Dom całoroczny bez pozwolenia. Jakie warunki musi spełnić?

Małe domy budowane bez pozwolenia stają się coraz bardziej popularne. Są niedrogie w budowie i nie wymagają poświęcania dodatkowego czasu oraz pieniędzy na wypełnienie formalności. Jakie przepisy obowiązują w 2021 roku, a co jest planowane w ramach Polskiego Ładu i programu Mój Dom 70m2?

Dom całoroczny bez pozwolenia – przepisy 2021

Aktualnie bez uzyskania pozwolenia na budowę można postawić na własnej działce budowlanej dom całoroczny o powierzchni zabudowy (czyli po obrysie) równej 35 m2. Należy jedynie zgłosić go do odpowiedniego urzędu. Taki sam dom można zbudować na działce rekreacyjnej. W tym wypadku możliwe jest postawienie tylko jednego takiego budynku na 500 m2 działki. Przed budową należy sprawdzić zasady ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy. Tego typu budynek może mieć wyłącznie jedną kondygnację użytkową i ewentualne poddasze nieużytkowe.

Jakie zmiany wprowadzą programy Polski Ład i Mój Dom 70 m2?

Nowy rządowy program Mój Dom 70 m2, przeprowadzany w ramach reform zebranych pod wspólną nazwą Polski Ład, będzie miał na celu uproszczenie formalności związanych z budową domów całorocznych. Do tej pory bez uzyskania pozwolenia można było postawić budynek o powierzchni zabudowy 35 m2. Nowe przepisy planują zwiększenie jego powierzchni do 70 m2. Dotyczy to domów całorocznych mieszkalnych oraz domków rekreacyjnych. Nie będzie potrzebne pozwolenie oraz prawdopodobnie książka i kierownik budowy. Skutkuje to nie tylko możliwością postawienia dwukrotnie większego domu, ale też oszczędnością czasu i pieniędzy. Dodatkowym ułatwieniem ma być skrócenie oczekiwania na załatwienie wszelkich formalności do jednego miesiąca oraz możliwość przesyłania dokumentów drogą elektroniczną.

Jaki dom można będzie można zbudować bez pozwolenia?

Z dotychczasowych danych na temat planowanego programu Mój Dom 70m2 wynika, że powierzchnia będzie liczona po obrysie. Dom bez pozwolenia będzie mógł wybudować właściciel działki budowlanej. Na każde jej 1000 m2 będzie mógł przypadać tylko jeden taki dom. Możliwe też, że zostanie określona górna granica powierzchni użytkowej oraz limit kondygnacji (maksymalnie dwie). O szczegółach konstrukcji decydować będzie – jak to ma miejsce także obecnie – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Niezmienne pozostaną odległości od sąsiednich działek: 4 m ściana z oknem lub drzwiami, 3 m ściana bez okna i drzwi.

Jakie dokumenty na dom bez pozwolenia?

Aby zgłosić budowę domu bez pozwolenia, należy wypełnić specjalny formularz oraz dołączyć:

  • poświadczenie o własności działki,

  • projekt budowlany,

  • Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy.

W dokumentach musi widnieć nazwa „budynek rekreacji indywidualnej", aby nie było konieczne pozwolenie. Na decyzję czeka się 21 dni. Jeśli po upływie tego czasu nie zostaną zgłoszone żadne nieprawidłowości, można rozpocząć budowę.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Dom bez pozwolenia 70 m2 – od kiedy będzie taka możliwość?

Program reform Polski Ład jest dopiero w fazie przygotowań. Zakłada się jednak, że zmiany związane z uproszczeniem formalności dotyczących budowy mogą wejść w życie już w 2022 roku.

Gdzie zgłosić budowę domu bez pozwolenia?

Budowę domu bez pozwolenia trzeba zgłosić w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym, do którego należy działka.

Dom na zgłoszenie z poddaszem – kiedy jest zgodny z przepisami?

W domu na zgłoszenie nie powinno być poddasza uznanego za użytkowe. Można jednak z niego korzystać. Aby było zgodne z przepisami, warto ustanowić jego średnią wysokość na mniejszą niż 1,9 m. W zgłoszeniu ma widnieć jako poddasze nieużytkowe (strych).