Kominki
Kominek wzbogaci wnętrze Twojego salonu, a jednocześnie pomoże Ci nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ponadto spalające się szczapki drewna, stworzą spokojną atmosferę sprzyjającą relaksowi. Aby spalanie opału w kominku przebiegało w sposób bezpieczny i wydajny, trzeba odpowiednio przemyśleć całą konstrukcję.
Rodzaje kominków
Kominek w salonie ma wiele zalet. Dzięki niemu można utrzymać we wnętrzu dużego pokoju optymalną temperaturę oraz rozświetlić pomieszczenie blaskiem naturalnego ognia. Istnieją jednak kominki różnego rodzaju, które znacząco się od siebie różnią. Niektóre z nich pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną, inne rzeczywiście mogą stanowić uzupełnienie domowego systemu centralnego ogrzewania. Jedno jest pewne – siedzenie przy kominku wiąże się ze szczególną przyjemnością.
Kominki otwarte
Klasyczny kominek ma konstrukcję otwartą. Nie posiada żadnego wkładu, a jego palenisko jest tylko częściowo obudowane – stąd też wzięła się jego nazwa. Kominki otwarte od dawna były wykorzystywane do ogrzewania kuchni i salonów. Palący się w nich ogień nie jest osłonięty, zatem przyciąga wzrok, a odgłos palącego się drewna jest bardzo przyjemny.
Wnętrze otwartego kominka jest wykonane z kamienia, cegły lub innego materiału ceramicznego, który dobrze akumuluje ciepło. Podczas spalania opału, materiał się nagrzewa. Po zgaśnięciu ognia kominek przez wiele godzin oddaje zgromadzone w nim ciepło.
Niestety, moc grzewcza kominków otwartych jest mała, ponieważ większa część ciepła ulatnia się przez szyb kominowy. W pomieszczeniu zostaje tylko ok. 20% energii termicznej, wytworzonej podczas spalania. Otwarty kominek nie jest zatem zbyt wydajny.
Kolejnym problemem są kwestie bezpieczeństwa. Otwarty kominek, opalany drewnem, znacząco zwiększa ryzyko pożaru – płonący opał może wypaść z paleniska, co grozi zaprószeniem ognia. Z tego samego powodu otwarty kominek może być niebezpieczny dla dzieci.
Kominki zamknięte
To kominki z w pełni zabudowanym i odizolowanym od reszty domu paleniskiem. Najczęściej osłaniają je drzwiczki wykonane z wytrzymałego i w pełni żaroodpornego szkła. Bardziej okazałe kominki tego typu mogą także mieć szklane ścianki.
Ogień można obserwować przez odporną na wysokie temperatury szybę. Co ciekawe, ma ona właściwości samoczyszczące – cug powietrza omiata jej wewnętrzną powierzchnię, zapobiegając osadzaniu się popiołu czy sadzy.
Nowoczesny kominek z wkładem jest w pełni bezpieczny – ryzyko przypadkowego zaprószenia ognia jest minimalne. Płonący opał nie wypadnie, więc jest to bezpieczniejsza alternatywa dla otwartego paleniska.
Kominki zamknięte są także wyposażone w specjalny wkład, który zwiększa efektywność procesu spalania. Wkład najczęściej jest wykonywany ze stali lub żeliwa, czemu zawdzięcza swoją wytrzymałość. Jego konstrukcja umożliwia równomierne rozprowadzanie ciepła, które wydostaje się przez specjalne otwory w górnej części obudowy kominkowej lub poprzez wąskie otwory przy palenisku. Pozwala to efektywnie wykorzystać większą część energii termicznej, powstałej podczas spalania.
Nowoczesne kominki z wkładem można również połączyć z płaszczem wodnym lub systemem DGP, co pozwala na zmaksymalizowanie efektywności procesu spalania – dzięki czemu do wnętrza domu trafia jeszcze więcej ciepła.
Kominki z wkładem żeliwnym
Żeliwny wkład świetnie akumuluje energię termiczną. Oznacza to, że jeszcze przez wiele godzin po zgaśnięciu ognia kominek będzie oddawał ciepło, a salon szybko się nie wychłodzi.
Żeliwo ma jednak pewne wady: długo się nagrzewa, a jego surowy wygląd nie będzie pasował do wystroju niektórych wnętrz. Co więcej, ten materiał jest dość trudny w obróbce, dlatego kominki z żeliwnym wkładem mają na ogół proste, geometryczne kształty.
Kominki z wkładem stalowym
Stalowy wkład nagrzewa się znacznie szybciej niż żeliwny, lecz też szybciej się ochładza. Kominki tego typu są jednak niezwykle atrakcyjne wizualnie, a ich minimalistyczny wygląd pasuje do wnętrz w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.
Wkłady z rozprowadzeniem powietrza (systemem DGP)
DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) to system składający się z szeregu przewodów, podłączonych do wkładu kominkowego. Ich zadaniem jest transportowanie rozgrzanego powietrza do poszczególnych pomieszczeń.
Gorące powietrze zostaje dokładnie przefiltrowane, więc sadza nie gromadzi się na ścianach pokoi ogrzewanych systemem DGP.
Uzyskane ciepło zostaje szybko dostarczone do pomieszczeń, dzięki czemu stopniowo się nagrzewają. Sprawność całego systemu dochodzi do 70%, więc niemal cała energia termiczna, powstająca w wyniku spalania opału, zostaje wykorzystana.
Kominki z płaszczem wodnym
Specjalnie wykonany wkład kominkowy, z tzw. płaszczem wodnym, może podgrzewać wodę w domowej instalacji centralnego ogrzewania. Kominek podgrzewa wodę przepływającą przez rurę usytuowaną nad paleniskiem. Następnie trafia ona do grzejników.
Kominek z płaszczem wodnym może też ogrzewać wodę użytkową, płynącą w instalacji hydraulicznej. Inwestując w taki system, możesz zastosować zarówno rozwiązanie przepływowe, jak i takie z zasobnikiem pojemnościowym. Odpowiednio skonstruowana instalacja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania wody za pomocą głównego kotła C.O. lub elektrycznego bojlera.
BiokominkiBiokominki, czyli kominki na biopaliwo, stosuje się w budynkach pozbawionych przewodu kominowego.
Kominki tego typu opala się specjalnym bezdymnym biopaliwem, produkowanym na bazie bioetanolu. Podczas spalania zamienia się ono w dwutlenek węgla oraz nieszkodliwą parę wodną. Dzięki temu kominki na biopaliwo mogą być montowane nawet w blokach – i wcale nie trzeba uzyskiwać w tym celu pozwolenia budowlanego.
Piece wolnostojąceW nowoczesnych budynkach coraz częściej można spotkać kominki wolnostojące, potocznie nazywane kozami. Nie trzeba wmurowywać ich w ścianę, więc mogą stać praktycznie w dowolnym miejscu – wystarczy tylko podłączyć taki kominek do szybu kominowego.
Za pomocą kozy da się ogrzać również garaż lub przydomowy warsztat. Można ją opalać drobnymi szczapkami drewna lub kostkami węgla. Dzięki niewielkim gabarytom kominek wolnostojący można umieścić w optymalnym miejscu.
Kominki elektryczne
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków może być model elektryczny. Jest to urządzenie wyposażone w wydajne grzałki elektryczne oraz ciche wentylatory, które rozprowadzają ciepło.
A to nie wszystko! Kominek elektryczny ma także ekran LCD, wyświetlający imitację płonącego ognia. Jeśli to jednak Ci nie wystarcza, możesz zdecydować się na kominek elektryczny wysokiej klasy, tworzący niemal idealną iluzję prawdziwego płomienia.
Jak wybrać odpowiedni kominek do domu?
Kominek może pełnić kilka różnych funkcji. Najbardziej podstawową z nich jest oczywiście ogrzewanie pomieszczeń. To jednak nie wszystko – jak już wiesz, może on także stanowić ozdobę wnętrz, tworzyć w salonie przyjazną i ciepłą atmosferę. Dlatego przed zakupem kominka musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla Ciebie ważniejsze: efektywne ogrzewanie czy kwestie dekoracyjne?
Ozdobny kominek
Jeśli wygląd kominka znajduje się na szczycie listy Twoich priorytetów, powinny zainteresować Cię kominki narożnikowe. Za ich pomocą można w nietuzinkowy sposób oświetlić salon. Światło płomieni tworzy we wnętrzu spokojny i zarazem romantyczny klimat. Domownicy będą mogli godzinami wpatrywać się w jasne, tańczące języki ognia.
Ciekawą ozdobę stanowi także kominek wolnostojący. Sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Kominki wolnostojące pasują zarówno do wnętrz w stylu rustykalnym, jak i współczesnym.
Zwolennicy stylu klasycznego lub glamour powinni z kolei zainteresować się kominkami kaflowymi, które są ponadczasowe i wyjątkowo eleganckie.
Kominek do wspomagania domowej instalacji grzewczej
Jeśli jednak najważniejsze są dla Ciebie wysoki komfort termiczny oraz efektywność systemu C.O., zdecydowanie lepszym wyborem będą nowoczesne kominki z wkładem stalowym lub żeliwnym – zwłaszcza te wyposażone w system DGP lub płaszcz wodny. Dzięki nim proces spalania będzie najbardziej efektywny i nawet podczas mrozów dostarczy wystarczającą ilość ciepła. Ważne jest jednak, aby moc kominka została prawidłowo dobrana do ogrzewanego przez niego metrażu.
Jaką moc grzewczą powinien mieć kominek?
Kubaturę pomieszczenia obliczysz, posługując się poniższym wzorem:
powierzchnia (m⊃2;) x wysokość (m) = kubatura (m⊃3;)
Uzyskany wynik może być wyrażony w kilowatogodzinach ma metr sześcienny (kW/m3) lub w kaloriach spalanego opału na godzinę na metr sześcienny [(Kcal/h)/m3].
Przykład: pokój ma 60 m2 i wysokość 2,5 m. Jego objętość wynosi zatem = 60 x 2,5 = 150 m3. Dom znajduje się w zimnym rejonie i jest kiepsko ocieplony, więc uzyskany wynik musisz pomnożyć przez wskaźnik 0,08. Zatem: 150 x 0,08 = 12 kW lub 150 x 69 = 10 350 kcal/h na m3.
Pamiętaj jednak, że jest to tylko orientacyjny sposób obliczania mocy optymalnego kominka. O tej kwestii najlepiej porozmawiać z projektantem lub pracownikiem firmy zajmującej się termomodernizacją.
Jak i gdzie zamontować kominek?
Wybranie odpowiedniego miejsca na kominek i jego montaż, to dwie kwestie, które mają spore znaczenie dla jego funkcjonalności oraz wystroju wnętrza.
Miejsce na kominek
W salonach o dużej powierzchni możesz zdecydować się na większy kominek, bez obaw o to, że będzie sprawiał przytłaczające wrażenie. Będzie miał palenisko o większej mocy. Taki kominek warto podłączyć do systemu DGP lub płaszcza wodnego, który pomoże w podgrzewaniu wody użytkowej.
Jeśli jednak chcesz stworzyć przyjazny zakątek, który będzie stanowił miejsce rodzinnych spotkań, umieść kominek w centralnym punkcie salonu. Wokół niego będzie mogło wygodnie usiąść i ogrzać się kilka osób.
Jeśli masz już miejsce po poprzednim kominku, Twój wybór będzie zasadniczo ograniczony do dwóch możliwości. Pierwszą z nich jest zabudowanie kominka w starym miejscu, a drugą – postawienie nowego, wolnostojącego pieca, i podłączenie go do już istniejącego szybu kominowego.
Jeśli z kolei ogranicza Cię mała powierzchnia, lub po prostu mieszkasz w bloku, a mimo to chcesz skorzystać z zalet kominka, zdecyduj się na biokominek.
Sprawdź także: Miejsce na kominek - gdzie zaplanować kominek w domu?
Wygląd kominka
W pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym na ogół montuje się obudowy kominkowe wykonane z naturalnego kamienia, takiego jak marmur albo granit. Jeśli chcesz wprowadzić do pomieszczenia odrobinę elegancji, trafnym wyborem będą odcienie bieli i beżu.
Jeśli masz dom w stylu rustykalnym, sprawdzi się w nim kominek z cegieł, z otwartym paleniskiem. Podkreśli on surowość wnętrza, a jednocześnie je ożywi. W takim przypadku dobrym wyborem będzie również kominek kaflowy, cechujący się szlachetnym i wyszukanym wyglądem.
W przypadku nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz najlepiej sprawdzi się obudowa kominka wkomponowana bezpośrednio w ścianę. To monolityczny blok, którego spójna stylistyka zachwyci nawet najbardziej wymagające oko.
Kwestie bezpieczeństwa
Kominek trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Materiał opałowy może bowiem wypaść, a następnie doprowadzić do pożaru. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku kominków z otwartym paleniskiem, dlatego w ich bezpośrednim sąsiedztwie nigdy nie należy kłaść dywanów, wykładzin ani umieszczać jakichkolwiek innych łatwopalnych materiałów.
Kominek musi także zostać zabezpieczony przed małymi dziećmi – najlepiej, jeśli jego palenisko będzie całkowicie otoczone grubym, żaroodpornym szkłem.
Użytkowanie kominka
Jeśli zadbasz o swój kominek, będzie Ci dobrze służył przez wiele lat. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek związanych z jego użytkowaniem.
Używaj odpowiedniego paliwa
W większości kominków da się spalić niemal wszystko – nie oznacza to jednak, że wolno wkładać do nich cokolwiek!
Drewno powinno być suche i porąbane na drobne szczapki. To ułatwi rozpalenie ognia, a także ograniczy ilość dymu. Co więcej, wysezonowany opał będzie generował więcej ciepła.
Jednak niektóre kominki, jak np. te na pellet z płaszczem wodnym, wymagają stosowania specjalnego paliwa. W przeciwnym razie proces spalania nie będzie przebiegał poprawnie, a to może doprowadzić do uszkodzenia kominka.
Sprawdź także: Pellet czy ekogroszek: co wybrać?
Jak rozpalić drewno w kominku
Aby rozpalić drewno w kominku, warto zastosować metodę „od góry na dół”. W tym celu trzeba ułożyć na krzyż drobne szczapki drewna, a na górze umieścić podpałkę. Dzięki temu opał rozpali się szybko i prawidłowo. Cały proces może jednak przebiegać jeszcze sprawniej, jeśli umieścisz podpałkę na dole stosu.
Jak dbać o kominek?
Kominek powinien być regularnie czyszczony – dotyczy to przede wszystkim paleniska, z którego trzeba usuwać popiół. Ważne jest też, aby otwory, przez które wydostaje się ciepło, pozostawały czyste i drożne. Jeśli w przewodach wentylacyjnych znajdują się resztki popiołu, je także należy usunąć.
Przydatne akcesoria do kominków
Pogrzebacze oraz wybieraki
Po rozpaleniu ognia często trzeba nieco przemieścić szczapki drewna, by lepiej się spalały. Przyda Ci się do tego pogrzebacz. Dzięki niemu bezpiecznie przesuniesz opał. Gdy ogień zgaśnie, do wybierania popiołu warto wykorzystać żaroodporny wybierak z ergonomiczną rączką.
Wiaderka na popiół
Warto też mieć specjalne wiaderko na popiół, wykonane z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Nie uszkodzą go resztki węgla ani drewna.
Kosze na drewno
Nic nie ułatwia przechowywania materiału opałowego w domu tak, jak kosze na drewno. Można w nich łatwo poukładać porąbane szczapki.
Odkurzacze kominkowe
Solidny odkurzacz kominkowy pozwoli oczyścić z sadzy kanały kominkowe. Zarówno silnik, jak i komora urządzenia, są odpowiednio zabezpieczone.
Rozpałki
Dzięki rozpałkom będziesz w stanie bez żadnego problemu podpalić opał. Rozpałki można stosować wraz z drewnem, węglem, pelletem itp.
Sprawdź także: Jak palić w kominku
Zmiany w przepisach – zakaz palenia w kominkach na terenie Warszawy
W dniu 29 kwietnia 2022 r. została uchwalona nowelizacja przepisów (tzw. uchwały antysmogowej), która wprowadza zakaz palenia węglem w kominkach na terenie Warszawy oraz całego województwa mazowieckiego.
Zwolnione z tego przepisu są instalacje grzewcze oraz kominki spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, czyli nowoczesne kotły grzewcze o wysokiej efektywności energetycznej. Możliwe jest także palenie węglem po zainstalowaniu specjalnych urządzeń filtrujących, które będą aktywnie ograniczać ilość pyłu emitowanego do atmosfery.
Obostrzenia wprowadzone przez nowelizację ustawy antysmogowej wchodzą w życie z dniem 1 października 2023 roku.
Podobne zmiany są rozważane także w innych regionach Polski – kolejne województwa pracują już nad nowelizacjami ustaw. Trudno powiedzieć, w jakiej formie zostaną one ostatecznie wprowadzone w życie, dlatego lepiej przygotować się do nich zawczasu. Pomoże w tym gruntowna termomodernizacja, a także wymiana systemu centralnego ogrzewania na bardziej ekologiczny.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak rozpalać w kominku?
Zasadniczo w kominku można rozpalać na dwa sposoby – od góry oraz od dołu. Pierwsza metoda pozwala maksymalnie wykorzystać opał, jednak jest znacznie wolniejsza. Rozpalanie od dołu jest szybsze, jednak generuje dużo dymu.
Jakie drewno palić w kominku?
Drewno opałowe do kominka musi być odpowiednio wysezonowane oraz wysuszone. Opał powinien być także porąbany na drobne szczapki, dzięki czemu będzie się szybko rozpalać.