Miejsce na kominek - gdzie zaplanować kominek w domu?
Decydując się na kominek w domu, trzeba odpowiednio wcześnie zaplanować miejsce jego montażu. Będzie ono zależało m.in. od tego, jaka ma być główna funkcja kominka – dekoracyjna czy grzewcza.
Warunki techniczne
W miejscu, w którym ma stanąć kominek podłoga, lub strop powinien mieć odpowiednią wytrzymałość – standardowy kominek z wkładem waży bowiem 500 kg, waga niektórych kominków obudowanych ciężkim kamieniem naturalnym może przekraczać nawet tonę. Ze względów bezpieczeństwa w miejscu na kominek – w sąsiadującej z nim bezpośrednio ścianie, w stropie czy podłodze nie mogą przebiegać rury instalacji gazowej, grzewczej ani elektrycznej. Kominek powinien się znajdować możliwie blisko komina, najlepiej bezpośrednio przy nim. Nie może on też utrudniać komunikacji.
Kominek w salonie, sypialni, a może w łazience?
Najlepiej, jeśli kominek, który głównie ma pełnić funkcję grzewczą, stanie w centrum punkcie domu - dzięki temu będzie mógł ogrzać jak największą jego powierzchnię. Najczęściej lokalizuje się go w salonie. Jest to miejsce, gdzie z reguły spędza się najwięcej czasu. Coraz częściej jednak kominek pojawia się w innych częściach domu – w dużych sypialniach oraz łazienkach, czyniąc z nich prawdziwe salony kąpielowe. Planując miejsce na kominek należy wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia, a więc m.in. możliwość odpowiedniego rozmieszczenie mebli i sprzętów. Kominek zlokalizowany w salonie powinien być dobrze widoczny z kącika wypoczynkowego, tak, aby możliwe było patrzenie na tańczące płomienie ognia. Aby cieszyć się niezwykłym, pełnym widokiem ognia warto zdecydować się na duży wkład panoramiczny, którego szyba ma najczęściej kształt wydłużonego prostokątna i stosunkowo dużą powierzchnię.
W pobliżu okien
Kominek często lokalizuje się również przy ścianie zewnętrznej, np. miedzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez którą zwykle ucieka najwięcej ciepła. Takie umiejscowienie kominka pozwoli zminimalizować te straty. Ponadto takie rozwiązanie pozwala wybudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania czy relaksu na świeżym powietrzu. Oba kominki będą wówczas korzystać z tego samego komina, ale innych kanałów. Aby zminimalizować straty ciepła w pomieszczeniu kominek można też zaplanować na przeciw dużych przeszkleń.
W centrum pomieszczenia
Ciekawą aranżację pokoju można osiągnąć lokalizując kominek w jego centralnym punkcie. Dzięki temu palenisko jest bardzo wyeksponowane i zyskuje się możliwość oglądania płonących polan z różnych stron. Aby było to możliwe należy zaopatrzyć się we wkład kominkowy narożny (z dwoma przeszkleniami łączącymi się w narożu wkładu), wkład z przeszkleniami zlokalizowanymi równolegle do siebie, wkład z trzema przeszklonymi bokami czy też wkład z 4 szybami, w których płomienie ognia można podziwiać z każdej strony.
W narożu
Mając do dyspozycji pomieszczanie o niewielkiej powierzchni, kominek można zaplanować w rogu ściany. Tak zlokalizowany i odpowiednio obudowany nie zajmie dużo miejsca. Ponadto umiejscowiony na uboczu zapewni poczucie spokoju i stworzy atmosferę wypoczynku, odseparowaną od miejsc tętniących codziennym, domowym życiem. W taki kameralnym kącie można zaplanować np. małą czytelnię. Aby podziwiać ogień w pełnej krasie warto zakupić specjalny wkład panoramiczny z szybą wygiętą w łuk.
Wokół kominka
Kominek powinien być oddalony od mebli i sprzętów o co najmniej 80 cm. Podłogę w promieniu około 50 cm od kominka należy zabezpieczyć materiałem niepalnym – np. wyłożyć ją płytkami ceramicznymi, ułożyć na istniejącej posadzce odpowiednio dociętą płytę z blachy lub ze szkła hartowanego.