Co to jest konglomerat? Rodzaje i zastosowanie konglomeratu
Konglomeraty to niezwykle praktyczne, a zarazem wytrzymałe materiały budowlane. Mają wiele różnych zastosowań, są wykorzystywanie m.in. do produkcji mebli, blatów kuchennych, posadzek, a nawet dekoracyjnych elementów ścian. Nie są to jednak jedyne zastosowania konglomeratów.
Czym jest konglomerat?
Konglomeraty imitują naturalny kamień, np. marmur lub granit. Powstają na skutek zmieszania drobno zmielonego kruszywa kamiennego ze spoiwem – żywicą poliestrową lub epoksydową. Czasami do takiej mieszanki dodaje się także sproszkowane szkło, ceramikę lub fragmenty potłuczonych luster.
Niektóre konglomeraty zawierają barwniki oraz pigmenty, które nadają im niespotykaną w naturze barwę. Dobrym przykładem jest blat kuchenny z konglomeratu w kolorze czarno-złotym. Taki wariant idealnie pasuje do pomieszczeń w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.
Jakie są właściwości konglomeratu?
Kamienny konglomerat jest niezwykle twardy i odporny na zarysowania. Te właściwości sprawiają, że doskonale nadaje się do wytwarzania blatów kuchennych oraz łazienkowych. Cechują się one dużą trwałością.
Co ciekawe, kamienne konglomeraty są także zauważalnie lżejsze od litego kamienia. Sprawia to, że wykonane z nich blaty – zarówno kuchenne, jak i łazienkowe – nie wymagają dodatkowych wzmocnień.
Kolejną zaletą konglomeratów jest ich wysoka odporność na wilgoć (to zasługa żywicy spajającej mieszankę). Jeśli blat został odpowiednio zaimpregnowany przez producenta, nawet wielokrotne zalanie nie uszkodzi materiału.
Atutem kamiennych konglomeratów są także ich właściwości termiczne. Płyty tego rodzaju nagrzewają się, gdy rośnie temperatura otoczenia – dzięki temu są przyjemne w dotyku. Tymczasem ceramiczne kafelki oraz naturalny kamień pozostają chłodne nawet wówczas, kiedy w pomieszczeniu jest ciepło.
Rodzaje konglomeratu
Istnieją różne typy konglomeratów, różniące się m.in. składem. Do najpopularniejszych z pewnością zalicza się konglomerat kwarcowy, zbudowany – jak łatwo się domyślić – głównie z naturalnego kwarcu. Jego zawartość w mieszance wynosi ok. 90%, resztę stanowią spoiwo oraz dodatki, takie jak drobny granulat szklany lub ceramiczny.
Dużą popularnością cieszy się także konglomerat granitowy. Do jego produkcji wykorzystuje się naturalne skały granitowe – stanowią one ok. 95% składu mieszanki. Pozostałe 5% to żywica.
Wielu klientów wybiera konglomerat marmurowy. Z czego się składa? W przeważającej mierze (ok. 95%) z rozdrobnionego marmuru. Warto pamiętać o tym, że konglomerat tego typu cechuje się mniejszą twardością od innych. Co więcej, może się trwale odbarwić pod wpływem środków chemicznych.
Dostępny jest także konglomerat ceramiczno-alabastrowy. Dość specyficzny ze względu na to, że łatwo poddaje się obróbce. Z tej przyczyny wytwarza się z niego dekoracje – wazy, a nawet ozdobne figurki.
Zastosowanie konglomeratu
Konglomerat w łazience
Z konglomeratów wytwarza się imponujące i solidne blaty łazienkowe. Można na nich ustawiać okazałe umywalki, dzięki czemu łazienka stanie się schludna oraz funkcjonalna.
Z dużych płyt z konglomeratów często układa się monolityczne posadzki, charakteryzujące się niewielką liczbą fug. Z materiału produkuje się także brodziki, wanny oraz umywalki.
Konglomerat w kuchni
W kuchniach często montuje się blaty z kamiennych konglomeratów. Mają one jednolitą, a jednocześnie wodoodporną powierzchnię. Dobrze nadają się do przyrządzania nawet najbardziej wymyślnych posiłków. Kuchenna posadzka, parapety oraz zlewozmywak także mogą być zrobione z konglomeratu.
Parapety, podłogi, schody... Co jeszcze?
W wielu budynkach podłogi są pokryte płytami z konglomeratu. Charakteryzują się one tym, że chłoną ciepło, a zatem przez cały rok pozostają przyjemne w dotyku – do tego stopnia, że można chodzić po nich boso.
Ponadto marmurowy konglomerat jest zauważalnie tańszy od naturalnego kamienia, więc podłoga z konglomeratu również będzie kosztowała dużo mniej od kamiennej.
Z konglomeratu mineralnego wytwarza się parapety. Prezentują się lepiej od modeli z tworzyw sztucznych, a jednocześnie są od nich stabilniejsze, więc bez trudu utrzymują ciężkie donice.
Niska waga i duża wytrzymałość płyt z konglomeratu sprawiają, że często pokrywa się nimi schody oraz stopnie podwieszane.
Zalety i wady konglomeratu
Najważniejsze zalety konglomeratu wynikają z jego właściwości, o czym wspomnieliśmy wyżej. Przede wszystkim jest on twardy, a także odporny na zarysowania i wilgoć. Poza tym dobrze wygląda – zwłaszcza jeśli został zabarwiony na nietuzinkowy kolor za pomocą pigmentów.
Wadą płyt z konglomeratu jest ich cena. Zakup blatu wykonanego z tego materiału może znacznie obciążyć domowy budżet. Niektóre konglomeraty są także podatne na chemię gospodarczą (trwale się odbarwiają), dlatego należy je właściwie pielęgnować – zgodnie z zaleceniami producenta.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak odnowić zlew z konglomeratu?
Podczas odnawiania zlewu z konglomeratu nie należy go szorować – zamiast tego czyszczenie powinno zacząć się od delikatnej próby usunięcia plam przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Jeśli jednak doszło do znacznego uszkodzenia jego powierzchni lub pojawiły się duże odpryski, konieczna może okazać się wymiana całego elementu.
Jak czyścić brodzik z konglomeratu?
Czyszcząc płyty z konglomeratów kamiennych, należy zachować ostrożność przy wyborze środków chemicznych, a stosowane preparaty powinny mieć neutralny odczyn chemiczny. Inne mogłyby trwale odbarwić powierzchnię konglomeratu.
Czym warto pomalować parapet z konglomeratu?
Parapet z konglomeratu warto pomalować specjalną farbą renowacyjną. Środki tego typu cechują się dobrą przyczepnością, jednak mogą wymagać delikatnego zeszlifowania i zmatowienia.