Kominek z płaszczem wodnym – co warto wiedzieć

Kominek może stać się wydajnym źródłem ciepła w domu pod warunkiem, że zaopatrzymy go w odpowiedni wkład kominkowy. Może też z powodzeniem zastąpić pracę tradycyjnego kotła ogrzewając wodę w instalacji centralnego ogrzewania i zapewniając domownikom dostęp do ciepłej wody użytkowej. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym sprawdzi się idealnie.

Zalety kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym może przekazywać wytworzone w nim ciepło do instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami. Dzięki temu płynąca w niej woda jest ogrzewana ciepłem uzyskanym ze spalania taniego i ekologicznego paliwa, jakim jest drewno. Kominek z płaszczem wodnym może więc zastąpić tradycyjny kocioł, przyczyniając się tym samym do obniżenia kosztów ogrzewania domu.

Na tym jednak jego możliwości się nie kończą – sprawdzi się on również podczas przygotowywania ciepłej wody użytkowej, niezbędnej chociażby do mycia. Ogrzaną przez kominek wodę można gromadzić w zasobniku i korzystać z niej, kiedy zajdzie taka potrzeba, nawet wówczas, gdy w kominku wygasł ogień. Decydując się na kominek z płaszczem wodnym mamy więc efektowną dekorację salonu, wydajne źródło ciepła na tanie i łatwo dostępne paliwo oraz ciepłe grzejniki i wodę użytkową.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym od zwykłego wkładu różni się przede wszystkim budową. Jego korpus ma dwie ścianki (tak zwany płaszcz), pomiędzy którymi przepływa woda ogrzewając się od ognia w palenisku. Jest ona kierowana dalej do instalacji oraz do grzejników. W górnej części korpusu wkładu może zostać dodatkowo zamontowana wężownica, która ogrzeje przepływającą przez nią wodę użytkową. Krążenie wody w instalacji jest wymuszane przez pompę obiegową – do jej pracy niezbędna jest energia elektryczna. Warto też wyposażyć kominek z płaszczem wodnym w układ sterujący jego pracą.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy z płaszczem wodnym?

Przede wszystkim na moc wkładu. Kominek z płaszczem wodnym powinien pracować z mocą nominalną, dostosowaną do zapotrzebowania na ciepło ogrzewanej powierzchni. Szacunkowo przyjmuje się, że 1 kW wkładu ogrzewa 10 m⊃2; (wraz z c.w.u w zasobniku o pojemności do 140 l). Czyli wkład o mocy 12 kW ogrzeje powierzchnię ok. 120 m⊃2;. Moc wkładu z płaszczem wodnym powinna być również uzależniona od wielkości instalacji c.o.. Jej odpowiedni dobór warto zlecić fachowcowi.

Wybierając wkład kominkowy z płaszczem wodnym warto zwrócić uwagę na jego czopuch. Powinien być on wysoki, aby mogły się w nim nagromadzić spaliny zanim komin nabierze odpowiednio dużego ciągu.

Sprawdźmy też, z czego został wykonany płaszcz wkładu. Najlepiej, jeśli będzie to stal kotłowa o grubości przynajmniej 4 mm. Wkłady kominkowe o cieńszych ściankach płaszcza, wykonane z innych materiałów mają tendencje do rozszczelniania się pod wpływem ciągłego nagrzewania się i stygnięcia.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym powinien być także wyposażony w szyber, pozwalający na regulację ciągu kominka i wpływa na ekonomikę pracy wkładu.

Ważne są również płomieniówki, znajdujące się w czopuchu kominka. Pełnią one podobną funkcję jak deflektor – odbierają one pozostałe ciepło od opływających je spalin. Moc kominka jest w dużym stopniu uzależniona od ilości płomieniówek. Jeśli zależy nam na dużej mocy wkładu przy zachowaniu jego stosunkowo niedużych wymiarów, warto zdecydować się na model z większą liczbą płomieniówek.

Dobrze też, jeśli wkład będzie wyposażony w dolot dostarczający zimne powietrze do wkładu z zewnątrz budynku. Taki kominek nie będzie czerpał powietrza z wnętrza domu, zakłócając tym samym pracę wentylacji.

Co o kominku z płaszczem wodnym warto wiedzieć?

Montaż kominka z płaszczem wodnym najlepiej zaplanować na etapie budowy lub gruntownego remontu domu – wówczas wykonanie instalacji nie będzie zbyt kosztowne.

Kominek z płaszczem wodnym teoretycznie mógłby być jedynym źródłem ciepła w domu, jednak z uwagi na konieczność częstego dokładania opału (co może być problemem podczas dłużej nieobecności domowników) i ryzykiem wygaśnięcia ognia, powinien współgrać z innym, podstawowym urządzeniem grzewczym, np. kotłem. Jeśli zastosujemy odpowiednią automatykę kocioł uruchomi się samoczynnie, gdy na skutek wygaśnięcia ognia w kominku temperatura spadnie poniżej ustalonej wartości. Również rozpalanie w kominku latem, aby ogrzać wodę do mycia byłaby dość uciążliwe – dla naszego komfortu dodatkowe źródło ciepła, poza kominkiem, jest więc nieuniknione.

Najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to montaż kominka z płaszczem wodnym w domu ogrzewanym drogą energią - gazem płynnym, olejem bądź energią elektryczną – wówczas oszczędności wynikające z zastosowania takiego urządzenia będą największe. Aby praca kominka z płaszczem była bezpieczna i nie dochodziło do wzrostu ciśnienia w instalacji należy zastosować otwarte naczynie zbiorcze, które umieszcza się nad najwyższym jej punktem.