Mieszkanie bez pośrednika – sprawdź, co musisz wiedzieć przy kupnie

Kupno mieszkania bez pośredników to sprawdzony sposób pozwalający na wynegocjowanie dobrej ceny i zaoszczędzenie całkiem pokaźnej sumy na całej transakcji. W takim przypadku umowa kupna-sprzedaży jest zawierana pomiędzy dwiema stronami, bez udziału agentów nieruchomości i nieodłącznie związanych z nimi kosztownych prowizji. Zatem jak kupić mieszkanie bez pośrednika i nie dać się oszukać? Oto kilka przydatnych porad, które pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji!

Przygotowanie do kupna mieszkania bez pośredników

Wiele osób zastanawia się, jak kupić mieszkanie bez pośredników. W końcu w tej sytuacji cały ciężar transakcji spoczywa na barkach kupca, który musi liczyć na siebie i swoją ekspertyzę. Gra jest jednak warta świeczki, ponieważ zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na urządzenie wnętrz nieruchomości w Twoim guście.

Dlatego też, aby uniknąć ewentualnych problemów, musisz odpowiednio przygotować się do tej transakcji.

Zdecydowanie najważniejszymi kwestiami są: lokalizacja interesującej Cię nieruchomości oraz budżet, jaki możesz przeznaczyć na jej zakup. Pomiędzy obiema z nich występuje silna korelacja:

  • mieszkania usytuowane w centrach dużych miast będą znacznie droższe niż porównywalne lokale zlokalizowane na obrzeżach lub w gorzej skomunikowanych częściach aglomeracji;
  • domy wybudowane na przedmieściach w niedalekiej odległości od nitki drogi szybkiego ruchu będą znacznie droższe niż analogiczne nieruchomości położone we wsiach otaczających dane miasto.

Lokalizacja odgrywa kluczową rolę podczas zakupu mieszkania. Mając ograniczony budżet na zakup oraz wykończenie wnętrza mieszkania, konieczne będzie podjęcie decyzji – chcesz kupić mniejszą nieruchomość w lepszej lokalizacji, czy większą, która będzie jednak wiązać się z dłuższymi dojazdami do pracy, szkoły lub na zakupy?

Mieszkanie bez pośredników – jak i gdzie szukać?

W dobie wszechobecnych smartfonów oraz komputerów, kupno mieszkania bez pośrednika warto zacząć od Internetu – konkretniej mówiąc, od przeglądania portali z lokalnymi ogłoszeniami. Zdecydowana większość z nich ma możliwość precyzyjnego filtrowania wyników, pozwalając wyselekcjonować, które oferty będą się wyświetlać. Umożliwia to m.in. precyzyjne określenie:

  • miejscowości lub okręgu, w którym ma znajdować się nieruchomość,
  • przedziału cenowego interesującej Cię nieruchomości,
  • rodzaju zabudowy (dom jednorodzinny, blok, apartamentowiec itp.),
  • metrażu, ilości oraz układu pomieszczeń,
  • rodzaju rynku (pierwotny / wtórny),
  • piętra oraz łącznej ilości kondygnacji,
  • stanu wykończenia (deweloperski / do zamieszkania).

Wyszukiwarki niektórych portali z ogłoszeniami (w szczególności tych poświęconych stricte nieruchomościom) mogą również uwzględniać takie informacje, jak obecność balkonu oraz windy, umeblowanie, ilość oraz rodzaj miejsc parkingowych, rok oddania budynku, materiały, z jakich został on zbudowany, a nawet sposób wykończenia ścian i sufitu.

Ciekawą, chociaż czasochłonną alternatywą dla stron internetowych, może być również tradycyjna prasa. Gazety lokalne niemal zawsze posiadają sekcję ogłoszeń, w których co jakiś czas można trafić na ciekawą ofertę. Ogłoszenia w prasie zazwyczaj zamieszczają osoby nieco starsze i mniej „cyfrowe”, które często są bardziej skore do negocjacji oraz zawarcia transakcji bez pośredników. Takie lokale często są nieco zaniedbane, jednak w większości przypadków wystarczy drobny remont, montaż nowego AGD oraz wykończenie łazienki, by zrównać je standardem ze współczesnymi mieszkaniami.

Usługa Czytaj więcej

Wykończenie łazienki - pakiet usług za m2

Stwórz wizualizację łazienki z naszym projektantem, a my zapewnimy Ci usługę wykończenia w ramach jednego z trzech pakietów - Standard, Premium lub Gold. Dowiedz się, jaki jest ich zakres i jak z nich skorzystać.
Usługa Czytaj więcej

Montaż kuchni i AGD

Kupując meble kuchenne w sklepie Leroy Merlin, możesz skorzystać z oferty ich kompleksowego montażu. Doradca klienta lub projektant przygotuje wycenę montażu wybranej przez Ciebie kuchni.

Kupno mieszkania bez pośredników krok po kroku

Zakup nieruchomości to złożony proces, składający się z wielu etapów. W ferworze zakupów łatwo można zapomnieć o pewnych kwestiach, dlatego też poniżej znajdziesz kilka najważniejszych z nich przygotowanych w formie podręcznej listy.

1. Kontakt z właścicielem przed oględzinami

Gdy znajdziesz interesującą Cię nieruchomość, która spełnia Twoje wymagania i mieści się w Twoim budżecie, dokładnie zapoznaj się z jej opisem, zdjęciami oraz wszelkimi informacjami zawartymi w ogłoszeniu. Następnie skontaktuj się telefonicznie z właścicielem i dokładnie dopytaj o wszystkie nurtujące Cię kwestie.

2. Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości

Nieruchomości potrafią kryć w sobie różne nieprzyjemne niespodzianki – w szczególności od strony notarialnej. Dlatego też jeszcze przed oględzinami dokładnie zweryfikuj stan prawny interesującego Cię lokalu i poproś jego właściciela o udostępnienie Ci numeru księgi wieczystej. Następnie, korzystając z państwowego portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste, sprawdź, czy dana nieruchomość:

  • jest zadłużona,
  • jest objęta postępowaniem spadkowym lub komorniczym,
  • posiada jakiekolwiek roszczenia stron trzecich,
  • posiada ustanowioną służebność lub umowę dożywocia,
  • nie ciążą na niej zaległości w opłatach.

Sprawdź również, czy osoba, z którą rozmawiasz, jest faktycznym właścicielem lokalu lub jego pełnomocnikiem. Upewnij się też, że mieszkanie nie jest aktualnie nikomu wynajmowane.

3. Oględziny mieszkania

Podczas oględzin musisz skonfrontować wszystkie zapewnienia sprzedawcy oraz treść samego ogłoszenia. Na wizytę w lokalu zabierz też zaprzyjaźnionego fachowca, który rzuci okiem na kwestie techniczne budynku.

4. Negocjacje ceny

Jeśli będziesz w 100% zdecydowany na zakup danej nieruchomości, możesz przystąpić do negocjacji. Podczas nich powiedz sprzedawcy o wszystkich wykrytych wcześniej usterkach technicznych oraz pokaż mu konkurencyjne oferty, które przykuły Twoją uwagę.

5. Ustalenie warunków zakupu i podpisanie umowy przedwstępnej

Po zakończeniu wstępnych negocjacji poinformuj właściciela, w jaki sposób planujesz sfinalizować transakcję – gotówką czy kredytem hipotecznym. Następnie podpisz umowę przedwstępną. Jest to dokument, którego zadaniem jest zobowiązanie obu stron transakcji do nabycia nieruchomości w przyszłości. Ostatnim krokiem będzie faktyczny zakup lokalu, po którym stanie się on Twój.

Formalności prawne przy zakupie mieszkania bez pośredników

Ostatnim etapem pracy będzie wizyta w kancelarii prawnej notariusza. Podczas niej zostanie przeniesione na Ciebie prawo własności do nieruchomości, a sprzedawca lokalu otrzyma należne mu pieniądze.

Jeśli jednak kupujesz mieszkanie na kredyt, to czekać Cię będzie konieczność odbycia kilku wizyt w wybranym przez Ciebie banku i złożenie wniosku o jego przyznanie. W tym celu niezbędne będzie zabranie ze sobą dokumentów potwierdzających:

  • tożsamość,
  • źródło oraz wysokość dochodów,
  • umowę przedwstępną wraz z odpisem księgi wieczystej,
  • dokument potwierdzający prawo zbywcy do nieruchomości,
  • wycenę nieruchomości.

Koszty związane z nabyciem nieruchomości

Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych dodatkowych kosztów, które wykraczają poza cenę samego lokalu. Należą do nich:

  • podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla nieruchomości z rynku wtórnego;
  • taksa notarialna, czyli opłata za sporządzenie aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości;
  • opłaty za wpis do księgi wieczystej oraz założenie księgi, jeśli dana nieruchomość jej nie posiada.

W przypadku finansowania zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym pojawiają się kolejne koszty. Oprócz oczywistych odsetek oraz prowizji konieczne będzie dopisanie banku do księgi wieczystej.

Do tego mogą dojść kolejne koszty związane z wykupieniem powszechnie wymaganego przez banki ubezpieczenia na nieruchomość oraz na życie kredytobiorcy, a także opłaty za wycenę rzeczoznawcy majątkowego.

Przeprowadzka i adaptacja mieszkania

Zdecydowana większość nieruchomości będzie wymagać przeprowadzenia remontu lub przynajmniej odświeżenia ich wnętrza, które pozwoli zaadaptować je do Twoich potrzeb. Będą to przede wszystkim prace wykończeniowe, takie jak malowanie ścian oraz sufitu, montaż nowych dekorów czy podłóg.

Nie jest też wykluczone, że korzystając z okazji, zechcesz całkowicie zmienić oblicze Twojego nowego mieszkania przed przeprowadzką. Przyda Ci się w tym dobry projekt wnętrza. Projektanci dopasują go do Twojego gustu oraz potrzeb, dzięki czemu będzie on idealnie odpowiadać Twoim wymaganiom. Dodatkowo otrzymasz do niego kompletny kosztorys, a konsultanci zaproponują Ci możliwość skorzystania z usług montażowych oraz dogodnych płatności ratalnych.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy warto zlecić oględziny mieszkania specjaliście?

Zdecydowanie tak. Ekspert, który zawodowo zajmuje się oględzinami mieszkań, dzięki swojej rozległej wiedzy i specjalistycznemu sprzętowi od razu wychwyci wszelkie niedociągnięcia oraz zatajone usterki i błędy budowlane. Taka ekspertyza pomoże uchronić się przed nieprzewidzianymi kosztami napraw lub niezbędnych w przyszłości modernizacji. Raport wynajętego specjalisty pomoże również w negocjacjach cenowych, pozwalając posiłkować się wykrytymi niedociągnięciami.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania?

Koszty związane z usługami notarialnymi są regulowane przez polskie prawo, a ich wysokość zależy od wartości transakcyjnej nabywanej nieruchomości. W przypadku mieszkań tańszych niż 1 000 000 PLN będzie to 1 010 PLN + 0,4% nadwyżki od kwoty powyżej 60 tys. PLN. Natomiast w przypadku zakupu droższych nieruchomości będzie to 4 770 PLN oraz 0,25% nadwyżki powyżej 1 000 000 PLN. Maksymalna opłata za usługi notarialne związane z zakupem pojedynczej nieruchomości wynosi 10 tys. PLN.

Jakie są najczęstsze pułapki przy zakupie mieszkania od osoby prywatnej?

Zdecydowanie najczęstszymi pułapkami są ukryte wady techniczne. Może to dotyczyć m.in. problemów z instalacjami technicznymi, zawilgoceniem ścian oraz izolacją budynku wiążącą się z mostkami termicznymi. Problemy mogą dotyczyć również sytuacji prawnej danej nieruchomości. Jednak najtrudniejszymi do wykrycia pułapkami mogą być toksyczni sąsiedzi zakłócający mir domowy oraz zadłużenie w spółdzielni mieszkaniowej.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak urządzić małe mieszkanie? Pomysły i inspiracje na małe mieszkanie

    Mały metraż mieszkania wcale nie musi Cię ograniczać! Do aranżacji kawalerki lub dwupokojowego mieszkania warto się przygotować. Dzięki kilku trikom maksymalnie wykorzystasz przestrzeń i podzielisz ją na strefy. Jak urządzić małe mieszkanie? Zobacz, nasze pomysły i proste wskazówki!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Podpowiadamy!

    Mała kuchnia w bloku nie musi ograniczać Twoich dużych marzeń! Wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz rozmieszczenie sprzętów AGD oraz wybierzesz funkcjonalne meble kuchenne. Szukasz inspiracji na małą kuchnię? Zobacz naszą propozycję na białą kuchnię w bloku!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Mały salon z aneksem kuchennym – jak go urządzić?

    Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni jest kluczowe, jeśli chcesz urządzić mały salon z otwartą kuchnią. Dzisiaj pokażemy Ci funkcjonalne i estetyczne rozwiązania, dzięki którym stworzysz piękne wnętrze i wykorzystasz każdy centymetr dostępnej powierzchni. Zobacz naszą propozycję na aranżację salonu z aneksem.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Skręcanie mebli. Zobacz, jak szybko i dobrze skręcić meble!

    Nie wiesz, jak skręcać meble? To już nie problem. Zebraliśmy dla Ciebie wiele porad, które umożliwią Ci skręcenie mebli bez żadnego problemu! Poznaj polecane przez nas metody skręcania mebli, rodzaje drewna, systemy przytwierdzania mebli do ścian i sposoby wykończenia.
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Nowoczesny przedpokój w bloku lub domu. Zobacz, jak go zaaranżować!

    Nowoczesny przedpokój, nawet o niewielkim metrażu, można urządzić mądrze i z pomysłem. Ograniczona paleta kolorów, wielofunkcyjne meble oraz ciekawe dodatki (zwłaszcza na ścianach) sprawiają, że tak zaaranżowana przestrzeń będzie prawdziwą wizytówką domu. Duży lub mały nowoczesny przedpokój – zobacz, jak go stworzyć.