gdzie zgłosić chęć montażu?

Czym jest wiata według prawa budowlanego?

Specyficzna konstrukcja wiaty garażowej w świetle prawa budowlanego nie jest budynkiem. Wynika to z faktu, że nie ma fundamentu, który wiązałby ją z gruntem w stały sposób. Wiata garażowa nie ma też wszystkich ścian (może mieć od 1 do maksymalnie 3). Wiatę garażową określa się więc jako obiekt budowlany, a konkretnie: obiekt małej architektury lub budowlę.

Wiata garażowa – przepisy

Wyjaśniamy, że aby wiatę potraktowano jako obiekt budowlany, jej powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 50 m² na działce, na której stoi już budynek mieszkalny. Dodatkowo masz pewne ograniczenia, czyli na każde 1000 m² mogą przypadać tylko 2 takie wiaty. Nie wymaga ona zgłoszenia o budowie do urzędu.

Dobrze wiedzieć

Nie potrzebujesz również pozwolenia na budowę w przypadku, gdy wolno stojąca wiata ma powierzchnię mniejszą bądź równą 35 m². Jednak musisz zgłosić budowę do urzędu. Ponadto informujemy, że tego typu obiektów nie może być więcej niż dwa na każde 500 m² działki.

Gdzie zgłosić budowę wiaty?

Zamiar budowy zgłaszasz do starostwa powiatowego lub urzędzie miasta na prawach powiatu w wydziale architektoniczno-budowlanym. Natomiast o pozwolenie na budowę musisz się starać, gdy zamierzasz postawić wiatę:

  • większą niż 50 m² na działce pod budownictwo mieszkaniowe,
  • wolnostojącą większą niż 35 m² na działce.

Pamiętaj, że budowa powinna być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy to także wiat przy obiektach lub na obszarach zabytkowych – wtedy również potrzebna Ci jest odpowiednia zgoda.

Budowa wiaty garażowej bez pozwolenia

Wiata garażowa, która nie wymaga pozwolenia na budowę:

  • powinna mieć powierzchnię zabudowy, która nie przekracza 50 m², gdy zamierzasz ją postawić na działce z budynkiem mieszkalnym. Na każde 1000 m² mogą przypadać tylko dwie wiaty;
  • nie może mieć zabudowanych wszystkich ścian (maksymalnie 3);
  • nie może mieć fundamentów;
  • jeśli powierzchnia wiaty nie przekracza 35 m², wymagania są nieco inne – mogą być maksymalnie dwa tego typu obiekty na działce o powierzchni 500 m². Tu jednak musisz złożyć zgłoszenie o budowie.

Wiata drewniana – pozwolenie czy zgłoszenie?

Informujemy, że materiał, z jakiego zbudowana jest wiata, nie ma większego znaczenia. Jeśli konstrukcja drewniana spełnia wymogi budowli, wystarczy, że ją zgłosisz do wymienionych instytucji.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy wiata może mieć ściany?

Prawo budowlane nie określa ścisłej definicji wiaty, ale przyjmuje się, że jest to konstrukcja, która ma maksymalnie trzy ściany.

Ile od granicy można postawić wiatę?

Wiatę, która ma pełnić funkcję stanowiska postojowego, musisz odsunąć na co najmniej 7 m od okien budynku i 3 m od granicy działki. Jeśli ma być drewutnią, oddal ją o 4 m od materiałów palnych i granicy działki. Gdy stawiasz wiatę o innym przeznaczeniu, nie musi ona spełniać powyższych wymogów.

Z czego zrobić dach wiaty?

Najpopularniejszymi materiałami na dach będą łatwe w montażu i trwałe blachodachówka lub poliwęglan. Proponujemy również specjalne szkło (zbrojone, laminowane lub szyby zespolone) oraz tkaninę poliestrową z warstwą PCV.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Altana w ogrodzie: od czego zacząć?

    Altana ogrodowa to często spotykany element architektury ogrodowej. Zanim jednak przystąpisz do montażu konstrukcji w ogrodzie, poznaj obowiązujące przepisy i zasady budowy tego typu obiektów. Altana ogrodowa, nawet nieduża i niepozorna, pozostaje obiektem budowlanym, podlegającym przepisom prawa budowlanego. Dlatego planując budowę tego rodzaju konstrukcji, w pierwszej kolejności sprawdź wszystkie wymogi oraz restrykcje z nią związane, żeby wiedzieć, jaka altana bez pozwolenia na budowę mogłaby powstać w twoim ogrodzie.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Altana lub wiata śmietnikowa – jaką wybrać i gdzie najlepiej ją ustawić?

    Swoją troskę o planetę możesz wyrażać poprzez wiele codziennych czynności. Podstawowym sposobem jest segregacja odpadów. Wiąże się to z koniecznością ustawienia przed domem kilku kolorowych koszy do sortowania śmieci. W celu zadbania o ich estetykę oraz bezpieczeństwo, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w wiatę lub altanę śmietnikową, które świetnie maskują kubły. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Altana w ogrodzie: materiały i kwestie techniczne

    Altana ogrodowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych obiektów w sezonie: służy do wypoczynku, spożywania posiłków i spotkań ze znajomymi. Aby była funkcjonalna, stabilna i służyła przez lata, należy starannie dobrać materiały, a przy tym zadbać o kwestie techniczne. Ile kosztuje altana ogrodowa? Jak ją zbudować?
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Mała architektura ogrodowa

    Zastanawiasz się, jak zagospodarować działkę lub ogród? Z naszych porad dowiesz się, jakie warunki należy spełnić podczas budowy altany ogrodowej, piwniczki, domku narzędziowego, toalety lub kurnika. Podpowiemy, jak wykorzystać pergolę oraz dlaczego warto założyć inspekt ogrodowy. Nasi specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące budowy, zastosowania, właściwości, użytkowania oraz pielęgnacji elementów architektury ogrodowej.
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Domek narzędziowy - przepisy, pozwolenia na budowę, najważniejsze informacje

    Domek narzędziowy to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią majsterkować i potrzebują pomieszczenia ściśle przeznaczonego m.in. do przechowywania urządzeń oraz narzędzi ogrodowych. Projektując dom, nie zawsze można precyzyjnie obliczyć, jak dużo miejsca będzie potrzebne na stopniowo kupowane akcesoria i sprzęty. Z czasem, ilość wolnej przestrzeni w garażu może stać się niewystarczająca i rowery czy kosiarka ogrodowa będą w nim tylko przeszkadzać. Domek narzędziowy może skutecznie rozwiązać ten problem. Czy postawienie takiego obiektu na własnej posesji wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Czy domek narzędziowy trzeba zgłaszać i jakich kwestii prawnych należy przestrzegać, aby domek na narzędzia mógł znaleźć się na działce? Odpowiadamy!